Jsou pro vás čističe šťávy dobré?– Pečujte o svůj obličej přirozeně Andrea S. doporučuje:

Očista džusem je populární již několik let a zatímco někteří lidé týden nadávají na svoji dietu injekcemi šťávy a pšeničné trávy, jiní tvrdí, že je to falešné a je to ztráta času a peněz. Se všemi těmito protichůdnými informacemi je obtížné vědět, co si myslet, když přijde na čištění šťávy. Ženské časopisy vám možná řeknou, abyste se jim vyhýbali, ale je těžké ignorovat zářivou pleť a zářivou energii vaší přítelkyně.

Jaký je tedy přesně problém s odšťavňováním? Ale záleží na tom, co z toho chceš mít. Očista nikdy nebude magickým prostředkem, ale může mít pozitivní účinky na určité aspekty vašeho zdraví.

Je pro vás vhodný čistící džus? Závisí to na vašich cílech.

Chcete-li se rozhodnout, zda je pro vás očista šťávou opravdu dobrá, je důležité zvážit, proč ji začít. V závislosti na vašem cíli jsme se poradili se spoustou odborníků, kteří níže zhodnotili, zda je pro vás čistič šťávy vhodný nebo ne.

Cíl Nr. 1: Hubnutí

Jedním z nejčastějších důvodů, proč lidé zkoušejí čištění šťávou, je hubnutí, ale opravdu to funguje? Odpověď je poněkud komplikovaná. Spousta lidí na očistě šťávou trochu zhubne, protože drasticky sníží kalorie a zhubnou z vody. Je však nepravděpodobné, že se přilepí a později může mít dokonce opačný účinek. „Čištění šťávou může mít negativní vliv na váš metabolismus,“ říká Nesochi Okeke-Igbokwe, MD, MS. „Jakmile dokončíte čištění šťávy, můžete přibrat, protože váš metabolismus se zpomalil.“

Nosit #2: Zlepšení zdraví pokožky

Možná vám méně záleží na hubnutí, ale doufáte, že všechna ta zelená šťáva dodá vaší pokožce požadovanou rosu. Zase tak jednoduché to není. Vaše pokožka může najednou vypadat živě z několika důvodů. Nejenže zůstanete více hydratovaní než obvykle, ale pravděpodobně budete jíst více ovoce a zeleniny. Výzkum z Univerzity sv. Andrews poukazuje na to, že konzumace většího množství ovoce a zeleniny může dodat pleti „zlatou záři“. Má to však i nevýhodu: jen pití šťávy nemusí být tím nejlepším způsobem, jak získat všechny ty vitamíny a minerály z ovoce a zeleniny. „Některé z těchto vitamínů, jako například vitamín E, jsou rozpustné v tucích, což znamená, že k jejich absorpci potřebujete tělesný tuk,“ říká Natalie Rizzo, MS, RD.

Nosit #3: Začátek zdravého životního stylu

Pokud patříte mezi lidi, kteří se každý den spoléhají na balené potraviny a na talíři nikdy nemá ani jedinou zeleninu, může být čistič šťávy dobrým místem, kde začít se zařazováním rostlinných potravin do svého jídelníčku. Navíc tuhá struktura očisty je to, co někteří lidé potřebují, aby se na začátku skutečně soustředili na své zdraví. „Zjistila jsem, že i když je to extrémně hloupé, ‚čištění‘ je obvykle to, co lidi přinutí naplánovat si se mnou setkání,“ říká Monica Heather Auslander, MS, RD, LD/N. Ale pokud už držíte dobře vyváženou stravu, očista šťávou není nutná a někdy může mít opačný efekt. „Když se podíváte na všechna jídla, která máte rádi, máte tendenci po nich víc toužit a přejídat se, když úklid skončí,“ říká Rizzo.

Nosit #4: Zvyšování energie

Někteří lidé přísahají na svůj obnovený pocit energie, když jsou na očistě šťávou, ale ne nutně proto, že jsou najednou zdravější. Namísto toho je to pravděpodobně z cukrové horečky. „Čistící šťávy obsahují více cukru, než se spotřebuje za týden, nebo dokonce více,“ říká Auslander. „Určitě se budete cítit plní energie z jednoduchých sladkých sacharidů.“ Mnoho lidí však pociťuje také nízkou energii a lenost, a to kvůli tomu, že nepřijímají dostatek kalorií, aby přežili den. „Zatímco šťáva má nějaké sacharidy, které vám dodají energii, nemá žádné bílkoviny a velmi málo tuku,“ říká Rizzo. „Bez rovnováhy těchto tří živin je velmi obtížné cítit se plný energie nebo dokonce mít sílu trénovat.“

Nosit #5: „Detox“, protože ti to někdo řekl

Teoreticky to zní skvěle: jezte jen super čisté ovoce a zeleninu a vylučte z těla všechny toxiny s takovým množstvím tekutin. Zdá se však, že tento koncept ve skutečnosti není ničím jiným než mýtem. „Pokud vám fungují ledviny a játra, pak k detoxikaci opravdu nepotřebujete očistu šťávou,“ říká Okeke-Igbokwe. „Tyto orgány mají detoxikační vlastnosti, které pomáhají odstraňovat toxiny z těla.“ Proč se tedy lidé cítí tak čistí už po vypití šťávy? Můžete vinit hydrataci. „Byli jste někdy nemocní a potom jste dostali infuzní tekutiny? Okamžitě oživíte rovnováhu tekutin a hydratace,“ říká Auslander.

Bezpečnost při čištění šťávy

Nakonec, pokud se rozhodnete pro očistu šťávou, chcete se ujistit, že jste přijali správná opatření, abyste se ujistili, že to děláte bezpečně a že zůstanete co nejzdravější. Nejprve se poraďte se svým lékařem a snažte se omezit čas, který strávíte čištěním. „Čím déle zůstanete čistí, tím více vystavíte své tělo nereálným dietním omezením, která mohou vést ik určitým nutričním nedostatkům,“ říká Okeke-Igbokwe. „Ze šťávy opravdu nemůžete získat všechny živiny, které vaše tělo potřebuje.“ Rizzo také navrhuje konzumovat méně bílkovin a tuků s každým džusem. „Možná jednoduchý řecký jogurt s ořechy nebo tvaroh s mandlemi,“ říká.

Přečtěte si, co se stalo, když jsem vyzkoušela třídenní očistu šťávou.

Napsat komentář