Jak se zbavit vrásek podle dermatologů?– Pečujte o vlasy a pokožku

Při čtení tohoto příspěvku se dozvíte několik informací o Jak se zbavit vrásek podle dermatologů?

.

Upozornění na spoiler: Vrásek se opravdu nemůžete úplně zbavit, protože nemůžete zastavit přestávky v procesu stárnutí – to ovšem neznamená, že nemůžete trochu složit nohu z plynu. Statistiky ukazují, že lidé na celém světě stále hledají ten pověstný zdroj mládí. Odhaduje se, že trh proti stárnutí zaznamená mezi lety a 2023 celkovou roční míru růstu (CAGR) 5,7 %. Bohužel hnacím motorem je více než jen standardní sebevědomí. Je to společnost a sociální tlaky spojené s fyzickým vzhledem, viděné v televizi, časopisech a na stříbrném plátně.

Je zajímavé, že výzkumy ukazují, že ženy se více zabývají stárnutím pokožky a vráskami na tváři než jinými problémy, jako je ztráta zraku, zubů, paměti, hustoty kostí nebo sexuální touhy. Není nic špatného na tom, pokud si osvojíte rutinu proti stárnutí zaměřenou na výkon (ve skutečnosti je to nezbytné) nebo zvážíte dermatologickou léčbu ke zmírnění viditelných jemných linek nebo vrásek. Mějte však realistická očekávání a pamatujte, že jednou z nejdůležitějších součástí kosmetické rutiny je sebepřijetí a sebeláska. Jinými slovy, buďte v pohodě s pokožkou, ve které se nacházíte.

I když je vaší zodpovědností starat se o své duševní zdraví, oslovili jsme čtyři dermatology, aby vám pomohli určit účinný Ochrana pokožky a dermatologický léčebný program, který pomáhá udržet jemné linky a vrásky na uzdě.

Co způsobuje vrásky?

Nejdůležitější příčinou vzniku vrásek je tzv. vnitřní stárnutí, geneticky podmíněný proces, se kterým nemůžeme manipulovat. Přispívající faktory zahrnují oxidační stres, glykaci, DNA a kolísání hormonů, které všechny přispívají ke ztrátě kolagen a elastinu, drsnost, nerovnoměrnou a matnou pleť a (samozřejmě) vrásky. Na druhé straně, vnější stárnutí je způsobeno okolnostmi, které můžeme změnit, jako je kouření, špatné spánkové návyky, životní prostředí (myslete na znečištění), nezdravá strava, nadměrné pití alkoholu a pobyt na slunci – hlavní příčina vrásek.

Jaké jsou typy vrásek?

Vrásky jsou klasifikovány jako viditelné vrásky nebo záhyby na kůži. Vrásky, které jsou méně než jeden milimetr široké a hluboké, se označují jako jemné vrásky. Ty, které jsou široké a hluboké alespoň jeden milimetr, se označují jako tlusté. Zde je šest hlavních typů vrásek:

 • Vrásky: Jak už název napovídá, Tyto vrásky jsou způsobeny opakujícími se výrazy obličeje, jako jsou linky na čele, linky úsměvu, linky pod očima, linky na tvářích nebo svislé kuřácké linky kolem úst, způsobené opakovaným pohybem vrásek.
 • Atrofické vrásky (rýhy vrásek): Vrásky jsou jedním z prvních příznaků stárnutí. Tyto jemné linky ještě nejsou příliš hluboké a zmizí, když se pokožka napne. Návyky životního stylu, jako je nadměrné vystavování se slunci, mohou výrazně ovlivnit, jak se začínají objevovat časné atrofické rachity.
 • Trvalé pružné záhyby: Lidé se světlou pokožkou, kteří strávili hodně času na slunci (pravděpodobně bez přiměřené ochrany), jsou náchylní k rozvoji těchto typů vrásek. Vyvíjejí se tam, kde pokožka přirozeně zkolabuje (rty, tváře, spodek krku) a na rozdíl od vrásek jsou to hluboké vrásky.
 • Atrofické vrásky: Hluboké paralelní čáry mezi obočím (známé jako 11) jsou zataženo.
 • Kompresní vrásky: Vrásky, které se objevují na obličeji, krku a hrudi způsobené špatnými spánkovými návyky, jako je spánek na břiše.
 • Gravitační záhyby: Pokožka s věkem (kolem 25. roku) ztrácí každý rok 1% kolagenu. S neustálou ztrátou pružnosti kůže nakonec začne ochabovat a kolem krku a brady se tvoří záhyby zvané tváře.

Mýty o vráskách

Jak již bylo zmíněno, vrásky jsou nezbytnou součástí procesu stárnutí. Jelikož se spotřebitelé neustále ptají, „jak se zbavit vrásek na čele“ nebo „jaká je nejlepší léčba vrásek“, existuje obrovské množství informací o tom, co dělat a co by se nemělo dělat. Je čas vyvrátit některé mýty o vráskách.

 • Všechny vaše vrásky jsou předurčeny vaší polovinou 20 let
  I když je pravda, že kolagen začínáte ztrácet rychlostí jednoho procenta ročně, počínaje 20. rokem života si nevytváříte ani stopy po vráskách, které se zázračně objeví později v životě. V průběhu let jde o kombinaci vnitřních a vnějších faktorů zodpovědných za tvorbu vrásek. Ale pamatujte, že pokud svou pokožku nechráníte před škodlivými UVA paprsky, urychlíte proces stárnutí, když budete mladší (tip: noste SPF každý den, dokonce iv zamračeném počasí).
 • Každý potřebuje stejnou rutinu proti vráskám
  Některé z klíčových složek v boji proti vráskám jsou vitamíny A (retinoidy) a C, alfa-hydroxykyseliny, niacinamid, flavonoidy a resveratrol, protože korigují známky stárnutí, chrání před škodlivým UV zářením, neutralizují volné radikály poškozující pokožku a rozjasňují a rozjasňují a rozjasňují. tón. Neexistuje však žádná univerzální rutina péče o pleť. Kombinace produktů a složek, které fungují na někoho jiného, ​​nemusí být účinná pro vás a naopak. Váš typ a barva pleti, klima, ve kterém žijete, a zda máte nějaké kožní onemocnění (ekzém, rosacea atd.) jsou jen některé z faktorů, které by měly formovat vaši rutinu péče o pleť. Trpělivost je také ctnost. V průměru většině produktů proti stárnutí trvá přibližně šest týdnů, než začnou účinkovat – v některých případech déle – takže nečekejte zázrak ze dne na den. Kromě toho se chcete vyhnout použití příliš velkého množství agresivních produktů najednou. Začněte s jedním a jak se vaše pleť přizpůsobuje, můžete pomalu zavádět další produkty. Dermatolog nebo kosmetolog vám může pomoci vyvinout nejbezpečnější a nejúčinnější rutinu pro vaši pokožku.
 • Hydratační krém zabraňuje vráskám
  Zatímco hydratační krém je klíčovou složkou každé rutiny péče o pleť, jeho každodenní mazání nezabrání tvorbě vrásek. Ale jaký zvlhčovač vzduchu bude udržují lipidovou bariéru pokožky neporušenou a zabraňují výrazné ztrátě vlhkosti, díky čemuž jsou vrásky méně viditelné.
 • Pohyb obličeje směrem dolů je synonymem vrásek
  Tento mýtus lze považovat za kontroverzní, ale ve skutečnosti si díky elasticitě pokožky můžete být jisti, že se vrátí zpět na místo bez ohledu na pohyb vaší ruky nahoru nebo dolů. Do pokožky nemůžete vtírat vrásky, protože kolagenová a elastinová vlákna po aplikaci produktu nerozlišují mezi třením nahoru a dolů. Pružnost a „odskok“ s věkem klesají, ale to souvisí s přirozeným procesem stárnutí – ne se způsobem, jakým se krém nanáší na pokožku.
 • Do rutiny péče o pleť musíte investovat spoustu peněz
  Trh péče o pleť je multimiliardový průmysl a přesto, kolik do něj lidé investují, neznamená to, že musíte platit za efektivní rutinu. Vsaďte na kvalitu a kvantitu. Investujte do několika sponek (jako je sérum bohaté na složky a retinol) a zbytek svého režimu udržujte jednodušší a ziskovější.

Dermatologové sdílejí tipy na vyhlazení vrásek

Dr. Scott Paviol, MD FADD, Paviol dermatologieTip na životní styl pro zjemnění vrásek: „V případě vrásek je klíčová prevence! Nejlepším způsobem, jak se vypořádat s vráskami, je v první řadě předcházet jejich tvorbě. Obecné tipy životního stylu pro prevenci vrásek zahrnují denní opalovací krém, častá hydratace a spánek na zádech.

 • „Vystavení slunci je hlavní příčinou stárnutí pokožky včetně vrásek a změny barvy. Slunce rozkládá kolagen a elastin v pokožce a vede k tvorbě volných radikálů, které přispívají k degradaci pokožky. Denní používání krémů opalovací krémy jsou nejlepším způsobem, jak těmto změnám zabránit. Při výběru opalovacího krému hledejte takový, který má SPF alespoň 30 a oxid zinečnatý a/nebo oxid titaničitý na seznamu účinných látek.
 • „Hydratační krémy by se měly aplikovat jednou nebo dvakrát denně, v závislosti na ročním období a typu pleti. Pro lidi s mastnou pokožkou je vhodný hydratační gel resp. sérum může být nejlepší, jako například Neutrogena Hydro Boost. Pro ty, kteří mají suchou pokožku, může být zapotřebí hustší krém, než je CeraVe Moisturizing Cream. Bez ohledu na typ hydratačního krému, který používáte, ujistěte se, že obsahuje ceramidy a/nebo kyselinu hyaluronovou. Tyto složky jsou přirozeně přítomny v pokožce a pomáhají zadržovat vodu a udržovat kožní bariéru vlhkosti.
 • „Spánek na zádech pomáhá předcházet tvorbě jemných vrásek způsobených tlačením obličeje do polštáře po celé hodiny.“

  Nejlepší kosmetická ošetření na vrásky: „Pokud jde o kosmetická ošetření, která lze použít na vrásky, máte mnoho možností! Hlavní myšlenkou je stimulovat regeneraci buněk v místě vrásek, abyste je zjemnili. Toho lze dosáhnout různými ošetřeními v závislosti na tom, jak agresivně chcete. Může být obtížné. orientovat se v těchto rozhodnutích a vytvořit si vlastní plán, a proto je práce s dobrým týmem péče o pleť tak důležitá.

  Obecně platí, že ošetření, která přinášejí dramatičtější výsledek po jednom ošetření, mají delší dobu na zotavení. Tyto postupy zahrnují věci jako laserový resurfacing a lifting obličeje. Platí to i naopak; postupy, které přinášejí jemné výsledky, mají obvykle kratší dobu na zotavení. Tyto postupy zahrnují věci jako chemický peeling, mikrojehly a masky.“

  Nejlepší ingredience pro vyhlazení vrásek: „Péče o pleť hraje důležitou roli při minimalizaci výskytu vrásek a optimalizaci zdraví pokožky. Existuje několik klíčových produktů, které nejvíce pomohou, včetně denního opalovacího krému s oxidem zinečnatým a/nebo oxidem titaničitým, retinoidem a vitamíny C a E. Retinoidy odvozené od vitamínu A pomáhají zvyšovat buněčný obrat. Tento proces ztenčuje svrchní vrstvu pokožky a podporuje tvorbu kolagenu a elastinu. Retinoidy používané několik měsíců mohou pomoci minimalizovat známky stárnutí pokožky včetně vrásek. Vitamin C a E pomáhají bojovat proti tvorbě volných radikálů v pokožce způsobené sluncem. Sérum s vitamíny C a E doporučuji používat ráno pod opalovacím krémem.“

  Nejlepší rada pro proces stárnutí: „Je to privilegium vyrůstat. Vezměte si svůj věk; vaším cílem není vypadat mladší, ale spíše vypadat co nejlépe v této fázi života. Držte si tvář.

  Lauren Fine, MD FAAD, Chicago Cosmetic Surgery and Dermatology
  Tip na životní styl pro zjemnění vrásek: „Význam spánku a zdravého stravování nelze podceňovat! Zaměření na 7-8 hodin spánku a noc může způsobit, že pokožka kolem očí bude bledší a méně oteklá. Neobhajuji žádnou konkrétní dietu, ale konzumace velkého množství ovoce a zeleniny, libových bílkovin a komplexních sacharidů a omezení zpracovaných potravin, nadbytečného cukru a mléčných výrobků může také podpořit zdraví pokožky. Je také důležité pít hodně vody.“

  Nejlepší kosmetická ošetření na vrásky: „V kanceláři jsou mou volbou lasery pro obnovu povrchu nebo ošetření mikrojehlou. Dobrý režim péče o pleť zahrnuje retinol, sérum kyseliny hyaluronové a stimulátor peptidů/kolagenu. Lehký chemický peeling každých pár měsíců může být také užitečný – a vyhněte se nadměrnému vystavení slunci!

  Nejlepší ingredience pro vyhlazení vrásek: „Retinoly (a jejich protějšky na předpis) jsou podle mě stále zlatým standardem pro zmírnění vrásek. Tyto produkty mohou zpočátku vysušovat a dráždit, proto je důležité vybrat si takový, který je vhodný pro váš typ pleti a není třeba jej nadměrně používat. Některé z mých oblíbených jsou Skinbetter Science AlphaRet, PCA Intense Brightening Cream a Altreno.

  Další složky, které mohou pomoci podpořit jemnější a hladší pokožku, jsou kyselina glykolová (některé z mých oblíbených polštářků jsou M-61 PowerGlow Peel Treatment Pads a SkinBetter Rejuvenate AlphaRet Exfoliating Peel Pads) a peptidy. Také jakékoli složky, které podporují tvorbu nového kolagenu. Miluji Alastin Daily Restorative Skin Complex a Skinbetter Science Interfuse Treatment Cream.

  Nejlepší rada, pokud jde o proces stárnutí: „Udělejte z péče o pleť prioritu ve věku 20 až 30 let, aby se dobré návyky staly v následujících letech samozřejmostí. Vždy používejte opalovací krém a vyhýbejte se nadměrnému slunečnímu záření, kdykoli je to možné. Vaše pokožka začíná pomalu ztrácet kolagen a pružnost kolem 20. roku života, takže není neobvyklé vidět v tomto období změny jako jemné linky a ochablejší pokožka. Včasné řešení problémů vám přinese nejen nejlepší přirozené výsledky, ale může být také preventivní a může skutečně pomoci zlepšit proces stárnutí vaší pokožky.“

  Deanne Mraz Robinson, MD, FAAD, prezident a spoluzakladatel moderní dermatologie, odborný asistent klinické dermatologie, nemocnice Yale New Haven
  Tip na životní styl pro zjemnění vrásek: „Získejte hedvábné povlečení na polštář! Miluji tento od značky Slip. Snižuje tření, tahání a drcení pokožky během spánku. Také se snažte každý den vypít polovinu své tělesné hmotnosti ve vodě. Hydratace zevnitř pomůže vyhladit jemné linky a vrásky na povrchu pokožky.“

  Nejlepší kosmetická ošetření na vrásky: „CO2 laser. Tento laser vytváří kontrolované sloupce rány, které stimulují produkci nového kolagenu hluboko v kůži a zároveň exfoliují vnější vrstvy odumřelých kožních buněk. Dalším oblíbeným je laserové ošetření Picosure, které vytváří kolagenové a sluneční pihy.“

  Nejlepší ingredience k vyhlazení vrásek: „Kyselina hyaluronová je skvělý způsob, jak okamžitě zpevnit a zvlhčit pokožku; existuje mnoho možností, ale Neutrogena Hydro Boost Water Gel je můj oblíbený. SPF je nejdůležitější součástí boje proti vráskám (a samozřejmě i všeobecnému poškození sluncem!). ISDIN Eryfotona Actinica SPF 50+ poskytuje minerální ochranu a zároveň vyživuje pokožku antioxidanty, které opravují a chrání před oxidačním poškozením způsobeným environmentálními stresy.

  Nejlepší rada pro proces stárnutí: „Udržte si náskok se solidní rutinou péče o pleť, ochranou před sluncem a zdravou stravou a životním stylem. Až 40% změn, které přispívají ke stárnutí vzhledu, je výsledkem negenetických faktorů.

  Luigi L. Polla, MD, zakladatel Forever Institut a Alchimie Forever ze Švýcarska
  Životní tipy pro zjemnění vrásek: „Moje nejdůležitější rada pro elegantní stárnutí byla vždy tato: SPF každý den (bez výjimek – bez ohledu na počasí a roční období, ať jste doma nebo venku atd.),“ noste antioxidanty každý den, držte záda ve spánku, nekuřte a nepoužívejte brčka – zhoršují ty otravné vrásky na horním rtu.“

  Nejlepší kosmetická ošetření na vrásky: „Jakékoli ošetření, které vytvoří mikroranu a tím stimuluje tvorbu kolagenu, pomůže opravit jemné linky a vrásky. Frakční lasery a lasery zaměřené na kolagen v pokožce poskytují podle mých zkušeností nejlepší výsledky bez významných vedlejších účinků. Samozřejmě, resurfacing celého obličeje CO2 přinese výsledky srovnatelné s liftingem obličeje, ale tento druh invazivního zákroku není to, co mí pacienti hledají.

  Nejlepší ingredience pro vyhlazení vrásek: „Pro skutečně viditelnou redukci jemných linek a vrásek z lokálního produktu existuje jen jeden zlatý standard, a to je retinol. Čistý retinol nebo ještě silnější kyselina retinoidová (která je dostupná pouze na předpis). Zatímco jiné složky (včetně antioxidantů, peptidů a dalších) budou mít vlastnosti proti stárnutí, nejlepší studie, které skutečně ukazují změny na kůži, jsou tyto [studies] na retinolu.“

  Nejlepší rada pro proces stárnutí: „Prevence je klíčová. O stárnutí pleti je mnohem jednodušší předcházet, než jej korigovat. A prevencí je především pobyt mimo slunce. Pochopení rozdílu mezi vnitřním stárnutím (tj. stárnutím, které je vlastní naším genem, kterému nelze zabránit) a vnějším stárnutím (tj. stárnutím v prostředí), vám také pomůže vyhnout se slunci – které je zodpovědné za 90 % našeho životního prostředí (a kterému se dá předcházet). ) stárnu.“

  Zdroje:
  Velikost globálního trhu proti stárnutí od roku do roku 2023“, Statista, listopad .
  „Stárnutí a jeho vliv na image těla, náladu a sebedůvěru žen ve středním a vyšším věku,“ IOSR Journal of Humanities and Social Science, prosinec .
  „Vrásky“, klinika Mayo.
  „Vrásky“, National Medical Library of the United States, National Institutes of Health, prosinec .
  „Snížená produkce kolagenu v chronologicky stárnoucí pokožce,“ US National Institutes of Health, červen 2006.
  „Opravdu si dokážete natřít vrásku na tváři?“, Healthline, březen
  Pravda o produktech proti stárnutí, LiveScience, květen .
  „Faktory ovlivňující stárnutí pokožky“, JAMA Dermatology, 2009.

Napsat komentář