Který chemický peeling je nejlepší pro jizvy po akné? Záleží

V tomto článku vám povíme některé informace týkající se Který chemický peeling je nejlepší pro jizvy po akné? Záleží

.

Jak chemický peeling pomáhá jizvám po akné?

S akné nikdy není čistý rozchod. I když vzplanutí pominuly, stále mohou zůstat různé jizvy, které nám připomínají ne až tak úžasné období.

I když čas může tyto stopy zahojit, existuje několik metod schválených odborníky na zkrácení času ve vašem rozvrhu. Jednou z populárních metod je chemický peeling.

Potenciální výhody chemického peelingu pro pleť se sklonem k akné zahrnují:

  • hladší textura a tón
  • zesvětlení tmavých skvrn
  • čištění pórů, aby se zabránilo budoucímu akné

„Chemické peelingy fungují tak, že odstraňují svrchní vrstvu pokožky, čímž umožňují objevení se nové, zdravé pokožky,“ říká Dean Mraz Robinson, MD, FAAD, odborný asistent klinické dermatologie v nemocnici Yale New Haven Hospital a spoluvynálezce Pure BioDerm.

„Celkově může být chemický peeling skvělý způsob, jak zachovat a omladit pokožku,“ říká.

„[These] účinnější při exfoliaci než fyzické exfoliátory (jako jsou topické peelingy). Zranění způsobené chemikálií nejen zabíjí a odstraňuje odumřelé kožní buňky z povrchu, ale způsobené úmyslné poškození také stimuluje přirozenou reakci těla na produkci kolagenu, který může pomoci vyplnit jizvy.“

Chemický peeling obecně nemusí být nejlepší léčbou těžkých vyvýšených nebo depresivních jizev.

Ne všechny jizvy jsou stejné

Jizvy vznikají během procesu hojení, kdy pokožka působí rychle a vysílá buňky, aby vytvořily nová kolagenová vlákna nebo bojovaly s infekcemi. V důsledku toho se mohou vytvářet hypertrofické nebo atrofické jizvy. Hypertrofické jizvy jsou nerovnoměrné, vyvýšené tkáně na povrchu kůže, které vzniká poté, co tělo během hojení produkuje příliš mnoho kolagenu. Atrofické jizvy jsou depresivní jizvy, které vznikají při ztrátě tkáně. Do této kategorie patří jizvy od cepínů nebo boxerů.

Výběr správného typu chemického peelingu může být obtížný úkol, zejména pokud se rozhodnutí může pokazit a být příliš tvrdé. Ale poznání je ochrana.

Čtěte dál a zjistěte, které chemické peelingy je bezpečné používat doma, které vyžadují radu dermatologa, jak často je třeba dělat peeling a další.

Pokud vás láká udělat si chemický peeling doma, ujistěte se, že jste si vybrali správné kyseliny pro váš typ pleti a rozuměli svým výsledkům.

Chemikálie, které je bezpečné používat doma, často pomáhají s mírnými povrchovými jizvami, jako jsou vybledlé tmavé skvrny. Ujistěte se, že kupujete peelingy od důvěryhodného dodavatele a ne z online zdroje, který vy nebo nikdo jiný neznáte – o některých zdrojích je známo, že poskytují pochybné produkty.

„Hledejte alfa hydroxykyseliny (AHA), včetně kyseliny salicylové a glykolové,“ říká Robinson. „Máte-li citlivou pokožku, možná budete chtít vyzkoušet něco s kyselinou glykolovou nebo kyselinou mléčnou, protože mohou být mírnější než kyselina salicylová.“

Zde jsou některé z kyselin, které je třeba hledat v domácím chemickém peelingu:

  • Kyselina glykolová dobře se hodí pro normální až mastnou pleť a exfoliuje povrchovou vrstvu pokožky.
  • salicylová kyselina dobré pro mastnou a aknózní pleť k uvolnění nečistot z pórů.
  • mlékárna kyselina vhodný pro všechny typy pleti a pro zesvětlení tmavých skvrn.
  • kyselina mandlová vhodný pro všechny typy pleti a tmavší odstíny pleti, zejména pro ošetření rozšířených pórů.
  • Kyselina fytová Vhodné pro citlivou pleť a pozánětlivé hyperpigmentace.

Některé domácí slupky obsahují složku zvanou kyselina trichloroctová (TCA). Robinson nedoporučuje používat jej bez odborného dozoru.

„Vyhýbala bych se všemu, co obsahuje tricyklické kyseliny, které mohou být nebezpečné, pokud se používají nesprávně,“ říká. „Domácí peelingy jsou skvělé pro nepřetržitou péči o pleť, ale pokud se snažíte odstranit hyperpigmentaci a jizvy po akné, pravděpodobně nebudou mít velký vliv.“

Robinson říká, že většina vedlejších účinků je výsledkem toho, co děláte po peelingu. Je důležité vyhnout se slunečnímu záření, protože to je hlavní příčinou problémů s pigmentací. Jizvení může nastat, pokud slupka není dostatečně silná nebo se používá nesprávně.

Pokud hledáte intenzivnější léčbu, musíte se obrátit na profesionály. Některé ze složek, které uvidíte, zahrnují fenol a kyselinu trichloroctovou. Co byste měli očekávat pro výsledky?

„Závisí to na plánu léčby,“ říká Robinson.

„My však vždy našim pacientům doporučujeme přestat používat retinol 7-14 dní před peelingem. Také, pokud máte aktivní psoriázu, ekzém, dermatitidu, rosaceu nebo eroze, nejste vhodný.“

Obecně existují tři různé typy kancelářských chemických peelingů. Během léčení se musíte vyhýbat slunci a jako následnou péči použít i opalovací krém:

Studie na asijské populaci naznačují, že chemický peeling může být účinnou léčbou jizev po akné na světlé pleti.

Lidé s tmavšími tóny pleti budou možná muset být selektivnější při výběru typu peelingu. Studie ukazují, že pokud trpí melasmatem, poruchou hyperpigmentace, měly by se držet tradičního glykolového peelingu.

Samozřejmě, jako při každém lékařském ošetření, ať už větších nebo menších, i zde existují potenciálně negativní důsledky.

Glykolový peeling může mít komplikace, jako je tvorba krusty a hyperpigmentace. Obvykle vymizí do osmi měsíců léčby a jsou méně časté během zimních měsíců (pravděpodobně v důsledku menšího vystavení slunci).

Podle Robinsona „rizikem je přetrvávající zarudnutí a dočasná hyper- nebo hypopigmentace“. Většina těchto vedlejších účinků je výsledkem volby životního stylu pacienta po peelingu. Je důležité vyhnout se slunečnímu záření, protože to je hlavní příčinou problémů s pigmentací. Je méně pravděpodobné, že jizvení může nastat, pokud slupka není dostatečně silná nebo se používá nesprávně.“

Přestože se chemický peeling jeví jako slibné řešení jizev po akné, nemusí být tím nejlepším řešením pro typ jizev, které máte. Výzkum ukázal, že povrchové nebo lehké peelingy mohou pomoci při léčbě akné, zatímco střední až hluboké peelingy mohou pomoci při léčbě středně těžkých jizev po akné.

Účinnost chemického peelingu může záviset i na vašem rozpočtu. Lehké a domácí peelingy, které jsou levnější, jsou méně účinné na vyvýšené nebo jamkové jizvy než střední a hluboké peelingy.

„Pro pacienty s depresivními jizvami (krátery) lze použít procedury, jako je laser PicoSure nebo série mikrojehličkovitých PRP. [platelet-rich plasma] by mohl být efektivnější,“ říká Robinson.

„Při plochých pigmentových jizvách IPL [intense pulsed light] může to být dobrá volba.“

Dobrou zprávou je, že se nemusíte držet jednoho typu léčby.

Pokud dáte své pleti čas na zhojení mezi jednotlivými sezeními, můžete kombinovat ošetření pro dosažení požadované pleti, jako jsou peelingy a mikrojehličkové nebo peelingy a laserová terapie.

To samozřejmě bude stát víc. Ale kdy bylo rychlé hojení levné?

Takže, pokud jde o redukci jizev po stresu, nejlepší, co můžete udělat, je nastavit si realistická očekávání, jak se bude vaše pokožka hojit. Bez ohledu na to, kolik chemických peelingů si můžete dovolit, vaše pokožka potřebuje odpočinek, aby mohla co nejlépe fungovat.

Než budete čekat, poznejte svou pleť. Dotkněte se jej (čistýma rukama!) po čištění zubů a zjistěte, jak vypadá, když se cítí optimálně a kdy ne. Koneckonců, kůže je víc než jen povrch. Jakkoli banální to může znít, na zdravém stravování záleží, zejména pokud jde o hojení ran.

Michelle Constantinovski je novinářka ze San Francisca, marketingová profesionálka, ghostwriterka a absolventka UC Berkeley Graduate School of Journalism. Hodně píše o zdraví, image těla, zábavě, životním stylu, designu a technologiích pro publikace jako Cosmopolitan, Marie Claire, Harper’s Bazar, Teen Vogue, O: The Oprah Magazine a další.

.

Napsat komentář