Fyzická exfoliace vs. chemikálie na velké póry– Pečujte o vlasy a pokožku Andrea S. doporučuje:

Vtírat či netřít – to je otázka. Nechybí exfoliační řešení, od funky houbiček na obličej až po nejmodernější čistící kartáčky. Peeling je nezbytným krokem v rutině každého člověka. Nejenže brání vyrážkám v odstraňování odumřelých buněk, které se hromadí na povrchu pokožky, ale také pomáhá udržovat hladkou pleť. Přestože je téměř nemožné změnit velikost pórů, jejich vzhled můžete minimalizovat tím, že se zbavíte odumřelých buněk nahromaděných na povrchu pokožky. I když existují různé výhody, pokud jde o použití možností fyzického nebo chemického peelingu, je důležité zvážit ten správný pro váš typ pleti.

Co je fyzická exfoliace?

Fyzická exfoliace zahrnuje použití různých nástrojů nebo abraziv pro fyzické odstranění vnější vrstvy pokožky. Můžete si koupit motorizované houby nebo kartáče na dermabrazi, nebo hrubé houby a peelingy, které dělají totéž, ale nemají motor. Mastným typem pleti nejvíce prospívají „mechanické“ exfolianty, které snesou i abrazivnější čištění.

Klady a zápory

Peelingové kartáče a peelingy jsou široce dostupné. Jsou vhodné pro domácí použití a poskytují jednoduchý a relativně účinný způsob, jak se zbavit odumřelých buněk a nečistot z pokožky a dočasně minimalizovat výskyt velkých pórů. Jsou obzvláště účinné při odstraňování černých teček. Ne vždy jsou však tím nejšetrnějším způsobem peelingu. Nadměrné odírání může způsobit podráždění pokožky. Pro ty, kteří mají citlivou pokožku, se rozhodněte pro jemné, jemnozrnné čisticí prostředky. Při výběru granulovaného peelingu se snažte vyhnout jakýmkoli produktům s ořechovými skořápkami nebo ovocnými jádry, které mohou podráždit pokožku.

Co je chemická exfoliace?

Většinu chemických peelingů lze rozdělit do dvou typů: AHA nebo alfa-hydroxykyseliny a BHA, beta-hydroxykyseliny. Dvě nejpopulárnější AHA jsou kyselina glykolová a kyselina mléčná, zatímco BHA obvykle označuje kyselinu salicylovou. Tyto kyseliny pomáhají odstraňovat odumřelé kožní buňky, přičemž dokážou normalizovat přeměnu kožních buněk a stimulovat růst normální a zdravé pokožky. Enzymatické peelingy, jako je bromelain a ananasový papain, pomáhají strávit odumřelé kožní buňky.

Klady a zápory

Protože chemické peelingy nezahrnují tření pokožky, jsou obecně bezpečnější než mnohé fyzické peelingy. Hydroxykyseliny, jako je kyselina salicylová a glykolová, mají schopnost proniknout do pokožky a dosáhnout hlubší exfoliace. Enzymatické exfolianty jsou také účinné, ale ne tak silné jako hydroxykyseliny, takže jsou lepší pro citlivou pokožku. Kyselina salicylová je obzvláště účinná pro mastnou pleť se sklonem kakné, zatímco smíšená pleť bude mít prospěch z AHA, která kontroluje produkci oleje.

Tento článek byl zhodnocen dermatologkou Dr. Emmy Graberovou.

Napsat komentář