Jak těhotenství ovlivňuje vaši kůži?– Tipy na líčení a péči o pleť

Tento článek je založen na některých informacích týkajících se Jak těhotenství ovlivňuje vaši kůži?

.

Jaké jsou běžné změny, které se dějí na vaší pokožce, když jste těhotná?

Přibližně 90 % žen pociťuje během těhotenství změny na kůži. To není překvapující vzhledem k obrovským biochemickým a hormonálním změnám, jakož i změnám imunitního a cévního systému, kterými prochází ženské tělo během těhotenství.

Většina kožních změn během tohoto období je neškodná, některé mohou být nepříjemné, bolestivé nebo otravné, ale nezpůsobí matce ani dítěti žádnou skutečnou nebo trvalou újmu. Symptomy obvykle po porodu ustoupí samy. Některé kožní problémy však mohou naznačovat něco vážného a dokonce potenciálně smrtelného.

Následující článek poskytuje informace o některých z těchto kožních lézí, včetně mnoha nejběžnějších kožních problémů, kterým ženy čelí, jak je léčit a kdy mohou být znakem něčeho méně benigního.

Prohlášení: Tento článek slouží pouze pro informační účely. Máte-li jakékoli obavy z kožních problémů během těhotenství nebo jakýchkoli jiných zdravotních problémů, poraďte se se svým lékařem.

Jak léčit těhotenské strie nebo strie gravidarum?

Strie jsou nejčastějším kožním onemocněním během těhotenství a postihují 90 % žen v pozdějším stadiu těhotenství (2. a 3. trimestr).

Tyto čáry, které se objevují hlavně na břiše, ale běžně se vyskytují i ​​na prsou, stehnech a hýždích, jsou zpočátku mnohem živější a mohou být jasně červené, růžové, fialové, hnědé nebo černé. Jsou také mírně členité.

Strie jsou malé trhliny na kůži způsobené rychlým přírůstkem hmotnosti a/nebo růstem. Proto se objevují v těch oblastech těla, které procházejí nejvíce změnami v prenatálním období.

Jsou naprosto neškodné. Přestože jsou neškodné, mnohé ženy je svědí a obtěžují, i když jsou zcela běžné a většina žen je během těhotenství zažívá. A pro mnohé další lidi během období prudkého nárůstu hmotnosti nebo nárůstu hmotnosti, které nesouvisí s těhotenstvím – jsou běžné například u teenagerů.

Co můžete udělat pro snížení výskytu strií během těhotenství?

Mnoho lidí tvrdí, ačkoli důkazy jsou nepřesvědčivé, že zlepšení elasticity pokožky pomocí dobré hydratace a výživy pomůže předcházet striím.

To může zahrnovat pití velkého množství vody a konzumaci potravin bohatých na vitamíny, minerály, bílkoviny a aminokyseliny, které tělu pomáhají kolagen a kyselina hyaluronová. Patří sem vejce, ryby, kuřecí maso, vývar z kostí, paprika, citrusové plody, česnek, borůvky, bílý čaj, ořechy a semínka.

K dispozici je také mnoho hydratačních krémů proti striím, olejů a jiných prostředků pro ošetření pokožky. Často to budou složky jako kakaové máslo, kyselina hyaluronová, jojoba Olejkokosový olej, avokádový olej, vitamín E a vitamín C mimo jiné.

Striae gravidarum zcela nezmizí, i když obvykle časem vyblednou a získají stříbřitý vzhled. Krémy a oleje, včetně zvlhčovačů a retinoidů (upozornění: retinoidy by neměly být používány během těhotenství), mohou pomoci snížit strie, stejně jako kosmetické ošetření, jako je laserové ošetření a dermabraze.

Proč se během těhotenství objevuje změna barvy nebo melasma?

Endokrinní nebo hormonální změny během těhotenství, zejména kolísavé hladiny estrogenu, progesteronu a hormonů stimulujících melanocyty (MSH), způsobují změny pigmentace kůže prostřednictvím zvýšené hladiny melaninu u 50-90% všech těhotných žen.

Nejčastěji se zobrazuje jako ztmavnutí dvorce (bradavky), které je samo o sobě jedním z prvních příznaků těhotenství. Ženy také často pociťují ztmavnutí pohlavních orgánů, podpaží a linií podél středu trupu, běžně známé jako „linea nigra“, jak těhotenství postupuje.

Polovina až tři čtvrtiny žen si také všimne, že jejich mateřská znaménka a pihy ztmavnou a na tvářích, nose, čele a bradě se jim objevují tmavé skvrny na kůži – proto je melasma běžně známá jako „maska ​​těhotenství“.

Méně často se u žen může vyskytnout extrémnější zbarvení s velkými tmavými skvrnami. Někdy tyto náplasti zcela zakryjí například břicho a prsa, ale i tyto extrémní případy jsou neškodné a po porodu přirozeně zmizí.

Jak léčit odbarvení a melasmu během těhotenství?

Kromě toho, že je zcela benigní, nelze jí zabránit. Někdy lze závažnost, zejména na tváři, snížit tím, že se vyhnete vystavení UVA a UVB paprskům, jako je například vyhýbání se pobytu na slunci, nošení slunečního klobouku, kapuce a opalovací krém s vysokým faktorem. Bylo také navrženo, že konzumace potravin s vysokým obsahem kyseliny listové může pomoci snížit zabarvení.

Zatímco opalovací krém je nejlepší způsob, jak zabránit změně barvy a snížit její postup, existují i ​​jiné složky, které mohou pomoci. Prvním je kyselina L-askorbová neboli vitamin C, které redukují výskyt pigmentací a jsou považovány za bezpečné v těhotenství, avšak před jakoukoli změnou životního stylu resp. Ochrana pokožky změny.

Druhým je retinol nebo retinoidy, které mají být používány pouze po těhotenství a kojení. Retinol se často používá ke snížení vzhledu změny barvy po těhotenství.

Co jsou pavouci nebo pavoučí hemangiomy?

Tyto neškodné, zvětšené, viditelné krevní cévy, pojmenované podle jejich vzhledu, se vyznačují jednou velkou centrální krevní cévou s menšími odcházejícími cévami. Centrální částí je trup a větve nohou „pavouka“. Předpokládá se, že zvýšená hladina estrogenu je důvodem, proč jsou během těhotenství tak běžné.

Měly by se léčit pavučiny, které se objeví během těhotenství?

Zmizí, když se hladina estrogenu vrátí po porodu a nevyžadují léčbu. Pokud jejich vzhled způsobuje úzkost, mohou být bezpečně zamaskovány make-upem.

Co byste měli vědět o svědění kůže během těhotenství

Svědění nebo svědění kůže postihuje v určitém stadiu téměř všechny těhotné ženy, zejména ke konci třetího trimestru. Svědění může mít mnoho příčin a může být překvapivě obtěžující, způsobuje stres, nepohodlí a nedostatek spánku. Příčiny svědění kůže se liší od naprosto mírných:

 • Natažení pokožky, aby se přizpůsobila rostoucímu dítěti
 • Extra hmotnost způsobuje, že svědění z tepla je běžnější
 • Přirozené zvýšení hladiny hormonů

Pro běžná a obvykle neškodná kožní onemocnění, jako jsou:

 • Ekzém a dermatitida
 • Svědivá kopřivka a těhotenské plaky
 • Svědění těhotenství
 • Křečové žíly

Ekzém a dermatitida během těhotenství

Ekzém a dermatitida mohou být svědící, bolestivé a mohou mít různé barvy, od červené, suché, šupinaté nebo šupinaté kůže až po otoky, léze nebo vodnaté vředy. Může se objevit kdekoli na těle. Je důležité vědět, že tyto příznaky nepoškodí vaše rostoucí dítě, stejně jako mnoho dostupných způsobů léčby těchto stavů.

Některé ženy zjistí, že pokud běžně pociťují ekzém a/nebo dermatitidu, během těhotenství se uklidní a dokonce zmizí. Mnohé další pacientky zažívají exacerbace během těhotenství nebo v určitých stádiích těhotenství. U některých žen, které nikdy předtím neměly ekzém nebo dermatitidu, se v určitém bodě těhotenství náhle vyvine.

Proč se ekzém během těhotenství zhoršuje?

Změny v chemické a hormonální rovnováze se považují za hlavní příčinu vývoje nebo změn stávajícího stavu. Existuje také možnost, že změny životního stylu, jako je strava, životní prostředí, léky a osobní produkty, které jsou způsobeny těhotenstvím, mohou ovlivnit nebo zpočátku spustit stávající ekzém a dermatitidu.

Jak podpořit ekzém během těhotenství?

Promluvte si s dermatologem nebo lékařem, abyste zjistili, jaké léčby jsou vhodné. Pravděpodobně vám doporučí změkčovadla (hydratační mléka, krémy nebo přípravky do koupele). Mohou také doporučit antihistaminika nebo krémy na bázi steroidů, které jsou obecně považovány za bezpečné pro těhotné ženy.

Co jsou svědící kopřivkové papuly, těhotenské plaky nebo polymorfní těhotenské erupce?

Často označovaný jako PUPPP nebo toxický erytém, je to nejběžnější kožní stav specifický pro těhotenství, který se vyznačuje vyrážkou podobnou úlům. Navzdory svým znepokojivě znějícím názvem je neškodný a obvykle zmizí v prvních týdnech po porodu.

Objevují se na břiše, někdy v rámci stávajících strií a časem se rozšíří do zbytku těla. Tato svědivá vyrážka se obvykle objeví později v těhotenství, ve třetím trimestru.

Jak vypadají PUPPP?

Vyrážka je obvykle červená a mírně vyvýšená. Začíná to jako malé hrbolky nebo hrudky, které se pak spojují a vytvářejí velké plaky. Předpokládá se, že se jedná o zánětlivou reakci v důsledku natahování kůže a jako taková je častější u prvních těhotenství, vícečetných těhotenství au žen, které zažívají nadměrné nebo rychlé přibývání na váze.

Jak váš lékař pomůže minimalizovat příznaky PUPPP?

Jelikož jiné kožní problémy se mohou jevit podobně jako PUPPP, je důležité, pokud máte nějaké obavy, poradit se a vyloučit něco vážnějšího.

Léčba zahrnuje lokální volně prodejné léky, jako je kalaminová voda, nebo vám lékař může předepsat antihistaminika nebo lokální kortikosteroidy.

Svědivé skvrny nebo svědící těhotenství

Vyznačuje se svědivými bulkami nebo fleky, které jsou často seskupeny a objevují se zejména na končetinách a svrab na trupu se může objevit kdykoli během těhotenství, ale nejčastěji se vyskytuje ve druhém a třetím trimestru.

Malé hrudky se často objevují červené, protože se mnuly v důsledku svědění. Těhotenský pruritus není škodlivý, ale symptomy lze zmírnit pomocí změkčovadel (někdy mentolem), lokálních kortikosteroidů, antihistaminik a někdy i fototerapie. Většinou po porodu projde sama, ale někdy to může trvat týdny či dokonce měsíce.

Způsobuje těhotenství křečové žíly?

Během těhotenství změny v kardiovaskulárním systému, jako je zvýšení množství cirkulující krve, spolu se změnami hladin hormonů, které mohou způsobit uvolnění stěn krevních cév, často způsobují křečové žíly. Tlak na žíly v blízkosti dělohy, když rostou, může také způsobit křečové žíly.

Obvykle nejsou škodlivé a často vymizí po těhotenství, ale mohou být nepříjemné a svědící. Svědění je způsobeno venózní dermatitidou nebo prosakováním krevních cév, které mohou bránit kyslíku dostat se do pokožky. Svědění se nemusíte obávat. Pokud vás však křečové žíly velmi bolí nebo vás bolí a jsou těžké nohy, je dobré navštívit lékaře, aby vyloučil něco vážnějšího, například hlubokou žilní trombózu.

Následující jsou často užitečné při zmírňování křečových žil:

 • Vyhněte se dlouhému stání.
 • Odpočívejte se zdviženýma nohama.
 • Podpořte svůj krevní oběh lehkým cvičením, jako je plavání, chůze, jóga a cvičení nohou.
 • Vyhněte se přírůstku hmotnosti.
 • Jemná masáž může pomoci zmírnit příznaky.

Někdy však během těhotenství může být svědění příznakem něčeho vážnějšího.

Pemphigoid Gestationis: Vzácné autoimunitní onemocnění kůže během těhotenství

Poměrně vzácné autoimunitní onemocnění kůže charakterizované svědivými puchýři, které se tvoří na břiše kolem pupku, obvykle během druhého nebo třetího trimestru. Puchýře rostou a šíří se po celém těle. Může se podat i dítěti, které rovněž obdrží vyrážku.

Zatímco samotná vyrážka je neškodná, puchýře představují riziko sekundární infekce. Toto onemocnění navíc mírně zvyšuje riziko předčasného porodu.

Léčba obvykle probíhá ve formě lokálních kortikosteroidních krémů, ale mohou být dokonce předepsány antihistaminika nebo perorální steroidy.

Vyrážka obvykle zmizí na konci těhotenství, ale může se znovu objevit během porodu nebo po něm a dokonce i po opětovném nasazení antikoncepce (je-li hormonální).

Někdy je pemfigoid zaměňován s PUPPP, což je jeden z důvodů, proč je vždy důležité navštívit svého lékaře kvůli případným vyrážkám během těhotenství, protože těhotná žena s pemfigoidem by měla být sledována po zbytek těhotenství kvůli uvedeným rizikům.

Intrahepatální cholestáza těhotenství / porodnická cholestáza

Toto je potenciálně vážná komplikace těhotenství a způsobuje, že žlučové kyseliny z jater se hromadí v těle místo toho, aby proudily mezi játry a střevy. Může způsobit předčasný porod a souvisí také s mrtvě narozenými dětmi. Z těchto důvodů by ženy, které mají podezření na ICP, měly mluvit se svým lékařem, porodní asistentkou nebo porodníkem. Mohou navrhnout brzkou indukci (přibližně od 35. týdne) a pravděpodobně doporučí porod do nemocnice.

Hlavním příznakem ICP je svědění, zejména na rukou a nohou, a není doprovázeno vyrážkou. Mohou se objevit další příznaky jako tmavší moč, bledší stolice a v některých případech dokonce zežloutnutí očí a kůže. Tyto příznaky mohou začít kdykoli během těhotenství, ale ICP obvykle začíná ve třetím trimestru těhotenství.

ICP je dříve diagnostikována testy funkce jater.

Jak snížit pupínky během těhotenství a proč se objevují?

Stejně jako akné, které mnozí teenagery pociťují v důsledku hormonálních změn. Nárůst progesteronu a androgenů během těhotenství, zejména v prvním a druhém trimestru, způsobuje u mnoha žen akné, neboť způsobuje zvýšenou produkci mazu.

Některé ženy, které již akné pociťují, si mohou všimnout zhoršení svého stavu, jiné, které ho ještě nezažily, to mohou učinit. Některým lidem může pomoci změna životního stylu a režimu. Zahrnují:

 • Jíst hodně čerstvého ovoce a zeleniny
 • Pijte více vody
 • Čištění obličeje dvakrát denně jemným čistícím prostředkem. Častější čištění může způsobit, že mazové žlázy budou produkovat více mazu
 • Vyhýbala jsem se hydratačním krémům a make-upům na olejové bázi
 • Pravidelně si umývejte vlasy a držte je dál od obličeje
 • Nevybírejte ani nevytlačujte pupínky
 • Nedotýkejte se tváře

Existuje několik způsobů léčby akné, které mohou také pomoci. Je však třeba pamatovat na to, že některé léky proti akné se během těhotenství nesmí užívat.

Léčba pupínků a přísad, které jsou bezpečné pro těhotenství

 • Předpokládá se, že produkty s kyselinou salicylovou jsou bezpečné pro použití během těhotenství v koncentraci 2% nebo méně – to je běžná složka léků proti akné a lze ji nalézt na poličce.
 • Benzoylperoxid – běžně se vyskytuje ve volně prodejných lécích na akné a považuje se za bezpečný v těhotenství. Doporučuje se však také vyhledat odbornou radu o bezpečných množstvích.
 • Hydrokoloidní nebo upravené pupínky jsou dalším skvělým způsobem, jak minimalizovat výskyt pupínků. Pomáhají vytáhnout tekutinu, zmenšit velikost pupínku a podpořit jej při samoléčení.

Léčba akné, které je třeba se vyhnout v těhotenství

 • Retinoidy – Jedná se o formu vitamínu A, která se obvykle nachází v lokálních krémech nebo gelech. Jsou účinné v boji proti akné. Nicméně užívání těchto retinoidů během těhotenství může způsobit vrozené vady.
 • Isotretinoin – Jedná se o velmi účinný lék na akné, který se užívá ústy a je formou retinoidu. S sebou nese velmi vysoké riziko způsobení závažných a potenciálně smrtelných vrozených vad. Lékaři předepisují ženám v plodném věku jen ty, které užívají 2 formy antikoncepce a dělají si měsíčně těhotenské testy.
 • Hormonální terapie – někdy je to účinná léčba akné. Běžně se používají estrogeny a antiandrogeny. Během těhotenství se jim však vyhýbejte, protože mohou způsobit vrozené vady.
 • Perorální tetracykliny a antibiotika – Výzkum ukázal, že tyto léky na předpis mohou u vyvíjejících se dětí způsobit problémy s kostmi a zuby.

Při kožních problémech nebo jiných zdravotních problémech nebo před léčbou kožních problémů, zejména během těhotenství, vždy vyhledejte lékaře.

Bibliografie:
MP brada, Millington GW. Nejnovější vývoj ve specifických těhotenských dermatózách. Clin Exp Dermatol. Leden , 37 (1): 1-4; kvíz 5. doi: 10.1111 / j.1365-2230..04173.x. Epub 18. října. PMID: 22007708.
Bolance I, Bolance Z, Kuna K, Vuković A, Tuckar N, Herman R, Grubisić G. Chloasma – těhotenská maska. List Anthropolis. říjen 2008, 32 dodatek 2: 139-41. PMID: 19140277.
Kar S, Krishnan A, Shivkumar PV. Těhotenství a pokožka. J Obstet Gynaecol Indie. Červen , 62 (3): 268-75. doi: 10.1007/s13224-012-0179-z. Epub 28. srpna. PMID: 23730028; PMCID: PMC3444563.
Kroumpouzos G, Cohen LM. Těhotenské dermatózy. J Am Acad Dermatol. červenec 2001, 45 (1): 1-19; kvíz 19-22. doi: 10.1067 / mjd.2001.114595. PMID: 11423829.

Napsat komentář