Greenwashing a udržování mýtů o čisté kráse – příklady a jak se vyhnout humbuku– Pečujte o svůj obličej přirozeně

Pokud jste zde proto, že se chcete dozvědět více o Greenwashing a udržování mýtů o čisté kráse – příklady a jak se vyhnout humbuku

.

Je snadné nechat se chytit do chytrých marketingových strategií, když tolik značek odvádí skvělou práci při prodeji svého zboží, že?

Ale když „zelená značka“ používá taktiku k falešné podpoře udržitelnosti produktů prostřednictvím marketingu, značky a balení, to je už jiný příběh. Toto se nazývá greenwashing.

Greenwashing je, když společnost prodává svůj produkt nebo značku jako „zelenou“, aniž by provedla těžkou práci, aby se ujistila, že toto tvrzení splňuje.

Americký ekolog Jay Westervelt tento termín zavedl v 80. letech minulého století po pobytu v hotelu, kde byli hosté požádáni, aby znovu použili své ručníky na ochranu životního prostředí. Westervelt však rychle zjistil, že hotel se nezabývá minimalizací odpadu a zlepšováním úsilí o udržitelnost v jiných hotelových postupech.

Hotel se jen snažil udržet nízké náklady tím, že nemusel prát tolik ručníků, ale naopak kladl důraz na šetrnost k životnímu prostředí.

To dokazuje, že greenwashing není žádnou novinkou. V dnešní době je to však ještě bezuzdnější. Ve své druhé zprávě TerraChoice v roce 2009 objevila 2 219 produktů s eko-deklaracemi. Od první zprávy společnosti v roce 2007 vzrostla o 79 %. Navíc 98 % těchto produktů je ekologických.

Podle výzkumu se spotřebitelé domnívají, že zvyšování důvěryhodnosti značky je jedním z hlavních důvodů, proč společnosti používají greenwashing marketingovou taktiku.

Zmiňuje se v ní skutečnost, že někteří spotřebitelé si uvědomují fenomén greenwashingu a tato značka má zatraktivnit společnost nebo její produkty pro moderní spotřebitele.

Mezi další možné příčiny patří:

 • Podnikové nebo procesní inovace
 • Zlepšení image firmy nebo značky
 • Otevření nových zdrojů příjmu
 • Získání nového podílu na trhu

A protože si dnešní spotřebitelé mimořádně uvědomují problémy životního prostředí, kterým dnes čelíme, stále více společností naskakuje do módy ekologického praní. Tato marketingová strategie je sama o sobě klamavá, ale nejhorší na tom je, že podkopává i úsilí v boji proti klimatickým změnám.

Greenwashing je známý zejména v kosmetickém průmyslu. V tomto článku se ponoříme do mylných představ o čisté kráse a greenwashingu. Tady je to, o čem se budeme bavit:

 • Jak rozpoznat greenwashing. Dopouští se vaše společnost jednoho ze sedmi hříchů greenwashingu? Tady je návod, jak to zjistíte.
 • Jak se udržitelné společnosti mohou vyhnout greenwashingu. Staňte se legální udržitelnou značkou krásy podle těchto tipů.
 • Greenwashing mindset: je evropská kosmetika bezpečnější než ta, která se vyrábí v USA? Tato část se dotýká jednoho z nejkontroverznějších příkladů greenwashingu.
 • Bližší pohled: 10 ingrediencí, které jsou zakázané v Evropě, ale ne v USA. Poznání těchto 10 ingrediencí může vést k lepšímu marketingu vašich kosmetických produktů.

Jste připraveni začít? Začněme.

Jak rozeznat greening?

V kosmetickém průmyslu je prudký nárůst počtu organických a přírodních produktů, které mohou převálcovat moderní nakupující.

Pro spotřebitele může být obtížné identifikovat příznaky greenwashingu kvůli různorodosti jeho forem. Množství protichůdných informací na internetu může zákazníkům také ztížit určení, které produkty si koupit a kterým se vyhnout.

Uvedli jsme sedm hříchů greenwashingu a několik příkladů greenwashingu, abyste se je naučili rozpoznat na míle daleko.

1. Skrytý kompromis

Toto musí být jedna z nejběžnějších strategií, které používají kosmetické značky, aby přesvědčily kupujícího, že chtějí zachránit matku Zemi. Implicitní kompromis je, když společnost zdůrazňuje šetrnost produktu k životnímu prostředí pouze na základě několika atributů, čímž se podkopává jeho celkový environmentální výkon.

Označují produkty zelenou barvou na základě úzkého souboru charakteristik a vlastností, přičemž ignorují potenciálně další výrobní aspekty.

Vezměte si například bambusové viskózové tampony na odličování. Produkty péče o pleť vyrobené z bambusu jsou často šetrné k pokožce. Pokud jde o udržitelnost, bambus nespotřebovává mnoho vody, je uhlíkově neutrální a obnovitelný, protože rychle roste. Nemluvě o tom, že tyto podložky jsou opakovaně použitelné. Jeden bod pro matku přírodu, že?

No, ani ne.

Výroba bambusové viskózy nebo umělého hedvábí vyžaduje použití toxických chemikálií. Podle Federální obchodní komise je toto vlákno vyrobeno člověkem a kombinuje rostlinnou a dřevní celulózu s chemikáliemi, které způsobují nebezpečné znečištění ovzduší.

2. Žádná stanovená norma pro reklamace

Pokud společnost tvrdí, že její produkt je udržitelný, ale nemá žádný záložní výzkum ani certifikace třetích stran, neexistují žádné důkazy na podporu těchto tvrzení.

Kosmetické značky by měly jen podložit kosmetická tvrzení, protože je to z jejich strany zodpovědný krok. Pomáhá jim prezentovat efektivitu a inovaci jejich produktů a zároveň posiluje reputaci značky a pomáhá zákazníkům činit informovaná rozhodnutí.

Zde je několik hmatatelných způsobů, jak podložit svá kosmetická tvrzení:

 • Provádění testů a průzkumů vnímání spotřebitelů
 • Odkaz na stávající tržní údaje a vědecké publikace
 • Provádění experimentálního výzkumu

Klasickým příkladem je, když produkty osobní péče (jako jsou šampony, kondicionéry a mýdla) uvádějí, že nebyly testovány na zvířatech, ale neposkytují žádné důkazy na podporu tohoto tvrzení.

3. Vědomá nejednoznačnost

Špatně definované nebo příliš široké pojmy mohou přesvědčit zákazníky, aby si koupili produkt, aniž by věděli, k čemu se zaregistrovali.

Nejednoznačnost je zcela běžná, protože pravomoc amerického Úřadu pro potraviny a léčiva v oblasti kosmetických tvrzení se nevztahuje na schválení před uvedením na trh.

V roce FTC pokárala 4 společnosti za používání výrazu „all natural“ k označení jejich „téměř všech přírodních“ produktů. Všechny tyto produkty osobní péče obsahují alespoň jednu syntetickou složku.

Dalším běžným příkladem záměrné nejednoznačnosti je přidávání označení jako „netoxický“. Všechny věci jsou toxické a v určitých množstvích potenciálně nebezpečné, dokonce i voda a kyslík.

Na druhé straně parabeny poukázaly na to, že jsou „rakovinné“ na základě výzkumu, který přesahuje jejich rozsah použití v péči o pleť. Například studie založené na extrémně vysokých koncentracích, kde jsou koncentrace produktu minimální. Jedná se o strategii greenwashingu, díky které lidé věří, že americké kosmetické značky nekladou bezpečnost svých zákazníků na první místo.

4. Irelevantnost

Irelevantnost nastává, když značky uvádějí ekologická tvrzení, která nejsou důležitá pro spotřebitele, kteří hledají ekologičtější produkty.

Jedním z běžných příkladů greenwashingu je, když kosmetická společnost svým spotřebitelům řekne, že jejich přírodní řada neobsahuje CFC. CFC je zkratka pro Chlorofluorocarbons.

Britannica definuje CFC jako organické sloučeniny sestávající z uhlíku, fluoru a chlóru, které představují vážnou hrozbu pro životní prostředí.

A hádej co? Již dlouho jsou zakázány podle Montrealského protokolu, což znamená, že jakýkoli produkt obsahující freony je nezákonný.

Další příklad? V jiných zemích byl Triclosan zakázán dříve, než jej zakázal americký FDA. Na rozdíl od jiných zemí, které tvrdí toxicitu, se však FDA rozhodla přestat používat produkty, protože přínosy příliš nepřevažují nad riziky. Můžete vidět zubní pasty s označením bez triclosanu – no, vězte, že všechny značky zubních past by měly být bez triclosanu.

5. Menší ze dvou zla

Značka se dopouští hříchu menšího zla, když je produkt propagován jako ekologičtější než ostatní produkty v její kategorii, ale samotná kategorie je sporné.

proč? Protože jako celek to není dobré pro životní prostředí.

Pokud byste si měli vybrat mezi holicími strojky na jedno použití a žiletkami, které byste si vybrali?

„Vyváženější“ volbou jsou samozřejmě holicí strojky, které lze doplňovat, ale o to tady jde: v konečném důsledku je to jen menší zlo. I když maximalizujete využití rukojeti, neznamená to, že bráníte tomu, aby hlavice holicího strojku dopadly na smetný koš a zaplnily skládku, že?

6. Manipulace s údaji

Manipulace s údaji je možná jedním ze sedmi vzácně spáchaných hříchů. Podle studií se to stává jen v méně než 1 % případů, ale i tak se to vyplatí vědět.

Stává se to, když některé značky propagují své zboží s úplnými lžemi o jejich environmentálním chování. Toto jsou environmentální tvrzení, která jsou očividně nepravdivá jednoduše proto, že jsou příliš dobrá na to, aby byla pravdivá.

Často je lze vidět v reklamách na kosmetiku v módních časopisech. Zjistilo se, že většina tvrzení o nadřazenosti byla posouzena jako nepravdivá, zatímco vědecká tvrzení byla klasifikována jako vágní nebo bez klíčových detailů.

7. Zavádějící tvrzení

Úcta k falešným označením se projevuje ve společnostech, které nepravdivě naznačují, že jejich produkty jsou schváleny nebo certifikovány třetí stranou. Některé z nich si dokonce pohrávají s falešnými certifikačními štítky.

Jedním z nejefektivnějších způsobů, jak se vyhnout nákupu produktů vinných z tohoto zeleného hříchu, je provádět náležitou péči. Některé z renomovaných ekologických značek a certifikací zahrnují USDA Certified Organic, Non-GMO Project Verified a Cruelty-Free.

Kromě falešných označení někteří inzerenti chytře používají i „zelený žargon“, který může zákazníky svést na nesprávnou cestu. Příkladem je, když je výrobek označen jako „eko-preferovaný“. To může oklamat nevědomé zákazníky, aby si produkt koupili. Ale aby bylo jasné, eko-preferovaný neznamená, že výrobek je certifikován.

Jak se udržitelné společnosti mohou vyhnout greenwashingu

Některé zelené společnosti mohou namítat, že sedm hříchů je příliš omezujících. Nejlepší strategií, jak se vyhnout greenwashingu, je ovšem nečekat na dokonalý produkt. Namísto toho se při marketingu své značky spoléhejte na důvěryhodnou vědu a buďte čestní a transparentní.

Buďte zcela transparentní ve svých závazcích

Prvním krokem je identifikovat všechny vlivy vašeho produktu na životní prostředí během jeho životnosti.

Potom můžete určit, jak se vaše podnikání změní za tři až pět let. Buďte otevření a upřímní se svými spotřebiteli o svých cílech. Tento jednoduchý krok vám může pomoci získat jejich důvěru a zároveň udržet vaši značku zodpovědnou.

Ve skutečnosti se 94 % spotřebitelů rozhodne zůstat u zcela transparentních značek a 89 % kupujících je ochotno dát transparentním společnostem další šanci i po negativní zkušenosti.

Kdo to dělá správně? Garnier. Používají autentičnost a integritu k získání důvěry spotřebitelů tím, že pracují na „vedení udržitelného rozvoje na masovém trhu“.

Garnier odhalil svou kampaň Green Beauty na digitální tiskové konferenci a nastínil všechny své plány, které se vztahují na celý rok 2025. Jejich hlavním cílem je snížit spotřebu plastů a zlepšit recyklační aktivity.

Získejte příslušná pověření

Pojmy jako „recyklovatelný“, „šetrný k životnímu prostředí“ nebo „udržitelný“ by neměly být používány, pokud nejsou prokázány. Jelikož však většina těchto pojmů není regulována, přispívají k množství incidentů greenwashingu.

Proto je důležité, abyste pro své nároky získali souhlas nezávislé třetí strany. Předstírání může poškodit vaši značku. Pokud věříte svému produktu, neměl by být problém oslovit certifikační orgány.

Některé společnosti se uchýlily k používání zelených barev nebo luk k označení udržitelnosti, ale marketing to moc neovlivní. Ekologicky uvědomělí lidé vás mohou zcela zbavit. Namísto toho se pokuste získat certifikáty od následujících organizací:

Kdo to dělá správně? Spousta udržitelných společností! Chcete-li zjistit, které značky jsou akreditovány, můžete si prohlédnout tyto zelené katalogy:

Spojte udržitelnost s vaší značkou

Ekologické značky vynakládají velké úsilí, aby snížily svou uhlíkovou stopu. Nejenže pomáhají svému životnímu prostředí, ale jsou také skvělí v marketingu své značky.

Avšak dlouhodobější metodou, která vám umožní udeřit dvě mouchy jednou ranou (samozřejmě, obrazně), je učinit vaši značku udržitelnou. Dnešní spotřebitelé, včetně Gen Z a Millennials, jsou velkými zelenými kupci.

Pochopte důležitost budování pozitivního image u vaší cílové skupiny tím, že zaujmete stanovisko k otázkám, které se jich týkají – je to obohacující pro váš morální smysl i pro vaše podnikání.

Kdo to dělá správně? Sephora. Sephora spustila kampaň Clean at Sephora se sloganem „Krása, kterou chcete, bez přísad se neobejdete“.

Sephora sestavila seznam chemikálií s vysokou prioritou, který obsahuje složky, které byly sděleny svým zákazníkům, a další známé kontroverzní chemikálie. Starost o životní prostředí a zdraví je vedla k omezení používání těchto chemikálií.

Udělejte z udržitelnosti celopodnikovou iniciativu

Celofiremní integrace je znakem spolehlivé strategie zeleného marketingu. Při plánování zelené kampaně musíte myslet na celý výrobní cyklus od začátku až do konce.

Je téměř nemožné přepracovat celý proces ze dne na den, ale to by vám nemělo bránit v tom, abyste do svého podnikání zavedli malou zelenou iniciativu. Jak již bylo zmíněno výše, stále se můžete vyhnout greenwashingu tím, že budete zcela transparentní vůči svým zákazníkům a zapojíte je do vaší cesty k lepšímu přístupu.

Kdo to dělá správně? Etika. Tato přímá nabídka pro spotřebitele na Novém Zélandu (značka DTC) je o nulovém odpadu. Od procesu přes produkty až po balení, Ethique je 100% bez plastů.

Začali s zero waste šamponem a kondicionérem a poté se rozšířili o produkty na obličej a tělo. Tyto produkty jsou dodávány buď v kompostovatelné lepence nebo v syrovém stavu!

Vyprávějte příběhy o svých zelených snahách

Pokud se pouštíte do úsilí o trvale udržitelný rozvoj a chcete informovat svět o přechodu, můžete tak učinit, aniž byste se uchýlili k greenwashingu.

Při vyprávění svého příběhu se vyhněte rozptylování zákazníků tím, že se zaměříte na jednotlivé problémy. Berte to jako celek a pokud neumíte kvantifikovat environmentální dopady nebo přínosy vašich produktů, nedělejte žádné nároky. Namísto toho pracujte na zlepšení environmentální stopy vaší značky. Dnešní spotřebitelé oceňují značky, které jim umožňují být součástí jejich příběhu.

Kdo to dělá správně? L’Occitan. Společnost L’Occitane zorganizovala webinář s názvem „Kultivátor změny“. Tam hovořili o pokračujícím úsilí společnosti podporovat udržitelný rozvoj.

Součástí webináře je pohlcující prohlídka farem mandle, verbena a L’Occitane. Je to skvělý způsob, jak ukázat původ surovin a sledovatelnost procesu. Použili také video na načrtnutí své environmentální agendy – jak chytrý způsob, jak vyprávět svůj příběh a zaujmout zákazníky.

Vyhněte se těmto věcem

Odklon od příkladů greenwashingu uvedených níže vám může pomoci vybudovat udržitelnější značku.

 • Nejasný, nesmyslný jazyk: Vaši zákazníci ocení, pokud svou zprávu přizpůsobíte a zároveň budete pravdiví. Poskytněte důkladné vysvětlení názvů a výrazů (např. „šetrné k životnímu prostředí“), které používáte při marketingu svých produktů.
 • Vlastnit zelený produkt, ale špinavou společnost: Neoznačujte svůj produkt jako ekologický jen proto, že používáte čistě přírodní složky. Zkontrolujte, zda jediná fáze výrobního procesu přispívá ke znečišťování životního prostředí.
 • Použití pěkných fotografií bez ekologické podpory: Nepoužívejte ve svém projektu příliš mnoho zeleně, listí, trávy, lesních zvířat, pokud váš produkt není opravdu ekologický. Toto jsou klasické příklady greenwashingu
 • Výměna jednoho špatného produktu za jiný: Dejte zákazníkovi možnost vidět, který produkt je pro něho ten pravý, s plnou transparentností vaší nabídky.
 • Ekologizace produktu, který je stále škodlivý: Nelžete své zákazníky, aby si mysleli, že dělají „zelenou“ volbu výběrem alternativního produktu, pokud je stále škodlivý pro životní prostředí.
 • Nepravdivé nebo nesmyslné „certifikáty“: Nechte podporu třetí strany posílit váš nárok. Vyberte si jen akreditované stránky a ujistěte se, že to děláte nejen pro konečný produkt, ale také pro celý životní cyklus produktu.
 • Nepravdivá prohlášení: Ujistěte se, že každé zelené marketingové prohlášení, které zveřejníte, je podloženo vědou. Zvažte přidání snadno dostupných důkazů do vaší kampaně.

Greenwashing mindset: je evropská kosmetika bezpečnější než americká?

Určitě jste už slyšeli šeptání, že evropská kosmetika je bezpečnější než její americké protějšky.

Řekneme vám tajemství: tato tvrzení mají málo pravdy a udržování těchto myšlenek podporuje zelené myšlení. Během několika minut tento mýtus odhalíme.

Pro začátek řekněme, že požadavky na kosmetické předpisy EU a USA jsou v podstatě stejné.

Jak tedy tato fáma začala?

Je pravda, že Evropská unie zakazuje jakékoli složky, které se považují za škodlivé. Je však třeba zdůraznit, že to neznamená, že Spojené státy používají některé z těchto složek. Ve skutečnosti jsou na tyto látky uvaleny zákony – jen je FDA zcela nezakazuje.

Aby byl obraz jasnější, příloha II Evropské kosmetické směrnice obsahuje 1 378 zakázaných látek – 80 % uvedených složek se nikdy nenachází v kosmetickém výrobku. Některé z nich jsou látky jako letecké palivo, jed na krysy, pesticidy, oxid uhelnatý, barbiturátové léky, methotrexát atp.

Aby bylo jasné: Každá kosmetická složka, ať už se používá v kosmetice prodávané ve Spojených státech nebo v Evropské unii, podléhá přísnému vědeckému hodnocení bezpečnosti. Dá se s jistotou říci, že kvalita a bezpečnost výrobků jsou známé pro výrobky vyrobené v EU i v USA.

Bližší pohled: 10 ingrediencí, které jsou zakázané v Evropě, ale ne v USA

Teď, když jsme se ponořili do toho, co je greenwashing a jak se mu mohou společnosti vyhnout, bychom se chtěli podívat na běžný mýtus krásy, který zahrnuje několik příkladů greenwashingu.

Možná jste v tisku viděli senzační zprávy, že Evropa má mnohem více zakázaných kosmetických přísad než Spojené státy americké. Je to dobrý příběh, ale jsou tyto chemikálie opravdu nebezpečné? Odpověď je nuancovaná.

Pojďme se ponořit a uvidíme, jestli si níže můžete všimnout našich příkladů greenwashingu.

1. Formaldehyd a uvolňovače formaldehydu

Formaldehyd je bezbarvá, adstringentní konzervační látka, o které je známo, že je významným karcinogenem. Používá se v mnoha pryskyřicích, některých čistících chemikáliích a mnoha historických materiálech na nábytek, jakož i v několika výrobcích osobní péče.

Naše těla přirozeně produkují malá množství této chemikálie. Mnohé kosmetické výrobky obsahují jednoduchý formaldehyd, který jim poskytuje delší a stabilnější trvanlivost, zatímco jiné konzervační látky se časem nebo různými chemickými procesy rozkládají na formaldehyd. Konzervační látky uvolňující formaldehyd (FRP) mohou zahrnovat:

 • Kvarterium-15
 • DMDM hydantoin
 • Imidazolidinylmočovina
 • diazolidinylmočovina
 • Polyoxymethylen močovina
 • Hydroxymethylglycinát sodný
 • 2-brom-2-nitropropan-1
 • Bronopol
 • Glyoxal

Nalezen v: Formaldehyd a FRP naleznete v lacích nebo lacích na nehty, lepidlech na nehty, lepidlech na řasy, gelech na vlasy, přípravcích na uhlazení vlasů, dětských šamponech, tělových mýdlech, tělových mlékách a mnoha barevných kosmetických přípravcích. Kromě toho některé chemické procesy, jako například aplikace tepla, mohou přispět k rozkladu FRP a urychlit tvorbu plynného formaldehydu.

Zakázané země: Formaldehyd je v Japonsku a Švédsku zakázán ve všech toaletních a kosmetických výrobcích. EU omezila jeho používání ve výrobcích osobní péče a několik výjimek musí být řádně označeno. V Kanadě platí omezení koncentrace.

Jsou opravdu nebezpečné? Je velmi vzácné najít formaldehyd jako takový v kosmetice, ale konzervační látky, které po smíchání s vodou uvolňují formaldehyd, jsou stále přítomny v mnoha kosmetických a lokálních lécích.

Tyto konzervační látky ve správné koncentraci jsou v kosmetice bezpečné a nezpůsobují podráždění pokožky. Někteří lidé však trpí alergickou reakcí na kontakt. Výsledky výzkumu ukazují, že alergie na formaldehyd se za posledních několik desetiletí vyskytla přibližně u 8–9 % Američanů.

2. Oxybenzon a chemická plniva v opalovacích přípravcích

Oxybenzon má mnoho jmen a funguje jako UV blokátor ve většině běžných opalovacích přípravků. Tento produkt byl schválen koncem 80. let minulého století a dodnes se pravidelně používá. I když pro nás není ve své podstatě nebezpečný, může představovat hrozbu pro mořský život.

Nalezen v: Oxybenzon se nachází ve většině volně prodejných opalovacích přípravků. Tento produkt lze nalézt také v „mléčkách na opalování“ a jiných podobných produktech.

Zakázané země: Téměř všechny země s vzkvétajícími populacemi korálových útesů zakázaly používání a prodej opalovacích krémů obsahujících tyto složky. To zahrnuje Austrálii a další tropické země.

Jsou opravdu nebezpečné? Oxybenzon a další plniva na ochranu před slunečním zářením jsou zastíněny ochranáři životního prostředí.

Podle výzkumů tato složka oslabuje korály tím, že je bělí. A v teplejších podmínkách může teplo zhoršit výsledek.

Toto tvrzení však odvádí pozornost lidí od důležitějších faktorů způsobujících zničení korálů, jako jsou:

 • Klimatické změny
 • Biologické změny
 • Problémy s kvalitou vody

Tyto faktory jsou hlavními příčinami značného poškození oceánů.

Navíc, ve většině studií o chemických plnivech vědci použili velké množství látky, než by bylo reálné. Například ve studii Danovaro z roku 2008 byla nejnižší koncentrace čistého aplikovaného opalovacího krému 0,99 částic na milion 4-MBC (enzakamen). I když se tyto koncentrace jeví jako dosti nízké, jiní odborníci na korály poznamenávají, že jsou mnohem vyšší než ve většině prostředí.

3. Syntetické vůně nebo parfémy

Vůně může být patentována. V mnoha případech mohou slova „vůně“ nebo „parfém“ označovat širokou škálu těkavých organických sloučenin (VOC).

Nalezen v: Syntetické parfémy lze nalézt téměř ve všem voňavém, pokud neobsahují konkrétní seznam esenciálních olejů nebo květinových extraktů pro své vůně. Deodorant, šampon, pleťové vody, opalovací krém, zubní pasta a dokonce i věci označené jako „neparfémované“ mohou být plné umělých aromat vytvořených z laboratorních receptur.

Zakázané země: EU i Kanada mají přísná omezení týkající se toho, co lze zahrnout pod obecný pojem „vůně“.

Jsou opravdu nebezpečné? Podle Americké akademie dermatologie jsou aromatické vůně jednou z hlavních příčin alergických reakcí s více než 5,7 miliony případů ročně.

Většina vůní však nepředstavuje žádná vážná zdravotní rizika. Nezapomeňte, že mohou dráždit lidi s citlivou pokožkou nebo kožními onemocněními. To neznamená, že lidé s kožními problémy budou automaticky negativně reagovat na pachy a lidé bez nich narušená kožní bariéra může stále způsobit alergické reakce.

4. Parabeny

Parabeny jsou skupinou chemikálií, které byly zakázány v mnoha zemích jako celku, nikoli jednotlivě. Pět primárních parabenů je isopropulparaben, isobutylparaben, fenylparaben, benzulparaben a pentylparaben. Jiné nejsou zakázány, ale jsou v EU velmi přísně regulovány.

Nalezen v: Parabeny se nejčastěji nacházejí v pleťových vodách, hydratačních krémech, základech, korektorech a jiných podobných kosmetických výrobcích.

Zakázané země: EU zakázala pět základních parabenů a výrazně omezila ostatní. FDA uvedla, že nevidí důkazy na podporu tvrzení o škodě.

Jsou opravdu nebezpečné? V roce 1998 studie zjistila, že parabeny slabě zvyšují hladinu estrogenu u potkanů. Zvýšení ženských pohlavních hormonů může znamenat, že parabeny mohou způsobit rakovinu prsu a reprodukční poruchy. Negativní postoj k parabenům však začal teprve tehdy, když skupina Darbe v roce 2004 odhalila parabeny ve 20 různých lidských rakovinách prsu.

V této studii je však mnoho mezer, jako například nepoužívání kontrolní skupiny. Vědci našli parabeny v rakovinné tkáni, ale neověřili svá zjištění tím, že by zjistili, zda totéž platí pro normální, nerakovinné tkáně.

A ještě něco: parabeny v kosmetice jsou slabé. Studie byla provedena na dobrovolnících, kteří týden používali krém s 2% butylparabenem na celé tělo. Přestože krém obsahoval podstatně více parabenů než běžné produkty (doporučené množství je méně než 0,3 %), butylparaben krátkodobě neovlivnil hladinu štítné žlázy a reprodukčních hormonů.

5. Ftaláty

Ftaláty jsou široce používány, často skryty nebo uvedeny pod méně znepokojivými názvy, aby se předešlo odhalení a časem způsobily značné škody. Základní ftaláty nacházející se v kosmetice jsou DEP, DBO, DEHP nebo „fragrance“. Tyto chemikálie nejčastěji působí jako způsob tvarování plastových výrobků a pomáhají při dlouhověkosti vonných výrobků.

Nalezen v: Mnohé laky na nehty, emaily a lepidla obsahují jednu nebo druhou formu ftalátů. Najdete je také v tělových mlékách a sprejích, kde má vůně chvíli vydržet. Kromě toho je lze nalézt v lepidle na řasy a kostýmním / protetickém lepidle.

Zakázané země: EU zakázala používání ftalátů v kosmetice. Klasifikuje je mezi reprodukční toxiny.

Jsou opravdu nebezpečné? Četné studie spojují ftaláty s různými duševními nebo fyzickými problémy, jako je astma, rakovina prsu, obezita, problémy s chováním, porucha pozornosti s hyperaktivitou, problémy s plodností atp.

Několik vládou sponzorovaných vědeckých agentur a regulátorů však ftaláty pečlivě analyzovalo a studovalo. Dospěli k závěru, že ftaláty používané v komerčních produktech nezpůsobují vedlejší účinky při typických úrovních expozice.

6. Triklosan

Triclosan je antimikrobiální činidlo používané v široké škále aplikací v koncentracích do 0,3 % v kosmetice. Dalším názvem, který je třeba hledat, je triclocarban. Není to totéž, ale úzce souvisí a způsobuje stejné příznaky.

Nalezen v: TSC a TCC objevíte zejména v položkách označených jako antibakteriální. Mýdla, čistící prostředky, zubní pasty, ústní vody, deodoranty a přípravky na holení jsou hlavními viníky těchto chemikálií v našem každodenním životě. Nebyly provedeny žádné testy na nebezpečí vdechnutí těchto chemikálií prostřednictvím věcí, jako jsou sprejové deodoranty.

Zakázané země: Triclosan je přísně omezen v Kanadě a Japonsku. Triclocarban je v EU omezen. Národní seznam látek EPA a Environment Canada klasifikuje triclosan a triclocarban jako toxické a považuje je za pesticidy.

Jsou opravdu nebezpečné? Antimikrobiální triklosan se považuje za nebezpečný, protože může vést ke kontaktní dermatitidě, podráždění kůže a zhoršení alergické reakce, zejména u dětí. Významné procento expozice je přes kůži nebo sliznici úst.

Ale hlavním důvodem, proč FDA zakázala Triclosan, není to, že je toxický; prostě není dostatek výhod k ospravedlnění možných nebezpečí. Pokud používání obyčejného mýdla a tekoucí vody funguje stejně dobře, nemá smysl vystavovat se vedlejším účinkům.

7. Olej

Surová ropa je souhrnný název pro mnoho produktů ze stejné rodiny. Vazelína, kterou používáme pro pleťové vody, hydrataci a jiné kosmetické účely, pochází ze stejných produktů, ze kterých se vyrábějí plastové výrobky a pohonné hmoty pro auta. Proces rafinace oleje jej činí prakticky neškodným, když se provádí na vysoké úrovni.

Nalezen v: Petrolej naleznete v pleťových vodách a hydratační kosmetice. Na štítku budete chtít vyhledat výrazy jako vazelína, vazelína, parafínový olej, minerální olej nebo bílá vazelína. Poslední, bílá vazelína, je plně rafinovaná a bezpečná.

Produkty na bázi ropy se často používají ke zvlhčení péče o tetování, protože vytvářejí bariéru na kůži, která odpuzuje mikroby, které mohou způsobit infekce v místě tetování. Navíc 95 % všech chemikálií používaných v termínu „vůně“ pochází z ropy.

Zakázané země: V EU musí být k dispozici úplná historie certifikace a rafinace, aby se prokázalo, že výrobek již neobsahuje karcinogenní znečišťující látky. V USA však takové zákony neexistují.

Jsou opravdu nebezpečné? Některé druhy minerálních olejů mohou být karcinogenní. Nejčastěji však výrobci ve svých produktech používají netoxické vedlejší produkty. Například ricinové boby obsahují ricin (smrtelný jed) a ricinový olej (známé zvlhčující a projímadlo).

8. Mluvte

Mastek, který se používá v mnoha výrobcích jako regulátor vlhkosti, je běžně těžený minerál používaný v kosmetice, hygieně a mnoha dalších odvětvích jako klihivo. Je to křídová látka, která snižuje tření a další komplikace způsobené nadměrnou vlhkostí.

Nalezen v: Mastek naleznete v dětském pudru, pudrových očních stínech, základech, bronzeru a jiných komprimovaných pudrových make-upech. Kromě toho jej lze často nalézt v produktech dámské hygieny a léčivých tělových pudrech pro snížení vlhkosti a odírání. Můžete také najít mastek používaný v potravinách a krmivech pro zvířata a jiné věci, které vyžadují uvolňovací prostředek. Znečištění, azbest, má několik druhů, některé jedovatější než jiné.

Zakázané země: Mastek často obsahuje azbest a byl zakázán v EU a několika asijských zemích. Jediný způsob, jak zjistit, zda mastek použitý ve výrobku obsahuje azbest, je přezkoumat každou nádobu, zda není kontaminována. Avšak is omezeními je ⅔ všech dětských prášků distribuovaných v Koreji stále testováno na azbest poté, co byly označeny jako bezazbestové.

Jsou opravdu nebezpečné? Někteří lidé mají kožní reakce na mastek. Mastek je také spojován s rakovinou vaječníků, rakovinou endometria a mezoteliomem, i když neexistují dostatečné důkazy na podporu tohoto tvrzení.

Porota se v tomto případě stále neúčastní. American Cancer Society však identifikovala azbestem kontaminovaná mastková vlákna jako potenciální pracovní riziko pro horníky a jiné pracovníky. Přesto by to při výrobě kosmetiky neměl být problém.

9. PPD

PPD znamená p-fenylendiamin. PPD tvoří skupinu chemikálií používaných jako vyvolávací činidla v chemických barvivech, fotografických vývojkách, pryži a polymerech, jako je Kevlar.

Nalezen v: PPD se nacházejí v oxidačních barvách na vlasy nebo barvách na vlasy, které využívají kyslík k tomu, aby způsobily chemické reakce na změnu barvy vašich vlasů. Najdete je pod různými názvy:

 • P-fenylendiamin
 • Parafenylendiamin
 • 4-aminoanilin
 • 1,4-benzendiamin
 • P-diaminobenzen
 • 1,4-diaminobenzen
 • 1,4-fenylendiamin

Zakázané země: Koncentrace v EU Chemikálie je velmi omezená, zatímco v kanadské kosmetice je zakázána. V USA neexistují žádná omezení koncentrace ani používání.

Jsou opravdu nebezpečné? Kontaktní podráždění bylo dobře zdokumentováno pro PPD. Kromě toho jsou tyto chemikálie spojeny s toxicitou orgánů, senzibilizací kůže, podrážděním očí a slzením, astmatem, záchvaty, třesy, selháním ledvin a kómatem.

Tyto nepříznivé účinky však vznikají jen při akutní expozici vysokým koncentracím.

10. Hydrochinon

Je známo, že tato chemikálie má zesvětlující účinek, když se aplikuje jako lokální krém. Nejčastěji jde o vedlejší produkt syntetického vitamínu E. Výrobky s touto složkou se nejagresivněji prodávají ženám barvy a nejednotné barvy pleti.

Nalezen v: Tyto produkty, nazývané jak hydrochinon, tak tokoferylacetát, mohou spotřebitelé nalézt v pleťových vodách, krémech na obličej, rozjasňovačích pokožky, čisticích prostředcích, kondicionérech a produktech na nehty určených k zesvětlení a vyrovnání tónů pleti.

Zakázáno země: Tato chemikálie je v kosmetice v EU zcela zakázána. Je však poměrně snadné nalézt nebo mít produkty s obsahem této chemikálie od nadnárodních společností. V Kanadě je to velmi omezené. Ve Spojených státech Cosmetic Ingredient Recenze Panel připouští, že dlouhodobé používání není bezpečné, ale jelikož FDA nemá žádné regulační pravomoci týkající se kosmetických přísad, jeho používání není omezené.

Jsou opravdu nebezpečné? T.Existují zprávy o tom, že hydrochinon způsobuje stav známý jako protektóza, který je charakterizován tlamy a modro-černou pigmentací. To je však mimořádně vzácné. Navíc se může vyskytnout až po dlouhodobém používání přípravku, jelikož hydrochinonové krémy by se neměly používat déle než pět měsíců.

Nakonec tato studie naznačuje, že hydrochinon v krémech nevykazoval žádné známky toxicity pro lidi.

Vzít

Vnést do vaší značky udržitelnost je víc než jen marketingová taktika. Jako majitelé značky je vzrušující být nezbytnou součástí návštěvnosti a přinášet svým zákazníkům optimismus.

Greenwashing jde často ruku v ruce s mýty o kráse. Z tohoto důvodu je důležité být dobře informován. Udělejte si průzkum, abyste se ujistili, že to, co víte, není založeno na fámách, ale spíše na tvrdých faktech.

Spojte vynalézavost se znalostmi, které se naučíte z tohoto článku, a vybudujte si udržitelnou praxi, abyste vytvořili produkty, které mohou z dlouhodobého hlediska pozitivně ovlivnit životní prostředí a zákazníky.

Napsat komentář