Skincare nemusí být věda – Naučte se, jak správně vrstvit kosmetiku

Vytvoření správné rutiny v péči o pleť je důležité pro to, abyste pochopili, jak vaší pleti dát přesně to, co potřebuje používáním správných kosmetických produktů. S tolika různými typy produktů pro péči o pleť může být obtížné porozumět tomu, co každý z nich dělá a jak vrstvit kosmetiku pro dosažení nejlepších výsledků. Je také důležité si uvědomit, že je rozdíl mezi ranní a noční rutinou. Abyste dosáhli těch nejlepších výsledků, připravila jsem pro vás článek, kde vám řeknu, jak vrstvit kosmetiku a co přesně patří do ranní i noční rutiny, abyste získali zářivou pleť.

Proč na pořadí vrstvení záleží?

Otázka, jak vrstvit kosmetiku je neuvěřitelně důležitá. Úkolem pokožky je totiž udržet vše, co na ni působí ve vnějším prostředí, venku, ale mnoho produktů péče o pleť, které používáme, obsahuje složky, které chceme dostat naopak dovnitř. Pouze velmi malé množství těchto klíčových aktivních složek může proniknout do pokožky, i přesto, že jsou dokonale formulovány a dokonale aplikovány na pleť. Aplikování produktů ve správném pořadí tedy zajistí, že vaše pleť získá všechny výhody každého produktu pro co nejlepší výsledky.

Skincare nemusí být věda - Naučte se, jak správně vrstvit kosmetiku

Jak správně vrstvit kosmetiku?

Pojďme se konečně podívat na to, jak vrstvit kosmetiku správným způsobem. Jednoduchým pravidlem je nanášení produktů od nejtekutějšího po nejhustší nebo od tekutého po krémový. Je ale také potřeba nejprve použít produkty s aktivními látkami, u kterých je nejdůležitější, aby pronikly do pokožky, jako jsou například antioxidanty v sérech. Až poté použijte produkty, které musí ‚sedět‘ na povrchu pokožky, například humektanty v hydratačních krémech.

Kromě pořadí aplikace je také důležité počkat mezi jednotlivými produkty, aby se dostatečně vstřebaly. Protože však většina z nás často spěchá z domu nebo jednoduše do postele po náročném dni, ne vždy je to ale možné. Moje rada? Udržujte svou skincare rutinu jednoduchou.

Pokud si ji uděláte příliš komplikovanou, zvyšuje se šance, že ji začnete zanedbávat nebo to s ní vzdáte úplně. Pokud používáte mnoho produktů, zkuste počkat alespoň minutu než aplikujete další produkt, aby každý produkt mohl reagovat s pokožkou.

Já se například večer, poté, co si umyju obličej a nanesu sérum převléknu do pyžama a pročešu si vlasy předtím, než si nanesu hydratační krém.

Další možností je vzít si s sebou krém na gauč ke sledování televize a po pár minutách si ho jednoduše nanést při sledování vašeho oblíbeného filmu. Že si před spaním raději čtete v posteli? Nechte si krém na nočním stolku a naneste si ho těsně před spaním. Tento způsob bude určitě lepší než úplné zanedbávání vaší pleti.

Ranní rutina krok za krokem

Ranní rutina je především o ochraně před sluncem a znečištěném ovzduší, proto si váš retinol, AHA a BHA kyseliny nechce na noc.

Čištění pleti

Ráno začněte opláchnutím obličeje vlažnou vodou nebo, pokud musíte, umyjte si obličej jemným čisticím produktem určeným pro váš typ pleti. To bude potřeba zejména u pleti smíšené a mastné, na které se přes noc může nahromadit kožní maz.

Toner

Přestože tonery fyzicky „nesmršťují“ póry, můžou sloužit k mnoha účelům. Můžou pleti dodat potřebné antioxidanty nebo extra hydratující složky, které pleť udrží hezky vláčnou. Každý typ toneru je určen pro jinou potřebu pleti, takže je důležité používat ten správný typ pro tu vaši.

Pokud jste však celý život žili bez použití toneru a vaše pleť vypadá zdravě, není nutné s jeho používáním začínat. Tonery slouží k tomu, aby pomohly vyrovnat pH pokožky poté, co se z drsných čistících prostředků stala příliš zásaditou. Čistící prostředky na obličej jsou teď obvykle mnohem lépe vyvážené, takže tonery nejsou povinným krokem.

Sérum s antioxidanty

Séra jsou vysoce koncentrované produkty, které slouží k ošetření pleti. Jsou bohaté na živiny a aktivní látky, které řeší specifické potřeby pleti, takže je lepší je aplikovat hned na začátku rutiny. V dnešní době jsou na trhu k dispozici různá séra, ale pro denní použití doporučuju séra s antioxidanty, která poskytují řadu výhod – od zmírnění zánětlivé reakce vaší pokožky až po neutralizaci poškození způsobeného UV zářením a látkami znečišťujícími životní prostředí.

Kolik sér na pleť kombinovat?

Přestože neexistuje žádné konkrétní číslo, navrhuji nepoužívat víc než 3 séra v jedné kosmetické rutině. Kombinace několika takových produktů je nejen časově náročná, ale snižuje také šance, že každá složka bude správně absorbována vaší pokožkou. Pokud se snažíte řešit více potřeb vaší pleti, vyberte si multitaskingové sérum pro řešení základních požadavků pleti (jako je suchá pleť nebo mastná pleť) a přidejte jedno nebo dvě séra, které řeší naléhavější potřeby, jako jsou jemné linky a vrásky nebo akné.

Na konzistenci záleží

Při rozhodování, které sérum použít jako první, vrstvíme vždy podle konzistence. Lehčí séra se snadno a rychle vstřebávají, zatímco hutnější hydratační séra aktivní složky uzavřou v pleti a zanechají ji hezky jemnou.

Pro séra, která mají víceméně stejnou konzistenci, si vyberte složku, ze které chcete, aby vaše pleť vytěžila maximum. Pokud jsou největšími obavami tmavé skvrny a známky stárnutí, aplikujte nejprve vitamín C nebo retinolové sérum.

Aplikujte lehkou masáží

Jemná masáž obličeje při aplikaci séra může pomoci zlepšit krevní oběh a vaše pleť tak bude ještě spokojenější. Navíc je to velmi příjemné a uklidňující pro vaši mysl.

Nechte sérum vstřebat

Kromě lepšího využití aktivních složek ve vašem séru je dobrý nápad nechat ho dostatečně absorbovat také proto, že zamezíte případnému žmolkování při nanášení hydratačního nebo opalovacího krému.

Oční krém

Počínaje 20. rokem života je velmi důležité používat oční krém alespoň každou noc, když už ne dvakrát denně. Jde o udržení zdraví a tloušťky kůže očních víček. Včasné zlepšení kvality pokožky v této oblasti zajišťuje, že pokožka očních víček později snadno neztrácí ochablost a svůj hladký vzhled bez vrásek.

Pro dosažení nejlepších výsledků je klíčová konzistence. Pravidelné používání očního krému v průběhu času udrží pokožku očních víček elastickou a může zlepšit nebo zabránit některým jemným vráskám nebo ztrátě kolagenu. Pamatujte: zázraky neexistují a výsledky se nedostaví přes noc.

Jemnou pokožku kolem očí můžete dále chránit výběrem očního krému s SPF nebo každodenním používáním opalovacího krému. Pamatujte také na nošení slunečních brýlí, abyste okolí očí chránili před poškozením UV zářením a vráskami, které se vám mohou v koutcích očí vytvořit tím, že budete neustále mžourat do slunce.

Lokální ošetření

Dále přichází na řadu lokální ošetření jako je například krém na ošetření skvrn po akné nebo samotné akné. Tyto produkty mohou pleť vysušit, proto je potřeba je nanášet pouze lokálně tam, kde je to potřeba.

Hydratační krém

Ano, potřebujete hydratační krém, i když máte mastnou pleť. Přestože má vaše tělo svůj vlastní přirozený systém tvořený mazovými žlázami, které vylučují kožní maz, aby si udržely ochrannou vrstvu proti nepříznivým vnějším podmínkám a infekcím, většina z nás potřebuje dodatečnou hydrataci.

Nejlepší čas na aplikaci hydratačního krému je, když je pokožka ještě vlhká, takže čím dříve nanesete sérum a ostatní ošetřující produkty, tím dříve budete moci pleti zajistit potřebnou hydrataci pomocí hydratačního krému.

Pokud používáte ošetření na skvrny po akné, pokuste se tyto oblasti při nanášení hydratačního krému přeskočit, abyste se ujistili, že složky v něm nebudou narušovat aktivní látky při ošetření skvrn.

Opalovací krém na pleť

Opalovací krém by měl být posledním krokem vaší denní péče o pleť, pokud používáte chemický nebo minerální opalovací krém, který funguje tak, že fyzicky blokuje UV paprsky. Tento krok se stává složitým, pokud používáte chemický opalovací krém.

Chemické opalovací krémy se musí absorbovat do pokožky, aby byly účinné, takže aplikace po hydratačním krému to zpomalí. Pokud však použijete svůj chemický opalovací krém před hydratačním krémem, váš hydratační krém nebude také fungovat, protože pokožka je pokryta chemickým opalovacím krémem.

Proto doporučuju používat fyzický opalovací krém se zinkem a nanášet ho po hydratačním krému. Zinek je bezpečný, účinný a poskytuje nejširší ochranu proti UVA a UVB paprskům.

Pokud jde o ty, kteří rádi používají chemické opalovací krémy, zkuste se poohlédnout po složení, které obsahuje hydratační aktivní látky, abyste vaši pleť udrželi hydratovanou a zároveň ji mohli chránit před sluncem.

Večerní rutina krok za krokem

Protože se vaše pleť v noci přirozeně regeneruje, vaše noční rutina by měla být především o ošetření a poskytnutí vaší pleti toho, co potřebuje. Pokud vaše pleť vypadá mdle nebo je na dotek hrubší, udělejte si peeling. Pokud je podrážděná, hydratujte a zklidněte ji. A jak vrstvit kosmetiku při večerní rutině?

Double cleansing

Chcete-li pleť zbavit nečistot, které se za ní přes den usadily, make-upu a kožního mazu, doporučuji nejprve odstranit make-up pomocí speciálního odličovače a až potom umýt pleť jemným čisticím produktem. Ještě lépe vyzkoušejte dvojité čištění, které zahrnuje použití čisticího oleje nejprve k rozpuštění make-upu a poté znovu umytí obličeje běžným čisticím produktem.

Tonery, esence, boostery

Pokud používáte tonikum, naneste ho stejně jako ráno.

Někteří lidé také rádi na noc vrství různé mlhy, esence, kosmetické vody nebo hydratační séra napřiklad s kyselinou hyaluronovou. Ty obsahují různé aktivní látky, ale jejich hlavním účelem je většinou hydratovat a vyživovat pokožku.

Vzhledem k tomu, že jsou to obvykle produkty s velmi lehkým a tekutým složením, aplikujte je po umytí obličeje jako toner. Pokud používáte obojí, nanášejte toner a na něj esenci. Toner má i základní čistící funkci a essence je spíše o tom, aby poskytla extra péči vaší pleti. Pokud používáte více boosterů, platí stejná pravidla jako u séra: aplikujte od nejtekutějšího po nejhustější.

Oční krém

Kromě cílené péče proti vráskám nebo kruhům pod očima, slouží oční krémy také k ochraně jemného očního okolí před dalšími produkty.

Před ošetřením byste si měli nanést oční krém, abyste chránili své oční okolí před silnými aktivními látkami, které by mohly způsobit zbytečné podráždění.

Ošetření pleti, séra, peelingy

Stejně jako zbytek těla, i kůže dělá většinu svých regeneračních procesů, když spíme. To je důvod, proč se většina cílených ošetření pleti používají v noci. Jsou to léky na předpis (tretinoin, krémy na akné a růžovku), retinolové krémy, exfoliační ošetření (peelingové masky) a séra proti stárnutí (nasycená peptidy, růstovými faktory a dalšími biologicky aktivními složkami). Místo vrstvení všech vašich sér a krémů ale doporučuju zvolit si večerní ošetření podle aktuálních potřeb vaší pleti.

Příliš mnoho kroků jen zvyšuje riziko podráždění a snižuje pravděpodobnost požadovaného výsledku. Večerní ošetření vybírejte podle toho, co vaše pleť tu noc potřebuje, ne podle toho, co máte v koupelně. Některé noci to může být jen umytí, hydratace a postel.

Hydratační krém

Někteří lidé používají stejný hydratační krém na den i noc. Noční hydratační krémy jsou však obecně hutnější a jsou navrženy tak, aby se vstřebaly během několika hodin.

Hydratační krémy, zvláště ty hutnější používané v noci, vytvářejí na pokožce ochranný povrch, který zabraňuje odpařování vody během spánku. Udržování vysokého obsahu vody v pokožce je klíčové pro hojení a udržení zdravé pokožky. Pokud používáte správný hydratační krém, měl by to být váš poslední krok, protože přes něj nic neprojde. Pokud je vaše pokožka spíše suchá, zkuste přidat olej na obličej po aplikací nočního krému.

Zjistěte, jaký je nejlepší opalovací krém na citlivou pokožku obličeje.

Naučte se, Jak používat retinol na akné a jaké může mít retinol vedlejší účinky.

Napsat komentář