Jak používat retinol na akné

Akné je boj, který spousta z nás velmi dobře zná, proto jistě víte, že nejde pouze o teenagerské vyrážky, které časem zmizí. Velké procento lidí se s akné potýká i v dospělosti.

Pokud máte akné už roky a stále nevidíte zlepšení, pak je možná čas zařadit do vaší kosmetické rutiny něco silnějšího – retinol na akné.

Retinol je typ retinoidu, derivátu vitamínu A, který se používá k boji proti stárnutí a nachází se v mnoha produktech péče o pleť. Ačkoli mnoho lidí má dojem, že retinol je exfoliant, ve skutečnosti jde o antioxidant.

Většina z nás si retinol a akné úplně nespojuje, protože je více známý právě jako aktivní ingredience pro boj proti vráskám.

Retinol má ale ve skutečnosti více benefitů pro pleť. Snižuje funkci nadměrně aktivních mazových žláz a uvolňuje póry. To čistí pleť, póry vypadají menší a zabraňuje tak vzniku pupínků.

Pomáhá retinol na akné?

Jak jsem již zmínila, retinol je bezpochyby nejdůležitější složkou proti stárnutí pleti, ale tento derivát vitamínu A je také bezkonkurenční, pokud jde o akné.

Množství faktorů životního stylu může způsobit různé vyrážky a pupínky na pleti, ale to, co způsobuje akné, má dva hlavní důvody – nadměrná produkce kožního mazu a zvýšení produkce keratinocytů, což jsou kožní buňky nacházející se na povrchu kůže.

Tyto keratinocyty mají tendenci k sobě přilnout a vytvářet tvrdé zátky, které ucpávají póry, což nakonec vede k akné. Retinol tomu brání tím, že působí zevnitř ven a brání tak vzájemnému slepování těchto keratinocytů. Retinol narušuje abnormální soudržnost keratinocytů, které se mohou snadno odloupnou z povrchu pokožky a způsobit ucpání pórů.

Retinol má také komedolytické vlastnosti, které z něj činí vynikající aktivní látku pro boj proti akné. To znamená, že brání tvorbě komedonů, což jsou černé a bílé tečky, které se tvoří, když se póry naplní kožním mazem a kožními buňkami.

Schopnost retinolu zrychlit buněčnou výměnu není jen velkým plusem při řešení jemných linek a vrásek, ale také při prevenci budoucích vyrážek a při problémech způsobených po akné. Vede k rychlejšímu odlupování pokožky. Tato exfoliace umožňuje jiným lokálním ošetřením lépe proniknout do pokožky a také odstraňuje odumřelé kožní buňky, čímž opět zabraňuje ucpávání pórů. Zvýšení obratu buněk také pomáhá snižovat možnost zjizvení, změnu barvy a hyperpigmentaci, které po akné často zůstávají.

Jak používat retinol na akné?

Při léčbě akné je třeba začít s retinolem postupně. Měl by se používat pouze v noci, protože sluneční světlo jej rozkládá. Navíc retinol dělá pleť citlivou na slunce a mohlo by dojít k začervenání, pokud byste ho použili ráno a navíc bez aplikace opalovacího krému.

Pro ty, kteří s retinolem teprve začínají, je aplikace retinolu po dobu jednoho měsíce každý druhý večer nejvhodnější. Tak vaše pokožka získá čas na přizpůsobení se této nové aktivní látce. Používání retinolu zvyšujte postupně, abyste předešli nadměrnému zarudnutí, olupování či podráždění.

Způsobuje retinol purging pleti?

Přestože je retinol často považován za superhvězdu, co se péče o pleť týče, může být pro začátečníky trochu zastrašující pro jeho široce diskutované vedlejší účinky. Na začátku může akné dokonce zhoršit. Zejména pokud jej používáte nesprávně.

Retinol může po zahájení léčby akné zhoršit. Pokud ho používáte příliš často, může vám způsobit zanícenou vyrážku. Například používat ho zpočátku každý den, aniž byste pokožce dopřáli přestávku a šanci se tomu přizpůsobit, zvyšuje riziko této vyrážky.

Tzv. purging pleti je obvykle součástí procesu. Jde o počáteční fázi užívání retinoidů, která trvá asi dva až šest týdnů, v níž zvýšení buněčného obratu podporované retinoidem způsobuje ucpávání pórů a zhoršení akné.

A přestože se to může zdát jako úplný opak toho, co chcete, ‚očista‘ retinolem je krok správným směrem. Rychlá přeměna kožních buněk způsobuje, že maz a nečistoty, které byly zachyceny pod kůží, se dostanou na povrch.

Toto ‚čištění‘ pleti je nezbytné v prvních týdnech používání retinolu k uvolnění zátek keratinocytů (povrchových kožních buněk), které ucpávají póry.

Ale kromě čištění pokožky je i suchá pleť jedním z nejčastějších vedlejších účinků, které zažívají retinoloví začatečníci. Aby se tomu zabránilo, doporučuji používat metodu ‚retinolového sandwiche‘. Po umytí použijte hydratační krém, poté retinol, poté opět hydratační krém.

Nejúčinnější produkty, které obsahují retinol

Dala jsem pro vás dohromady krátký seznam těchto nejúčinnějších produktů, které obsahují retinol vhodný k ošetření akné.

Dermalogica overnight retinol repair 0,5% na akné

Díky obsahu 0,5% aktivního retinolu nabízí Retinol Repair Overnight silné výhody a rychlé výsledky, přičemž je pořád dostatečně šetrný k pleti, a proto je ideální pro ty, kteří s retinolem teprve začínají. Obsahuje i Buffer Cream, což je vyrovnávací krém, který zajistí individuální regulaci hydratace pleti a přizpůsobení pleti použití přípravku s retinolem pro maximální výsledky bez podráždění pokožky.

Osmosis + Beauty Renew – Advanced Retinal Serum

Toto sérum obsahuje retinal, který je nejúčinější formou retinolu. Je formulované tak, aby poskytovalo nejvyšší účinnost retinaldehydu pomocí nejmodernější ochrany před sluncem, bariérové ​​ochrany a technologie na ochranu DNA. Nabízí ověřené výsledky, pokud jde o podporu obnovy buněk. Obsahuje také kyselinu mléčnou, což je lehký chemický exfoliant, který čistí odumřelé kožní buňky a peptidy, aby pomohl posílit kožní bariéru.

SkinMedica Age Defense Retinol Complex 1.0 na akné

Tento produkt má vysokou koncentraci retinolu, je ideální pro všechny typy pleti, ale je nejvhodnější pro pleť, která již má bohaté zkušenosti s retinolovými produkty. Má neuvěřitelně silné složení, které obsahuje 1% retinolu a antioxidační komplex Phytoshield™. Antioxidanty „bojují proti účinkům poškození volnými radikály z ultrafialových paprsků a jiných zdrojů. Viditelně redukuje vrásky, stařecké skvrny a jizvy po akné a zanechá vaši pleť viditelně hladší. Pro nové uživatele je dostupný i Age Defense retinolový komplex v koncentracích 0,25 % a 0,5 %.

Sunday Riley A+ HIGH-DOSE RETINOID SERUM

Jednou z výhod používání retinolu na akné je, že jeho účinky nejen zabraňují a ošetřují vyrážky. Retinol také pomáhá vyrovnat pigmentaci pokožky a pomáhá bojovat proti pozánětlivým pigmentovým změnám, které s sebou přináší akné. Doporučuji toto účinné sérum na příznaky stárnutí, vyrážky, nerovnoměrný tón pleti, změnu barvy a poškození sluncem. Jeho silný 6,5% roztok je kombinací 5% esteru retinoidu, 1% lipozomálního zapouzdřeného retinolu a 0,5% modrých řas.

Dále si přečtěte, jaké mají retinoidy účinky na pleť a jak se nejlépe vyhnout vedlejším účinkům při jejich používání.

Kyselina glykolová je další důležitá látka v boji proti akné, která by vás mohla zajímat.

Přečtěte si také, jak se zbavit hormonálního akné.

Napsat komentář