KONZERVAČNÍ LÁTKY V KOSMETICE

Konzervanty v kosmetice jsou často obávanou skupinou látek, kterým se někteří z nás snaží vyhnout. Roznesla se dezinformace, že jsou škodlivé lidskému zdraví, vstřebávají se do těla nebo způsobují kožní vyrážky. Ano, existují i konzervanty, kterým je lepší se vyhnout, protože je vyšší riziko, že způsobí alergické reakce. Na druhou stranu ale jsou i takové, které jsou pro nás neškodné a pro produkt jsou nezbytnou součástí.

Výrobci kosmetiky se toho chytli, a tak teď máme možnost sehnat kosmetiku, která je preservative-free, chemical-free a nevím co všechno. Někdy se na obalech uvádí tvrzení, že produkt neobsahuje konzervanty, ale ten produkt je pro bezpečné užívání spotřebitelem ani nevyžaduje. Jako příklad uvedu balzám na nohy, který se mnohdy skládá z másel, oleje, vosku a antioxidantů. Cože? A jak je možné, že balzám na nohy konzervant nevyžaduje? Pojďme se na to podívat.

PROČ SE DO KOSMETIKY PŘIDÁVAJÍ KONZERVANTY

Konzervant je vyžadován tehdy, když výrobek obsahuje vodu nebo když existuje možnost, že příjde do kontaktu s vodou během jeho používání spotřebitelem.

Zkuste napustit sklenici vody a nechat ji stát na kredenci celý týden. Ve vodě se bakterie začínají množit po 4-6 dnech. A nezapomínejte, že se tvoří už předtím, než je vidíme pouhým okem.

Podívejte se na video, kde můžete porovnat produkt obsahující konzervant a produkt bez něj.

KONZERVANTY A JEJICH FUNKCE V KOSMETICE

 1. Chrání produkt před nechtěnou kontaminací při jeho používání spotřebitelem.
 2. Chrání produkt před jeho degradací, která by mohla způsobit např. změnu barvy, vůně, konzistence nebo by mohla snížit funkčnost produktu.
 3. Zabraňují výrobku, aby se zkazil a způsobil tak spotřebiteli kožní problémy.

NEJČASTĚJŠÍ MIKROORGANISMY, KTERÉ SE V KOSMETICE MŮŽOU NACHÁZET JSOU:

 • Pseudomonas aeruginosa
 • Klebsiella oxytoca
 • Burkholderia cepacia
 • Staphylococcus aureus
 • Escherichia coli
 • Candida albicans
 • Enterobacter gergoviae
 • Serratia marcescens

TIPY, JAK ZABRÁNIT RŮSTU BAKTERIÍ V KOSMETICE

 1. Zacházejte s produktem umytými a suchými rukami – např. když musíte strčit prst do kelímku s krémem.
 2. Neskladujte produkt v horkém prostředí nebo na přímém slunci – např. okenní parapet, auto (ne bezdůvodně se na obalech obvykle uvádí ‚Uchovávejte v suchu a chladu‘
 3. Nakapejte si vaše sérum nejdřív do dlaní nebo na prsty a poté rozetřete po tváři, pipeta je tam od toho, aby se ještě nevyužitý produkt nedostal do kontaktu s kůží a nezanesly se tak do něj bakterie.
 4. Pokud jste jako já, tak si zbylý šampón i sprcháč v obale zředíte vodou a protřepete, abyste produkt spotřebovali do poslední kapky. Nařeďte jen takové množství, které použijete hned, protože přidaná voda by mohla snížit funkci konzervantů.

KONTAMINACE MIKROORGANISMY SE MŮŽE ROZDĚLIT DO 2 SKUPIN:

1) Primární
2) Sekundární

PRIMÁRNÍ KONTAMINACE

Primární kontaminace může nastat při výrobě produktu. Proto je každý výrobce kosmetiky zodpovědný za GMP (Good manufacturing practice), což je „set pravidel“, které se musí dodržovat, aby se minimalizovalo riziko kontaminace výrobku.

GMP zahrnuje například:

 • používání čistého (dezinfikovaného) vybavení k výrobě produktu
 • povrch, na kterém dochází k výrobě musí být dezinfikován
 • materiál je jasně označen a skladován

SEKUNDÁRNÍ KONTAMINACE

Sekundární kontaminace může nastat po výrobním procesu.

CO OVLIVŇUJE SEKUNDÁRNÍ KONTAMINACI VÝROBKU

1) Volba obalu je velmi důležitá. Vhodně zvolený obal funguje jako taková fyzická bariéra mezi výrobkem a vnějším prostředím plným mikroorganismů.
Pleťový krém v kelímku bude více náchylný ke kontaminaci než krém v lahvičce na pumpičku nebo sérum s kapátkem.
Dále záleží na barvě obalu, tmavé sklo nebo neprůhledný materiál může zamezit kontaktu mezi přímým světlem a produktem, díky kterému by produkt mohl rychleji degradovat.

2) Existují dva typy emulzí – voda v oleji a olej ve vodě. Emulze olej ve vodě obvykle obsahují 70-80% vody a to z nich dělá skvělé prostředí pro tvorbu mikroorganismů, pokud není správně zvolený konzervační systém produktu.

3) Dalším faktorem je pH výrobku. Bakterie mají nejraději pH mezi 5 a 8, což znamená, že jakékoliv pH mimo toto rozmezí tvoří nežádoucí podmínky pro jejich růst.
Bakterie nemůžou růst při pH nižším než 4 nebo vyšším než 10.
Takže například produkt, který obsahuje salicylic acid je méně náchylný ke kontaminaci. Tekutá mýdla, která obvykle mají pH příliš zásadité také nenabízí příznivé podmínky pro růst bakterií.

4) Volba správného konzervantu je samozřejmě velmi důležitý faktor, který může ovlivnit celý výrobek.

Správně zvolený konzervační systém musí splňovat určité požadavky:

1) Musí být vysoce účinný proti všem druhům mikroorganismů.
2) Nesmí ohrožovat zdraví spotřebitele.
3) Musí dobře fungovat s ostatními složkami v produktu.
4) Nesmí mít vliv na fyzikální vlastnosti produktu (barva, vůně, textura, viskozita).

Některé konzervanty jsou účinné jenom proti určitým druhům bakterií nebo plísní, proto se často používají v kombinaci s jinými konzervanty, aby mohly nabídnout širokospektrou ochranu výrobku.

TESTY, KTERÉ VÝROBCE MUSÍ PROVÉST NA SVÝCH PRODUKTECH

Než nám, jako spotřebiteli, bude v obchodech k dispozici nový produkt, jeho výrobce musí provést 1-2 testy v závislosti na typu výrobku.

1) STABILITY AND COMPATIBILITY TESTING (tzv. test stability a kompatibility)

Tento test se vyžaduje pro všechny typy výrobků (krém, sérum, balzám, odličovač….).
Pomáhá určit, jestli výrobek bude plnit svou funkci co se týče stability za správných podmínek pro skladování, přepravu a užívání spotřebitelem. To znamená, že balzám na rty bude v létě vypadat pořád jako balzám a ne jako tekutý olej.
Dále určuje, jestli výrobce zvolil správný obal pro výrobek. To znamená, že pro spotřebitele bude jednoduché užívat výrobek ve zvoleném obalu, a že obal plní svou funkci jako fyzická bariéra zmíněná výše.

Změny, které se při tomto testu sledují:

 • barva
 • vůně
 • vzhled
 • pH
 • hustota
 • váha produktu

2) CHALLENGE TESTING (nebo taky PET = PRESERVATIVE EFFICACY TESTING)

Tento test se vyžaduje pouze u výrobků, které obsahují vodu. Jeho účelem je zajištění, že se ve výrobku nebudou množit bakterie po dobu jeho zamýšlené doby spotřeby.
Test probíhá tak, že se vzorek výrobku kontaminuje různými mikroby. Po dobu 28 dnů se potom v určitých intervalech měří množství mikrobů, které přežily. Pokud po tuto dobu dojde k výraznému poklesu množství mikrobů nebo nedojde k žádnému množení mikrobů, výrobek testem prošel.

Příklady konzervantů používaných v kosmetice:

 • benzyl alcohol
 • benzoic acid
 • parabeny
 • phenoxyethanol
 • potassium sorbate
 • sorbic acid
 • sodium benzoate
 • sodium citrate
 • sodium levulinate a spousta dalších

Na obalech kosmetiky si můžete všimnout těchto dvou znáků:

Tento znak uvádí dokdy by produkt měl být nejlépe spotřebován. V EU je tento symbol nezbytný pro jakýkoli produkt s dobou spotřeby kratší než 30 měsíců. Musí být zahrnut měsíc a rok nejbližšího data, po kterém už produkt není vhodný ke spotřebě.

konzervanty

PAO symbol odkazuje na dobu po otevření produktu, během které produkt musí být spotřebován. Číslo uvádí přesný počet měsíců, po které bude produkt vhodný ke spotřebě.

Jsou úzce spojeny s čerstvostí výrobku, funkčností mimo jiné i konzervačního systému a možnými kožními vyrážkami. Nedoporučuji nakupovat kosmetiku, o které víte, že ji všechnu nestihnete spotřebovat před koncem data spotřeby, pokud nechcete vyhazovat peníze zbytečně.

KONZERVANTY DO KOSMETIKY PATŘÍ – MOJE VLASTNÍ NEMILÁ ZKUŠENOST

Na závěr bych chtěla přidat mou osobní zkušenost, ze svých kosmetických začátků. Před 3 lety, když jsem se snažila přejít na přírodnější kosmetiku, jsem si zkoušela vyrobit vlastní odličovač. „Recept“ na něj jsem samozřejmě našla na internetu, protože na internetu najdete všechno, že. A tak jsem chytře smíchala v lahvičce vodu s ricinovým olejem, protože ricinový olej přece dobře odstraňuje nečistoty. Tento mix jsem před každým použitím protřepala, aby se vše „spojilo“. Tento zázrak jsem používala asi měsíc až dva každý den do doby, než se mi udělala červená vyrážka kolem očí, nosu a koutků rtů. Bylo to způsobeno právě tím, že se do lahvičky dostaly bakterie a nebyl tam žádný konzervant, který by je zastavil v růstu. Od té doby jsem si už spoustu informací nastudovala a prošla si kurzem, takže jsem teď daleko chytřejší. Tímto jsem chtěla poukázat na to, že opravdu není nutné se vyhýbat všem konzervantům v kosmetice, ale je lepší si o nich něco přečíst a nastudovat a zjistit si proč v těch produktech vlastně jsou.

Pokud se chcete ještě lépe vyznat ve složení kosmetiky, přečtěte si tento článek a zjistíte jakou funkci mají v produktech humektanty, okluzíva a emolienty. Doufám, že se vám článek líbil. See you later alligator!

Zdroj: Cosmetics Preservation: A Review on Present Strategies

Napsat komentář