ESENCIÁLNÍ OLEJE POUŽITÍ- DOSTAŇTE Z NICH MAXIMUM

Jak použít esenciální oleje, abychom z nich vytěžili maximum? Esenciální oleje můžou být použity několika způsoby, díky kterým využijete jejich super terapeutické vlastnosti. Tyto způsoby použití zahrnují difúzi (inhalace), aplikace na kůži a koupel. V dnešním článku vám řeknu něco víc ke každé metodě a přidám i několik tipů k tomu, abyste si z každé metody vzali co nejvíce. Pokud chcete vědět co to esenciální olej je, jak se získává a proč vám vonný olej nepomůže od bolesti hlavy, přečtěte si také tento článek.

ESENCIÁLNÍ OLEJE POUŽITÍ

ESENCIÁLNÍ OLEJE DO AROMA DIFUZÉRŮ

Difúze je proces, při kterém se molekuly esenciálních olejů rozptýlí do vzduchu a my je potom vdechujeme. Vdechováním se tyto molekuly dostanou do našeho čichového systému a do plic a odtud pak dále pronikají do našeho krevního oběhu. Ten tyto molekuly rozvádí do zbytku těla kde komunikují s našimi buňkamy a my si tak můžeme užívat efektu, který na nás esenciální olej má.

Tento způsob se nejčastěji používá u olejů, které nám nějakým způsobem ovlivňují náladu. To znamená, že na nás můžou mít zklidňující efekt, povzbuzující efekt nebo nám můžou pomoci zmírnit pocity úzkosti. Dále je vhodný pro uvolnění dýchacích problémů, například při astmatu nebo rýmě.

Doporučuji vám můj článek o tom, jak zklidnit mysl pomocí esenciálních olejů. O vlastnostech těchto esenciálních olejů a jejich působení na mysl si v článku můžete přečíst víc.

Nejjednodušší a nejlevnější způsob je nakapat pár kapek esenciálního oleje na kapesník nebo vatičku a prostě přičichávat. Můžete taky použít rákosový difuzér, který není nákladný a vypadá hezky na komodě.

Tradiční inhalační tyčinky jsou užitečné v tom, že si je kamkoliv můžete vzít s sebou. Opět, nejsou nákladné a jsou jednoduché na použití – prostě si je strčíte do nosu a vdechnete. Tak se vám molekuly esenciálních olejů dostanou do čichového systému. Jsou dobré, když máte rýmu nebo vás bolí hlava.

Inhalace nad párou

Při této metodě se vybraný esenciální olej nakape do misky s horkou vodou a vy se nad ni nakloníte s ručníkem přes hlavu i přes misku, aby vám pára nikam neunikala. Při této metodě se do vašeho čichového systému sice uvolní více esenciálního oleje, ale není zrovna moje oblíbená. Jednoduše proto, že moje kapiláry v obličeji docela trpí, když na ně pustím horkou páru nebo třeba horký vzduch. A taky mi tak nějak vadí tu horkou páru vdechovat.

Ultrazvukové difuzéry

Jeden ze způsobů jak použít esenciální oleje je difuzér.

Moje nejoblíbenější metoda. Vlastně bych řekla, že je to všeobecně nejpoužívanější způsob inhalace esenciálních olejů. Ultrazvukové difuzéry mají jednoduché ovládání. Nalijete do nich doporučené množství vody a přidáte 3 – 15 kapek esenciálního oleje. Poté z difuzéru uniká pára, která obsahuje molekuly esenciálního oleje. Tato pára také zvlhčuje vzduch v místnosti. Tento typ difuzéru se lehce udržuje. Navíc existuje šiiiroká nabídka designů ultazvukových difuzérů, ze které si můžete vybrat. To znamená, že děláte dobře svému tělu tím, že využíváte terapeutických vlastností esenciálních olejů a k tomu si krásně ozdobíte obývák nebo noční stolek v ložnici. Existují i typy, které když jim dojde voda, samy se vypnou. Což je užitečné z bezpečnostních důvodů.

Esenciální olej kadidlo by mohl být jeden z esenciálních olejů vhodných do vašeho difuzéru. Přečtěte si, jestli by se i vám hodily jeho terapeutické vlastnosti.

ESENCIÁLNÍ OLEJE DO KOSMETIKY

Zmíním to tady a určitě to zmíním ještě na konci článku, protože je to super důležité. Ačkoliv se některé esenciální oleje doporučují nanášet bez předchozího ředění, nikdo nikdy nevíme jak naše kůže bude na nový esenciální olej reagovat. A i když si říkáte, že levanduli nebo tea tree máte už vyzkoušené, alergická reakce se může dostavit klidně až po několikatýdenním používání. Můžou se vám udělat puchýře, kůže může svědit nebo pálit, může se loupat. Určitě chceme mít dobré zkušenosti s používáním esenciálních olejů a vytěžit z nich co nejvíc. Proto bych radila je vždycky smíchat s nosným (rostlinným) olejem jako je třeba kokosový nebo olivový. Nebo i jiný, podle toho jestli chcete přidat extra protizánětlivé nebo třeba antibakteriální vlastnosti. Esenciální oleje jsou vysoce koncentrované, proto méně v tomto případě znamená více.

Aplikace esenciálních olejů na kůži funguje za prvé na povrchu kůže. Může nám pomoci zmírnit akné, vypnout kůži nebo stáhnout póry.

A za druhé může buď proniknout kůží hlouběji a pomoci v tom místě, kde byl mix nosného a esenciální oleje aplikován. To je například mnou vyzkoušený způsob, kdy jsem smíchala asi lžičku kokosového oleje se 3 kapkami cypřišového esenciálního oleje. Tento mix jsem poté rozetřela na podbřišek, což mi pomohlo ulevit od menstruačních bolestí. Doporučuju!

Nebo může proniknout ještě hlouběji do našeho krevního systému, odkud se potom roznese do zbytku těla. V tomto případě se často doporučuje natřít si zředěný esenciální olej na zápěstí nebo na spánky. Tam je totiž kůže velice tenká a tak se olej nanese blíže k tepnám.

V dalším článku o tom, co pomáhá na menstruační bolesti si můžete přečíst, které esenciální oleje vám při menstruaci pomůžou, a taky jak tyto oleje správně použít. Takže pokud jsou menstruační bolesti to, co vás každý měsíc trápí a nechcete polykat prášky na bolesti, tento článek vám doporučuji.

V KOUPELI

Esenciální oleje použití - esenciální oleje do kosmetiky i do do aroma difuzérů

Posledním skvělým způsobem jak použít esenciální olej je v příjemné relaxační teplé koupeli po náročném dni ať už v práci nebo zdolávání nejvyšší hory.

Tady bych opět radila smíchat ho s nosným olejem. Jistě víte, že olej a voda se nespojí. Esenciální olej, který plave na povrchu by tak mohl podráždit pokožku. Pokud vám jde jenom o to naředit esenciální olej, dobrá volba by mohl být frakcionovaný kokosový olej. Je levný, není mastný a dodává takový hedvabný pocit na pokožce.

Pokud se bojíte, že vana by mohla být příliš mastná a chcete se vyhnout uklouznutí, další možností je naředit ho se šampónem nebo sprchovým gelem. Ty obsahují emulgátor, který spojuje vodu s olejem. Tady ale podotknu, že je lepší naředit jenom takové množství, které použijeme v tu chvilku. Šampóny a sprchové gely teoreticky nejsou formulovány s tím, že by se do nich přidaly další suroviny. Proto by konzervant, který drží produkt čerstvý mohl přestat fungovat a po čase by se ve vašem mixu mohla objevit plíseň. Fujky.

Přidejte 5 – 20 kapek esenciálního oleje buď do lžíce nosného oleje nebo šampónu, smíchejte a poté přidejte do vody.

Pozn. epsomská sůl není nejlepší způsob jak bezpečně ředit esenciální oleje. Po přidání do vody se totiž rozpustí a jediné co vám zůstane je opět plavající olej na hladině vody. A to může opět podráždit pokožku.

PÁR TYPŮ JAK POUŽÍT ESENCIÁLNÍ OLEJE, ABYCHOM Z NICH VYTĚŽILI MAXIMUM 

  • Jak jsem již zmínila výše – esenciální oleje jsou vysoce koncentrované, proto je potřeba je VŽDY smíchat s nosným olejem.
  • Kdokoliv může mít alergii na určitý esenciální olej, proto se radí ho nejdříve rozředěný nanést na kousek kůže a počkat několik hodin, jestli se objeví nějaká reakce kůže.
  • Před použitím je dobré zjistit si, jestli se vámi vybraný olej nebude ovlivňovat s některými léky nebo jestli je slučitelný s konkrétní nemocí, např. existují esenciální oleje, které by se neměly používat, když máte vysoký nebo nízky krevní tlak.
  • Těhotné a kojící ženy by měly používat menší poměr esenciálního oleje naředěného v nosném oleji a některým by se měly vyhnout úplně.
  • Spolehlivý a zodpovědný prodejce by své oleje měl prodávat výhradně v tmavých a skleněných lahvičkách, nikdy v plastu.
  • Esenciální oleje by se měly uchovávat v chladnu a tmě ve správně uzavřeném obalu. Pokud svoje oleje vystavíte světlu, vzduchu nebo teplu, mohlo by to způsobit, že se rychleji zkazí. Nanesení zkaženého esenciální oleje by opět mohlo způsobit nějakou tu vyrážku.
  • Při přímé inhalaci nad párou se neradí oleje vdechovat déle než 15 – 20 minut v kuse.
  • Na druhou stranu používáním ultrazvukového difuzéru, kdy se esenciální oleje uvolňují do vzduchu, se tato doba podstatně prodlužuje. Při této metodě je možné esenciální oleje vdechovat po dobu 30 – 60 minut v kuse. Poté je dobré místnost větrat přibližně stejnou dobu. A poté je možné difuzér znovu zapnout. Delší dobu ani nemá cenu oleje vdechovat, protože naše tělo si na ně lehce zvykne a poté si už neužíváme jejich terapeutických účinků.

Věřím, že teď už víte jak použít esenciální oleje bezpečně a tak, abyste vytěžili maximum z jejich terapeutických schopností. Esenciální oleje jsou úžasným pomocníkem pro zlepšení koncentrace, podpory spánku nebo povzbuzení imunity. Jaký si vybrat záleží jenom na tom, na co ho plánujete použít. Ne všechny oleje jsou vhodné na všechno. Na to se třeba zaměříme v některém z příštích článků.

Doufám, že se vám tohle čtení líbilo, protože já si užila jeho psaní. See you later alligator.

Napsat komentář