JAK NA VRÁSKY – CO ZPŮSOBUJE STÁRNUTÍ PLETI?

Jak na vrásky? Vrásky kolem očí, vrásky pod očima, vrásky kolem úst i vrásky na čele. Prostě vrásky.

Většina z nás je nechce, ale ony se stejně dřív nebo později objeví. Považuji je za naprosto normální součást stárnutí, ačkoliv proč se tento proces nesnažit alespoň trošku zpomalit, když máme tu možnost. Obchody totiž praskají pod náporem nových a nových produktů proti stárnutí pleti, tudíž je z čeho vybírat.

Dneska zmíním nejčastější důvody proč pleť stárne a taky 5 kosmetických ingrediencí, které pomohou potlačit vrásky.

TAKŽE, CO ZPŮSOBUJE STÁRNUTÍ PLETI?

Stárnutí pleti může být rozděleno na 2 základní kategorievnitřní stárnutí a vnější stárnutí. Tyto dvě kategorie způsobují hyperpigmentaci, jemné ale i hluboké vrásky, nedostatek elasticity pleti i třeba hrubou strukturu pleti. V podstatě každý jeden projev stárnoucí pokožky.

CO ZNAMENÁ VNITŘNÍ STÁRNUTÍ PLETI

Jde o geneticky daný proces, který se objevuje přirozeně a je ovlivněn třeba hormonálními změnami nebo tím, že tělo ztrácí schopnost se rychle zregenerovat. Částečně může být ovlivněn i naším životním stylem – strava, hydratace, dostatek spánku…

A CO JE VNĚJŠÍ STÁRNUTÍ PLETI

Vnější stárnutí pleti je potom proces způsobený vnějšími faktory, které na nás každý den působí a taky volbou životního stylu. Zřejmě hádáte správně. Jde o vystavování se UV záření, cigaretovému kouři, konzumaci alkoholu, dále to může být nedostatek spánku, nevhodná kosmetika nebo taky jídelníček.

Co se týče vnějších faktorů, vystavování se UV záření má až 80% podíl na stárnutí pleti.

JAK NA VRÁSKY

Co se kosmetiky týče, nejdůležitější je chránit se kvalitním opalovacím krémem (o tom se do detailu rozepíšu v jiném článku) a používat kosmetiku, která obsahuje suroviny bohaté na antioxidanty a jiné vysoce aktivní ingredience.

Tak tedy, co proti vráskám?

5 KOSMETICKÝCH INGREDIENCÍ PROTI STÁRNUTÍ PLETI, KTERÉ FUNGUJÍ

  • Zelený čaj Matcha (Camellia Sinensis  (Green Tea) Leaf Powder)
  • Koenzym Q10 (Ubiquinone)
  • Vitamín C (Ascorbyl Palmitate, Ascorbyl Tetraisopalmitate, Magnesium Ascorbyl Phosphate)
  • Vitamín E (Tocopherol, Tocopheryl Acetate)
  • Vitamín B3 (Niacinamide)

Zelený čaj Matcha (Camellia Sinensis  (Green Tea) Leaf Powder)

Tento zelený prášek je původem z Japonska. Řekla bych, že ve světě kosmetiky je to pořád poměrně nová věc. Teprve nedávno bylo zjištěno, že obsahuje víc antioxidantů než běžný zelený čaj. Dá se sehnat i ve formě nosného oleje.

Běžný zelený čaj má latinský název Camellia Sinensis (Green Tea) Leaf Extract, zatímco Matcha čaj najdete na nálepce jako Camellia Sinensis  (Green Tea) Leaf Powder.

Tento prášek je bohatý na katechiny spadající mezi silné antioxidanty, které se jmenují polyfenoly. Jako většina antioxidantů má schopnost neutralizovat volné radikály a předcházet tak předčasnému stárnutí buněk. Kromě toho může taky potlačit produkci enzymu, který způsobuje degradaci kolagenu a elastinu a tím snížit nebo předejít předčasné tvorbě vrásek.

Koenzym Q10 (Ubiquinone)

Koenzym Q10 je antioxidant, který má malé molekuly, tudíž se velmi jednoduše absorbuje do kožních buněk, kde podporuje jejich okysličování. Dále posiluje a obnovuje kožní bariéru a udržuje buňky hydratované. Jako antioxidant typicky bojuje proti volným radikálům. Podporuje tvorbu kolagenu a elastinu a tak vyhlazuje jemné vrásky.

Vitamín C (Ascorbyl Palmitate, Ascorbyl Tetraisopalmitate, Magnesium Ascorbyl Phosphate)

Jeho název na nálepce záleží na tom, jaká forma vitamínu C byla použitá. Existuje spoustu druhů, ale nejčastěji se můžeme setkat s těmito 3 zmíněnými výše. Důvod je ten, že mají menší molekuly, proto se dokáží penetrovat hlouběji do pleti, kde dělají svou práci.

Vitamín C se v kosmetice používá zejména pro svou schopnost posilovat a regulovat tvorbu kolagenu a tak udržovat elasticitu a hladkou strukturu pokožky. Tím se opět zpomaluje tvorba vrásek a povislé pleti.

Napsala jsem celý článek na téma Přírodní vitamín C na pleť, kde popisuju jeho účinky více dopodrobna, a kde se dozvíte, který derivát si vybrat.

Vitamín E (Tocopherol, Tocopheryl Acetate)

Vitamín E najdete v určitém množství ve skoro každém výrobku, protože funguje jako antioxidant. To znamená, že zpomaluje proces oxidace ingrediencí rozpustných v oleji.

Do výrobků pro zralou pleť se přidává za účelem regenerace pokožky, vyhlazení její struktury a k podpoření elasticity pleti.

Jeho silné antioxidační schopnosti opět chrání pleť před volnými radikály a tím tak minimalizují poškození proteinů v pleti jako je kolagen a elastin.

Vitamín E stimuluje lokální cirkulaci krve a zlepšuje funkci kožní bariéry a obranného mechanismu pleti. Dále napomáhá k hojení drobných ranek.

Vitamín B3 (Niacinamide)

Vitamín B3 se do kosmetiky přidává, aby pleti dodal jednotný tón a může pomoci i s pigmentovými skvrnami. Dále stimuluje kolagen a produkci ceramidů (=lipidy/tuky, které se vyskytují v horních vrstvách kůže, kde mají za úkol omezit ztrátu vlhkosti a chránit pleť před faktory okolního prostředí). Tím zlepšuje strukturu pleti. Vitamín B3 snižuje tvorbu kožního mazu, tudíž je vhodný i pro mastnou nebo kombinovanou pleť.

Přečtěte si článek Niacinamid neboli vitamín B3, kde účinky této aktivní látky v kosmetice opět popisuji více dopodrobna. Zmiňuji zde i s jakými dalšími látkami je vhodné niacinamid kombinovat.

A protože mě aktivní látky v kosmetice vážně baví, doporučím vám i článek, kde mluvím o dalším antioxidantu, kterým je vitamín A na pleť. Je to moje srdcovka a sama ho používám. Pokud jste o něm ještě neslyšeli nebo jste slyšeli příběhy o jeho hrozných vedlejších účincích, potřebujete si ho přečíst.

TEĎ UŽ VÍTE JAK NA VRÁSKY?

V nižším věku si možná vystačíme s krémem, který hydratuje a obsahuje jen základní suroviny. Čím starší jsme, produkce v podstatě všeho, co si pleť sama vytváří, klesá. Proto jí potřebujeme trošku pomoct. Kromě pečování o sebe zevnitř, ji můžeme podpořit i kvalitními výrobky obsahujícími kvalitní ingredience s vyšším potenciálem. Jako jsou například ty uvedené v tomto článku. Doufám, že se vám příspěvek líbil. See you later alligator.

Napsat komentář