Jako každodenní stres způsobuje stárnutí pokožky (a co s tím dělat)– tvůj kosmetický blog Doporučení A. Skarkova

Vaše pokožka toho za 24 hodin přejde hodně. Od vnitřních agresorů (jako je špatná výživa nebo stres v těle) až po vnější agresory (jako jsou škodlivé UV záření a znečištění ovzduší), zdá se, že se něco snaží předčasně zestárnout vaši pokožku kdykoli během dne.

Tyto vnitřní a vnější faktory jsou souhrnně známé jako expozice– a může způsobit zmatek na vaší pokožce.

Ale to je dobrá zpráva. Pokud pochopíte, co způsobuje stárnutí pokožky, můžete podniknout kroky k ochraně během dne a omezit předčasné stárnutí na minimum.

Podívejme se na jeden den v životě vaší pokožky, na vystavení agresorům, které ohrožují vaši pokožku, a na to, jak si udržet zářivou, zdravou a mladistvou pleť.

6:00 ráno

Probudíte se po několika hodinách neklidného a neuspokojivého spánku. A bohužel nedostatek spánku nedělá dobré věci pro vaši pokožku.

„Když spíte, vaše tělo prochází přirozeným cyklem opravy buněk, nahrazováním mrtvých buněk a obnovou nových,“ říká. kosmetický dermatolog Dr. Michele Green. „Nedostatečný spánek brání tělu projít tímto přirozeným procesem, který způsobuje, že pokožka vypadá plešata.“

Hladiny kortizolu se zvyšují i ​​tehdy, když nemáte dostatečně kvalitní uzávěr, což může způsobit další poškození pokožky. „[An] Zvyšování hladin kortizolu… inhibuje funkci kožních fibroblastů tím, že způsobuje matricové metaloproteinázy,“ říká Green. Tyto enzymy „urychlují rozklad kolagenových a elastinových vláken v pokožce, což vede k předčasnému stárnutí.“

Nedostatečný spánek je faktorem, který přispívá ke stárnutí pokožky. Ale naštěstí existuje jednoduché řešení – a to znamená více spánku!

Dostatek spánku vám pomůže snížit hladinu kortizolu a umožní vaší pleti projít nezbytným cyklem „obnovy a opravy“, který potřebuje, aby vypadala a cítila se co nejlépe. Nejenže se tedy vzbudíte odpočatí a svěží, ale vaše pleť bude také lépe vypadat.

8:00 ráno

Ráno se připravujete na další den a uvědomujete si, že se zpožďujete. Můžete být v pokušení vzdát se opalovacího krému, abyste ušetřili čas, ale bojujte s tímto pokušením a nespěchejte.

„Slunce je příčinou vrásek číslo jedna, přičemž desítky studií dokumentují vliv,“ říká Green. Kromě vrásek může sluneční záření způsobit také hyperpigmentaci, zvýšit riziko rakoviny kůže a předčasně stárnout.

O tom není žádné kdyby a nebo ale. Chcete-li zabránit poškození sluncem, musíte udělat opalovací krém prioritou – a to začíná těsně předtím, než vyjdete ven.

Ujistěte se, že si na obličej nanášíte opalovací krém každé ráno dlouho předtím, než odejdete z domu – a vložte si opalovací krém do tašky, abyste si jej mohli během dne nanášet znovu. „Pokožce trvá asi 15 minut, než absorbuje opalovací krém a ochrání vás,“ říká Green. „Opětovně aplikujte opalovací krém alespoň každé dvě hodiny, abyste zůstali chráněni, nebo ihned po plavání nebo nadměrném pocení.“

Také se snažte zůstat v domě mezi 10:00 a 14:00; Vyhýbání se slunci, když je nejsilnější, výrazně pomůže předcházet poškození sluncem a předčasnému stárnutí pokožky. „Vyhýbáním se slunečnímu záření v průběhu času [these] Během špičkových hodin může být vystavení slunci sníženo až o 60 procent,“ říká Green.

Pokud se nemůžete vyhnout pobytu venku během nejslunečnějších hodin dne, Green doporučuje, abyste se důsledně natírali opalovacím krémem, seděli ve stínu a přikrývali se ochranným oděvem, slunečními brýlemi a kloboukem se širokým okrajem.

ve 12:00

Je poledne. Celé dopoledne jste pracovali a jste tak hladový, že jste připraveni sníst téměř cokoliv.

Ale vaše nutriční výběry jsou mimořádně důležité, pokud jde o to, aby vaše pleť vypadala a cítila se co nejlépe – takže místo toho, abyste se rozhodli pro něco, co by mohlo být rychlé a jednoduché (ale méně výživné) . , zkuste dělat vědomější rozhodnutí, která budou prospěšné pro vaši pokožku. zdraví. .

„Jíst nezdravá jídla s cukrem a tukem může způsobit zmatek na vaší pokožce, což způsobí předčasné stárnutí a akné,“ říká Green. „Konzumace potravin bohatých na omega-3 mastné kyseliny, jako jsou ryby, ořechy a olivový olej, pomůže obnovit růst buněk a zvýšit produkci kolagenu, díky čemuž budete mít zářivou a hladší pokožku.[as] Omega-3 mastné kyseliny hydratují pokožku a chrání ji před poškozením UV zářením, které je často spojeno s předčasnými vráskami.

Aliesh Pierce, slavná kosmetička a zakladatelka Ask Aliesh, e-learningové stránky pro profesionály v péči o pleť, také doporučuje jíst zdravě. „Jezte zeleninu. Bylinná strava je bohatá na fytonutrienty, a proto je bohatá na antioxidanty,“ říká. „Tento typ stravy je také bohatý na karotenoidy, jako je beta-karoten, lutein, chlorofyl a lykopen. „Tyto druhy antioxidantů nejsou jen chrání buňky, ale působí také jako chromofory, čímž zvyšují bohatost podtónu pleti.“

18:00 hodin.

Jděte domů z práce a stáhněte okno, abyste se nadýchali čerstvého vzduchu. Ale pravdou je, že ačkoli vzduch může vypadat svěže, může být plný škodlivin. Vícenásobné studoval spojovaly znečištění ovzduší s předčasným stárnutím pokožky. Vzduchu (a tedy i znečištění ovzduší) se však nevyhnete, jak tedy chránit sebe a svoji pokožku?

„Čištění pokožky a aplikace produktů bohatých na antioxidanty a opalovací krém ochrání pokožku před environmentálními stresory,“ říká Green. Hledejte produkty péče o pleť, které jsou bohaté na antioxidanty, jako jsou vitamíny C, E, A nebo CoQ-10, které mohou zabránit poškození volnými radikály a zabránit předčasnému stárnutí pokožky způsobenému znečištěním.

19:30

Pokud jste typ člověka, který si s sebou nosí domov stres z práce (všechny ty nepřečtené e-maily!), dokáže to víc než jen ztlumit váš večer – může to ovlivnit i vaši pleť. A ačkoli to platí pro všechny typy pleti, platí to zejména tehdy, máte-li sklony k akné.

„I když stres přímo nezpůsobuje akné, může ho zhoršit,“ říká Green. „Akné je zánětlivé onemocnění umocněné hormony uvolňovanými při stresu, což zvyšuje zánět. Akné způsobené stresem je obvykle doprovázeno zarudnutím, svěděním a zvýšeným počtem černých a bílých skvrn.“

Pokud si všimnete, že máte akné – i když si pleť čistíte a pečujete o ni – může za to stres. Zkuste prozkoumat některé techniky zvládání stresu (jako je hluboké dýchání, jóga nebo meditace všímavosti), které vám pomohou udržet stres pod kontrolou a vaše pokožka bude vypadat co nejlépe.

21:30 hodin.

Je brzy před spaním, což znamená, že je čas začít se rutinou péče o pleť před spaním. A i když si možná myslíte, že vaše produkty zlepšují vaši pleť, pokud je používáte nesprávně, mohou nadělat více škody než užitku.

Pierce říká, že nadměrná exfoliace je běžným stresovým faktorem na pokožce. „Kyseliny způsobují fotosenzitivitu pokožky a peelingy mohou způsobit drobné trhlinky na kůži. Oba narušují bariéru,“ řekla. Vždy dodržujte pokyny k produktu, abyste se vyhnuli nadměrnému používání – více není vždy lepší!

Nejlepší produkty na ochranu pokožky (a vlasů) během celého dne

Teď, když už víte, co dělá vaše pleť, zde je několik produktů, které vám pomohou chránit vás před škodlivými expozičními faktory a udrží vaši pokožku zdravou a mladistvou.

Napsat komentář