Informovanost a prevence rakoviny kůže u barevných lidí– Přírodní kosmetika na dosah ruky

V tomto příspěvku na blogu bychom vám rádi vysvětlili pravdu o tom. Informovanost a prevence rakoviny kůže u barevných lidí

.

Když myslíme na melanom, často se nám pojí tma kůže s bezpečností. Předpokládá se, že čím méně pigmentu je v kůži, tím slabší je ochrana před touto škodlivou formou rakoviny kůže.

Ve skutečnosti barevní lidé mohou mít a mají melanom. Ale forma rakoviny kůže, kterou dostanou, má nízkou míru přežití, i když je zachycena brzy.

Melanom může změnit vzhled a pocit pokožky, ačkoli je zřídka bolestivý. Je snazší léčit, když je léze malá a nerozšířila se do jiné části těla. Chirurgie, radiační terapie a jiné konvenční léčby rakoviny mohou pomoci v boji.

Každý by si měl zkontrolovat na kůži příznaky melanomu. Barevní lidé by se měli zaměřit na chodidla a jiné části pokožky, které nejsou vždy vystaveny velkému množství slunečního záření. Dodržujte tyto jednoduché změny životního stylu, abyste ochránili také svoji pokožku.

Ochrana před sluncem je klíčová pro každého, ale barevní lidé se jí často vyhýbají. Vyberte si správný produkt a často jej používejte, abyste dosáhli co nejlepších výsledků.

Melanom vypadá a chová se jinak u barevných lidí. Dokonce ani lékaři si ne vždy všimnou rozdílů, které vznikají při vývoji u lidí s barvou pleti. Ale s bdělostí a vytrvalostí můžete udržet sebe a svou rodinu v bezpečí.

Rakovina kůže u barevných lidí

Melanom je jedním z nejnebezpečnějších druhů rakoviny kůže a vyskytuje se častěji u lidí se světlou pletí. Ve skutečnosti vědci tvrdí, že prevalence melanomu mezi černochy je přibližně 10% ve srovnání s bělochy. Přesto se u černochů může vyvinout melanom.

Vědci tvrdí, že u černochů se vyvine forma melanomu, která se často tvoří v méně zjevných částech těla, jako například:

 • Dlaně.
 • Chodidla chodidel.
 • Pod nehty na rukou a nohou.

Tato forma rakoviny, akrální lentikulární melanom, má nižší míru přežití než jiné formy melanomu. I když se zjistí dříve, než se rozšíří do jiných částí těla, obvykle vede ke smrti.

Vědci například tvrdí, že 90 ze 100 bílých lidí žije ještě pět let po diagnostikování melanomu. Jen 66 ze 100 černochů žije pět let po diagnostikování melanomu.

Jak vypadá rakovina kůže?

Vaše pokožka je plná pruhů, skvrn a skvrn. Každý má jedinečné, rozpoznatelné barevné variace ve své kůži. Ale melanom může změnit vzhled vaší pokožky a to může být jediný příznak, kterého si všimnete.

Vědci tvrdí, že barevní lidé často věří, že dokážou rozpoznat rakovinu prostřednictvím bolesti. Poškození, které vám může vzít život, by mělo bolet, že?

Ale melanom je často bezbolestný. Tato forma rakoviny spíše než způsobuje nepohodlí má tendenci vyvolat změny na kůži, které jsou:

 • Asymetrické. Pokud rozdělíte lézi na střed, jedna strana bude větší, delší nebo zubatější.
 • Sporná hranice. Okraje léze jsou zubaté, ne hladké.
 • Barevné. Posun má blikající pruhy v černé, hnědé, červené nebo oranžové barvě.
 • Středně vysoko. Skvrna je větší než 6 mm. Toto je velikost gumy na tužku.
 • Vyvíjí se. Stávající místo nabývá tvaru, velikosti nebo barvy.

Melanom pod nehtem může vypadat jako pigmentový pás a obvykle se nachází na palci, velkém prstu nebo ukazováčku.

Rakovina kůže postupuje rychle

Jak už název napovídá, rakovina kůže začíná na povrchu. Změny začínají viditelnými skvrnami a někdy k tomu nepotřebujete ani mikroskop.

Ale jak se nemoc zhoršuje, rakovina se zarývá do hlubších tkání. A u barevných lidí je tento proces velmi rychlý.

Odborníci používají stagingový systém k určení stadia rakoviny. Zohlednily se tři aspekty.

 1. Nádor: Jak hrubý je primární nádor a vypadá to jako močový měchýř nebo vřed?
 2. Uzly: Fungoval imunitní systém? Pokud ano, rakovinné buňky se mohou přilepit na blízké mízní uzliny.
 3. Metastáza: Migrovaly rakovinové buňky z primárního nádoru do jiných částí těla? Melanom se může rozšířit na místa, jako jsou plíce, mozek a kosti.

Čísla za každým z těchto referenčních bodů označují stupeň gravitace. Čím vyšší číslo, tím závažnější je rakovina. Odborníci často spojí všechny hodnoty do jednoho celkového kroku. Někdo s mírnou formou rakoviny může mít čtení stupně 0, zatímco někdo s těžkým případem může mít čtení stupně 4.

Vědci tvrdí, že u barevných lidí je často diagnostikován melanom, když je rakovina ve stadiu 3 nebo 4. Bílí lidé jsou často diagnostikováni včas

Důležitá je včasná diagnóza. Když se rakovina odhalí včas, život zachraňující operace jsou méně dramatické a závažné. Menší jizvy vedou k lepšímu celkovému vzhledu a vyššímu sebevědomí. Ale pozdější rakoviny také znamenají, že se šíří hlouběji, což může vést k kratší délce života.

Hrudka v plicích může ztížit dýchání, což může způsobit sípání a sténání i při malé námaze. A nádory v mozku mohou způsobit oslepující bolesti hlavy a nevolnost.

Včasná léčba rakoviny kůže může zastavit její šíření. A lékaři mají na výběr mnoho možností léčby.

Udělejte si test na rakovinu kůže

Jelikož rakovina kůže roste na povrchu kůže, každý má možnost si ji všimnout a požádat o pomoc. Barevní lidé však musí provádět velmi pečlivé testování, protože rakovina roste na místech, která možná nebudete moci testovat každý den.

Proveďte samovyšetření kůže v pěti krocích:

 1. Podívejte se na své tělo ve velkém zrcadle. Začněte s rukama po stranách a poté proveďte další kontrolu s rukama zvednutýma nad hlavou.
 2. Podívejte se na své podpaží, ruce a předloktí.
 3. Posaďte se na židli a prozkoumejte své nohy, chodidla a prsty. Ujistěte se, že jste zkontrolovali chodidla.
 4. Zvedněte zrcadlo a prozkoumejte krk a pokožku hlavy. Můžete také požádat svého blízkého, aby vám tyto oblasti zkontroloval.
 5. Použijte stejné zrcadlo k prozkoumání dolní části zad a hýždí.

Barevní lidé by měli věnovat zvláštní pozornost svým nohám, chodidlům a prstům. Vědci tvrdí, že většina melanomů u barevných lidí pochází právě z těchto míst a každý den nemusíte trávit spoustu času zkoumáním kůže dolních končetin. Udělejte si čas na jejich důkladné přezkoumání a okamžitě upozorněte svého lékaře na jakékoli změny.

Vědci také tvrdí, že barevní lidé by si měli zkontrolovat melanom v ústech a pod nehty, jelikož melanom se našel i na těchto místech.

Melanom je nebezpečný, ale změny, které vidíte, nemusí vypadat rozzlobeně, pulzující a červené. Lidé s melanomem popisují své skvrny těmito výrazy:

 • Zaprášená šedá
 • Papilární
 • Tělové barvy
 • Jako pupínek

Nebojte si promluvit se svým lékařem o všem, co uvidíte. Pokud monitorujete místo, jako je krtek nebo piha, fotografujte pomocí fotoaparátu chytrého telefonu každý den. Vezměte si tyto fotografie s sebou na schůzku s lékařem, abyste ukázali, jak se místo časem změnilo. Tyto údaje mohou být pro vašeho lékaře klíčové, aby pochopil úplný obraz.

5 návrhů na prevenci rakoviny kůže

Včasné odhalení rakoviny kůže vede k úspěšné léčbě. Zaměření se na prevenci však může znamenat, že se riziku rakoviny zcela vyhnete.

Omezte své riziko provedením těchto kroků:

 1. Zůstaňte ve stínu. Je lákavé ležet na teplém slunci. Ale paprsky mohou poškodit vaši pokožku a čas strávený venku může přímo vést ke zvýšenému riziku rakoviny. Vyberte si odstín, kdykoli můžete.
 2. Zakryjte si nohy. Vyberte si boty, které obepínají vaše chodidla včetně prstů. Jelikož mnohé formy rakoviny u černochů se vyvíjejí na chodidlech, je důležité mít je zakryté.
 3. Vyberte si dlouhé kalhoty. Vynechejte šortky a noste dlouhé kalhoty a plné ponožky. Tyto vrstvy chrání vaše dolní končetiny před sluncem, a tím je horko melanomové body.
 4. Vyhněte se soláriím. Barevní lidé zřídka využívají sluneční světlo a jiné formy umělého slunečního záření, ale ti, kteří mají vyšší riziko vzniku rakoviny. Vyhněte se takovým výrobkům.
 5. Nasaďte si klobouk. Vyberte si klobouk se širokým okrajem, který zastíní obličej i krk. Chraňte pokožku na temeni hlavy před nebezpečnými slunečními paprsky.

Specifičnost opalovacího krému pro barevné lidi

Opalovací krém je jedním z nejúčinnějších dostupných nástrojů na ochranu před melanomem. A výzkum naznačuje, že asi polovina černochů zřídka nebo nikdy nepoužívá takový produkt.

Vyberte si opalovací krém, který nabízí úplnou ochranu. Před nákupem si pozorně prohlédněte štítky a vyberte si produkt, který slibuje:

 • Širokospektrální ochrana. Takové opalovací krémy chrání pokožku před UVA paprsky a UVB paprsky ze slunce. Oba mohou způsobit rakovinné změny na kůži.
 • Vysoká ochrana před spálením. Produkty s SPF 30 nebo vyšším poskytují úplnou ochranu před spálením.
 • Voděodolný. Výrobky s tímto štítkem zůstanou zapnuté 40 minut po ponoření do vody.

Vyberte si balzám s efektní vůní, která připomíná pláž. Nebo sáhněte po lahvičce, která nemá vůbec žádnou vůni. Buďte opatrní a vybíraví při výběru produktu, který budete používat každý den. Nedostanete žádnou úroveň ochrany před něčím ve vašem šatníku, ne na vaší pokožce.

Buďte opatrní a dodržujte tato pravidla opalování:

 • Plánovat předem. Opalovací krém naneste přibližně 15 minut před začátkem slunění. Pokud se chystáte na pláž, nečekejte, až se písek dotkne vašich prstů na nohou, aby obalil výrobek. Aplikujte před odchodem z domu.
 • Používat hodně. Většina dospělých potřebuje k úplnému pokrytí unce produktu. Buďte k produktu velkorysí a naneste rovnoměrnou vrstvu.
 • Dávejte pozor na hranice. Každá část těla, která není zcela zakryta oděvem, vyžaduje ochranu před sluncem. Nesahejte pod rukávy a nohy a doufejte, že máte na sobě hrubý kabát. Nejprve naneste opalovací krém a poté se oblečte tak, aby slunce neproniklo do oblastí pokožky ohraničujících váš oděv.
 • Opakujte často. Pokud jste venku na slunci, každé dvě hodiny naneste více mléka. Pokud jste jej ponořili do vody, aplikujte znovu, když je pokožka suchá.
 • Používejte denně. Během zatažených a suchých dnů můžete zaznamenat poškození sluncem.

Používání takového množství opalovacího krému není vždy zábavné ani jednoduché. Je lákavé přeskočit tento kritický krok, když jste zaneprázdněni nebo spěcháte. Pamatujte, že vaše pokožka vždy potřebuje ochranu. Postupujte podle těchto kroků důsledně a stanou se zvykem, který budete podvědomě dodržovat.

Rakovina kůže se liší podle barvy kůže

Stojí za to zopakovat, že barevní lidé mají s rakovinou kůže jinou zkušenost než bílí. Tyto rozdíly mohou ohrozit jejich životy.

Lidé se zkušenostmi s barvami:

 • Různé umístění nádoru. Melanom u bílých lidí se objevuje na sluncem zalitých místech, jako jsou ruce a tvář. Melanom u barevných lidí se často objevuje pod nehty, mezi prsty a na chodidlech.
 • Hlubší nárazy. Vědci tvrdí, že barevní lidé mají často hrbolky, které pronikají mnohem hlouběji do vrstev kůže ve srovnání s jejich bílými kolegy.
 • Vyšší úmrtnost. Melanom je vždy vážný. Vědci ale tvrdí, že barevní lidé mají tendenci pociťovat rakovinu mnohem pomalejším tempem v porovnání s bílými lidmi.

U světlovlasých lidí se světlou pokožkou a očima se často vyvine melanom. A jakákoli forma onemocnění je vážná. Jak však ukazují tyto statistiky, barevní lidé čelí vážné melanomové krizi. Je moudré, aby každý jednal.

Léčba rakoviny kůže

Možnosti léčby rakoviny kůže závisí na stádiu rakoviny. Čím závažnější je vaše rakovina, tím významnější terapii budete muset bojovat. Lékaři však mají k dispozici mnoho nástrojů, které pomáhají při pitvě nádorů a vedou pacienty ke zdravému výsledku.

Načrtli jsme typické způsoby léčby v každé fázi.

 • Fáze 0: Chirurgové odstraní lézi nebo nádor a mohou použít ozařování nebo imikvimodový krém k odstranění zanechaných stop.
 • 1. scéna: Chirurgové odstraní nádor a široký pás kůže kolem něj. Pokud se rakovina rozšířila do lymfatických uzlin, jsou také odstraněny.
 • 2. fáze: Operací se spustí proces a postižené lymfatické uzliny se odstraní. Cílené léky proti rakovině odstraňují všechny zbývající stopy rakoviny.
 • 3. fáze: Chirurgie začíná plán léčby, ale pacienti po operaci často potřebují léky a radiační terapii.
 • 4. fáze: Chirurgové odstraní tkáň, která může, ale někdy je rakovina příliš agresivní a velká. Imunoterapeutické léky mohou pomoci některým lidem bránit se.

Mnoho lidí je zapojeno do týmu k léčbě melanomu, včetně:

 • Dermatologové
 • Chirurgové
 • onkologů
 • Radiologové
 • Dermatopatologové

Všichni v týmu sdílejí informace o vaší rakovině, léčbě a pokroku. Všichni spolupracujete v boji proti rakovině a můžete navštívit různé specialisty v závislosti na vašem pokroku a prognózy.

Někteří lidé s melanomem profitují z klinických studií. Vědci zkoumají nové terapie včetně nových léků, aby zjistili, zda jsou účinné proti nemocem. Váš lékař může doporučit očkovací terapii nebo jinou formu klinického hodnocení, pokud konvenční metody nefungují.

Mluvčí pro zdravotní výchovu pokožky

Mnoho barevných lidí ví, že melanom je závažný a progresivní. Někteří odborníci ale tvrdí, že lékaři si neuvědomují nebezpečí melanomu u barevných lidí. Dermatologické studie se často zaměřují na bílou pokožku a lékaři si nejsou vždy jisti, co mají hledat.

Znáte svoji pleť lépe než kdokoli jiný. Zpozorujete-li změny, zdokumentujte je a prodiskutujte je se svým lékařem. Přineste si fotodokumentaci a ujistěte se, že vaše obavy berou vážně.

Pokud vám diagnostikovali melanom, potvrďte, že váš lékař má přístup k vašim fotografiím a používá je ke vzdělávání ostatních. Můžete nabídnout pomoc, která časem zachrání další život.

Nedokážeme zcela odstranit melanom. Čím více však o této rakovině mluvíme a klademe důraz na uvědomění si a změnu, tím lépe se můžeme v budoucnu mít všichni.

Bibliografie
Epidemiologie kožního melanomu v bílých a černých skupinách africké populace v Jižní Africe. (). Kožní melanom: etiologie a léčba.
Studie: Nedostatek vzdělání o melanomu může přispět k rozdílu v přežívání mezi černou a bílou. (červenec ). American Cancer Society.
Zdravotní disproporce a rakovina kůže u barevných lidí. (duben ). Praktická dermatologie.
Dermatologické vzdělání: Czerniak. Společnost pro barvu pleti.
Etapy rakoviny kůže melanomu. (srpen ). American Cancer Society.
Melanom a barva kůže. Aliance pro výzkum melanomu.
Léčba rakoviny kůže melanomu podle stadia. (srpen ). American Cancer Society.
Melanom: typy léčby. (srpen ). Americká společnost klinické onkologie.
Léčba melanomu: Verze pro pacienta. (květen ). Národní onkologický ústav.
Zjistěte rakovinu kůže: jak provést samovyšetření kůže. Americká akademie dermatologie.
Melanom mezi černými Američany jiného než latinského původu. (červen ). Prevence chronických onemocnění.
Rasové rozdíly v přežívání melanomu. (červenec ). Journal of the American Academy of Dermatology.
Včasné zjištění melanomu: Omezení vzhledu. Czerniakova vzdělávací nadace.
Proč je u černochů menší pravděpodobnost vzniku melanomu, ale větší pravděpodobnost, že zemřou? (únor ). Sám já.
Rakovina kůže u barevných lidí. Americká akademie dermatologie.
Použití vnitřního opalovacího zařízení dospělými, Spojené státy americké, 2010 (květen ). Centra pro kontrolu a prevenci nemocí.
Znalosti o rakovině kůže, povědomí, přesvědčení a preventivní chování mezi černými a hispánskými muži a ženami. (prosinec ). Zprávy z preventivní medicíny.
Jak si vybrat opalovací krém. Americká akademie dermatologie.
Jak aplikovat opalovací krém. Americká akademie dermatologie.
Melanom je méně častý, ale pro pacienty černé pleti je smrtelnější. (srpen ). Reuters.
Ochrání vás váš melanin před sluncem? (červenec ). NPR.
Maligní melanom u Afroameričanů. (duben ). Vyléčit.
Zeptejte se odborníka: Mají barevní lidé krizi rakoviny kůže? (červenec ). Nadace proti rakovině kůže.
Diagnostické mezery: Kůže má mnoho odstínů, stejně jako vyrážky. (listopad ). Národní veřejnoprávní rozhlas.
Barevní lidé umírají na zpoždění život zachraňující operace melanomu. (listopad ). Zdraví žen.
Ochrana před sluncem pro tmavou pokožku je nezbytností. (červenec ). Zprávy spotřebitelů.

Napsat komentář