Fibronektin – Testovaná kosmetika

Existuje mnoho kosmetických přísad, které nejsou v krémech či sérách tak běžné, a proto nejsou široké veřejnosti tak známé. To je případ fibronektinu, účinné látky, kterou jsem objevil, když jsem objevil produkty Cellcosmet.

Ale co je fibronektin?

Jsou součástí proteinů, které tvoří extracelulární matrici kůže (kolagen, elastin, fibronektin a laminin). Pokud se o ně stará a udržuje, hojení se zlepšuje, a proto stimuluje obnovu buněk a regeneraci epidermální tkáně.

INCI: Fibronektin

Kromě toho je fibronektin zodpovědný za zpevnění pokožky, proto je důležité ji stimulovat v optimálních podmínkách tak, aby se formovala nebo přispívala a pokožka z toho měla užitek.

Vlastnosti fibronektinu v kůži

Zvlhčovače

Fibronektin je látka s velkou molekulovou velikostí, díky čemuž je ideální pro práci s hydratační funkcí, zadržováním vody a tím pro zlepšení stavu kožní bariéry. Jeho funkce je velmi podobná funkcím jiných složek, jakými jsou mimo jiné kolagen, elastin nebo kyselina hyaluronová.

rekuperační

Přestože je fibronektin kožní protein, může být poskytnut také kosmeticky. Jeho funkcemi budou aktivátory regenerace epidermy, které dokážou hojit a zlepšovat vzhled pokožky ve stavu a hladkosti. Považuje se za ochranný prostředek pro povrch pokožky.

zvlhčovače

Působí také jako hydratační aktivní složka, neboť přitahuje a vytváří akumulaci vody, takže pokožka je vždy pohodlná a hydratovaná.

V procesu hydratace je mnoho látek, které to dokážou, ale které se budou lišit ve způsobu, jakým to dělají. Některé budou působit hydratačně tím, že zadrží vlhkost, jiné budou hydratovat exfoliací a obnovou buněk a mohou být provedeny makromolekulami.

Hydratační polymery díky vysokému obsahu hydrofilních skupin. Mají vysokou molekulovou hmotnost a nepronikají, ale vytvářejí filmy, tedy zůstávají na povrchu pokožky.

Některé z těchto makromolekul jsou:

  • elastinu a kolagenu
  • Glykosaminoglykany (GAG)
  • Kyselina hyaluronová, což je glykosaminoglykan, jehož funkcí je udržovat hydrataci a je jednou z nejpoužívanějších složek pro tento účel v kosmetice.
  • Chitosan, derivát chitinu, který působí podobně jako kyselina hyaluronová.
  • Fibronektinové hydrolyzáty. Zasahují do spojení mezi GAG, kolagenem a elastinem.
  • Proteoglykany. Směs bílkovin (kolagen) a GAG.
  • Amorphophallus konjac (INCI: Mannan). Je to filmotvorný polysacharid.
  • Polysacharidy s filmotvornými vlastnostmi. Což může být jak biotechnologický trénink, jako je Biosacharidová guma-1, tak zelenina, jako je Ceratonia siliqua.

Doufám, že všechny tyto informace vám pomohou dozvědět se více o této méně běžné aktivní složce, kterou mnohé kosmetické společnosti používají k formulování svých produktů ve formě séra, krému nebo očních kontur.

Věděli jste, že fibronektin je kosmetická účinná látka?

Napsat komentář