Jaké jsou typy ekzémů?– Tipy pro zářivé vlasy a pleť Doporučení A. Skarkova

Pokud patříte k milionům dospělých, kteří trpí ekzémem, víte, že jde o víc než jen o svědivé svědění. Kde se nachází na vašem těle a jeho potenciální příčiny vám mohou pomoci klasifikovat typ, který máte. Identifikace typu ekzému, který máte, vám pomůže lépe pochopit váš stav a možné možnosti léčby pro budoucnost bez svědění.

Atopická a kontaktní dermatitida

Atopická dermatitida se často vyskytuje u dětí a kojenců, ale může trvat až do dospělosti. Obvykle se projevuje jako svědivé, šupinaté skvrny na vnitřní straně loktů, za koleny a na tváři, ale může se objevit kdekoli na těle. Říká se tomu ekzém, dermatitida, atopický ekzém a atopická dermatitida. Kontaktní dermatitida vzniká tehdy, když vám něco podráždí kůži. Tento typ ekzému se obvykle vyskytuje v oblastech, které jsou vystaveny, jako jsou ruce, krk a nohy. Kontaktní dermatitida se může vyskytnout, protože jste na něco alergičtí nebo proto, že vám to jednoduše podráždí pokožku, ale na rozdíl od alergií nestimuluje váš imunitní systém.

Seboroická dermatitida dospělých a dětská seboroická dermatitida

Seboroický ekzém nebo seboroická dermatitida obvykle postihuje oblasti s velkým počtem mazových žláz, nazývané také mazové žlázy. U dospělých je to obvykle pokožka hlavy a strany nosu; u kojenců se často objevuje na pokožce hlavy jako houpací čepička. Postižené oblasti mají často bělavý, fulminantní vzhled. Může se rozšířit i na obličej, krk a záda. Seboroický ekzém může být způsoben kvasinkou zvanou pityrosporum ovale nebo malassezia furfur. Zdá se, že lidé s tímto typem ekzému nedokážou kvasinky správně zpracovat a dochází k podráždění.

Ekzém ruce

Ekzém na rukou se projevuje ve formě zarudnutí, svědění, suchosti, odlupování, odlupování, prasklin a puchýřů. Zranitelní mohou být ti, kteří pracují s chemikáliemi, jako jsou čisticí prostředky, catering, zdravotníci a kadeřníci. Trpí jím asi 10 % populace a přestože ekzém na rukou není nakažlivý, může být vysilující a mimořádně nepříjemný. Pompholyx, nazývaný také dyshydrotický ekzém, je specifickým typem ekzému rukou, který se může vyskytnout i na nohou. Objevuje se ve formě velmi malých vodnatých puchýřků na dlaních, uvnitř prstů a na chodidlech. Přesná příčina pomfolyxu nebyla stanovena, ale zdá se, že je ovlivněna emočním stresem, pocením a vystavením sloučeninám kovů.

Diskoidní nebo numulární ekzém

Diskoidní nebo znecitlivěný ekzém se vyskytuje v projekcích velikosti mince, které jsou poškozeny. Nakonec se otevírají do svědivých, svědivých, křupavých skvrn. Tyto skvrny se obvykle objevují na dolních končetinách, trupu nebo předloktích. Uštípnutí hmyzem, reakce na něco, s čím jste přišli do kontaktu, nebo suchá pokožka mohou způsobit vyrážku.

Neurodermatitida

Dalším názvem neurodermatitidy je chronický lichen simplex. Bez ohledu na to, jak to nazvete, budete pociťovat svědění pokožky v oblastech, jako je krk, pokožka hlavy, ramena, dětské nožky, kotníky, zápěstí a záda. Neurodermatitida má podobný vzhled jako atopická dermatitida a zhoršuje se škrábáním nebo třením. Může to být výsledkem kousnutí hmyzem, stresu nebo nervových návyků a může způsobit zesílení a změnu barvy pokožky.

Statistická dermatitida

Statická dermatitida nastává, když vaše tělo není schopno účinně posílat krev zpět do srdce. Nakonec krev, která se nahromadila v nohou, ovlivňuje kůži nohou otokem, zarudnutím, odlupováním, bolestí a svěděním. V průběhu času mohou vážné případy vést k netěsnostem, prasklinám, vředům a infekcím. Tento typ ekzému se také nazývá varikózní, gravitační nebo venózní stázová dermatitida.

Tento článek byl zhodnocen dermatologkou Dr. Emmy Graberovou.

Napsat komentář