Hlavní příčiny změny barvy kůže (a co s tím můžete udělat)– Přírodní kosmetika na dosah ruky

Tento článek je založen na některých informacích týkajících se Hlavní příčiny změny barvy kůže (a co s tím můžete udělat)

.

Od mateřských znamének až po stavy jako melasma, které se u nás projeví později v dospělosti, kůže zbarvení má mnoho podob. Pigmentace kůže závisí na mnoha faktorech a může naznačovat různé zdravotní problémy. Takové poruchy se mohou objevit jako skvrny na kůži nebo postihnout celé tělo. Zatímco většina problémů s pigmentací je neškodná, mohou být nepříjemné a zahanbující. Některé změny zbarvení lze léčit jednoduchým ošetřením, ačkoli závažnější případy vyžadují intenzivní, nepřetržitou péči.

Aby bylo jasné, pigmentace znamená zbarvení, takže se jedná o poruchu, která ovlivňuje barvu pleti. Existují jednotlivé buňky, které produkují melanin, pigment zodpovědný za to, že dává naší pokožce její barvu. Když jsou však tyto buňky poškozeny nebo jsou ve špatném zdravotním stavu, produkce melaninu je nepříznivě ovlivněna. I když se ponoříme do některých nejběžnějších příčin změny barvy kůže, stojí za zmínku, že COVID-19 způsobil, že odborníci upozornili na nový problém se změnou barvy kůže související s viry. Dermatologové si začali všímat červené nebo fialové prsty na nohou, bulky na prstech, svědivou kopřivku a červené krajkové vyrážky na rukou a nohou.

Byla provedena studie, aby se zjistilo, zda tato kožní onemocnění skutečně souvisí s koronavirem. Výzkum ukázal, že změna barvy pokožky může naznačovat částečné nebo úplné zablokování (srážení) krevních cév, což může způsobit vyrážku a změnu barvy pokožky. Zatímco výzkumníci nebyli schopni potvrdit načasování těchto kožních problémů pro každého pacienta, došli k závěru, že mohou existovat nějaké „potenciální symptomy“, které způsobují toto zbarvení kůže.

I když možná nevíme, jaká budoucnost nás čeká v souvislosti s přetrvávajícími podmínkami změny barvy pleti, dokážeme lépe pochopit problémy, které trápí lidi už desetiletí – ne-li staletí.

Tinea Versicolor

Tento název vám může znít jako nový, ale tinea versicolor (známá také jako tinea versicolor nebo PV) je běžná plísňová infekce kůže. Houba narušuje normální pigmentaci kůže a způsobuje malé, zbarvené skvrny (které mohou být světlejší nebo tmavší) – obvykle na hrudi, krku, rukou a částech obličeje. Přesto výzkumy ukazují, že se to může projevit i na pokožce hlavy. Tyto skvrny jsou také doprovázeny mírným svěděním a olupováním. I když to není nakažlivé onemocnění kůže, může způsobit emocionální stres kvůli svému vzhledu.

Příčina
Houba, která způsobuje tento stav kůže, se nachází na zdravé pokožce. Když houba přeroste, Tinea versicolor se vymkne kontrole. Mezi důvody patří mastná pleť, horké a vlhké počasí, oslabený imunitní systém a rozkolísané hormony.

Léčba
Zatímco protiplísňové vody, krémy a šampony a perorální léky mohou pomoci při léčbě ostropestřce, stále můžete zaznamenat nerovnoměrné zbarvení z týdnů až měsíců. Během teplých a vlhkých měsíců může být nutné znovu zavést lék, aby se zabránilo opětovnému výskytu skvrnitého zbarvení. Běžné léky zahrnují:

 • Lotion nebo šampon se sulfidem selenu (Selsun).
 • Ketokonazol (Ketoconazol, Nizoral, jiné) krém, gel nebo šampon.
 • Tablety, tobolky nebo perorální roztok itrakonazolu (Onmel, Sporanox).
 • Flukonazol (Diflucan) tablety nebo perorální roztok.

Albinismus

Vitiligo je chronické kožní onemocnění charakterizované skvrnami na kůži, které jsou v procesu ztráty pigmentu. Možná jste viděli slavnou modelku vitiligo Winnie Harlow procházet se po dráze a obdivovat její jedinečnost. Nakonec tyto skvrny zcela zbělejí a obvykle mají ostré hrany. To může ovlivnit také chloupky na kůži, v nose a uvnitř úst. Vědci identifikovali několik forem vitiliga, včetně:

 • Generalizovaný albinismus je nejběžnější formou a zahrnuje nejednotnou ztrátu pigmentu v celém těle. Cílové oblasti obvykle zahrnují obličej, krk a pokožku hlavy, jakož i ústa (například ústa) a pohlavní orgány. Ztráta pigmentu se zhoršuje v oblastech, které často zažívají tření nebo dotek, jako jsou ruce a paže.
 • Vzácnější forma vitiliga, nazývaná segmentální vitiligo (postihuje jen přibližně 10 % dospělých), je charakterizována menšími skvrnami změněné barvy kůže, které se objevují na jedné straně těla, obvykle v koncentrované oblasti.

Příčina
Vitiligo je autoimunitní onemocnění, které se vyskytuje, když imunitní systém napadne orgány a tkáně těla. Lidé s vitiligem mají imunitní systém, který napadá melanocyty (pigmentové buňky v kůži). Výzkum naznačuje, že asi 15 až 25 % lidí s vitiligem trpí alespoň jednou další autoimunitní poruchou. Příklady zahrnují psoriázu, autoimunitní onemocnění štítné žlázy, revmatoidní artritidu, diabetes typu 1, perniciózní anémii, Addisonovu chorobu nebo systémový lupus erythematodes.

Léčba
Jelikož se jedná o kožní onemocnění, které má tendenci se šířit, léčba vitiliga se vyvíjí na základě měnícího se vzhledu pokožky s cílem obnovit barvu. Váš lékař může navrhnout jedno nebo více z následujících:

 • Topické steroidy, jako je flutikason-propionát, betamethason valerát nebo hydrokortison-butyrát.
 • Pimekrolimus a takrolimus jsou typy lokálních léků známých jako inhibitory kalcineurinu. Mají sice podobné nežádoucí účinky jako steroidy (zvýšená citlivost na slunce, zarudnutí apod.), ale pokožku neztenčí.
 • Pokud lokální léčba nefungovala, účinnější formou terapie může být fototerapie – většinou v kombinaci s jinými léky.
 • Na závažnější straně se k léčbě vitiliga může použít kožní štěp odstraněním kůže z neporušené oblasti a pokrytím oblastí, kde jsou přítomny bílé skvrny. Další možností je odstranění melanocytů ze zdravé kůže, aby se přenesly na vybělené vitiligo náplasti.
 • Ti, kteří mají vitiligo na více než 50% těla, jsou kandidáty na depigmentaci, což znamená, že normální kůže je „vybělená“ hydrochinonovým lékem, aby odpovídala jiným bílým skvrnám na kůži.

Odbarvení

Změna barvy je běžný a obvykle neškodný stav kůže, který se pozná podle skvrn na kůži, které jsou tmavší než normální pokožka.

Příčina
Jak již název napovídá, hyperpigmentace je způsobena nadprodukcí melaninu. Teď už víte, že melanin je přírodní pigment, který dává naší pokožce, vlasům a očím jejich odstín. Hlavními faktory, které zvyšují hladinu melaninu, jsou sluneční záření, věk, hormonální výkyvy, záněty a poranění kůže. Existují tři hlavní typy odbarvení:

 • Sluneční skvrny (nebo stařecké skvrny): Skvrny od slunce – malé tmavé skvrny na kůži – vznikají v důsledku nadměrného vystavování se slunci, které jste si pravděpodobně nechránili. S ohledem na tuto skutečnost se tyto skvrny obvykle objevují na exponovaných místech, jako je tvář, krk, dekolt, ruce a ramena.
 • Melasma: Melasma (jinak známá jako chloasma) je sice neškodná, ale může způsobit, že se lidé (zejména ženy) budou cítit nepříjemně. Melasma je kožní onemocnění, při kterém se na tváři vytvářejí velké skvrny – obvykle světle hnědé a tmavě hnědé a/nebo modrošedé – se změnou barvy. Mohou se jevit jako větší ploché skvrny nebo menší pihovité skvrny. Melasma se obvykle označuje jako „maska ​​těhotenství“, protože se zvykne dotýkat těhotných žen – dostane ji 15 – 50 % těhotných žen. Stav se obvykle zhoršuje v létě (opět slunce) a zlepšuje se v zimě. Podle Mayo Clinic se jedná o běžné kožní onemocnění. Melasma se může vyvinout u 1,5 % až 33 % populace, obvykle ve věku od 20 do 40 let.
 • Pozánětlivé zbarvení: Tento typ zbarvení se vyskytuje, když je kůže poraněná nebo poškozená, což způsobuje plochou, zbarvenou skvrnu na kůži. Lidé s chronickým akné nebo pravidelně podstupující kosmetické procedury, jako je dermabraze, jsou náchylní k tomuto stavu.

Léčba
Stejně jako u jiných kožních onemocnění, jako jsou vrásky, krepatění, tmavé kruhy a váčky pod očima, i zde je důležitá prevence. Nošení opalovacího krému každý den (i když je zataženo) je jedním z nich nejlepší způsoby, jak se bránit. Pokud zpozdíte na hru a už máte změnu barvy, měli byste stále nosit širokospektrální opalovací krém, abyste předešli budoucím škodám. Možnosti léčby odbarvení zahrnují:

 • Zvažte zesvětlovací přípravky na předpis a volně prodejné přípravky, které obsahují složky jako hydrochinon, extrakt z lékořice, niacinamid nebo N-acetylglukosamin. Pokud potřebujete několik možností, jak začít, vyzkoušejte ampulku s intenzivním korektorem tónu pleti DOCTOR BABOR BRIGHTENING, Topicals Faded Brightening a Clearing Gel, Murad Rapid Age Spot a Pigment Lightening Serum a SkinCeuticals Fyto Corrective Gel.
 • Laserový resurfacing je neinvazivní postup, který využívá lasery k odstranění vrstev kůže. V závislosti na závažnosti změny barvy se použije ablační nebo neablační laserový nástroj.
 • Retinoidy jsou další složkou, která může být předepsána lékařem nebo nalezena v OTC produktech. Jsou vynikající možností při léčbě změny barvy, neboť redukují melanin v epidermu. Jelikož však způsobují, že vaše pokožka je citlivější na slunce, musíte nosit opalovací krém, abyste předešli nepříznivým účinkům.
 • Chemický peeling aplikuje na pokožku dermatolog nebo kosmetička ke snížení výskytu stařeckých skvrn prostřednictvím chemického odlupování. Existují různé druhy peelingu podle toho, zda hledáte lehký, střední nebo extrémní peeling. Některé peelingy jsou zaměřeny na epidermis (vnější vrstvu kůže), přičemž pronikají hluboko do dermis, střední vrstvy kůže.
 • Ploché skvrny na kůži jsou způsobeny pozánětlivou hyperpigmentací, která obvykle dobře reaguje na IPL terapii – známou také jako fotoobličej – protože stimuluje kolagen produkci v dermu.

Mateřská znaménka

Samozřejmě, mateřská znaménka jsou přítomna již při narození nebo io několik týdnů dříve. Většina mateřských znamének je neškodná, ale existuje několik, na které je třeba si dávat pozor.

 • Skvrny od portského vína: Tento typ mateřského znaménka, způsobený abnormálním vývojem krevních cév, se jeví jako ploché růžové, červené nebo fialové znaménko na obličeji, trupu, rukou nebo nohou a časem nezmizí. Místo se může zvednout a ztlustnout.
 • Navíjení: Známé je jinak, mateřská znaménka, krtky se liší barvou od masa po světle až tmavě hnědou a mohou být vyvýšeny nebo ploché. Zatímco většina névů není rakovinová (benigní), měly by se sledovat změny pomocí metody ABCDE: asymetrie, okraj, barva, průměr, vývoj. Pokud si všimnete nějaké změny ve svém mateřském znaménkách, okamžitě navštivte svého lékaře – zvláště pokud máte v rodinné anamnéze melanom.
 • hemangiom: Tyto typy krtků jsou výrůstky sestávající z malých krevních cév seskupených dohromady – některé jsou vážnější než jiné. Obvykle se objevují jako malá znaménka na obličeji, trupu, rukou nebo nohou, ale mladší děti mohou mít velké hemangiomy, které pokračují v růstu v prvním roce po narození. Existují dva různé typy hemangiomů: jahodový (nebo povrchový), který je mírně konvexní, červený a může se objevit kdekoli na těle. Cavernózní hemangiomy jsou hlubší, namodralé krtky. Většina hemangiomů se vyřeší sama: 50 % se uzdraví do pěti let, 70 % do sedmi let a 90 % do devíti let.
 • Mongolská místa: Tato namodralá mateřská znaménka (vypadají podobně jako modřina) se obvykle vyvíjejí na zádech nebo zádech dítěte. Není nutná žádná léčba, protože změna barvy obvykle zmizí do čtyř let.
 • Kavárny s mlékem: Asi 10% populace má tyto světle hnědé ploché skvrny. Pokud je jen jeden nebo dva, jedná se o náhodnou značku – ale je-li jich šest nebo více, váš stav kůže může souviset s genetickou poruchou neurofibromatózy.

Příčina
Cévní mateřská znaménka, jako jsou skvrny od portského vína, vznikají, když se krevní cévy netvoří správně, zatímco pigmentová mateřská znaménka, jako jsou mateřská znaménka, jsou způsobena nadměrným růstem buněk, které způsobují nadměrné zabarvení kůže.

Léčba
Většinu mateřských znamének lze nechat na pokoji (pokud neohrožují vaše zdraví), ale pro ty, kteří se cítí nepříjemně se změnou barvy (zejména pokud skončí na tváři), existuje několik možných způsobů léčby.

 • Váš lékař může předepsat perorální léky na předpis, jako je Propranolol, který může snížit velikost a zároveň zesvětlit barvu hemangiomů. Existuje také lokální lék s názvem Timolol, který má podobný účinek.
 • Laserové ošetření využívá vysoce koncentrované světelné paprsky ke zmenšení velikosti a barvy mateřských znamének, jako jsou hemangiomy, skvrny od portského vína a skvrny od café au lait.
 • Odstranění krtků chirurgicky může být možné (a nezbytné, pokud se zdá, že existuje riziko rakoviny), ale nezapomeňte, že tento postup může zanechat jizvy na kůži.

Albinismus

Podle Národní organizace pro albinismus a hypopigmentaci „albinismus je přítomen ve všech rasových a etnických skupinách po celém světě. Ve Spojených státech má asi 1 z 18 000 až 20 000 lidí nějakou formu albinismu. V jiných částech světa může být výskyt až jeden z 3000. Většina dětí s albinismem se rodí rodičům, jejichž barva vlasů a očí je typická pro jejich etnický původ.

Příčina
Albinismus je dědičné onemocnění kůže způsobené nedostatkem pigmentu (v důsledku neobvyklého genu, který brání tvorbě melaninu) v kůži, ve vlasech nebo v očích. Častým mýtem však je, že albíni mají červené oči. Co se skutečně stane, je, že určité světelné podmínky mohou usnadnit viditelnost krevních cév v zadní části očí, což jim dodává načervenalý nebo fialový nádech. Bohužel lidé s albinismem mají často problémy se zrakem.

Léčba
Neexistuje žádná léčba, ale je velmi důležité, aby lidé s tímto kožním onemocněním vždy přísahali na používání opalovacích krémů, protože jsou velmi náchylní k poškození sluncem a rakovinu kůže v důsledku ztráty pigmentu.

Rosacea

Rosacea je běžné onemocnění kůže, které způsobuje nadměrné zarudnutí (téměř jako silné spálení od slunce) a viditelné krevní cévy na obličeji. Mohou tam být i malé, červené, hnisavé bulky. Zatímco tato porucha bude výraznější u lidí se světlejším odstínem pleti, podle Americké asociace dermatologie mohou růžovkou trpět i barevní lidé. Rozdíl je v tom, že zarudnutí má více tmavě hnědý odstín a uzliny jsou více žlutohnědé. Existují čtyři různé typy rosacey (ačkoli jeden ovlivňuje oči, takže toto téma přeskočíme, abychom zůstali na správné cestě), z nichž každý svým způsobem přispívá ke změně barvy pokožky.

 • Erythematodes-teleangiectic rosacea: Chronické zarudnutí a viditelné a zvětšené krevní cévy se zvyšují s exacerbací.
 • Makulopapulární rosacea: Spolu se zarudnutím obličeje a zarudnutím se objevují i ​​hnisavé skvrny a červené, oteklé bulky. Tento typ rosacey se často zaměňuje s akné, protože může existovat mnoho nedokonalostí najednou – včetně krku, hrudníku a pokožky hlavy.
 • Rosacea: Zhrubněte pokožku náchylnou ke zjizvení, což způsobí oteklý, hrbolatý a často zbarvený vzhled. Jedná se o vzácnou formu rosacey, která postihuje hlavně nos (alias rosacea nos) a je častější u mužů než u žen.

Příčina
Bohužel, příčina rosacey není známa, ale spouštějí ji spouštěče jako sluneční záření, stres, kořeněná jídla, nadměrné teplo a dokonce i lak na vlasy.

Léčba
Kromě toho, že se vyhnete výše uvedeným spouštěčům rosacey, lze tento stav kůže léčit:

 • Promluvte si se svým lékařem o lokálních produktech, které snižují zarudnutí, jako je brimonidin na předpis (Mirvaso) a oxymetazolin (Rhofade), které působí na snížení zarudnutí zúžením krevních cév.
 • Rozvíjejte uklidňující péči o pleť s produkty jako Vaniclear Free a Clear Liquid Cleanser, Bioderma Krém proti zarudnutí Sensibio, uklidňující regenerační maska ​​Avène Antirougeurs a opalovací krém Neutrogena se suchým zinkem na opalování SPF 30.
 • Váš lékař může doporučit perorální antibiotikum, jako je doxycyklin, na středně závažnou až závažnou růžovku s hrbolky a pupínky.
 • Předpokládejme, že máte závažnou růžovku, která nereaguje na jiné léčby. V tomto případě vám lékař může předepsat isotretinoin (Accutane, Claravis, atd.), extrémně silný perorální lék proti akné, který také pomáhá vyčistit léze podobné akné spojené s rosaceou.
 • Laserová terapie a jiné terapie založené na světle, jako je Erbium Yag, pulzní barvivo a CO2 (lasery) a intenzivní pulzní světelná terapie (IPL) mohou pomoci snížit zarudnutí zvětšených krevních cév – uvědomte si však, že ošetření bude pravděpodobně třeba zopakovat. aby se zachovaly výsledky.

Ekzém

Ekzém je všeobjímající název pro skupinu kožních onemocnění, která způsobují suchá, svědící místa na kůži, zarudnutí a podráždění. Existuje sedm různých typů ekzémů, včetně:

 • Atopická dermatitida: Nejběžnější forma ekzému, kůže se stává extrémně suchou a popraskanou.
 • Kontaktní dermatitida: Vyskytuje se, když se tělo dostane do kontaktu se specifickou látkou, jako je například drsný čisticí prostředek.
 • Neurodermatitida: Vyvýšená, drsná místa šupinaté kůže, která neuvěřitelně svědí.
 • Ekzém z potu: Malé puchýře na rukou.
 • Pářící ekzém: Chronická forma ekzému, která způsobuje svědění, praskání a otok kulatých nebo oválných náplastí.
 • Seboroická dermatitida: Červené, šupinaté skvrny na pokožce hlavy, uších, obočí a bocích nosu.
 • Statická dermatitida: Chronická forma ekzému, která způsobuje svědění kůže, záněty a vředy na nohou.

Příčina
Konkrétní příčina není známa, ale odborníci se shodují, že je to pravděpodobně způsobeno kombinací environmentálních a genetických faktorů. Nízká vlhkost, teplo, drsné prací prostředky, materiály jako vlna a některé potraviny a emocionální stres mohou váš ekzém ještě zhoršit.

Léčba
A co je nejdůležitější, snažte se vyhnout spouštěčům ekzému vždy, když je to možné. Dodržujte tuto zásadní radu, protože v současnosti neexistuje žádný lék na tuto kožní chorobu. Můžete to však zvládnout pomocí následujících možností léčby.

Psoriáza

Psoriáza je stav, který se vyskytuje, když imunitní systém způsobí, že určité oblasti kůže produkují nové buňky rychleji než obvykle. Spolu se svědící, pálivou, suchou, popraskanou kůží a náchylnou ke krvácení lidé s psoriázou pociťují i ​​změnu barvy kůže v důsledku červených skvrn na kůži pokrytých hrubými stříbřitými šupinami.

Příčina
Příčina psoriázy není jasná, ale vědci se domnívají, že většina lidí s psoriázou zdědí jeden nebo více specifických genů, které mohou ovlivnit imunitní systém, čímž se stávají zranitelnými vůči psoriáze. Podle těchto odborníků je nejčastější příčinou exacerbace stres. Stejně jako u ekzému, i při duševním stresu se z těla uvolňují chemické látky, které zvyšují zánětlivou reakci.

Léčba
Pokud je vaše psoriáza závažná, mohou být lokální léky na předpis nebo perorální léky účinnější než volně prodejné krémy.

 • Samozřejmě nezaškodí, pokud do své rutiny zařadíte několik šetrných receptur schválených dermatology. Zvažte CeraVe hydratační krém na psoriázu, léčivý ošetřující gel na psoriázu Dermarest (hlavní složkou těchto dvou produktů je kyselina salicylová) nebo Eucerin uklidňující ošetření pokožky proti svědění.
 • Váš lékař vám může předepsat lokální léky, jako jsou retinoidy, kortikosteroidy, analogy vitaminu D a inhibitory kalcineurinu, jako jsou Protopic a Elidel. Antralin (produkt z černouhelného dehtu používaný ke zpomalení růstu buněk, odstranění vodního kamene a vyhlazení pokožky) léčí rozsáhlé skvrny a snižuje zánět a je obvykle účinnější než OTC léčby.
 • Světelná terapie je nejlepší při středně těžké až těžké psoriáze a lze ji kombinovat s jinými léky. Vyžaduje to vystavení pokožky kontrolovanému množství umělého nebo přirozeného světla. Existuje několik různých metod (a opakování léčby je nezbytností), proto se poraďte se svým lékařem, která z nich je pro vás nejlepší.
 • Pokud jiné léčby nefungují efektivně, možná budete chtít zvážit rozhovor se svým lékařem o perorálních lécích na předpis nebo injekčních systémových lécích. Uvědomte si, že některé z těchto léků mají závažné vedlejší účinky, proto by se mezi jinými léčbami měly užívat jen krátkodobě. Některé možnosti zahrnují steroidy, cyklosporin (Neoral), retinoidy (Soriatane), metotrexát (Trexall) a injekční biologické léky, jako jsou Enbrel a Cosentyx.

Úpal

Většina lidí dostane v určitém okamžiku svého života vážné popáleniny od slunce. Mezi zimnicemi, červenou kůží od ohně, sotva se dotýkající pokožkou, puchýři spálenými od slunce a hadovitým peelingovým procesem byste si mysleli, že napoprvé se budete lépe učit. Kromě nepohodlí a vzhledu připomínajícího humra vede spálení od slunce ke slunečním skvrnám (změna barvy, jak již bylo zmíněno výše), předčasnému stárnutí (čti: vráskám) av nejhorším případě k rakovině kůže.

Příčina
Úpal je zánětlivá reakce na nebezpečné UV (ultrafialové) záření, které poškozuje pokožku. Melanin působí přesčas na ochranu před škodlivými slunečními paprsky, a proto pigment při vystavení slunci ztmavne. Množství produkovaného melaninu však závisí na genetice. Někteří se opalují, jiní pálí. Ať tak či onak, kůže v tomto bodě zažije poškození buněk. U lidí, kteří jsou náchylnější k pálení, kůže zčervená, oteče a bolí – mohou se na ní vytvářet i puchýře. Proces peelingu je indikátorem toho, že se tělo snaží zbavit poškozených buněk. Nikdy neodlupujte tuto kůži; nech přírodu, abys to vzala, jinak riskuješ zjizvení.

Léčba
Na rozdíl od některých jiných kožních onemocnění uvedených výše, spálení od slunce lze zcela předejít, pokud omezíte pobyt na slunci, nosíte širokospektrální SPF s alespoň 30 UVA/UVB ochranou a sportovní ochranné pomůcky, jako je kšiltovka, kšilt a sluneční brýle. Odborníci také doporučují, abyste se během nejnebezpečnějšího období mezi 10:00 a 16:00 vyhýbali slunci. Pokud se však spálíte, měli byste:

 • Okamžitě se ochlaďte, ať už v bazénu, u moře nebo ve sprše. Potom se chraňte před sluncem a pokračujte v přikládání studených obkladů – ne však přímého ledu. Vyhněte se drsným mýdlům naplněným chemikáliemi, protože vaši pokožku jen více vysuší.
 • Pokožku hydratujte vůní a vazelínou resp. Olej-Bezplatná pleťová voda – dokonce i přírodní aloe vera (ne přípravek s umělými barvivy nebo přísadami) může udělat trik. Opakujte několikrát denně během několika následujících dní.
 • Nejprve se poraďte se svým lékařem, ale protizánětlivé léky, jako je ibuprofen nebo aspirin, vám mohou pomoci zmírnit bolest, nepohodlí nebo zánět. Volně prodejný kortizonový krém může také pomoci snížit zarudnutí a otok.

Aplikace

Existuje mnoho různých důvodů, proč pokožka ztrácí barvu, ale ve většině případů se to vše scvrkává na problémy s melaninem – někdy naše pokožka produkuje více, jindy méně. Zatímco většina problémů s pigmentací je neškodná, vždy je dobré sledovat jakékoli viditelné změny, jako je velikost, tvar, barva, struktura, reakce na současnou léčbu atp. v případě, že existuje příčina. I silné spálení od slunce je důvodem k zavolání dermatologa nebo jiného lékaře. Od lokálních léků na předpis a dermatologické léčby, přes volně prodejné léky až po jednoduché zakrytí změny barvy pokožky, existuje mnoho možností, proto spolupracujte se svým dermatologem, abyste našli tu nejlepší léčbu.

Zdroje:
„Vizuální průvodce šesti stavy, které způsobují změnu barvy kůže,“ National Library of Medicine.
„Živé kožní erupce a skvrny spojené s koagulopatií při těžké COVID-19“, JAMA Dermatologie, srpen
„Tinea Versicolor Limited pro Skalp“, JAMA Dermatology.
Tinea Versicolor, klinika Mayo.
„Lidé s barevnou pokožkou mohou dostat rosaceu,“ Asociace Americké akademie dermatologie.
„Vitiligo“, Americká národní lékařská knihovna.
Melasma, klinika v Clevelandu.
Pigmentace: Abnormální pigmentace, Cleveland Clinic.
Hlubší pohled na psoriázu, Harvard Health Publishing, listopad .

Napsat komentář