Která léčba strií je pro vás nejlepší?– Jak se starat o vlasy a mít zdravou pokožku Doporučení A. Skarkova

Jelikož jde o jednu z nejčastějších stížností mezi ženami, boj proti striím lze vnímat jako těžký boj. Ať už v důsledku těhotenství, tloustnutí nebo genetického oslabení, zdá se, že příčin strií je tolik, kolik je nárokovaných řešení. Naštěstí existují různé léčby, které mohou pomoci minimalizovat výskyt strií v průběhu času.

Kyselina hyaluronová

Strie postupem času pomalu ztrácejí svoji barvu, ale můžete pomoci urychlit tento proces. Kyselina hyaluronová aplikovaná, jakmile si všimnete tvorby strií, může snížit jejich vzhled. Jelikož kyselina hyaluronová je také hydratační a plná, může dočasně způsobit, že starší strie budou méně viditelné.

Tretinoin

Výzkum ukázal, že lokálně aplikovaný tretinoin může snížit výskyt strií až o 20%. Může se to zdát jako malé číslo, ale ve srovnání s jinými způsoby léčby je to slibná možnost. Tretinoin funguje nejlépe na nedávné strie, které jsou mladší než několik měsíců a jsou stále růžové nebo červené, a ne na starší strie. Jako syntetická forma vitamínu A působí tretinoin na obnovu kolagenu, díky čemuž strie vypadají spíše jako normální pokožka.

Kyselé peelingy

Peelingy na obličej jsou sice v módě, ale mohou být prospěšné i pro tělo. Chemický peeling s kyselinou trichloroctovou (TCA) je volně prodejný nebo můžete absolvovat intenzivnější ošetření u lékaře. Zatímco spotřebitelské peelingy obsahují obvykle pětiprocentní koncentraci, profesionální mohou dosahovat až 70 procent. Abyste viděli výsledky, budete muset provést sérii TCA peelingů. TCA proniká hlouběji než AHA nebo BHA, a proto poskytuje viditelnější výsledky pro strie.

Kyselina glykolová

Glykolové kyseliny jsou již oblíbené pro své regenerační a exfoliační vlastnosti, ale tyto AHA (alfa hydroxykyseliny) mohou být také důležitým doplňkem vašeho arzenálu strií. Nejlepší pro citlivou pokožku, tato složka funguje tak, že pomalu a jemně exfoliuje pokožku, aby vyrovnala texturu. Ukázalo se také, že urychluje tvorbu kolagenu aktivací fibroblastů – buňky, která kolagen vytváří. Tato účinná látka pomáhá zmenšit šířku bílého pruhu (bílé strie) po dobu šesti měsíců. Pro ještě lepší výsledky můžete kombinovat kyselinu glykolovou s tretinoinem. Studie ukázaly, že použití 20% kyseliny glykolové v kombinaci s 0,05% změkčujícího krému tretinoinu může pomoci zvýšit obsah elastinu a zvětšit tloušťku epidermu. Pro ty, kteří mají tmavší tón pleti, je kyselina glykolová nejlepší volbou pro úpravu strií, neboť opakované laserové ošetření může způsobit zhoršení pigmentu.

Laserová terapie

Pro obzvlášť odolné červené a fialové strie mohou cévní lasery pomoci zaměřit se na oteklé a zanícené cévy a stimulovat produkci buněk a kolagenu. Jako u každé lokální léčby nejde o jednorázovou záležitost a vyžaduje několik sezení.

Mikrojehlování a dermaroller

Oblíbeným ošetřením pleti jsou mikrojehličky nebo „dermarollery“. Tyto válcové systémy fungují téměř jako akupunktura a jsou potaženy jehlami z nerezavějící oceli lékařské kvality, které bezbolestně pronikají do pokožky, aby stimulovaly produkci kolagenu a elasticitu. Jelikož v kůži vytváří malé perforace, signalizuje kožním buňkám, aby produkovaly více kolagenu k opravě těchto perforací.

Tento článek byl zhodnocen dermatologkou Dr. Emmy Graberovou.

Napsat komentář