Jak léčit pichlavé teplo na tváři u dětí a dospělých

Při pozorném čtení tohoto příspěvku najdete některé informace týkající se Jak léčit pichlavé teplo na tváři u dětí a dospělých

.

Tepelná vyrážka, také známá jako pichlavé teplo, je bolestivá vyrážka, která se často objevuje během vlhkého nebo horkého počasí. Vyrážka z tepla se vyskytuje u každého, od kojenců až po dospělé, a obvykle je způsobena pocením, které se dostane pod kůži.

Může se objevit na kterékoli části těla včetně obličeje a vyrážka se vyvíjí, když jsou potní kanály zablokovány. Stává se to obvykle v horkých a vlhkých dnech, kdy pot zůstává na kůži dlouhou dobu.

Dobrou zprávou je, že štípanec obvykle sám odejde, ale existují možnosti léčby a domácí prostředky, které mohou jeho hojení urychlit. Léčba se bude lišit pro děti a dospělé.

miminka

Děti mají vyšší tělesnou teplotu než dospělí a děti také hůře regulují svoji tělesnou teplotu. To znamená, že pokud na svém dítěti uvidíte vyrážku, může to být pichlavé teplo, i když na dotek není obzvlášť horké.

Možnosti léčby pichlavého tepla u kojenců a dětí zahrnují:

 • Chlazení pokožky vodou. Pokud se vyrážka objeví na malé ploše, například na obličeji, můžete na postižené místo přiložit chladnou žínku, abyste pokožku ochladili. Pokud vyrážka zcela zmizí, zkuste chladivou koupel bez mýdla.
 • Použijte kalaminové mléko. Calamine Lotion je pro děti bezpečný, ale při použití na obličej se vyhněte tomu, aby se dostal do úst a očí. To může pomoci uklidnit svědění spojené s pichlavým teplem.
 • Vyzkoušejte bezvodý lanolin. Bezvodý lanolin se často nachází v krémech na bradavky a může zabránit ucpání potních kanálků. Pokud jste vy nebo vaše dítě citliví na vlnu, nepoužívejte lanolin, protože pochází z ovčí vlny. Pokud je to poprvé, co používáte lanolin, zkuste si jej nanést na předloktí předtím, než si ho nanesete na obličej.
 • Připravte si těstoviny z ovesných vloček. Ovesné vločky mohou pomoci uklidnit svědění a zánět. Připravujete-li ovesnou kaši na obličej vašeho dítěte, ujistěte se, že má pokojovou teplotu nebo je chladná, ne teplá nebo horká, což může pokožku ještě více podráždit.
 • Vyhněte se výrobkům na bázi oleje. Výrobky obsahující olej, zejména ropné nebo minerální oleje, mohou dále ucpávat potní kanály.

Dospělí

Všechna výše uvedená doporučení pro léčbu pichlavosti u dětí jsou vhodná i pro dospělé. Kromě toho mohou dospělí, kteří zažívají pichlavé teplo, vyzkoušet následující:

 • Noste klobouk odvádějící vlhkost. To odvede vlhkost a pot od těla.
 • Dejte si studenou sprchu. Sprchování ve studené nebo studené vodě odstraní pot z obličeje a ochladí pokožku.

Miliaria lze rozdělit do tří kategorií: křišťálové pichlavé teplo, červené pichlavé teplo a hluboké pichlavé teplo. Všechny tři se budou prezentovat trochu jinak a tady budeme diskutovat o tom, jak každá forma vyrážky z tepla vypadá.

Miliaria krystalická

Toto je nejméně závažný typ tepelné vyrážky a je běžnější u dětí a kojenců než u dospělých. Nesmí to svědit ani pálit a malé hrbolky na kůži budou čiré nebo tělové barvy.

Pupeny jsou naplněné poté a můžete si všimnout, že praskají. Vyrážka z tepla u dětí může někdy vypadat jako dětské akné.

Miliaria červená

Miliaria rubra je také známá jako pichlavé vedro. Vyskytuje se častěji u dospělých než u dětí a způsobuje červené, svědící nebo brnění na kůži. Postižená oblast může také vypadat zanícená, protože se pod ní hromadí pot.

Miliaria hluboce

Hluboká pichlavá horka se považuje za nejzávažnější typ pichlavosti. Vyskytuje se častěji u dospělých než u dětí nebo kojenců. Na kůži se tvoří velké hrbolky tělové barvy, které se mohou zdát tvrdé nebo pevné.

Kromě nápadné kožní vyrážky, která často vypadá jako shluk malých pupínků, se mohou s pichlavým teplem spojovat i další příznaky. Toto zahrnuje:

 • červená, zanícená kůže
 • pokožka je horká na dotek
 • svědění a pálení v postižené oblasti

Naštěstí existují způsoby, jak zabránit píchání na tváři u dospělých i dětí.

Miminka a děti

 • Dej si pauzu. Pokud jste na pláži nebo na hřišti, zkontrolujte se svým dítětem, zda se nepřehřívá. Mezi příznaky přehřátí patří vlhké oblečení, zarudlé tváře a těžké dýchání.
 • Hydratace. Dejte svému dítěti hodně studené nebo studené vody, pokud je dost staré k pití vody. Udržování vodní rovnováhy pomáhá snižovat tělesnou teplotu.
 • Získejte prodyšné povlečení na polštář. Pokud se u vašeho dítěte během spánku objeví pichlavé teplo na obličeji, nahraďte jeho povlečení na polštář prodyšnou látkou, jako je bavlna nebo len. Úžeh se často vyskytuje v záhybech kůže nebo na místech s nedostatečným prokrvením.
 • Pojď dovnitř kde je ventilátor nebo klimatizace. Během horkých dnů si určitě udělejte přestávky na ochlazení v klimatizované místnosti nebo v blízkosti ventilátoru.

Dospělí

Dospělí mohou vyzkoušet stejné metody jako miminka a děti. Kromě toho mohou dospělí vyzkoušet následující:

 • Naneste na obličej neparfémovaný mastek. To může absorbovat přebytečný pot a pomáhá předcházet ucpání kanálů.
 • Přiložte studený obklad. Pokud máte pocit, že se vaše pokožka přehřívá, přiložte si na místo ledový obklad nebo studený obklad. Vložení hlavy na minutu do mrazničky také pomáhá okamžitě ochladit obličej.

Pokud domácí opravné prostředky nefungují nebo se příznaky horka pro vás nebo vaše dítě zhorší, nebo pokud se u vás vyskytne některý z následujících příznaků, vyhledejte lékařskou pomoc:

 • teplo
 • bolest v krku
 • vyrážka, která vypadá jako infikovaná
 • hnis nebo prosakování
 • vyrážka, která přetrvává déle než týden

Vyrážka z tepla se obvykle vyskytuje při vysokých, vlhkých teplotách, kdy se tělo prohřeje a potní kanály se ucpou. Existují různé typy, ale vyrážka z tepla obvykle vypadá jako červené nebo tělové hrbolky na kůži.

Příznaky tepelné vyrážky zahrnují zarudnutí, svědění nebo pálení a zanícenou a podrážděnou pokožku.

Můžete předejít pichlavému teplu na tváři a miminku tak, že zůstanete hydratovaní, v horkých dnech půjdete dovnitř nebo do vody, abyste se zchladili, a otírejte si pot.

Pokud už máte vy nebo vaše dítě pichlavé vedro, kalamínový krém, bezvodý lanolin, pasta z ovesných vloček a chladivé obklady mohou pomoci zmírnit příznaky a vyčistit vyrážku.

Kontaktujte svého lékaře, pokud příznaky přetrvávají nebo se zhoršují, nebo pokud existují jiné příznaky, jako je horečka, bolest v krku nebo prosakování.

.

Napsat komentář