Jak identifikovat a léčit cystu zarostlých vlasů

V tomto článku budeme hovořit o Jak identifikovat a léčit cystu zarostlých vlasů

.

Cysta je velký hrbolek, který se táhne od povrchu kůže a hluboko pod ní.

V některých případech může zarostlý vlas způsobit cystu, což vede k cystě zarostlého vlasu. Jiné typy hrbolků, jako je pseudofolikulitida brady a pupínky, mohou být také zaměněny za zarostlé cysty vlasů.

Pokračujte ve čtení, abyste zjistili, co způsobuje tato kožní onemocnění, jakož i jak je léčit a zabránit jejich návratu.

Jak už název napovídá, cysty zarostlých vlasů začínají jako zarostlé vlasy.

Nejprve si můžete všimnout malého pupíneku s chloupkem na jeho povrchu. Může být také červená.

Postupem času – pokud zarostlé vlasy nezmizí – může malý hrbolek přerůst do mnohem většího. Výsledný hrbolek může být červený, bílý nebo žlutý. Může to být také bolestivé na dotek.

Identifikace pseudofolikulitidy brady

Přestože cysty se mohou vyvinout v blízkosti zarostlých chloupků, většina hrbolků, které se tvoří v blízkosti zarostlých vlasů, je pravděpodobně způsobena pseudofolikulitidou brady, také známou jako hrbolky.

Hrbolky se mohou objevit kdekoli na těle, ale nejčastěji se vyvíjejí v oblastech náchylných k zarůstání chloupků, včetně:

Identifikace cystického akné

Cystické akné mohou připomínat i zarostlé vlasové cysty a hrbolky od žiletky.

Zatímco infikovaná cysta zarostlého vlasu začíná jako normální zarostlý vlas, cysty po akné jsou způsobeny kombinací bakterií, mazu a odumřelých kožních buněk, které se hromadí hluboko pod vlasovým folikulem.

Cystické akné může být rozšířeno v jedné oblasti, jako je záda nebo tvář. Cysty zarostlých vlasů jsou na druhé straně menší a lokalizované – můžete mít jen jednu.

Nesprávné techniky odstraňování chloupků mohou vést k těmto hrbolkům.

Ať už se holíte, voskujete nebo si vytrháváte chloupky, odstranění chloupků není vždy jednoduché. Samotný proces může způsobit otok, který může podráždit pokožku a vést k hrbolkům a cystám.

Odstranění vlasu může také způsobit, že na jeho místě vyroste nový vlas. Nové vlasy mohou růst stranou a nakonec se zkroutit.

Když se to stane, vlasový folikul se může uzavřít nad vlasem, takže se zasekne nebo zaroste. Kůže reaguje zánětem, chloupky stočené dozadu vnímá jako cizí předmět.

Žiletkové hrboly jsou nejčastěji u černochů a lidí, kteří se holí.

Můžete být také vystaveni většímu riziku zarostlých vlasů, pokud máte přirozeně kudrnaté vlasy.

Hlavním cílem léčby je snížit okolní zánět a snížit riziko infekce.

Možné způsoby léčby pupínků na žiletce zahrnují zvlhčení pokožky a zastavení holení, což umožňuje růst zarostlých chloupků.

Volně prodejné (OTC) léky obsahující benzoylperoxid nebo retinoidy mohou snížit zánět a snížit velikost zarostlých vlasových hrbolků nebo cyst.

Léky na akné na předpis mohou být nutné, pokud volně prodejné metody nefungují při holení nebo cystách zarostlých vlasů. Například zdravotnický pracovník může předepsat steroidní krém, jako je hydrokortizon, ke snížení zarudnutí a bolesti kolem hrboly nebo cysty.

Cystické akné se pravděpodobně nezahojí bez pomoci léků na předpis.

Konečným cílem léčby jakýchkoli zarostlých vlasů je snížit jejich vzhled exfoliací a zvlhčením pokožky. Pomohou tělové vody a mléka s jemnou kyselinou glykolovou.

Jakmile se však cysta zarostlých vlasů zanítí a začne měnit velikost, může být potřebný řez a drenáž ke zmenšení cysty a odstranění zarostlých vlasů.

Co nedělat

Nikdy neodstraňujte zarostlou vlasovou cystu, protože to může zvýšit riziko infekce a jizvení.

Také byste se neměli snažit vytrhávat chloupky pinzetou, jako byste to dělali při normálních zarostlých chloupcích. V tomto bodě jsou vlasy uvízlé příliš hluboko pod hrbolkem nebo cystou, abyste je mohli vytáhnout.

Místo toho byste měli podpořit, aby hrbolky a cysty sešly dolů a vlasy se narovnaly jemným potíráním teplým hadříkem několikrát denně.

Léčba infekce

Pokud se u vás rozvine infekce, zdravotnický pracovník vám předepíše buď lokální nebo perorální antibiotika. Antibiotika pomohou snížit zánět a bolest a zabrání šíření a zhoršení infekce.

Ve většině případů nemusíte u těchto typů hrbolků a cyst navštívit lékaře. Volně prodejné léky obvykle pomáhají zbavit se chloupků.

Pokud jsou bulky nebo cysty velmi obtěžující nebo nezmizí, navštivte svého lékaře nebo dermatologa.

Dokáží vypustit cystu a odstranit zarostlé chloupky. Pomocí našeho nástroje The blog FindCare si můžete zarezervovat schůzku s dermatologem ve vašem okolí.

Měli byste také kontaktovat svého lékaře, pokud máte podezření infekce. Příznaky infekce zahrnují:

  • hnis vytékající z bulky nebo cysty
  • zvýšené zarudnutí
  • svědění
  • zvýšená bolest
  • špatný zápach
  • otok
  • teplo

Hrbolky a cysty zarostlých vlasů může trvat několik dní nebo dokonce týdnů, než samy zcela zmizí. Včasná léčba může pomoci zbavit se jich a zabránit jejich opětovnému výskytu.

Cystické akné s větší pravděpodobností vyžaduje léčbu akné na předpis.

Pokud se zarostlé chloupky nadále tvoří, navštivte svého lékaře, abyste vyloučili jakékoli základní příčiny. Mohou také doporučit trvalejší metody odstraňování chloupků, jako je laserové odstranění chloupků, aby se snížilo riziko zarostlých chloupků a hrbolků.

Jediným způsobem, jak zabránit zarůstání chloupků, je úplně zastavit odstraňování chloupků.

Metody odstraňování chloupků, které nevyžadují holení, jsou méně pravděpodobné, že způsobí zarůstání chloupků, ale nemusí vás nutně zbavit problému. Pokud máte sklon k zarůstání chloupků, můžete být iu některých z těchto metod stále v malém riziku.

Nejlepším způsobem, jak omezit zarostlé chloupky, je přestat vytrhávat, vytrhávat a voskovat, dokud zarostlé chloupky nezmizí sami nebo s pomocí odborníka.

Pokud se rozhodnete odstranit chloupky sami, praktikujte inteligentní epilaci, abyste snížili riziko zarůstání chloupků.

.

Napsat komentář