Je chemický opalovací krém bezpečný? Přehled nové studie FDA– tvůj kosmetický blog Přečtěte si informace, které jsem shromáždil

Možná jste bez dechu viděli titulky o nedávné studii FDA o opalovacích krémech, která zjistila, že čtyři z nejběžnějších účinných látek v chemikáliích opalovacích krémů se vstřebávají do těla rychleji, než se původně předpokládalo.

Zjištění studie (provedené Centrem pro hodnocení a výzkum léků FDA a publikované v Journal of American Medicine) znějí určitě alarmující – kdo chce, aby se mu v krvi vznášely škodlivé chemikálie?

Ale ještě nespěchejte vyhodit všechny zásoby SPF. Mluvil jsem s Dr. Heather D. Rogersovou, certifikovanou dermatologkou, abych zjistil, co tyto novinky skutečně znamenají pro vaši opalovací rutinu.

Co říká nová studie opalovacích krémů?

V první řadě by nikdo neměl přestat používat opalovací krém, aby zabránil rakovině kůže a předčasnému stárnutí. Víme, že opalovací krémy jsou účinné při minimalizaci poškození UV zářením. Také už víme, že opalovací krémy jsou absorbovány pokožkou, říká Dr. Rogers. „Tohle není nová informace.“

Před touto novou studií nebylo známo, kolik této složky se absorbuje do těla, když se používá v mezích pokynů k produktu. Účastníci studie aplikovali opalovací krém na více než 75 % svého těla čtyřikrát denně po dobu čtyř dnů po sobě – v podstatě množství, které byste použili během dovolené na pláži, pokud byste byli opatrní se svou ochranou. Dosud nebyla tato úroveň použití zkoumána.

Studie zjistila, že hladiny složek opalovacích krémů, které se nahromadily v krevním oběhu subjektů, překročily limity dříve doporučené FDA. Neřekl však, že je to nutně nejisté. „Neexistuje jasný důkaz, že tyto chemikálie jsou pro nás škodlivé,“ řekl doktor Rogers. „Jen teď víme, že množství, jemuž jsme vystaveni, je vyšší, než jsme si mysleli.“ Závěr výzkumníků? Že je zapotřebí další výzkum.

Co jsou chemické opalovací krémy?

Zkoumané složky – oxybenzon, avobenzon, oktokrylen a ecamsule – patří mezi nejpoužívanější účinné látky v opalovacích přípravcích, které působí odlišně od fyzikálních či minerálních.

„Problémy s chemickou ochranou před slunečním zářením fungují tak, že pronikají do pokožky a absorbují a rozkládají UV záření pod povrchem pokožky,“ řekla Patricia Boland, viceprezidentka pro výzkum a vývoj ve společnosti Colorescience, která vyvíjí formulace již téměř dvě desetiletí. „SPF minerální (alias) minerální složky, jako je oxid titaničitý a oxid zinečnatý, fungují tak, že sedí na povrchu pokožky a šíří a odrážejí UV záření.“ (Colorscience používá ve svých produktech pouze opalovací krém.)

Měli byste přestat používat určité opalovací krémy?

Zatímco opalovací krémy bývají na pokožce lehčí a transparentnější, fyzikální blokátory jsou dobrou alternativou, pokud se obáváte absorpce. Dr. Rogers byl zastáncem minerálních receptur těsně před novou studií. „Oxid zinečnatý a oxid titaničitý skutečně poskytují lepší ochranu před sluncem před delší UV vlnovou délkou,“ říká.

Nevýhodou fyzických opalovacích krémů je bílá kůže, kterou mohou některé přípravky na pokožce zanechat. „Já mluvím [my patients] že všechno má své klady a zápory a najít dobrý opalovací krém je jako najít džíny, které se vám líbí,“ říká Dr. Rogers. „Některým lidem opalovací krém skutečně blokuje póry a způsobuje, že na kůži jsou těžké. Pro tuto skupinu, chtějí-li použít chemický opalovací krém na svůj obličej, je to velmi odlišné od nanášení chemického opalovacího krému na tělo čtyřikrát denně během týdne.

A ne všechny opalovací přípravky jsou si rovny. Zjistilo se, že oxybenzon, jedna ze čtyř složek v nedávné studii, je v těle 50 až 100krát vyšší než ostatní tři chemikálie. Havaj zakázal státu prodej opalovacích krémů s obsahem oxybenzonu kvůli obavám, že přítomnost složky ve vodních cestách by mohla pomoci vybělit korálové útesy (stát ze stejného důvodu zakázal složku oktinoxát). A někteří výrobci opalovacích krémů, jako například Supergoop!, se vyhýbají používání oxybenzonu ve svých recepturách. FDA neprohlásil oxybenzon za nebezpečný; V opalovacích přípravcích se používá už desetiletí a žádná studie dosud nezjistila, že by u lidí vyvolával vedlejší účinky. Spodní čára? Vaše preference ingrediencí jsou osobní volbou, ale ochrana pokožky před sluncem je stále nezbytností.

Co bude dál?

FDA požádal výrobce, aby provedli více testů pro své opalovací krémy, stejně jako ostatní léky, které se vstřebávají do pokožky, musí být testovány a musí být prokázáno, že jsou bezpečné. A pokud další výzkum povede k lepším recepturám, může to být jen dobré pro kůži každého. Do té doby se chraňte před širokospektrálním opalovacím krémem, který vám nejvíce vyhovuje.

Napsat komentář