Jaké jsou typy pleti Fitzpatrick?

Při čtení tohoto příspěvku se dozvíte několik informací o Jaké jsou typy pleti Fitzpatrick?

.

Fitzpatrick typy pleti (nebo fototypy) – FST (nebo FSP) – označují stupnici tónu pleti určenou pro klasifikaci barvy pleti a reakce na ultrafialové (UV) záření.

Fitzpatrick Skin Phototypes (FSP) byly vyvinuty v Bostonu v roce 1975 pro použití ve fototerapii. Původním účelem škály bylo pomoci určit riziko spálení nebo spálení pacienta při vystavení ultrafialovému světlu.

Fitzpatrick původně založil stupnici na barvě pokožky a očí člověka, aby určil množství UV terapie použité k léčbě kožních onemocnění bez způsobení fototoxicity nebo podráždění UV zářením.

Používali ho i zdravotničtí pracovníci k posouzení rizika spálení a rakoviny kůže. Předpokládalo se, že lidé s nižším FSP a světlejším odstínem pleti by potřebovali kratší expozici než lidé s vyšším FSP a tmavším odstínem pleti.

Stupnice se dodnes používá k určení dávky fototerapie, UV nebo laserové terapie, kterou může člověk potřebovat k léčbě určitých kožních onemocnění.

Současná stupnice klasifikuje pokožku od typu I až po VI. Typ I se týká pokožky, která vždy pálí a typ VI se týká pokožky, která se nikdy nespálí. Obecně platí, že nižší FSP znamená, že pokožka člověka se snáze spálí než opálí. Výše FSP znamená, že pokožka člověka se lehce nespálí.

Fitzpatrickova stupnice byla rovněž použita k určení rizika vzniku rakoviny kůže v důsledku vystavení UV záření.

Stupnice je nyní určena k použití dermatology při určování množství UV terapie nebo léčby, kterou pacient může potřebovat k léčbě určitých kožních onemocnění.

Stupnice se také často používá k určení nastavení laseru pro laserové odstranění chloupků. Lasery mohou způsobit popáleniny a depigmentaci, pokud se nepoužijí správná nastavení pro pacienty s tmavším odstínem pokožky nebo pro ty, kteří se spálili sluncem. Protože většina laserů se zaměřuje na pigment, potenciální riziko možného popálení nebo depigmentace osoby může být vyšší, pokud má tmavší tón pleti.

Pokračujte ve čtení, abyste se dozvěděli o typech pleti Fitzpatrick, hmotnostních limitech a navrhovaných alternativách.

Přestože je stupnice FSP stále široce používána, má určitá omezení.

Omezení v popisu barvy pleti

Původní verze stupnice nezahrnovala klasifikaci pro tmavší odstíny pleti. Ve své první verzi obsahovala stupnice pouze typy I až IV a byla považována za „anglo-irskou“. Později byly přidány typy V a VI.

Možná není překvapením, že vzhledem k problematickému začátek, Fitzpatrickova stupnice stále poskytuje omezené možnosti pro lidi s barevným odstínem.

FSP nebere v úvahu rozsahy barev pleti lidí s tmavším pigmentem (více melaninu). Nezahrnuje rozdíl v barvě pleti mezi lidmi jiné barvy pleti a lidmi smíšené rasy. To přispívá k nerovnostem ve zdravotní péči.

Revize z roku uvádí, že stupnice není přesná, když se používá k informování lidí o jejich riziku vzniku rakoviny kůže.

Podle studie z roku mohou někteří odborníci, kteří se neidentifikují jako lidé jiné barvy pleti, zneužít stupnici FSP a nepřesně informovat své klienty o riziku rakoviny kůže.

Subjektivita a jazyk

Jazyk použitý v tomto modelu zbarvení pleti je subjektivní a může ztížit barevným lidem klasifikaci jejich FSP.

Deskriptory použité na stupnici jsou zaměřeny na slova „opálení“ a „spálení“, které mohou pro různé lidi znamenat různé věci. Označování pokožky na základě jejího sklonu k opálení nebo spálení může být nespolehlivé.

Podle přehledu studií z roku se množství účastníků jednotlivých studií nedokázalo zařadit do FSP z důvodu omezení rozsahu.

Ve studii z roku na 556 lidech v Jižní Africe s typy FSP V a ​​VI 96,8 % účastníků uvedlo, že slunce ovlivňuje jejich pokožku. Z 390 černých Afričanů, kteří se zúčastnili studie, se 95,6 % popsalo jako fotosenzitivních. Autoři této studie navrhují používat FSP VI pouze pro lidi, kteří nejsou 100% fotosenzitivní.

Studie z roku ukazuje, že namísto používání slov jako „spálit“ nebo „opálení“ může používání různých výrazů pomoci lidem lépe identifikovat riziko fotosenzitivity. Doporučené podmínky zahrnují:

 • Podráždění kůže
 • něha
 • svědění
 • pokožka ztmavne vlivem slunečního záření

riziko rakoviny slunce

Model FSP nemusí přesně předpovídat riziko rakoviny kůže, zejména u lidí jiné barvy pleti.

Lidé jakékoli barvy pleti mohou dostat rakovinu kůže. Podle studie rakovina kůže postihne každý rok ve Spojených státech zhruba 4,5 milionu lidí jiné barvy pleti.

Tmavší odstíny pleti mají zvýšenou hladinu melaninu. Více melaninu poskytuje větší UV ochranu ve srovnání s lidmi s menším množstvím melaninu. To může mít za následek méně časných příznaků stárnutí. způsobené vystavením ultrafialovému záření.

Podle Americké akademie dermatologické asociace však rakovinu kůže mohou dostat i lidé, kteří se nikdy neopalovali.

Individuální riziko rakoviny kůže závisí na mnoha faktorech včetně barvy pokožky a citlivosti na slunce, jakož i:

 • rodinná historie
 • anamnéza vystavení slunci
 • léky, jako jsou imunosupresiva, které mohou zvýšit riziko

Klasifikace může způsobit, že někteří lidé a odborníci podcení riziko rakoviny kůže. To může mít za následek méně ochranných opatření. Může také vést k pozdější diagnóze rakoviny kůže. Pozdní diagnostika může přispět k horšímu výsledku.

Fitzpatrický systém klasifikace typu pleti je zastaralý a subjektivní.

I když se tento model stále používá, nemusí přesně odrážet riziko rakoviny kůže. Je možné, že nesplníte všechny vlastnosti žádného typu pleti Fitzpatricka.

Také může být obtížné určit typ pleti pomocí níže uvedených deskriptorů. Dermatolog může použít tento systém hodnocení spolu s vaší anamnézou a jinými metodami k určení vhodných parametrů pro laserovou terapii.

Mezi typy pleti Fitzpatrick patří:

Váš FSP může pomoci vašemu odborníkovi na péči o pleť určit vaše ideální nastavení, když dostáváte fototerapii pro určité stavy kůže.

Pokud jde o vystavení slunci a citlivost pokožky, lidé všech identit FSP by se měli denně natírat opalovacím krémem, aby získali maximální UV ochranu. Vystavování se slunci může zvýšit riziko fotostárnutí a rakoviny kůže.

Solária a jiná umělá opalovací zařízení škodí všem, bez ohledu na typ pleti.

Podle Centra pro kontrolu a prevenci nemocí je vaše riziko poškození sluncem vyšší, pokud žijete v blízkosti rovníku. Čím blíže jste k rovníku, tím jsou sluneční paprsky intenzivnější, proto je důležité dávat si pozor na ochranu před sluncem.

Lidé, kteří tráví spoustu času venku, jako například farmáři a stavební dělníci, mohou mít také zvýšené riziko vzniku rakoviny kůže v důsledku UV záření.

Máte-li v rodinné anamnéze melanom, můžete mít vyšší riziko, že se u vás vyvine, bez ohledu na váš FSP. Máte-li v rodinné anamnéze melanom nebo máte v osobní anamnéze jakýkoli typ rakoviny kůže, je obzvláště důležité, abyste doma pravidelně navštěvovali dermatologa pro celotělové kontroly a samovyšetření.

Když je rakovina kůže diagnostikována včas, lidé mají obvykle lepší prognózu a více možností léčby.

Tady je to, co byste ještě měli vědět o své pleti a jak ji chránit v závislosti na typu pleti.

Typy 1 a 2

Máte-li typ pleti 1 nebo 2, můžete mít vyšší riziko:

Typy 3 a 4

Máte-li FSP typ kůže 3 nebo 4, obecně máte nižší riziko vzniku rakoviny kůže než lidé s typy 1 a 2. Stále však můžete být vystaveni riziku vzniku:

 • poškození sluncem
 • stárnutí pokožky vlivem slunečního záření
 • melanom a jiné rakoviny kůže

Typy 5 a 6

Máte-li typ pleti FSP 5 nebo 6, obecně máte nižší riziko vzniku rakoviny kůže ve srovnání s lidmi se světlejším odstínem pleti. Ale podle AAD je pravděpodobnější, že se u vás vyvine agresivní forma rakoviny kůže nebo dostanete pozdější diagnózu.

Nadace pro rakovinu kůže poznamenává, že černochům, kterým byl diagnostikován melanom, se často diagnostikuje až v pozdějším stadiu, což zhoršuje jejich celkovou prognózu.

Důvodem může být:

 • nedostatečné povědomí veřejnosti o rakovině kůže u barevných lidí
 • méně včasné odhalení rakoviny kůže u barevných lidí zdravotnickými pracovníky
 • rakovina kůže, která se objevuje na méně exponovaných místech, jako jsou chodidla
 • nedostatek zdravotnických vzdělávacích materiálů zobrazujících lidi jiné barvy pleti nebo popisy rakoviny kůže u barevných lidí.
 • nedostatečný přístup ke zdravotní péči a výzkumu vzdělávání v oblasti rakoviny kůže

Máte-li zvýšené riziko rakoviny kůže, je důležité naplánovat si pravidelnou péči o pleť. Zkoušky. Promluvte si se svým lékařem o tom, jak často byste měli chodit na kontroly. V závislosti na vašich individuálních potřebách se může kožní screening provádět častěji než každoroční prohlídka.

Můžete si také promluvit se svým lékařem o tom, jak a kdy byste si měli provádět vlastní kožní kontroly.

Je důležité domluvit si schůzku s dermatologem na kožní vyšetření, pokud si všimnete:

 • novotvary na kůži
 • novotvary, které se zvětšily
 • místo, které se liší od ostatních
 • náplast, která se mění, svědí nebo krvácí
 • vředy, které se nehojí
 • tmavá čára pod nehtem nebo nehtem na noze nebo kolem nich

Navzdory svým omezením je typizace pleti Fitzpatrickém stále široce používána. Někteří vědci navrhli alternativy k přesnějšímu posouzení fotosenzitivity a rizika rakoviny. pleť barevných lidí. Tyto metody zahrnují:

 • Geneticko-rasová klasifikace kůže: Tato klasifikace je založena na rase a genetickém původu. Má 6 kategorií:
  • severské země
  • Evropanů
  • Středomořský
  • indo-pákistán
  • Afričané
  • asiaté
 • Glogauova stupnice vrásek: Tato stupnice se používá pro lidi, kteří se identifikují jako bílí. K určení stupně fotostárnutí používá fotografie.
 • Goldmanova světová klasifikace podle typů pleti: Tento klasifikační systém využívá barvu pleti, odpovědi na otázky o spálení, opalování a pozánětlivé hyperpigmentaci na základě rasy a etnické příslušnosti.
 • Systém hodnocení pleti Kawada pro Japonce: Tato škála sebehodnocení byla vytvořena s cílem popsat japonské typy pleti a jejich citlivost na UV záření, spálení a spálení od slunce.
 • Etnická stupnice Lancer: Tuto váhu lze použít s FSP nebo samostatně. Rozlišuje typy pleti na základě geografie a dědičnosti, aby určila rizika kosmetických laserových operací nebo chemického peelingu.
 • Upravený typ pleti Fitzpatrick: Tato upravená stupnice FSP zahrnuje změny pro lepší posouzení fototypu, barvy pokožky, pálení nebo opálení u Indů.
 • Robertsův systém klasifikace typu pleti: Tento systém vyhodnocuje fototyp pokožky, hyperpigmentaci, fotostárnutí a jizvení, aby určil typ pokožky a předpovídal reakci kůže na poranění a zánět.
 • Von Luschanova chromatická stupnice: Tato stupnice určuje rasovou klasifikaci na základě barvy pleti pomocí neprůhledných skleněných dlaždic, které se srovnávají s barvou pleti člověka.
 • Měřítko Willis a Earls: Tato stupnice byla vytvořena pro lidi afrického původu, aby pomohla klasifikovat barvu pleti, UV reakci a jakékoli poruchy pigmentace.

Byly rovněž vyzkoušeny technologické metody, jako je použití Woodovy lampy ke stanovení FSP nebo spektrofotometrická studie k určení ztmavnutí kůže způsobeného zvýšeným obsahem melaninu.

Zkouška s Woodsovou lampou však nepomohla rozlišit FST 2 výše a zkouška spektrofotometrií může být drahá z hlediska personálu a vybavení.

Typy pleti Fitzpatrick se běžně používají k určení správných nastavení fototerapie pro určité stavy kůže. FST lze použít také k vedení kosmetických laserových ošetření pleti a může pomoci dermatologům a odborníkům na péči o pleť vyhnout se poškození kůže, které může vést k fotostárnutí a změnám pigmentace.

FSP lze použít také k určení rizika rakoviny kůže z vystavení UV záření. K riziku rakoviny kůže však může přispět mnoho dalších faktorů, jako je rodinná anamnéza a geografická poloha.

Stupnice FSP má omezení, zejména pro barevné lidi, kteří nemusí přesně zapadnout do žádného ze šesti typů. Omezení zdravotnických pracovníků, kteří spoléhají na FSP, vedla k omezeným informacím o riziku rakoviny kůže u barevných lidí, což může pomoci při diagnostice pokročilé rakoviny kůže.

Byly navrženy další klasifikační systémy a upravené verze stupnice FSP. Ale navzdory omezením stupnice FSP je stále široce používán.

.

Napsat komentář