Kyseliny dekódované: co jsou AHA, BHA a PHA v péči o pleť?

Pokud jste zde proto, že se chcete dozvědět více o Kyseliny dekódované: co jsou AHA, BHA a PHA v péči o pleť?

.

Nanášení kyselin na pokožku se může na první pohled zdát poněkud zastrašující, ale nemusíte být vědec, abyste našli tu správnou kyselinu pro vás a vaši péči o pleť.

Celá řada značek péče o pleť, které byly kdysi dostupné jen pro profesionály, nyní využívá sílu kyselin, abychom je mohli používat ve vlastních koupelnách (i když v menších dávkách).

Nejlepší beat? Kyseliny mohou být jen odpovědí na nejběžnější problémy péče o pleť: akné, pigmentaci, nerovnoměrný tón pleti a drsnou strukturu.

Za prvé, co znamenají všechny tyto zkratky?

Svět kyselin lze rozdělit do několika kategorií, přesněji do tří: alfa hydroxykyseliny (AHA), beta hydroxykyseliny (BHA) a polyhydroxykyseliny (PHA). Používáte-li kyselinu na péči o pleť, patří do jedné z těchto tří kategorií.

Čtěte dále a dozvíte se o AHA, BHA a PHA, co jsou, co dělají a jak je přesně používat v péči o pleť.

Obrázky Mattea ValleGettyho

Rodina AHA (alfa hydroxykyseliny)

To může být alarmující, protože jistě najdete AHA látky, které již číhají ve vaší péči o pleť.

„AHA jsou chemické exfoliátory, které mohou být při pravidelném používání mimořádně užitečné pro mastnou pleť nebo pleť náchylnou k vyrážkám,“ říká dermatolog Dr. Anjali Mahto.

Lídři v této kategorii jsou kyselina glykolová a kyselina mléčná. Můžete je najít smíchané se sérami, krémy, čistícími prostředky a tonikami v závislosti na dávkování, které chcete použít (čím nižší procento, tím méně účinný vzorec).

Výhody AHA péče o pleť

Dokáží vyřešit kožní dilemata, jako jsou vrásky, nerovnoměrná struktura pokožky a pigmentace tím, že v podstatě rozežírají odumřelé kožní buňky na povrchu pokožky, takže při jejich aplikaci budete cítit jemné mravenčení, ale nepropadejte panice, jsou jen dělají svou práci.

Filippo Fortis

Jaký je rozdíl mezi kyselinou mléčnou a kyselinou glykolovou?

No hodně. To, že jsou součástí stejné skupiny kyselin, neznamená, že fungují stejným způsobem.

„Kyselina glykolová se používá k rozjasnění nebo bělení a jako složka proti stárnutí díky své schopnosti regulovat syntézu melaninu, urychlovat proces obnovy pokožky a stimulovat syntézu kolagenu v hlubších vrstvách pokožky,“ vysvětluje dermatoložka a zakladatelka Meder Beauty Science, Dr. Tiina Meder.

Kyselina mléčná je mezitím neobvyklá AHA. Je to složka identická s pokožkou a jedna z hlavních složek přírodního epidermálního zvlhčujícího faktoru (NMF).

„Používá se k prevenci suché pokožky díky své neobvyklé schopnosti zvýšit produkci ceramidů keratinocyty (buňkami produkujícími keratin) v epidermu. Nejlepší produkty péče o pleť jsou založeny na kyselině L-mléčné, ne na kyselině D-mléčné, takže na to při nákupu dávejte pozor. Je oblíbená v produktech péče o pleť proti stárnutí a hydrataci a může pomoci zlepšit nerovnoměrný tón pleti bez vybělení nebo viditelných rozjasňujících účinků,“ vysvětluje doktor Meder.

Filippo Fortis

Záleží tedy na vašich prioritách péče o pleť, pokud jde o výběr toho, co přidat do své rutiny.

Jedním z hlavních rozdílů mezi nimi je však to, že kyselina glykolová může být zdrojem problémů, pokud ji postupně nezavedete do rutiny péče o pleť.

Dr. Meder poznamenává, že „kyselina mléčná je skvělá pro lidi s citlivou pokožkou, protože nezpůsobuje senzibilizaci pokožky.“ Říká však, že musíte být opatrní, pokud jde o kyselinu glykolovou, protože „její penetrace je velmi vysoká.“

Před nákupem produktu s vysokým procentem je tedy lepší hrát na jistotu.

Pokud si nejste jisti, jak bude vaše pleť reagovat, doktor Meder navrhuje „začněte s čistícím prostředkem (pokud si léčíte akné) a koncentrátem nebo krémem (pokud si léčíte pigmentaci)“, dokud nebudete vědět, jestli je to vhodné pro vaše pokožka nebo ne.

Zdravaplet Edit: AHA

Sérum kyseliny mléčné v seznamu INKEY – 7,99 £

KOUPTE NYNÍ

OSKIA Lactic Acid Liquid Mask Micro Peeling – 65 £

KOUPTE NYNÍ

SkinCeuticals Glycolic Renewal Cleanser – 30 £

KOUPTE NYNÍ

Drunk Elephant TLC Framboos Glycolic Night Serum – 76 £

KOUPTE NYNÍ

Skupina BHA (beta hydroxykyseliny)

Přestože jsou to také chemické exfoliátory, AHA a BHA léčí různé kožní problémy.

AHA kyseliny jsou ideální pro ty, kteří se zabývají stárnutím pleti, zatímco BHA jsou nejlepší pro ty, kteří jsou na mastnější straně spektra péče o pleť, kteří bojují s akné, černými tečkami a miliemi (malé bílé hrbolky, které někdy vidíte pod kůží ).

IMAXTREE.COM

Výhody BHA péče o pleť

Zatímco AHA jsou rozpustné pouze ve vodě, BHA jsou rozpustné v oleji, takže jsou ideální pro ty, kdo bojuje proti mastné T-zóně. Dokáží proniknout pod maz, který ucpává vaši pokožku a mají také antibakteriální a protizánětlivé vlastnosti. Napomáhají tak rychlejšímu vyblednutí skvrn a zmírňují zarudnutí.

Nejpopulárnější BHA je kyselina salicylová. Lze jej nalézt v různých přípravcích na bodové ošetření.

„Peeling s nesmývatelným BHA s obsahem kyseliny salicylové je přelomový,“ říká Paula Begun, specialistka na péči o pleť a zakladatelka Paula’s Choice. „Zbavuje pokožku tupých buněk, aniž by ji zbavoval esenciálních olejů.“

Zdravaplet Edit: BHA

Kate Somerville EradiKate Léčba akné kyselinou salicylovou – 24 £

KOUPTE NYNÍ

MALIN + GOETZ 10% sírová pasta – 19 £

KOUPTE NYNÍ

Medik8 Blemish Control Pads – 27 £

KOUPTE NYNÍ

Murad Outsmart Blemish Illuminator – 35 £

KOUPTE NYNÍ

Kiehl’s Breakout Control Blemish Treatment – ​​40 £

KOUPTE NYNÍ

Skupina PHA (polyhydroxykyseliny)

Poražení z kyselinové trilogie, PHA nedostávají pochvalu, kterou by si zasloužili.

„PHA (také známé jako polyhydroxykyseliny) jsou velmi podobné tradičním alfa-hydroxykyselinám, protože obě fungují tak, že rozkládají „lepidlo“, které váže matné, odumřelé buňky na povrch pokožky,“ vysvětluje Daniel Issaks, vedoucí výzkumu a vývoje v Medic8. .

V čem je tedy PHA jiná?

„Jejich rozdíl spočívá v jejich molekulární struktuře,“ vysvětluje Daniel. „Molekuly, které tvoří PHA, jsou mnohem větší, což znamená, že nedokážou proniknout do pokožky tak hluboko jako tradiční AHA a BHA. Namísto toho působí výlučně na povrchu pokožky, aniž by narušovaly jemné vrstvy pod ní. To zajišťuje optimální obnovu pokožky s minimálním podrážděním.“

Výhody péče o pleť PHA

Jsou užitečné zejména pro ty, kterým jiné kyseliny připadají příliš silné. „Dokonce i velmi citlivé typy pleti mohou těžit z vlastností PHA proti stárnutí,“ říká Danielle. „V klinických studiích se ukázalo, že jsou kompatibilní se suchými, svědivými kožními onemocněními, jako je ekzém a atopická rosacea.“

Nejběžnější PHA jsou glukonolakton, galaktóza a laktobionická látka.

Poskytuje tisková kancelář

Dr. Meder říká: „Vždy doporučuji těm, kteří mají velmi citlivou pokožku, zejména těm, kteří trpí růžovkou, aby se drželi dále od produktů péče o pleť na bázi kyseliny, ale PHA jsou jiné a pomáhají znecitlivit a hydratovat pokožku.“

Pokud jste v minulosti zjistili, že AHA a BHA jsou příliš silné, je čas investovat do některých produktů, které PHA obsahují.

Zdravaplet Edit: PHA

Čistící prostředek NeoStrata – 18,50 GBP

KOUPTE NYNÍ

Estée Lauder Perfectly Clean Multi-Action Toning Lotion/Refiner – 24 £

KOUPTE NYNÍ

Lak na obličej Omorovicza Refining – 62 £

KOUPTE NYNÍ

lixirskin Night Switch PHA/AHA 10 % – 20 £

KOUPTE NYNÍ

Okamžitá osvěžující maska ​​Zelens Transformer – 95,99 GBP

KOUPTE NYNÍ

Denní krém ELEMIS Superfood – 41,90 £

KOUPTE NYNÍ

Alternativa k AHA a BHA…

Jednou z nejoblíbenějších kyselin v péči o pleť je kyselina azelaová. Liší se tím, že nespadá do kategorie AHA ani BHA.

Je produkován kvasinkami přirozeně přítomnými na naší pokožce a je odpovědí na celou řadu problémů v péči o pleť.

Běžec vysvětluje: „Kyselina azelaová má úžasné výhody, díky čemuž je dokonalou léčbou určitých problémů s pokožkou. Je to dlouhodobá, dobře prostudovaná složka s prokázanými účinky na snížení zarudnutí, zánětu, rosacey a červených skvrn po akné. Má také mírné exfoliační vlastnosti, jakož i některé antibakteriální a antioxidační vlastnosti.“ Zní to až příliš dobře, aby to byla pravda.

Vittorio Zunino Celotto

Máte-li růžovku, může to mít obrovský vliv na to, jak tento stav zvládáte. „Studie prokázaly, že kyselina azelaová může znamenat velký rozdíl, pokud jde o kontrolu viditelných symptomů rosacey, jakož i prevenci a redukci propuknutí spojených s rosaceou (toto se často označuje jako rosacea).“

Runner poznamenává, že „to může dokonce pomoci, pokud máte akné bez základního onemocnění rosacea.“ Stejně jako jiné peelingy na bázi kyseliny pomáhá ucpávat póry a vyhlazovat povrch pokožky, ale jeho hlavní síla spočívá ve viditelném snížení rosacey a odbarvení červených skvrn, které se objeví po zmizení pupínků.

Je to skvělá alternativa, pokud zjistíte, že vaše pokožka nezvládá AHA nebo BHA, nebo pokud vaše pokožka potřebuje extra podporu, použijte ji spolu se svým oblíbeným chemickým exfoliátorem, říká Begun:

„Mohlo by mě zmást doporučení používat i AHA nebo BHA exfoliátory, protože Kyselina azelaová má také exfoliační vlastnosti, ale její exfoliační schopnost není tak účinná jako ve srovnání s AHA nebo BHA. Některým lidem může stačit azelaic exfoliace, ale kvůli vysokému slunečnímu záření a ucpaným pórům mnoho lidí používá AHA nebo BHA spolu s kyselinou azelaovou, což je neuvěřitelně prospěšné.“

Zdravaplet Edit: Kyselina azelaová

Pravidelná suspenze kyseliny azelaové 10% – 5,50 GBP

KOUPTE NYNÍ

Paula’s Choice 10% posilovač kyseliny azelaové – 37 £

KOUPTE NYNÍ

funguje Morning Expert Multi-Acid Pads 60 Pads – 33 £

KOUPTE NYNÍ

Anne Semonin Super Active Contour Serum – 125 £

KOUPTE NYNÍ

Při používání kyselin nezapomeňte vždy aplikovat SPF

Stejně jako u všeho, co je založeno na kyselině, nezapomeňte použít SPF ráno po použití chemického exfoliátoru, protože vaše pokožka bude obzvláště citlivá na UVA paprsky. Peeling, SPF, opakujte.

„SPF je důležité, pokud se na pokožku aplikují ošetření, která způsobují exfoliaci, jako jsou AHA, BHA,“ říká Dr. Anjali. „Pokožka je po takových ošetřeních náchylnější k poškození a změně barvy a pigmentace by se mohla potenciálně zhoršit, pokud se nepoužije SPF.“

Výběr laboratoře krásy Zdravaplet

V Zdravaplet Beauty Lab naši zkušení testeři testují nejžhavější AHA a BHA tonika s obsahem kyseliny glykolové a salicylové. Požádali 700 žen, aby jim pomohly najít produkty, které poskytují hladkost a zářivost.

Jak testujeme

Naše skupina 700 žen testovala 52 různých AHA a BHA tonerů po dobu čtyř týdnů, než nahlásily, jak změnily vzhled své pleti.

V Zdravaplet Beauty Lab naši zkušení testeři použili špičkový stroj pro analýzu obrazu k vyhodnocení schopnosti každého produktu vyhlazovat, rozjasňovat a redukovat vrásky a skvrny. Hodnotili také účinek každého toneru na skvrny, póry a texturu pokožky.

Výběr Zdravaplet Beauty Lab: AHA a BHA kyseliny

Nejlepší tonikum s AHA.

Omoressens

Tato luxusní veganská receptura řešila tři hlavní problémové oblasti – drsnost, stařecké skvrny a jemné linky – a ponechala 93 % našeho panelu skutečnou pleť typu A. V našem laboratorním testu ztratil jen několik bodů a získal 9/10 za vyhlazení nerovností. Naši testeři byli potěšeni, že nezpůsobuje žádnou citlivost ani podráždění – žádná maličkost pro toner s kyselinou glykolovou.

Klíčové vlastnosti
Velikost: 100 ml
Určeno pro: suchou, smíšenou, zralou pleť.

Nejlepší AHA toner pro zářivost

Kyselina glykolová 8% tonikum

Peter Thomas Roth

34,00 £

Toto zářivé tonikum bohaté na kyselinu glykolovou vám pomůže vypadat, jako byste právě vyšli z ordinace drahého dermatologa. Už po týdnu si naše skupina všimla zlepšení stavu pokožky, přičemž 73 % z nich si užívalo tu dobře odpočatou záři „právě na dovolené“. V laboratoři se ukázalo, že jemné linie jsou omezeny na minimum, ale jen málo testerů si tohoto rozdílu všimlo. Byl však celkovým favoritem, přičemž 87% zůstalo se zdravější pokožkou.

Klíčové vlastnosti
Velikost: 100 ml
Určeno pro: normální pleť

Nejlepší AHA tonikum pro problematickou pleť

Tekuté tonikum s kyselinou glykolovou

Prevence úniku zahrnuje snížení nadměrné produkce mazu, aby se zabránilo ucpání pórů. Tento toner to udělal a také vyhladil texturu pokožky (příznivé po akné) na 83% našeho panelu. Na konci měsíčního zkoušení si 75 % všimlo viditelných změn ve stavu pokožky. I když není obzvlášť hydratační, a proto není ideální pro suchou pokožku, je ideální pro mastné T-zóny.

Klíčové vlastnosti
Velikost: 100 ml
Určeno pro: Aknózní pleť.

Nejlepší AHA tonikum pro dehydratovanou pleť

CAPTURE YOUTH Nové řešení enzymů s účinkem na pokožku

Exfoliace může být náročná, když jste na sušším konci stupnice péče o pleť, ale tento špičkový toner dokázal osvěžit vaši pokožku, aniž by ji zbavil vlhkosti. Nikdo se necítil napjatý: 92 % dotázaných uvedlo, že jejich pokožka byla hydratovanější a vypadala pevnější. Zlepšila drsnost textury o 62 %, aniž by způsobila jakoukoli citlivost, a 92 % našich testerů deklarovalo svůj záměr pokračovat v používání.

Klíčové vlastnosti
Velikost: 150 ml
Určeno pro: suchou, normální pleť

Nejlepší BHA tonikum ke stažení pórů

Effaclar čistící pleťová voda

La Roche Posay 12,50 £

£ 10,00 (sleva 20 %)

Rozšířené póry jsou jedním z největších problémů krásy: nejenže vypadají neatraktivní, ale podklad se ucpává do štěrbin, díky čemuž je pleť náchylnější k mastnotě. Naštěstí tento toner pomohl snížit póry až o 8/10 v našem laboratorním testu. Udržel olej na 75 % našeho panelu a všichni testeři našli své stařecké skvrny a hyperpigmentace byla po měsíci používání méně nápadná.

Klíčové vlastnosti
Velikost: 200 ml
Určeno pro: prokrvenou, mastnou, citlivou pleť

Nejlepší BHA tonikum pro ošetření hyperpigmentace

Denní toner připravený na stálý lesk

REN ČISTÁ PÉČE O PLEŤ

27,00 £

Snížení hyperpigmentace je náročný boj v péči o pleť, který je třeba vyhrát – často musíte jít k odborníkovi na péči o pleť a výsledky nejsou nikdy okamžité. Bylo tedy šťastným překvapením, že všichni naši testeři zaznamenali zlepšení hyperpigmentace a jizev po akné po použití tohoto toneru za pouhé čtyři týdny. Pomohl zabránit vzniku skvrn na 73% panelu a 90% uvedlo, že splnilo své jméno a dodalo úžasný lesk.

Klíčové vlastnosti
Velikost: 250 ml
Určeno pro: prokrvenou, mastnou, matnou, zralou pleť

Nejlepší BHA toner pro mastnou pleť

Balancing Force™ Anti-Shine Toner

Mezi oroseným leskem a neatraktivním mastným leskem je tenká hranice, takže pokud trávíte příliš mnoho času pudrováním, vyzkoušejte tento vyrovnávací toner. Snížil mastnotu u 82 % našich testerů a v laboratoři dosáhl hodnocení 8/10 za redukci pórů a skvrn. Nezpůsobilo to žádné podráždění a všichni byli spokojeni se svými svěžími tvářemi.

Klíčové vlastnosti
Velikost: 190 ml
Určeno pro: prokrvenou, mastnou pleť

Nejlepší BHA toner pro zralou pleť

Denní čistící pleťový tonikový peeling

Jemné linie a vrány se objeví přes noc. Ach, kdyby jen tak rychle zmizely. Naštěstí tento toner pomohl zvrátit známky stárnutí u 82% naší skupiny do jednoho měsíce. Pokožka se stala hedvábně hladkou o 85% a stařecké skvrny zmizely o 80%. Pořiďte si recepturu na akné jinde, ale tohle je vítěz pro zralou pleť.

Klíčové vlastnosti
Velikost: 200 ml
Určeno pro: citlivou, suchou, hyperemickou, normální pleť.

Nejlepší BHA toner pro suchou pokožku

Pórovitý toner Watermelon Glow PHA + BHA

Tato korejská nabídka je zaměřena na boj proti ucpanému nosu, aniž by se vaše pokožka cítila zbavená a citlivá. To zvýšilo hydrataci o 81% na našem panelu a 71% zanechalo trochu lesku na červeném koberci. Stáhnul a minimalizoval vzhled pórů u 69 % našich testerů, ale nedokázal zabránit jejich vyrážkám, jak doufali. Celkově však 63 % cítí, že jejich pokožka vypadá zdravěji než předtím, než ji začali používat.

Klíčové vlastnosti
Velikost: 150 ml
Určeno pro: prokrvenou, matnou pokožku

Nejlepší BHA tonikum na jizvy

Skin Perfecting 2% tekutý BHA exfoliant

Je obtížné najít rutinu péče o pleť TikTok, která neobsahuje tuto kultovní klasiku, a je snadné pochopit proč. Mezi našimi testery byl oblíbený pro zvýšení jasu, přičemž 91% zaznamenalo lesk hodný značky. Pomohlo to snížit mastnotu o 64% a všichni ti, kteří měli jizvení, viděli, že jejich nedokonalosti jsou minimalizovány. V našem laboratorním testu nedopadl tak dobře a získal zklamání 4/10, ale zanechal 93 % našeho panelu s vylepšenou texturou, takže jej určitě nelze slevit.

Klíčové vlastnosti
Velikost: 118 ml
Určeno pro: hyperemickou, mastnou, smíšenou pleť

.

Napsat komentář