Jak opravit poškozené vlasy

Pokud jste zde proto, že se chcete dozvědět více o Jak opravit poškozené vlasy

.

Zahrnujeme produkty, které považujeme za užitečné pro naše čtenáře. Pokud nakupujete z odkazů na této stránce, můžeme získat malou provizi. Tady je náš postup.

Jaké mám možnosti?

Poškození vlasů je více než jen roztřepené konečky. V silně poškozených vlasech vznikají trhliny ve vnější vrstvě (kutikule). Jakmile je kutikula zvednuta (otevřena), vaše vlasy jsou vystaveny riziku dalšího poškození a lámání. Může také vypadat nudně nebo kadeřavě a těžko se s ním manipuluje.

Takže můžete skutečně přejít od suchých, křehkých vlasů k hladkým, lesklým vlasům? Odpověď není vždy jednoznačná. Ve většině případů je poškození vlasů nezvratné, protože vlasy jsou vlastně sbírkou odumřelých buněk, díky čemuž jsou neopravitelné.

Jediným skutečným lékem je čas, nůžky a podniknutí kroků, které zabrání dalšímu poškození.

Ale nezoufejte, správnou péčí o vlasy a několika cílenými ošetřeními můžete pomoci opravit vnější kutikulu a začít zlepšovat vzhled vlasů.

Někdy je až příliš jasné, jak jste skončili s poškozenými vlasy. Při nesprávném použití mohou barviva, bělidla a stylingové přípravky nenapravitelně poškodit vaše kudrny.

Pokračujte ve čtení, abyste se dozvěděli, jak předcházet dalšímu poškození a zvládat příznaky, dokud nebudete moci ostříhat poškozené vlasy. Možná budete muset „dvojitý ponor“, abyste splnili všechny své potřeby.

Ať už jste se rozhodli pro pastel, mořskou pannu nebo se jen pokoušíte zakrýt pár šedin, barvení vlasů doma může mít efekt, který vydrží déle než barva. Chemická barviva mohou odstranit přirozenou vlhkost z vašich vlasů, čímž se vlasy rychle stanou drsnými na dotek.

Pokud vaše vlasy na začátku nebyly blond, možná jste si také museli před barvením vlasy odbarvit (více o tom naleznete níže v části „Je to z odbarvovače“).

Jak omezit další škody

Zůstaňte ve stínu. Odborníci doporučují zvolit barvu v rozmezí tří odstínů vaší přirozené barvy a zvolit odstíny spíše tmavší než světlejší, aby se omezilo poškození. Nepřirozené barvy se hůře udržují a je třeba je častěji upravovat.

Malujte méně často. Prodloužení času mezi opravami může také pomoci snížit poškození. Pokud je to možné, počkejte 8 až 10 týdnů nebo déle! mezi malířskými pracemi.

Aby to bylo proveditelnější:

  • Umývejte si vlasy méně často.
  • Používejte pouze šampony určené pro barvené vlasy.
  • Opláchněte šampon a kondicionér studenou vodou. Horká voda může způsobit otevření nebo zvednutí kutikuly, což umožní smýt barvu.

Jděte k profesionálovi. Salony mohou být drahé, ale barvení je často nejlepší nechat na profesionály. Profesionální kolorista ví, jak používat správné produkty k minimalizaci poškození.

Vyberte si semipermanentní nebo semipermanentní. Léčba, která natrvalo změní vlasy, dokáže změnit vlasy tak agresivně, že jediným řešením je nechat si je odrůst a začít znovu.

Držte se jedné služby najednou. Chcete-li si vlasy chemicky uvolnit, narovnat nebo natočit, je nejlepší to udělat alespoň dva týdny před barvením vlasů. To dává vašim vlasům čas na zotavení mezi jednotlivými ošetřeními.

Jak se zbavit stávajících zranění

Použijte olivový olej. Tento běžný kuchyňský olej je mimořádně oblíbený také v péči o vlasy. Ukázalo se, že oleje pomáhají rehydratovat vlasy a vyhlazovat kutikuly. Zejména olivový olej pomáhá zjemňovat vlasy a doplňovat tak potřebnou vlhkost.

Také se s ním snadno pracuje a je relativně levný. Před ošetřením olivovým olejem počkejte několik dní po barvení.

Používejte šampon a kondicionér bezpečný pro barvy. Tyto produkty jsou formulovány se správným pH, aby se zabránilo otoku vlasového kmene a aby barva mohla vytéct. Vaše barva vydrží déle a vaše vlasy budou vypadat a cítit se lépe.

Populární možnosti zahrnují:

Pokud jste přešli z tmavých vlasů na blond, pravděpodobně velmi dobře víte, jak špatně může odbarvovač nadělat s vlasy.

Bělidlo se používá k odstranění přirozené barvy vlasů z každého pramene. Za tímto účelem vlasy bobtnávají, čímž se bělidlo dostane dovnitř pramene. Zde rozpouští melanin, který vlasům dodává pigment.

Tento proces může způsobit, že vlasy budou suché, porézní, křehké a křehké. Trvalé změny ve struktuře vašich vlasů mohou také způsobit, že budou méně pevné a elastické.

Jak omezit další škody

Bělit méně často…nebo nebělit vůbec. Není tam žádný cestu kolem toho. Bělidlo vždy do určité míry poškodí vaše vlasy. Čím méně toho budete dělat, tím lépe.

Přidejte vlhkost. Před odbarvováním věnujte zvláštní pozornost hydrataci vlasů a vyhněte se na několik týdnů jiným škodlivým činnostem, než je tepelný styling.

Používejte ochranu před sluncem. UV paprsky slunce mohou poškodit vaše vlasy. Odbarvené vlasy jsou obzvláště náchylné k UV záření.

Zvažte nošení klobouku nebo čelenky se širokým okrajem pro ochranu vlasů a pokožky hlavy. K ochraně vlasů, které vykukují, můžete použít i lak na ochranu před UV zářením.

Pro další výhody hledejte produkty, které obsahují také kondicionér.

Populární možnosti zahrnují:

Buďte obzvláště opatrní s chlórem. Kromě toho, že chlór obarví prameny na nepříjemný zelený odstín, může vlasy připravit o vlhkost a učinit je ještě křehčími a hrubšími.

Chcete-li se tomu vyhnout:

  • Před odchodem do bazénu si vlasy opláchněte čerstvou vodou. Tato vlhkost může pomoci zabránit tomu, aby chlór zabarvil vlasy a vysušil prameny.
  • Vlasy byste si měli důkladně umýt, jakmile opustíte bazén.
  • Přestože bude fungovat jakýkoli hydratační šampon a kondicionér, můžete použít i šampon a kondicionér určený k plavání.

Jak se zbavit stávajících zranění

Použijte mandlový olej. Tento vonný olej pomůže zjemnit a posílit vlasy. Naneste malé množství ve velikosti mince na konečky vlasů před fénováním, abyste hydratovali prameny a snížili krepovatění.

Populární možnosti zahrnují:

Zkuste opláchnout rýžovou vodou. Je ironií, že výzkum ukazuje, že voda, kterou vylijete do odtoku, když opláchnete rýži, může skutečně pomoci vašim vlasům. Ukázalo se, že inositol, složka nacházející se v rýžové vodě, proniká do poškozených vlasů a opravuje je zevnitř.

Tepelný styling může „svařovat“ vlasové vlákno, což způsobí nadzvednutí kutikuly a pórovitost. Příliš mnoho tepla nebo vysoké teploty mohou způsobit, že vaše vlasy budou náchylnější k poškození.

Jak omezit další škody

Vysušte vysoušečem vlasů na dálku. Vysoušeče vlasů jsou známé tím, že způsobují škody. Dobrou zprávou je, že se ho možná nebudete muset vzdát úplně. Jedna studie zjistila, že udržování fénu ve vzdálenosti 15 centimetrů (asi šest palců) od vlasů a neustálé posouvání fénu ke snížení poškození.

Používejte tepelně ochranný výrobek. Tyto produkty jsou určeny k ochraně vlasů a zabraňují třepení konečků.

Populární možnosti zahrnují:

Snižte teplotu. Čím vyšší je teplota, tím více škody můžete způsobit. Nadměrné teplo může poškodit vaše vlasy, bez ohledu na to, odkud pocházejí. Pro jakýkoli produkt používejte nejnižší teplotu a omezte dobu, po kterou se horký vzduch, žehlička nebo natáčky dotýkají vašich vlasů.

Suchý vzduch. Úplně se vyhněte teplu a nechte vzduch, aby udělal práci za vás.

Abyste toho dosáhli, po sprchování jemně zabalte vlasy do ručníku. To bude fungovat dobře k vytažení přebytečné vody předtím, než ji necháte vysušit. Nedrhněte si vlasy ručníkem, protože to může způsobit zbytečné tření a poškodit vlasy.

Sušení bez tepla může být také dobrý nápad, pokud plánujete styling pomocí žehličky nebo kulmy. Odborníci doporučují používat tepelné nástroje ne více než jednou týdně.

Buďte přirození. Vyzkoušejte účesy bez tepla, například plážové vlny se solí. nebo nechte středem pozornosti přirozenou strukturu a styl vašich vlasů.

Jak se zbavit stávajících zranění

Použijte kokosový olej. Tento tropický olej je bomba krásy. Klíčová výhoda? Molekuly oleje jsou dostatečně malé na to, aby pronikly do vnější kutikuly a zvlhčily ji zevnitř.

Může také pomoci doplnit ochranné oleje na vnější straně vlasů. Tyto oleje chrání před tepelným poškozením a rozpadem.

Hledejte produkty, které obsahují kokosový olej, nebo teplý olej používejte jednou týdně jako hloubkově hydratační masku.

Populární možnosti zahrnují:

Pravidelné zastřihování pomůže udržet vaše vlasy zdravé a upravené. Příliš dlouhé přestávky mezi stříháním mohou vést k suchým roztřepeným konečkům. A jako u zbytku vlasů, roztřepené konečky nemůžete stáhnout dohromady.

I když skutečnou odpovědí je ostříhat si vlasy, abyste odstranili problémové konečky, existuje několik věcí, které můžete udělat k počkání.

Jak omezit další škody

Pečujte o své vlasy dobře. Dodržujte doporučení týkající se péče o vlasy, abyste zabránili poškození, aby vaše vlasy vypadaly skvělé, když jdete déle mezi řezy.

Odstraňte poškození. Pravidelně si zastřihávejte suché a poškozené konečky. Váš holič vám může pomoci rozhodnout se, jak dlouho byste měli odpočívat mezi stříháním vlasů.

Jak se zbavit stávajících zranění

Použijte vlasovou masku nebo kondicionér. Masky na vlasy sice nedělají zázraky, ale mohou pomoci skrýt a ochránit před roztřepenými konečky.

Populární možnosti zahrnují:

Vaše problémy s vlasy nemusí mít zjevnou příčinu. V tomto případě léčte symptomy. Možná budete muset vyzkoušet několik možností níže, abyste efektivně zjistili, co se děje.

Poškozené vlasy se lehce zamotají. Vyvýšené kutikuly vytvářejí větší tření a zachycují jiné prameny agresivněji než hladké, uzavřené kutikuly. Nedostatek vlhkosti v každém prameni může také zhoršit váš nepořádek.

Jak omezit další škody

Důkladně pročešte a rozčešte. Začněte na koncích vlasů a pomalu pracujte přes uzly, než se propracujete až ke kořínkům. Pokud začnete na temeni hlavy a hřebenem si projdete silou vlasů, může to vlasy polámat a vést k trvalému poškození, jakož i nežádoucímu krepovatění a krepovatění.

Rozčesávejte pouze suché vlasy. Máte-li nestrukturované nebo pevně natočené vlasy, vyčešte je až po úplném vyschnutí.

K nanesení kondicionéru nebo rozčesavače na vlasy můžete použít hřeben se širokými zuby, ale počkejte, až uschnou, abyste vypáčili kartáč. Mokré vlasy se snadněji lámou a jsou náchylnější k nadměrnému natahování, které může poškodit celý dřík.

Štětec je menší. Je to neintuitivní, ale poškození při čištění je nejpravděpodobnější. Před umytím si vlasy rozčešte a podle potřeby i během dne. Při úklidu buďte jemní.

Svažte si vlasy. Složte si vlasy do culíku, culíku nebo volného drdolu předtím, než začnete vykonávat jakoukoli činnost, při které se vám vlasy často zamotají. To často zahrnuje jogging nebo jízdu se spuštěnými okny.

Jak se zbavit stávajících zranění

Dávejte pozor na vlhkost. Vlasy, kterým chybí přírodní oleje, se často stávají tlustými, matnými, náchylnými na statickou elektřinu a zamotávají se. Správně navlhčené vlasy jsou méně náchylné k zamotání nebo zamotání. Pokud samotný kondicionér nestačí, zvažte přidání bezoplachového kondicionéru nebo rozjasňovače do vaší rutiny.

Populární možnosti zahrnují:

Poškozeným vlasům často chybí přirozený maz a vlhkost, které pokrývají vnější kutikulu. Bez ní vlasy ztrácejí lesk.

Jak omezit další škody

Myjte méně. Šampon je určen k odstranění mastnoty a zbytků produktů na pokožce hlavy. Jelikož proniká přes vlasy, odstraňuje z nich i mastnotu. Zkuste si mýt vlasy každý druhý den nebo méně často, pokud je to možné, abyste tyto oleje udrželi ve vlasech a zabránili odstranění nadměrné vlhkosti.

Jak se zbavit stávajících zranění

Používejte šampon a kondicionér určený pro suché vlasy. Šampony naplněné vlhkostí s méně intenzivními čistícími prostředky mohou pomoci zabránit odstranění příliš velkého množství mazu a vrátit vlhkost. Dávejte pozor, abyste šampon používali pouze na pokožku hlavy.

Použijte jojobový olej. Jojobový olej může pomoci posílit a zvlhčit vlasy. Jojoba se často přidává do kondicionérů, ale můžete ji přidat do toho, co máte. Můžete také použít čistý deseticentový olej na čtvrtky na konečky, dokud jsou vaše vlasy vlhké.

Populární možnosti zahrnují:

Kudrnaté vlasy jsou znakem toho, že vaše kutikula nesedí. Může to také znamenat, že jsou odhalena vnitřní vlákna vašich vlasů.

Jak omezit další škody

Opláchněte studenou vodou. Horká voda otevírá vnější vrstvu vašich vlasů (kutikulu), zatímco studená voda ji může pomoci uzavřít. Oplachování studenou nebo studenou vodou pomůže chránit vnitřní vrstvu vlasů a zachovat hydratační oleje.

Jak se zbavit stávajících zranění

Použijte správný produkt. Příliš agresivní šampon může z vlasů odstranit příliš mnoho přírodních olejů. To může zanechat prameny, které se po vysušení obtížně rozmotávají a zamotávají. Hledejte hydratační šampon a kondicionér.

Zkuste opláchnout jablečným octem (ACV). Voda a produkty, které používáte, mohou ovlivnit hladinu pH vašich vlasů. Pokud je pH vašich vlasů příliš vysoké, může to způsobit, že se vaše kutikula nadzvedne a krepatí. Oplachování jablečným octem může pomoci obnovit rovnováhu pH ve vlasech a pokožce hlavy a obnovit lesk.

Použijte arganový olej. Tento marocký olej je vysoce hydratační a bohatý na vitamin A. a E. Může také pomoci předejít lámání, pokud si vlasy potřebujete ihned rozčesat nebo upravit. Poohlédněte se po produktech, které obsahují arganový olej, nebo si olej naneste na konečky vlasů, dokud jsou vlasy ještě vlhké.

Populární možnosti zahrnují:

Křehké vlasy mohou cítit jako sláma a snadno se lámou. Toto je jeden z nejtěžších příznaků, který se často vyskytuje u nadměrně zpracovaných vlasů.

Jak omezit další škody

Držte se vyvážené stravy. Strava bohatá na celé potraviny, jako je ovoce, zelenina a celá zrna, má mnoho výhod, včetně zdraví vlasů. Biotin, vitamíny A a C a železo jsou nezbytné pro silné a luxusní vlasy.

Chraňte před sluncem. Příliš mnoho slunce může způsobit, že vaše vlasy jsou křehké a náchylnější k lámání. Světlé vlasy, jako jsou blond a šedé vlasy, jsou také náchylnější k slunečním paprskům. Noste klobouk nebo použijte UV ochranu.

Vyhněte se výrobkům, které se pyšní „dlouhotrvající výdrží“. Tyto produkty mohou vlasy vysušit. Česání nebo úprava vlasů po jejich aplikaci může také vést k lámavosti vlasů.

Vyhněte se barvení, bělení, chemickým úpravám a tepelnému stylingu. Dopřejte svým vlasům úplný odpočinek, dokud nebudou méně křehké a budou lépe držet pohromadě.

Jak se zbavit stávajících zranění

Vyzkoušejte metodu namáčení a roztírání. Někteří odborníci přísahají na metodu soak-and-dab.

K tomu šampon a kondicionér jako obvykle. Před aplikací bezoplachového kondicionéru si vlasy vysušte ručníkem.

Po nanesení bezoplachového kondicionéru přidejte olej, abyste uzavřeli vlhkost. To vám pomůže usnadnit vlasy.

Populární možnosti zahrnují:

Pokud nemáte stroj času, nepodaří se vám opravit poškozené vlasy. Můžete však změnit své návyky a dát svým vlasům trochu lásky navíc.

Pokud po několika týdnech nevidíte výsledky, domluvte si schůzku se svým lékařem nebo dermatologem. Mohou vyhodnotit vaše příznaky a určit, zda může být na vině základní zdravotní stav.

.

Napsat komentář