Jak rychle rostou nehty? Usnadňující faktory a tipy pro růst

Pokud čtete tento článek, jste na správném místě, abyste se dozvěděli o Jak rychle rostou nehty? Usnadňující faktory a tipy pro růst

.

Jak rychle?

Vaše nehty rostou průměrnou rychlostí 3,47 milimetru (mm) za měsíc, což je asi jedna desetina milimetru za den. Pro srovnání, průměrné zrno krátké rýže je dlouhé asi 5,5 mm.

Pokud náhodou ztratíte nehet, může trvat až šest měsíců, než nehet úplně doroste. Nehty na dominantní ruce rostou rychleji než na ostatní, stejně jako nehty na delších prstech.

Nehty vám také rostou rychleji během dne a během léta.

I když se může zdát, že neexistuje žádný vzor toho, jak vaše nehty rostou, existuje několik hlavních faktorů, které ovlivňují, jak rychle rostou. Čtěte dále a dozvíte se více o těchto faktorech ao tom, co můžete udělat, abyste jim pomohli růst rychleji.

Existuje několik důvodů, proč vaše nehty rostou rychleji nebo pomaleji, než je průměr.

Poloha

Říká se, že nehty na vaší dominantní ruce rostou rychleji jednoduše proto, že více používáte svoji dominantní ruku. Zvyšuje se tím riziko zranění, jako je zachycení nehtu nebo úder kladivem.

Pokud dojde ke zranění, vaše tělo přirozeně pošle více krve a živin do oblasti, aby ji pomohlo opravit. Tento přísun živin může urychlit růst nehtů.

Rychlost růstu závisí také na tom, na kterém prstu je nehet. Studie z roku 2007 zjistila, že růžový nehet roste pomaleji než ostatní prsty.

Věk

S mládí souvisí také rychlejší růst nehtů. Studie publikovaná v roce 1980 sledovala rychlost růstu nehtů jedné osoby po dobu 35 let.

Ve věku 23 let si Dr. William Bean všiml, že jeho levá hůl roste rychlostí 0,123 mm za den. Ve věku 67 let tento údaj klesl na 0,095 mm za den.

Tato změna rychlosti může být způsobena zpomalením oběhu s víkem.

Hormony

Tuto rychlost mohou ovlivnit i vaše hormony. Vezměte si například těhotenství.

Během této doby ženy zažívají náhlé a dramatické zvýšení estrogenu a progesteronu. Ukázalo se, že tyto hormonální změny vedou k rychlému růstu nehtů během těhotenství, ale snižují rychlost růstu nehtů během kojení.

Mimo těhotenství bývá puberta nejrušnějším obdobím pro hladiny hormonů. Říká se, že růst nehtů vrcholí během puberty a klesá, když se hladina hormonů s věkem vyrovnává.

Všeobecná pohoda

Chronické zdravotní potíže mohou také ovlivnit růst nehtů a také tvar a celkový vzhled nehtů.

Symptomy nehtů jsou typické pro:

Určité zdravotní potíže mohou také ovlivnit vaši schopnost zotavit se z běžných stavů nehtů, jako je například zarostlý nehet.

Pokud máte cukrovku nebo jiné problémy s krevním oběhem, dobře pečujte o své nehty. Dohodněte si schůzku se svým lékařem, pokud zaznamenáte zranění nehtů nebo si všimnete něco neobvyklého.

Kousání a ořezávání

Onychofágie nebo chronické okusování nehtů je ve skutečnosti spojeno s rychlejším růstem. Může to být způsobeno tím, že kousání způsobuje poranění nehtu stimulací krevního oběhu v nehtovém lůžku.

Podporuje to i teorii, že časté stříhání nehtů způsobuje, že nehty rostou o něco rychleji. Pravidelné stříhání nepřináší taková rizika jako kousání nehtů, takže pokud chcete delší nehty, stříhání je správná cesta.

Nehty na nohou rostou mnohem pomaleji než nehty na rukou. Rostou průměrnou rychlostí 1,62 mm za měsíc.

A pokud přijdete o nehet na noze, může trvat až rok a půl, než úplně doroste. To je trojnásobek toho, co vám nehet naroste.

Je to proto, že nehty na nohou bývají méně traumatizované než nehty na rukou. I když si tu a tam můžete zhmoždit palec na noze, tento dočasný nárůst krevního oběhu nebude mít trvalé následky.

Zatímco neexistují vědecky ověřené metody k urychlení růstu nehtů, existuje řada způsobů, jak zlepšit celkové zdraví nehtů.

Následující metody vám pomohou posílit nehty a zabránit jejich lámání, což jim umožní zůstat déle, než vám vyrostou:

  • Vezměte biotin. Vědci v jedné studii z roku 2007 zjistili, že užívání 2,5 miligramu biotinu denně snižuje lámavost a zlepšuje celkové zdraví nehtů.
  • Používejte tužidla na nehty (ale s mírou). Tvrdidla na nehty mohou také posílit nehty a snížit jejich lámavost. Odborníci však doporučují vyhnout se dlouhodobému používání, protože mohou časem zlomit nehet. Měli byste omezit nebo se vyhnout zpevňujícím výrobkům, které obsahují formaldehyd nebo formalin.
  • Vyhněte se lepkavým nehtům a toxickým lakům. Časté nanášení lepidla na nehty nebo toxických laků může zvýšit riziko zlomení nehtů. Volte netoxická leštidla nebo leštidla vždy, když je to možné na bázi vody.
  • Pečujte o své nehty. Udržování čistých nehtů je klíčem k celkovému zdraví nehtů. K jejich pravidelnému zastřihování používejte čisté nůžky. Jednou týdně by mělo stačit. Nechávejte nehtovou kůžičku zatlačenou nebo oříznutou. A nezapomeňte hydratovat!

Od ročního období až po to, kolik je vám let, existuje řada faktorů, které ovlivňují rychlost růstu vašich nehtů. Zatímco většina z těchto faktorů je mimo vaši kontrolu, můžete tomuto procesu pomoci praktikováním dobré hygieny nehtů.

Pokud máte pocit, že vaše nehty rostou neobvykle pomalu, nebo pociťujete změnu barvy či jiné příznaky, poraďte se se svým lékařem. Vaše příznaky mohou souviset s nedostatkem výživy nebo jiným základním zdravotním stavem. Váš lékař vám může pomoci určit, proč se to děje, a poradit vám, co dělat dál.

.

Napsat komentář