Kyselina salicylová versus benzoylperoxid– Triky, jak pečovat o pokožku obličeje a těla přečtěte si moje doporučení

Při léčbě akné nestačí jen usilovně dodržovat naši čistící, ošetřující a hydratační rutinu. Protože naše pokožka má tendenci vybuchnout u sebemenšího spouštěče – hormonální výkyvy, sezónní změny a některé produkty péče o pleť – znalost složek, které si dáváme na pokožku, zajišťuje, že nejen léčíme stávající vyrážky, ale také předcházíme těm budoucím.

Dvě složky, které neustále vidíme při léčbě akné, jsou kyselina salicylová a benzoylperoxid. Není náhoda, že tyto dva jsou zlatým standardem, pokud jde o udržování čistoty pórů a bakterií způsobujících akné na uzdě. Jaký je však mezi nimi rozdíl, jak to funguje a který z nich je pro vás ten pravý? Abychom se dozvěděli více o těchto dvou silných bojovnících proti akné, kontaktovali jsme Dr. Alex Khadavi, MD FAAD, certifikovaného dermatologa, docenta dermatologie na Univerzitě v Jižní Kalifornii a tvůrce třístupňového systému akné Clearogen.

Používá se k péči o pleť

Podle doktora Khadaviho jsou obě složky účinné při léčbě akné, hlavní rozdíl je v tom, jak to funguje. „Kyselina salicylová jako lék se nejčastěji používá k odlupování vnější vrstvy pokožky,“ vysvětluje. „Při lokální aplikaci na akné otevírá ucpané póry, aby neutralizoval bakterie, přičemž zabraňuje opětovnému ucpávání pórů. Podporuje také odstraňování kožních epiteliálních buněk, čímž poskytuje prostor pro růst nových buněk.

Pokud kyselina salicylová rozpouští nečistoty, mastnotu a odumřelé vrstvy pokožky, které ucpávají póry, benzoylperoxid funguje tak, že pronikne do pórů a zabíjí bakterie, které způsobují akné, kyslíkem. „Benzoylperoxid se při kontaktu s pokožkou rozkládá za vzniku netoxické kyseliny benzoové a kyslíku, což je účinné při rozkladu komedonů (černé tečky a bílé tečky) a při inhibici zánětu,“ říká.

Co je lepší na akné?

Jak tedy víte, který z nich je pro vás nejlepší? Podle doktora Khadaviho si možná nebudete muset vybírat. „Neexistuje žádná zázračná kulka, která dokáže zabít akné pro každého,“ řekl. „Oba pomáhají eliminovat akné různými způsoby, takže nejlepší způsob léčby akné je s několika účinnými látkami.“

Za tímto účelem navrhuje použít obě aktivní složky v malých procentech v různých metodách a aplikačních časech pro synergický efekt. Níže je to, co doporučuje.

Kyselina salicylová: „Používejte lokálně v čisticím a/nebo tonerovém složení a aplikujte na postižená místa.“

Benzoylperoxid: „K léčbě akné se nanáší na postižená místa v gelu, krému nebo tekutině, v koncentracích 2,5 %, s nárůstem o 5,0 % až do 10 %. Doporučuji použít nejnižší koncentraci a stavět dle potřeby. Nedoporučuji 10% roztoky benzoylperoxidu, neboť jsou prostě příliš drsné pro pokožku.

Pokud si stále nejste jisti, jak si vytvořit svůj vlastní režim péče o pleť s akné, požádejte svého dermatologa, aby vám pomohl vytvořit něco vhodného pro vás.

Vedlejší účinky produktů s kyselinou salicylovou a benzoylperoxidem

Pokud máte citlivou pokožku a obáváte se vedlejších účinků, doktor Khadavi navrhuje žehlit opatrně. „V případě kyseliny salicylové je suchá pokožka nejčastěji pozorovaným vedlejším účinkem, ale dá se mu vyhnout nebo jej minimalizovat použitím nízkých procent a použitím receptur vytvořených pro citlivou pokožku s nekomedogenními hydratačními složkami,“ vysvětluje. „Benzoylperoxid obvykle způsobuje počáteční suchost a někdy podráždění, i když si pokožka vytvoří toleranci asi po týdnu. Podráždění lze snížit také použitím jemných čisticích prostředků na obličej, pleťové vody na opravu bariéry a opalovacího krému před vystavením slunci.

Těhotná nebo kojící? Porota stále nerozhoduje o tom, zda jsou tyto dvě složky bezpečné pro lokální použití během těhotenství, a proto FDA nepovoluje použití žádné z nich. Pokud nemůžete použít obojí, doktor Khadavi doporučuje místo toho použít síru.

„Síra je výborná protizánětlivá a také antibakteriální složka,“ říká. „Pomůže to odstranit akné a zahojit pokožku. Je také výborným řešením pro lidi s rosaceou, akné a smíšenou pletí. Síra pomůže uklidnit zarudnutí a také čistí a předchází akné.

Napsat komentář