Jak zesvětlit jizvy na tváři– Zdravaplet, váš blog o přírodní kosmetice Doporučení A. Skarkova

Jizvy odkudkoli na vašem těle mohou být trapné, ale když se objeví na vaší tváři, mohou být obzvláště nepříjemné. Běžné jizvy na obličeji zahrnují jizvy po těžkém nebo hlubokém akné a hyperpigmentaci – způsobené slunečním zářením – genetikou a různými kožními onemocněními. Méně časté jizvy pocházejí z řezných ran, škrábanců nebo popálenin, které mohou zanechat viditelné stopy, jejichž vyblednutí může trvat celou věčnost. Naštěstí můžete podniknout kroky, aby byly méně viditelné.

Cibulový extrakt

Může to znít zvláštně pomazat si pokožku výtažkem z cibule, ale tato běžná kúra se osvědčila. Klíčem je použití cibulového extraktu – složky v různých světelných ošetřeních jizvy a dostupného samostatně – když je jizva relativně nová. Funguje tak, že snižuje nadprodukci kolagenu v místě jizvy. Zatímco kolagen se přirozeně tvoří v kůži, vlákna jsou hojnější a sporadičtěji uspořádána v jizvě. To vede k jizvám, které jsou husté, tvrdé a zbarvené.

Alfa hydroxykyseliny

Alfa hydroxykyseliny jsou ovocné kyseliny, které aplikujete lokálně k ošetření jizev a vrásek na tváři. Nejúčinnější jsou při aplikaci na novější jizvy, ale dokážou léčit i starší jizvy. AHA působí tak, že redukuje hnědé zabarvení i exfoliuje pokožku, čímž vytváří hladší povrch. Můžete si koupit AHA přes pult nebo se poradit s dermatologem o AHA na předpis, které jsou silnější a účinnější.

Chemický peeling

Běžně používanou a často účinnou léčbou povrchových jizev – včetně jizev po akné a hyperpigmentaci – je chemický peeling, při kterém dermatolog nebo plastický chirurg nanese chemický roztok na jizvu na obličeji. Roztok v podstatě spálí svrchní vrstvu pokožky a zanechá pod ní novou kůži. Peelingy používané pro depresivní jizvy po akné nebo „divets“ jsou silnější než povrchové peelingy používané k hyperpigmentaci. Kvůli jejich síle většina z nich vyžaduje určitý druh anestezie.

Laserový resurfacing

Dalším způsobem, jak mohou dermatologové zmírnit jizvy, jsou laserové ablační léčby. Zahrnují minimální bolest a krátké období zotavení, ale mohou výrazně zlepšit vzhled jizev po akné, hyperpigmentace a / nebo popálenin. Laserové paprsky zahřívají teplotu dermis a epidermis, což pomáhá odstranit svrchní vrstvu pokožky a zároveň napíná a vyhlazuje hlubší vrstvy. Jelikož se jedná o nejagresivnější typ laseru, obvykle trvá jen jedno nebo dvě ošetření, abyste viděli výsledky. Nejběžnější typ opravy kůže – neablativní laserové ošetření – neodstraňuje povrch kůže, ale místo toho produkuje silnější a lepší kolagen pro zlepšení jizev a trvá tři až šest sezení.

Tento článek byl zhodnocen dermatologkou Dr. Emmy Graberovou.

Napsat komentář