Historie líčení: od Egypťanů po jednorožce– tvůj kosmetický blog přečtěte si moje doporučení

Kromě názvu odstínu a faktu, že bez něj nemůžete odejít z domova, kolik toho opravdu víte o své oblíbené rtěnce? V make-upu je toho víc než jen kosmetická taštička (nebo hloubka kabelky či celého koupelnového pultu – hej, to se stává).

Ponořte se do historie líčení a zjistíte, že líčení očí Egypťanů mělo tajnou výhodu, že existovaly zákony proti nošení make-upu a že až donedávna si ženy míchaly vlastní receptury líčení. Přejděte o několik desetiletí níže a zjistěte, jaké trendy v líčení mají ženy v současnosti největší zájem vyzkoušet. Zde jsou nejúžasnější fakta o líčení.

1. Make-up je starý tisíce (a tisíce) let.

„První použití barvy na obličej na ozdobu nebo ochranu pokožky bylo kolem roku 33 000 před Kristem,“ říká Gabriela Hernandez, zakladatelka Besame Cosmetics a autorka knihy. Klasická krása: historie líčení. Minerální oxidy, okrová a lampová čerň (černé saze sklizené z kouře oxidu uhličitého) byly první známé pigmenty používané jako make-up.

2. Kleopatřin oční make-up lze použít pro speciální účel.

Je pravděpodobné, že když si vzpomenete na Kleopatru, představte si ji s výrazným make-upem očí. Je to proto, že v Egyptě byly populární oční linky Kohl a husté oční stíny (zelené a černé). Výzkum však ukázal, že to může být užitečné nejen k upoutání pozornosti. Chemická sloučenina v tomto makeupu měla ve skutečnosti antibakteriální vlastnosti a mohla pomoci chránit před infekcemi očí.

3. V římských časech měli socialisté vlastní tým maskérů.

A vy jste si mysleli, že vaše kosmetická rutina je náročná na údržbu. Pro každou roli byly titulky: unctor tamponoval svou milenku vonným olejem, ancilla držela zrcadlo, než se kosmetička nalíčila, a ciniflo natáčela vlasy. Myslete na to jako na první glam tým v historii make-upu.

4. Nošení make-upu bylo kdysi v rozporu se zákonem.

Odtrhnout se od oblíbené rtěnky nebo si nechat klid navždy? Ve viktoriánské éře se to opravdu stalo. „Věřilo se, že make-up používali pouze kurtizány a herci, které viktoriánci nepovažovali za ctnostné,“ vysvětluje Hernandez. Poslanci proto omezili používání kosmetiky ženami, přičemž pochybným zdůvodněním je, že make-up „podvedl“ muže do manželství.

5. V roce 1800 si ženy vyráběly vlastní receptury k líčení.

Jelikož kosmetika byla zakázána, ženy musely být kreativní – a tak si vyráběly svůj vlastní make-up podle receptů od kamarádek, rodiny a dokonce i ze ženských časopisů. „Stavili na domácí přípravky, které ztmavily obočí a řasy a přidaly trochu stínu na tváře,“ říká Hernandez. „Ke ztmavení obočí a řas se používaly vařené kaštany, skořápky vlašských ořechů a lampová čerň, ke zbarvení líc a rtů řepa a kořen alkanetu.“ Myslete na to jako na původní trend make-upu bez make-upu.

6. Make-up byl ve skutečnosti jako z jiného světa.

Raketoplány byly vybaveny soupravami osobní hygieny – zásobeny zubní pastou, holicími strojky, hřebenem a deodorantem – od 60. let 20. století. Jakmile bylo ženám povolen vstup do sboru astronautů raketoplánu, NASA začala zahrnovat soupravy na líčení očí, řasenku, rty lesk a dokonce i odstraňovač make-upu.

7. Beauty trendy přicházejí a odcházejí – a pak se opět vracejí.

90. léta byla především o vytváření kosmetického projevu. Od grunge až po třpytky, všechno bylo přehnané. A teď, asi o 20 let později, vidíme tytéž trendy, které se doplňují – zejména třpytky a spoustu barev (baby blue oční stíny, někdo?). V nedávném průzkumu na stránce s recenzí produktů Influenster byly umělé řasy, make-up inspirovaný jednorožcem a duhový iluminátor tři hlavní trendy v líčení, které chtěli spotřebitelé v blízké budoucnosti vyzkoušet.

8. Když už mluvíme o iluminátoru: je to nejrychleji rostoucí kategorie.

Podle údajů Influenster jsou lidé především o světelných paletách. Na začátku roku 2017 to byly produkty líčení, které zaznamenaly největší nárůst recenzí, což je indikátor oblíbenosti. Naše virtuální police jsou dodávány s práškovými, krémovými a tekutými iluminátory pro jasnou a zářivou pleť. Nyní můžete zvýraznit ty nejlepší vlastnosti pomocí vzorců odrážejících světlo v nejrůznějších krásných barvách, od růžového zlata po duhové. A samozřejmě baby blue. Vítejte zpět, oblíbený odstín 90. let.

Napsat komentář