Léčba a prevence zarostlých vlasů– Tipy, jak pečovat o pleť Doporučení A. Skarkova

Vtělené ochlupení, ty malé nehezké otoky na kůži, se dějí téměř každému – a jsou obecně nežádoucí. Tyto běžné skvrny se často objevují na těch nejnevhodnějších místech, jako jsou podpaží nebo oblast bikin, po čerstvém holení. Nenechte se jimi ovšem stresovat. Vtělené vlasy jsou normální a benigní a můžete je léčit několika jednoduchými metodami nebo jim můžete zcela zabránit pečlivou rutinou péče o pokožku.

Jak vytvořit zarostlé chloupky

Když oholený chloupek vyroste z folikulu, má ostrou špičku, která se obvykle na konci, když je chloupek zcela vyrostlý, poněkud zvlní. Když ostrá špička chloupků zaroste zpět do kůže, způsobí to vzhled zaobleného, ​​zbarveného puchýře. Tyto malé hrbolky se mohou objevovat ve skupinách a každý hrbolek má někdy uprostřed vlas nebo neškodný pupínek podobný otok. Vzhledem k tomu, že hrubé, špičaté chloupky jsou náchylnější k zarůstání, nejčastěji si zarostlé chloupky všimnete na místech, která byla nedávno oholená, oholená nebo odtržená.

Zabraňte tvorbě zarostlých chloupků

Ti s hustšími vlasy jsou citlivější, ale zarostlé chloupky se stávají téměř každému. Abyste předešli jejich tvorbě, před holením si pokožku důkladně navlhčete teplou vodou, abyste chloupky zjemnili. Při holení používejte krém nebo lubrikační gel a holte se vždy ve směru růstu chloupků, abyste zabránili zarůstání chloupků zpět do pokožky. Pokud používáte elektrický holicí strojek, netlačte jej na pokožku a holte se krouživými pohyby. Bez ohledu na typ holicího strojku, který používáte, zanechání milimetrového nebo dvou strniště pomáhá odstranit zarostlé chloupky. Ačkoli přinášejí mnohem větší investice, laserové odstranění chloupků a elektrolýza slouží jako intenzivnější a dlouhodobá řešení.

Možnosti léčby zarostlých vlasů

Necháte-li se o samotě, zarostlé chloupky často vyblednou samy, ale proces můžete snadno přesunout. Pokud se zarůstající chloupky zapálí nebo podráždí, místo jemně očistěte exfoliačním mytím. Pokud jsou chloupky dobře viditelné, otřete postižené místo alkoholem a pomocí sterilizované pinzety chloupky jemně vytáhněte. Tuto řadu však používejte s mírou, protože časté přemýšlení může poškodit vaši pokožku.

Příznaky infekce a co dělat

Ve vzácných případech podráždění nebo nahromadění odumřelých kožních buněk způsobuje infekci zarostlých chloupků, což vede k otoku, menší bolesti a zánětu. Když se to stane, jděte k dermatologovi. Váš lékař obvykle doporučí tretinoin nebo steroidní krém, který pomůže snížit ucpání kůže a tenké odumřelé kožní buňky, které zhoršují účinky zarostlých chloupků. V opačném případě může dermatolog předepsat lokální nebo perorální antibiotikum ke zmírnění infekce nebo dokonce odstranit zarostlé chloupky vytvořením malého řezu na kůži.

Tento článek byl zhodnocen dermatologkou Dr. Emmy Graberovou.

Napsat komentář