Jak snížit chirurgické jizvy– Triky, jak pečovat o pokožku obličeje a těla Přečtěte si informace, které jsem shromáždil

Ať už vám v dětství odstranili slepé střevo nebo císařským řezem přivedli na svět vašeho prvorozeného, ​​suvenýrům z operace se většinou nevyhnete. Zatímco jizvy po operaci často časem přirozeně vyblednou, způsob, jakým se o ně po operaci staráte, může mít velký vliv na jejich celkový vzhled. To, jak vaše jizva vypadá, závisí na tom, jak dobře se hojí. Jakmile se proces hojení začne, správná péče o ránu, bariérové ​​krémy a silikonové gely mohou způsobit, že jizva bude méně viditelná.

Péče o žábu

Častou chybou, kterou většina lidí dělá, je nechat ránu „dýchat“ ihned po operaci. Pokud to uděláte, vytvoří se hustá kůra a poté nové kožní buňky nebudou schopny migrovat a zahojit ránu. Důležité je ránu ihned pokrýt různými krémy, sádlami a gely na podporu procesu hojení. Také nechcete namočit poraněnou oblast, protože to může narušit proces tvorby kůry.

vazelína

Rány po kůře se hojí déle, proto je nezbytné udržovat oblast dobře hydratovanou a okolní pokožku pružnou. Zatímco krém s vitamínem E je často slaven jako základ léčby jizev, existuje jen málo důkazů, které by naznačovaly, že je to rozdíl. K udržení hydratace jizvy stačí vazelína. Před pokrytím čistým obvazem ošetřete oblast bohatou vrstvou vazelíny, aby se do rány nedostaly bakterie. Vyhněte se také jakýmkoli antibakteriálním krémům, protože mnoho lidí může být alergických na lokální antibiotika; co zpomaluje hojení, pak bude pravděpodobnější, že se rány zahojí.

Silikonové gely

Volně prodejné silikonové gely mohou zlepšit vzhled jizev zvýšením hydratace a omezením nadprodukce kolagenu (i když je nutná určitá tvorba kolagenu), ale pozor na gely na jizvy, které jsou o něco větší než silikon. V těchto přípravcích hledejte složky na hojení pokožky a antioxidanty, jako je kvercetin. Pravidelná aplikace lokálního silikonového gelu může zlepšit texturu, barvu a výšku jizvy, přičemž působí jako bariéra proti bakteriím. V závislosti na velikosti a závažnosti jizvy se silikonové gely dodávají také ve formě fólie, kterou lze aplikovat na kůži až 12 hodin denně po dobu několika měsíců.

Opalovací krém se širokou ochranou

Přestože opalovací krém nemusí být první věcí, která vás napadne, když pomyslíte na zjizvení, je to nezbytný krok v procesu následné péče. Široký opalovací krém s SPF 30 nebo vyšším může pomoci snížit zabarvení (nebo hyperpigmentaci jizvy) a pomoci jizvě po zahojení rychleji vyblednout.

Tento článek byl zhodnocen dermatologkou Dr. Emmy Graberovou.

Napsat komentář