Krusty a vředy na pokožce hlavy: léčba, příčiny a nápravy

V tomto blogu bych vám ráda přiblížila pravdu týkající se Krusty a vředy na pokožce hlavy: léčba, příčiny a nápravy

.

Zahrnujeme produkty, které považujeme za užitečné pro naše čtenáře. Pokud nakupujete z odkazů na této stránce, můžeme získat malou provizi. Tady je náš postup.

Pochopení problémů pokožky hlavy

Krusty a rány na pokožce hlavy mohou svědit a být nepříjemné. Škrábání je obvykle zhoršuje a zvyšuje možnost infekce. V mnoha případech strupy a rány na pokožce hlavy zmizí samy nebo s pomocí volně prodejných léků.

Ve většině případů nenaznačují vážné onemocnění. Pokud nemůžete určit příčinu opruzenin a vředů, nebo pokud se šíří nebo se zdají být infikovány, navštivte svého lékaře.

Přečtěte si o některých z nejčastějších příčin problémů s pokožkou hlavy včetně lupů, vší a dalších.

Kontaktní dermatitida je alergická reakce na něco, čeho jste se dotkli.

Alergickou reakci mohou vyvolat šperky nebo produkty pro zdraví a krásu, jako jsou šampon a barvy na vlasy.

Některé materiály, jako je latex, mohou také způsobit reakci. Totéž lze říci o vnějších listech, jako je jedovatý břečťan nebo jedovatý dub. Můžete mít špatnou reakci, pokud se toxické látky, jako například kyselina z baterie nebo bělidla dostanou do kontaktu s pokožkou hlavy.

Alergická reakce může způsobit suché skvrny na pokožce hlavy, které svědí nebo pálí. Pokud se poškrábete, může se objevit krvácení a strupy.

Kontaktní dermatitida není nakažlivá.

Jak léčit

Vaše pokožka hlavy by se měla vyčistit sama, ale navštivte svého lékaře, pokud oblast:

 • se zdá být infikován
 • se stává bolestivějším
 • distribuován

Buďte velmi opatrní, abyste se vyhnuli opětovnému kontaktu s dráždivou látkou. Alergické reakce se mohou zhoršit opakovanou expozicí.

Seboroická dermatitida je onemocnění kůže, které může postihnout pokožku hlavy. Symptomy zahrnují:

Skvrnité skvrny na kůži jsou obvykle bílé nebo žluté a mohou se přichytit k vlasovému stvolu.

Stav není nakažlivý. Její příčina je nejasná.

Ale obvykle to není příznakem špatného zdraví a nemá to nic společného s čistotou. Můžete si mýt vlasy každý den a stále máte lupy.

Lupy se mohou objevit iu novorozenců ve stavu známém jako kolébka.

Zbavit se lupů však může trvat dlouho. V některých případech to může být celoživotní problém, který přichází a odchází.

Jak léčit

Můžete si koupit volně prodejné léčivé lokální šampony a masti určené k léčbě lupů. K dispozici je mnoho léčivých šamponů proti lupům. Při výběru šamponu byste měli věnovat pozornost některým složkám:

 • pyrithion zinečnatý
 • kyselina salicylová
 • sulfid selenu
 • pryskyřice

Možná budete muset vyzkoušet několik druhů léčivých šamponů, abyste našli ten, který je účinný v boji proti lupům.

Pokud nezaberou volně prodejné léčivé šampony, můžete vyzkoušet i šampon na předpis, například s obsahem ketokonazolu.

Tento lék může mít vedlejší účinky, jako jsou:

 • změna struktury vlasů
 • svědění
 • podráždění

Vždy pečlivě dodržujte pokyny na obalu. Oznamte jakékoli problémy svému lékaři nebo lékárníkovi.

Kupte nyní: Pořiďte si šampony, masti nebo pleťové vody na lupy.

Psoriáza je neinfekční kožní onemocnění, které může postihnout různé části těla. To může způsobit husté, stříbřitě šedé strupy po celé pokožce hlavy.

Aliance pro psoriázu a psoriatickou artritidu odhaduje, že asi 50 procent lidí s psoriázou má psoriázu na pokožce hlavy.

Jak léčit

Mírné případy často profitují z léčivého šamponu určeného k ošetření pokožky hlavy a zmírnění svědění. Mezi přísady, které je třeba hledat ve volně prodejných léčivých šamponech, patří kyselina salicylová a dehet.

Pokud to nepomůže nebo se váš stav zhorší, navštivte svého lékaře. V závažných případech mohou být zapotřebí lokální nebo injekční steroidy.

Pokud jsou strupy na pokožce hlavy doprovázeny oteklými lymfatickými uzlinami, může být nutná antimikrobiální léčba.

Kupte nyní: Pořiďte si šampony na psoriázu.

Při seboroickém ekzému je pokožka hlavy podrážděná, červená a šupinatá. Hrubé strupy mohou svědit a být nepříjemné.

Zánět seboroického ekzému může způsobit jeho rozšíření na obličej, krk a za ušima. V závažných případech se může rozšířit i do zbytku těla.

Tento stav není nakažlivý a příčina není známa.

Jak léčit

Léčivé šampony mohou pomoci uvolnit šupinky ekzému. Přísady, na které je třeba si dávat pozor ve volně prodejných léčivých šamponech:

 • pyrithion zinečnatý
 • kyselina salicylová
 • sulfid selenu
 • pryskyřice

Pomoci může i lokální mast. vydávané na lékařský předpis.

Kupte nyní: Pořiďte si šampony na ekzémy.

Kožní lišej je plísňová infekce, která postihuje kůži, vlasové stonky a pokožku hlavy. Symptomy zahrnují svědění a šupinaté skvrny.

Kožní lišej nejčastěji postihuje děti. Je to dost nakažlivé.

Jak léčit

Krémy a pleťové vody nefungují k léčbě kožního onemocnění na pokožce hlavy. Místo toho se perorální antimykotika musí užívat ústy jeden až tři měsíce. Příklady zahrnují griseofulvin (Gris-PEG) a terbinafin (Lamisil).

Váš lékař může také doporučit používání léčivého šamponu, například šamponu s obsahem sulfidu selenu, během léčby.

Neléčený lišej může vést k:

 • těžký zánět
 • jizvy
 • vypadávání vlasů, které může být trvalé

Kupte nyní: Pořiďte si šampony proti plísním nebo sulfidem selenu.

Nikomu se nelíbí myšlenka vši. Jakkoli jsou znervózňující, dobrou zprávou je, že nepřenášejí nemoci ani nezpůsobují vážné zdravotní problémy.

Pokud máte vši, pravděpodobně budete cítit, že se vám něco hýbe na pokožce hlavy i svědění. Budete-li se příliš škrábat, zanechá vám na pokožce hlavy strupy. To může vést k infekci.

Veš dětská může být vysoce nakažlivá. Pokud má některý z členů vaší rodiny vši, měl by se otestovat každý, kdo s ním byl v blízkém fyzickém kontaktu.

Pedikulózu lze léčit volně prodejnými přípravky speciálně určenými k tomuto účelu.

Další dobrou zprávou je, že vši nežijí dlouho po jejich vysazení nebo odstranění. Obvykle přežijí méně než dva dny, kdy se nemohou krmit.

Jak léčit

Ujistěte se, že jste vyprali veškeré ložní prádlo, oblečení a nábytek, které osoba se vši použila během dvou dnů před léčbou.

K mytí použijte horkou vodu a vysušte při vysoké teplotě. Zbytek věcí lze chemicky čistit.

O dospělé vši a jejich potomstvo se postarají věci, které nelze umýt, vložené na dva týdny do igelitového sáčku.

Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) doporučuje namočit hřebeny a hřebeny ve vodě o teplotě 130 °F (54,4 °C) na 5-10 minut.

Kupte nyní: Obchod pro léčbu vší.

Lichen planus způsobuje červené nebo fialové hrbolky na kůži. Není to nakažlivé. Když postihuje pokožku hlavy, nazývá se lichen planus follicularis.

To může vést k vypadávání vlasů, známému také jako alopecie, nebo trvalé jizvení. Ztráta vlasů způsobená lichen planus je obvykle trvalá.

Každý může dostat lichen planus, ale je pravděpodobnější, že postihne lidi středního věku. Váš lékař to může diagnostikovat podle vzhledu. Biopsie kůže potvrdí diagnózu. Ve většině případů je příčina neznámá.

Jak léčit

Lichen planus někdy zmizí sám, ale může přetrvávat roky.

Léčba obvykle zahrnuje lokální kortikosteroidní krémy nebo perorální steroidy. V některých případech mohou být užitečnější injekční steroidy. Antihistaminika mohou pomoci při svědění.

Pásový opar je neinfekční onemocnění způsobené stejným virem, který způsobuje plané neštovice. Poté, co jste měli plané neštovice, virus zůstává v těle v latentním stavu. Pokud je aktivován, dostanete pásový opar.

Pásový opar postihuje zejména pokožku těla, strupy se mohou vytvářet i na pokožce hlavy.

Pásový opar vypadá jako malé puchýře, které zežloutnou a vytvoří kůru, která trvá až dva týdny. Pásový opar může být hodně bolestivý. Může také způsobit bolest hlavy nebo slabost obličeje.

Příznaky mohou přetrvávat měsíce.

Jak léčit

Léčba může zahrnovat:

 • antivirový lék
 • lék proti bolesti
 • topické masti

Eosinofilní folikulitida je onemocnění kůže a pokožky hlavy, které obvykle postihuje lidi s pokročilým HIV. Stav není nakažlivý.

To způsobuje vředy, které svědí, zanítí se a plní hnisem. Když se rány zahojí, zanechají oblast tmavší pokožky.

Tento typ skořepiny na hlavě se může šířit a opakovat.

Jak léčit

Existují různé léčivé šampony, krémy a perorální léky, které mohou pomoci kontrolovat infekci a zmírnit příznaky.

Každý, kdo má HIV a vytváří strupy na kůži nebo na hlavě, by měl kontaktovat svého poskytovatele zdravotní péče.

Dermatitis herpetiformis je stav se silným svěděním kůže a pokožky hlavy, který se vyskytuje u lidí s celiakií nebo alergií na lepek. Stav není nakažlivý.

Dermatitis herpetiformis způsobuje shluky červených, intenzivně svědivých hrbolků. Před objevením se kuželů se zpravidla cítí pocit pálení.

Zatímco hrbolky se zahojí a zahojí za týden nebo dva, mohou se nadále vytvářet nové pupeny.

Jak léčit

Ke zmírnění příznaků se může použít dapson na předpis (Aczone). Dodržování přísné bezlepkové diety je však jediný účinný způsob léčby základního onemocnění.

Lupus je autoimunitní onemocnění, při kterém tělo produkuje protilátky, které napadají zdravou tkáň. Kromě napadení zdravých částí těla mohou tyto protilátky způsobit bolest a zánět. Lupus je chronický a není nakažlivý.

Asi dvě třetiny lidí s lupusem si také všimnou, že nemoc postihuje jejich kůži, poznamenává Lupus Foundation of America.

Léze nebo vyrážky se mohou objevit na místech, která jsou běžně vystavena slunci, jako je hlava, obličej a krk. Pokud se na pokožce hlavy objeví léze, může dojít k vypadávání vlasů a zjizvení.

Jak léčit

Léčba kožních stavů spojených s lupusem může zahrnovat kortikosteroidní krémy nebo inhibitory kalcineurinu. V mírnějších případech se mohou použít léky jako dapson.

Rakovina kůže se nejčastěji vyvíjí v oblastech, které jsou často vystaveny slunci, jako jsou:

Existuje několik různých typů rakoviny kůže, z nichž žádný není nakažlivý. Věnujte pozornost jakýmkoli změnám na pokožce hlavy. Toto zahrnuje:

 • vředy, které se nehojí
 • skvrny, které jsou vyvýšené nebo šupinaté
 • záplaty, které mění barvu, velikost nebo tvar

Váš lékař provede kožní vyšetření a provede biopsii postižené oblasti, aby jim pomohl diagnostikovat váš stav.

Jak léčit

Léčba rakoviny kůže závisí na typu rakoviny kůže, stádiu rakoviny a vašem celkovém zdraví.

Některé domácí a alternativní prostředky mohou zmírnit bolest od opruzenin a vředů.

Čajovníkový olej

Tento přírodní olej lze nalézt jako samostatný produkt nebo jako přísadu do šamponů. U některých lidí však může vyvolat alergickou reakci.

Studie ukázaly, že je účinný při stavech, jako jsou lupy a psoriáza. Jiná použití oleje z čajovníku, například k léčbě vší, nejsou podporována vědeckým výzkumem.

Kupte nyní: Pořiďte si čajovníkové oleje a šampony.

gel z aloe vera

Tento gel můžete získat přímo z odříznutého listu rostliny aloe vera nebo jako OTC produkt. Chcete-li použít, aplikujte gel z aloe vera přímo na postiženou oblast pokožky hlavy.

Studie ukázaly, že gel z aloe vera může být účinný při psoriáze.

Kupte nyní: Pořiďte si gel z aloe vera.

Rybí olej nebo doplňky omega-3

Tyto doplňky lze nalézt ve formě tablet. Mohou pomoci snížit zánět při stavech, jako je ekzém a psoriáza, ale vědecké důkazy jsou smíchány. Je zapotřebí další výzkum.

Kupte nyní: Pořiďte si doplňky stravy s omega-3.

Další užitečné tipy

Nezapomeňte si pravidelně čistit vlasy a pokožku hlavy, pokud máte na pokožce hlavy strupy. Zde je několik tipů, které je třeba mít na paměti:

 • Pokuste se šamponovat každý den nebo každý druhý den, dokud příznaky nezmizí.
 • Pokud používáte volně prodejný léčivý šampon, vždy postupujte podle pokynů na obalu. Je důležité nechat šampon doporučenou dobu, aby účinné látky mohly začít působit.
 • Uvědomte si, že dehtové šampony mohou odbarvit blond vlasy. Máte-li blond vlasy, možná budete chtít nejprve vyzkoušet jiné produkty.
 • Než si léčíte strupy na pokožce hlavy, snažte se vyhnout jakýmkoli kosmetickým nebo stylingovým přípravkům, které mohou váš stav ještě zhoršit.

Při tolika příčinách opruzenin a svědění pokožky hlavy je důležité co nejdříve pochopit zdroj problému s pokožkou hlavy.

Pokud již několik týdnů zkoušíte volně prodejné léčivé šampony nebo domácí prostředky a stále máte příznaky, poraďte se se svým lékařem.

Mohou diagnostikovat váš stav pouhým vyšetřením pokožky hlavy. Mohou také seškrábat kožní buňky nebo udělat biopsii, aby pomohly stanovit diagnózu.

Čím dříve určíte diagnózu, tím dříve dostanete léčbu a úlevu.

Můžete si rezervovat schůzku s PCP ve vaší oblasti pomocí našeho nástroje The blog FindCare.

Přečtěte si tento článek ve španělštině.

.

Napsat komentář