Jaký je můj typ pleti? Zde je návod, jak to říci– Přírodní kosmetika na dosah ruky Co doporučuje Andrea?

Péče o pleť je umění a věda, ale nenechte se zastrašit: tohle je něco, co se můžeme naučit všichni. Trik, jak pečovat o svou pleť, je poznat svou pleť, protože pochopení znamená, že můžete najít ty správné produkty, které vám fungují a bojovat s potenciálními problémy, aniž byste si způsobili další problémy.

Existuje sedm základních typů pleti: normální, mastná, suchá/dehydrovaná, smíšená, aknózní, citlivá a zralá. Níže se dozvíte, jak se identifikovat a starat se o sebe.

Normální pleť

Jak zjistit, jestli máte normální pleť

Nemáte mnoho vyrážek. Vaše pokožka nemá tendenci negativně reagovat na nové produkty nebo změny počasí. Po celý den necítíte potřebu neustále hydratovat nebo stírat olej z obličeje. Vaše pokožka je pevná, s jemnými linkami a minimálními vráskami.

Tipy pro péči o pleť

Máš štěstí! Při normální pokožce téměř necítíte citlivost, suchost či mastnotu. Vaše pokožka snese většinu složek, což znamená, že si můžete tvrdě hrát na kosmetické produkty a zažít spoustu zábavy při experimentování s čistícími prostředky, zvlhčovači a maskami, dokud nenajdete přesně to, co vám vyhovuje.

Dozvědět se více: Jak nanáším produkty péče o pleť?

Pořiďte si produkty pro normální typ pleti.

Mastná kůže

Jak zjistit, jestli máte mastnou pleť

Zdá se, že vaše pokožka vždy září. Cizí vám zřejmě není ani utírací povlečení či matující pudry. Možná zjistíte, že make-up a produkty péče o pleť nezůstanou vždy tak, jak byste chtěli.

Tipy pro péči o pleť

U mastné pleti je kontrola jasu na prvním místě. Přestože mastná pleť má své výhody (například méně vrásek!), měli byste se vyhýbat složkám jako minerální olej, vazelína a alkohol. Produkty s označením „nekomedogenní“ fungují skvěle na mastnou pleť, jelikož vám nebudou ucpávat póry. Bezolejové hydratační krémy jsou vašimi nejlepšími přáteli (ano, stále musíte hydratovat!), stejně jako chemické peelingy a jílové masky. Obličej si určitě nemyjte příliš, protože vysušení pórů může způsobit, že budou produkovat ještě více mazu, aby to kompenzovali.

Dozvědět se více: Máte mastnou pleť? Nezamilujte se do těchto 4 největších mýtů

Pořiďte si produkty pro mastný typ pleti.

Suchá/dehydrovaná pokožka

Jak zjistit, jestli je vaše pokožka suchá

Suchost a dehydratace jsou ve skutečnosti dvě samostatné obavy, ale mají velmi podobné příznaky. Zde je návod, jak je identifikovat na kůži:

  • Suchost je způsobena nedostatkem mazu v pokožce. Symptomy zahrnují odlupování, citlivost, svědění a praskání. Může to být způsobeno životním stylem a faktory prostředí nebo chronickým stavem (v případě ekzému nebo přidružených stavů).
  • Dehydratace je výsledkem toho, že pokožka nezadržuje dostatek vlhkosti. Pokožka může být napnutá, může vypadat jako papír nebo může mít malé jemné linky, když je pokožka napnutá.

Tipy pro péči o pleť

Abyste pečovali o suchou pokožku, budete ji chtít udržovat vlhkou nanesením bohatého hydratačního krému několikrát denně, zejména po umytí rukou nebo koupání. Snažte se udržovat vzduch v domě teplý a vlhký, abyste pomohli při hojení. Vyhněte se používání drsných mýdel nebo produktů, které obsahují citrusové oleje nebo hodně vůně.

Pokud je vaše pleť naopak dehydratovaná, určitě se poohlédněte po produktech na vodní bázi, protože produkty na bázi oleje mohou pleť zhoršit. Hlavně dbejte na to, abyste každý den pili dostatek vody!

Dozvědět se více: Nejlepší zvlhčovače pro výživu a obnovu suché pokožky

Pořiďte si produkty pro suchý/dehydrovaný typ pleti.

Smíšená kůže

Jak zjistit, jestli máte smíšenou pleť

Máte-li problém zjistit, jaký typ pleti máte, pravděpodobně jde o kombinaci. Je pokožka v některých oblastech suchá, zatímco v jiných je mastná? Smíšená pleť je nejsnáze definována mastnou T-zónou (pás na čele a spodní linií nosu) a suchou nebo normální pokožkou na zbytku obličeje.

Tipy pro péči o pleť

Budete se chtít držet dál od stejných složek jako mastná, suchá pokožka, jako jsou produkty na bázi alkoholu. Název kombinované kožené hry je rovnováha. Izolujte problémové oblasti ošetřením na místě a použijte tonikum nebo vyrovnávající krém k vyrovnání pokožky.

Dozvědět se více: Jak přizpůsobit rutinu pro smíšenou pleť

Pořiďte si produkty pro smíšenou pleť.

Aknózní pleť

Jak zjistit, jestli je vaše pleť náchylná k akné

Máte-li časté vyrážky (nebo se zdá, že nikdy nezmizí), pravděpodobně máte pleť se sklonem k akné. To znamená, že vaše póry mají tendenci se snadno ucpávat, díky čemuž jste náchylnější na bílé tečky, černé tečky nebo vřídky než jiné typy pleti. Můžete mít mastnou nebo suchou pleť a můžete mít sklony k akné.

Důležitá poznámka: Kožní skvrny nemusí být nutně akné. Ve skutečnosti je běžný kožní problém zvaný rosacea často známý jako „akné pro dospělé“, protože může způsobit příznaky podobné akné. Mezi další příznaky tohoto stavu patří zarudnutí obličeje, vystupující cévy, zhrublá kůže a pálení nebo pálení. (Pokud se podobá spíše na vaši pokožku, přejděte dolů do sekce Citlivé.)

Tipy pro péči o pleť

Používejte čisticí prostředky speciálně navržené k léčbě akné, jakož i exfolianty a zvlhčovače, které pomohou minimalizovat vyrážky. Jemně si očistěte tvář, abyste se vyhnuli traumatu ze stávajících vyrážek a použijte lokální gel na ošetření a zmírnění jizev po akné. Hledejte složky pro boj proti akné, jako je kyselina salicylová, jíl, benzoylperoxid nebo retinol.

Dozvědět se více: 7 věcí, které jste nevěděli (ale měli byste) o svých erupcích

Pořiďte si produkty na pleť se sklonem kakné.

Citlivá pokožka

Jak zjistit, jestli máte citlivou pokožku

Citlivá pokožka může být způsobena genetikou, alergiemi nebo environmentálními faktory. Mezi příznaky tohoto typu pleti patří:

  • Mírné zarudnutí pokožky
  • Časté vyrážky a otoky
  • Po použití přípravku pro péči o pokožku štípe nebo pálí
  • Negativní reakce na parfém
  • Fleky suché, šupinaté, podrážděné pokožky

Tipy pro péči o pleť

Při výběru kosmetiky musíte být opatrní, protože jste náchylnější k podráždění, zarudnutí, štípání, popáleniny či akné. Vyhněte se parfémům a dráždivým látkám, jako je alkohol nebo antibakteriální složky. Hledejte produkty s menším množstvím přísad a hledejte ty, které mají uklidňující, hojivé nebo protizánětlivé vlastnosti. Někdy může používání nesprávných produktů způsobit, že vaše pokožka bude citlivá, i když váš typ pleti opravdu citlivý není.

Dozvědět se více: Je vaše pokožka citlivá nebo senzibilizovaná? Zde je návod, jak to vědět a jak se s tím vypořádat

Pořiďte si produkty pro citlivé typy pleti.

Zralá pleť

Jak zjistit, jestli máte zralou pleť

Přestože ne každý stárne stejně rychle, znaky jsou docela univerzální. Sem tam si můžete všimnout vrásky nebo větší suchosti než u mladších ročníků. V případě zralejší pleti si můžete všimnout pádů, tmavých skvrn, matnosti a dehydratace.

Tipy pro péči o pleť

Zralá pleť potřebuje lepší péči o pleť, aby se vyrovnala s minulými a budoucími poškozeními. Neexistuje nesprávný čas na vytvoření rutiny proti stárnutí s regeneračními ošetřeními, která mohou stimulovat kolagen, jakož i chránit před environmentálními agresory a regenerovat buňky.

Dozvědět se více: 10 pleťových sér, které zažene jemné linky a vrásky

Pořiďte si produkty péče o zralou pleť.

Napsat komentář