Crepey Skin: Hlavní příčiny a řešení– Zdravá kůže

V tomto blogu bych vám ráda přiblížila pravdu týkající se Crepey Skin: Hlavní příčiny a řešení

.

Jak už název napovídá, krepová pokožka vypadá jako těsně sbalené, zhuštěné vrásky připomínající zmačkaný krepový papír – je také tenká a jemná. Zatímco vrásky jsou často spojeny s opakujícími se pohyby, jako je šilhání, krepová pokožka je primárně způsobena ztenčováním epidermis a dermis v důsledku rozpadu kolagenu a elastinu, díky čemuž je pokožka jemnější a náchylnější k poškození.

Krepová kůže se může objevit kdekoli na obličeji nebo těle, včetně hrudníku, nohou, vnitřní části paže, zadní části ruky a očních víček. Přestože je vrásčitá pokožka srovnatelná s vráskami, ne vždy jde o stav související se stárnutím. Podívejme se blíže na příčiny, možnosti léčby a preventivní opatření, která mohou pomoci minimalizovat výskyt vrásčité pokožky.

Co způsobuje Crepey Skin

Jednou z hlavních příčin krepovatění kůže je ultrafialové záření z vystavení slunci nebo soláriu. V průběhu času UV záření ničí kolagenová a elastinová vlákna v pokožce, která jí dodávají pružnost, odpružení a těsnost. I když je pravda, že tato vlákna se dokážou zahojit, dlouhodobé vystavení UV záření má nezvratný vliv na celistvost pokožky. I když se krepová pokožka obvykle začíná objevovat až po 40, může se objevit spíše v závislosti na tom, kolik času stráví na slunci, jakož i na následujících faktorech:

 • Mít světlou pleť: Kvůli nedostatku melaninu v pokožce jsou lidé se světlou pletí náchylnější k poškození sluncem, které ztenčuje pokožku a způsobuje vrásky, protože se poškozují kolagenová a elastinová vlákna.
 • Ztráta vlhkosti: Ztráta vlhkosti ve stárnoucí pokožce a náhlá, významná ztráta tělesného tuku (zejména u starších lidí) přispívají k tvorbě vrásek, protože stárnoucí pokožka se neobnovuje tak rychle jako mladší pokožka.
 • genetika: Zatímco stárnutí pokožky je kombinací vnitřních (chronologických) a vnějších faktorů (vystavování se slunci a životní styl), výzkum ukázal, že svou roli hrají také geny. Některé změny související se stárnutím jsou předem určeny, zatímco jiné jsou náhodné, a proto nepředvídatelné.
 • Kouření: Cigarety obsahují více než 4000 chemikálií, které poškozují kolagen a elastin. Nikotin v cigaretách způsobuje stahování krevních cév ve vnějších vrstvách kůže, což zhoršuje průtok krve. Snížený průtok krve znamená, že pokožka nedostává tolik kyslíku a základních živin jako vitamín A. Zde je několik dalších věcí k zamyšlení: Nezdravá, poškozená pokožka čtyřicetiletého silného kuřáka se podobá pokožce nekuřáka. 70letý roční.
 • Kontaminace: Existuje důvod, proč zaznamenáváte nárůst popularity produktů určených k ochraně před znečištěním. Od roku se znečištění vnějšího ovzduší zvýšilo o 8 %, což si všiml i trh péče o pleť. Velikost globálního trhu péče o pleť proti znečištění se v roce odhadovala na 9,07 miliardy a pravděpodobně bude dále růst s CAGR (Compound Annual Growth Rate) 4,2 % mezi roky -2025. Znečišťující látky jako záření, kovové ionty, cigaretový kouř, kouř a dokonce i čisticí prostředky pro domácnost produkují volné radikály, které ničí elektrony ze zdravých buněk, což bohužel urychluje proces stárnutí.
 • Žádný spánek: Výzkum naznačuje, že nedostatek spánku je spojen s jemnějšími linkami, vráskami a povislými koutky úst, takže není překvapením, že nedostatek spánku může vést ik krepaté pokožce.
 • Dieta při nedostatku: Jak se říká, krása vychází zevnitř. Studie ukázaly, že strava s nedostatkem vitamínů, živin, pre- a probiotik, esenciálních mastných kyselin a dostatku kalorií může urychlit proces stárnutí.
 • Přibírání nebo hubnutí – obzvlášť rychle: Rychlé změny hmotnosti mohou způsobit ochabnutí pokožky, čímž se pokožka stane viditelnější.

Jak se zbavit krepové kůže

Zlepšit vzhled krepové pokožky mohou různé dermatologické, volně prodejné a přírodní domácí prostředky. Který z nich si vyberete (kombinace je obvykle účinnější), závisí na závažnosti vaší krepové pálenky a na tom, kde na vaší tváři nebo těle jsou oblasti, které vás znepokojují. I když je prevence klíčová (k tomu se dostaneme později), promluvte si se svým dermatologem nebo lékařem, pokud potřebujete pomoc při vypracování nejlepšího plánu léčby pro vaši pokožku.

Pamatujte, že naše rutina péče o pleť se musí s přibývajícím věkem pravidelně měnit. Po 40-ti se produkce oleje a kolagenu začne zpomalovat, takže cokoliv, co jste dělali, když jste byli mladší, už nemusí být účinné.

Dermatologické ošetření krepové pleti

Samozřejmě toto není úplný seznam všech různých neinvazivních dermatologických ošetření, které můžete dostat pro krepovou pokožku. Každý z nich však představuje několik běžných typů zpřísňujících postupů na trhu. Promluvte si s plastickým chirurgem, který vám pomůže vybrat ten nejlepší pro vás.

Lokální retinoid

I když existují volně prodejné retinoidy, o kterých budeme mluvit dál, váš specialista na péči o pleť vám může navrhnout silnější recept na předpis v závislosti na stavu vaší pokožky. Retinoidy – syntetické formy vitamínu A – stimulují syntézu kolagenu, což znamená, že mohou proniknout do epidermis, svrchní vrstvy kůže. Studie naznačují, že retinol má za následek výrazné zlepšení vrásek po 12 týdnech používání. Jen si pamatujte, že jelikož retinoidy podporují exfoliaci, mohou být poněkud drsné a vysušující, takže je nejlepší je pomalu zavést do vaší rutiny (as hydratačním krémem), abyste neriskovali, že se vaše pokožka zhorší.

Inovativní alternativa k retinol palmitátu je Hydroxypinacolone Retinoate. Jedním z produktů, které doporučujeme, je Carrot & Stick The Face Oil Retinoic.

Chemické kůže

Chemický peeling jsou roztoky aplikované na pokožku dermatologem nebo kosmetičkou ke snížení vzhledu krepové pokožky pomocí chemického odlupování. Existují různé stupně exfoliace v závislosti na tom, zda hledáte lehký, střední nebo hluboký peeling. Některé peelingy se zaměřují pouze na epidermis (vnější vrstvu pokožky), zatímco ty, které se zaměřují na vrásky, jako jsou například marionetové linie, pronikají hluboko do dermis, střední vrstvy pokožky.

Proces peelingu obvykle začíná 48-72 hodin po zákroku a může trvat 2 až 5 dní. Je velmi důležité, abyste si nevybírali kůži, protože to může způsobit poškození, jako je jizvení. Pravidelné používání jemného hydratačního krému je to nejlepší, co můžete udělat, abyste zastavili odlupování a zároveň chránili vaši jemnou pokožku. Stejně jako u všech ošetření, iu peelingů musíte držet krok, pokud si chcete udržet výsledky, proto si naplánujte peeling každý měsíc.

Laserová ošetření

 • Fraxel: Fraxel je neinvazivní, nepostřehnutelný laser, který proniká do pokožky, stimuluje syntézu kolagenu a elastinu, takže jde o ošetření, které bojuje proti vráskám zevnitř. Dokáže dokonce ošetřit jemné oblasti, jako je vrásčitá pokožka kolem očí a na krku. Většina pacientů potřebuje přibližně 2-4 ošetření, aby viděli výsledky, ale vše závisí na aktuálním stavu pokožky a ošetřované oblasti. Zatímco náklady závisí na demografii, pojištění atd., průměrná cena lístku je 1 500$ za ošetření, takže Fraxel není levný – zejména vzhledem k tomu, že proces se musí opakovat každé 2-4 měsíce.
 • Světlé a brilantní: Toto laserové ošetření je známé jako „baby Fraxel“, protože technologie je stejná, ale ne tak agresivní. Toto je další ošetření laserovým resurfacingem, které využívá pulsních paprsků světla k odstranění odumřelých kožních buněk, čímž podporuje hladší, rovnoměrnější a jasnější pleť. Protože to není tak intenzivní jako Fraxel, prostoje nejsou pro vaši pokožku tak špatné, ale budete chtít nosit ochranný krém opalovací krém a zvažte nošení klobouku, jedete-li ven na slunce. Výsledky začnete vidět asi o týden později, ale budete potřebovat více než jedno ošetření (každá kolem 500 USD). Počet závisí na závažnosti krepové kůže.

Ultrazvuková ošetření

 • Ulterapie: Ultherapie funguje podobně jako ošetření frakčním laserem v tom, že využívá ultrazvukového zařízení k zahřívání dermis, aby se stimuloval růst kolagenu a napínání pokožky. Obvykle se používá k léčbě palačinek na obličeji a krku, ale mějte na paměti, že není tak účinný na ruce. I když to může být trochu bolestivé, nedochází k prostojům a potřebujete jen jedno sezení za rok, ale vyjde vás to zpět na přibližně 2 500 – 5 000 USD v závislosti na tom, jak velkou oblast ošetřujete.
 • Venus Legacy/Venus Freeze: Ulterapie je mnohem intenzivnější než ultrazvuková energie používaná při Venus Freeze/Venus Legacy. S ohledem na to oba vyžadují více terapeutických sezení – jednou týdně po dobu osmi týdnů namísto jednou ročně. Možnosti Venuše jsou však vhodnější pro ty, kteří nesnášejí intenzivní teplo. Ošetření stojí kolem 500 dolarů za sezení.

Radiofrekvenční (nechirurgické zpevnění kůže) ošetření

 • ThermiTight: ThermiTight využívá výkonu rádiové frekvence a dodává malou sondu s regulovanou teplotou. ThermiTight je neinvazivní stahující ošetření, které se zaměřuje na krk, prsa, paže, břicho, kolena a stehna. Obvykle potřebujete jen jedno sezení, ale výsledky jsou patrné až po 3-4 týdnech a zlepšení pokračuje během následujících 12 měsíců. Výsledky trvají přibližně 3-5 let, v některých případech i déle. Cena jednoho ošetření je přibližně 300-4000 dolarů.
 • Termín: Zatímco ThermiTight je minimálně invazivní a funguje tak, že dodává radiofrekvenční energii přes sondu vloženou pod kůži, Thermage využívá sondu, která se dotýká jen povrchu pokožky, takže nedochází prakticky k žádným prostojům. Jedno ošetření každých 6-12 měsíců může přinést výrazné zlepšení, avšak pokud je krepová pokožka těžší, mohou být zapotřebí další ošetření po třech a šesti měsících. Cena jednoho ošetření se pohybuje od 1000 USD do 5000 USD v závislosti na počtu ošetřených ploch.

Crepey produkty péče o pleť

Ať už je to kvůli financím nebo osobním preferencím, ne vždy se bere v úvahu dermatologické zákroky, proto přicházejí na řadu volně prodejné produkty. Hledejte složky jako retinol (v tomto případě volně prodejný) ke stimulaci produkce kolagenu a buněčného obratu. Mezi další složky, které rozpouštějí odumřelé kožní buňky a obnovují pokožku patří členové rodiny alfa-hydroxy, glykolová, mléčná, citrónová, vinná a jablečná. Hydratační složky jako kyselina hyaluronová a peptidy navíc dočasně vyhladí krepovou pokožku a dodají jí kypřejší vzhled.

NEJLEPŠÍ koncentrát z mrkve a tyčinek
Toto dvoufázové sérum kombinuje složky proti stárnutí s přírodními oleji bohatými na vlhkost v jednom vyživujícím a vyživujícím složení. Kolagen rostlinného původu posiluje strukturu, zatímco výtažky bohaté na antioxidanty pomáhají bojovat proti vlivům environmentálního stresu pro hladkou a zářivou pleť.

Sérum pro opravu mrkve a tyčinek
Toto vysoce výkonné sérum od Carrot & Stick je navrženo tak, aby viditelně zvedlo, napínalo a zpevňovalo, neboť pomáhá chránit před poškozením volnými radikály. Kyselina hyaluronová a vitamín E poskytují okamžitou hydrataci. Směs syntetizovaných růstových faktorů zvyšuje elasticitu, buněčný obrat a příjem živin na podporu revitalizace. Sedm neuropeptidů rostlinného původu posiluje strukturální integritu pokožky zevnitř pro hladší a odolnější pokožku. Zklidňující a rozjasňující rostlinné látky včetně heřmánku, kořene lékořice a zeleného čaje dodávají pokožce nadčasový lesk. Vytvořeno z lásky k normální, suché, mastné a smíšené pleti.

EltaMD UV čirý se širokým spektrem SPF 46
Jak jsme již zmínili, vystavování se slunci je hlavní příčinou ochabnutí pokožky – a stárnutí pokožky – proto by mělo být součástí vaší rutiny péče o pleť. Opalovací krémy od EltaMD milují dermatologové i Nadace proti rakovině kůže. Tato konkrétní verze obsahuje niacinamid (vitamin B3), kyselinu hyaluronovou a kyselinu mléčnou, které podporují zdravě vypadající pokožku a zároveň ji chrání před škodlivými UVA/UVB paprsky. Je lehký a vhodný i pro nejcitlivější typy pleti. Je na vás, jestli ho chcete nosit samostatně nebo s make-upem, ale vždy byste jej měli aplikovat až po hydratačním krému.

Formulyst noční krém proti vráskám
Než spíte, vaše tělo přejde do režimu opravy, takže je ideální čas vyživit unavenou pokožku pleťovým krémem s retinolem, zlatým standardem v boji proti stárnutí. Tento derivát vitamínu A pomáhá zvyšovat obnovu buněk a vyhlazovat vzhled krepu, zatímco zklidňuje světlicové semínko a jojobový olej, aby utěsnil vlhkost a zanechává pokožku svěží a obnovenou.

Cetaphil bohatý hydratační noční krém s kyselinou hyaluronovou
Krepová pokožka je tenká a jemná, ale můžete si být jisti, že toto jemné a ekonomické složení bylo dermatologicky testováno a klinicky prokázáno, že je bezpečné pro citlivou pokožku. Je plný výživných, nekomedogenních složek, jako je kyselina hyaluronová, glycerin, sladký mandlový olej, glycerolstearát, jakož i vitamin E, které pomáhají předcházet poškození UV zářením.

SkinCeuticals AGE jistič
Když jsou vrásky doprovázeny svěděním a podrážděním, je to neklamný znak narušení kožní bariéry. AGE Interrupter obsahuje ceramidy, lipidy a výtažek z bobulí ke zlepšení vzhledu krepové pokožky a jiných viditelných známek stárnutí způsobených konečnými produkty pokročilé glykace (AGE), proteiny nebo lipidy, které se glykují v důsledku vystavení cukrům.

CeraVe hydratační krém
Nenechte se zmást jednoduchým balením a nízkou cenou. Tisíce téměř pětihvězdičkových recenzí vám řeknou, že tento hydratační krém má sílu. Dermatologové vyvinuli tento hloubkově hydratační krém pro dehydrovanou pokožku obličeje (včetně ochablé pokožky pod očima), ale lze jej použít i na tělo. Nemastný hydratační krém CeraVe obsahuje patentovanou technologii dodávání MVE, která uvolňuje stabilní proud kyseliny hyaluronové a tří základních ceramidů během dne a noci. Okamžitě si všimnete zlepšení své krepové pokožky, ale ještě víc při dalším používání.

Tělové balzámy Crepey Skin

Jak již bylo zmíněno, krepová pokožka se objevuje nejen na tváři. Na mastnou pokožku nohou a jiných velkých oblastí těla je nejlepší aplikovat hydratační krém hned poté, co vyjdete ze sprchy – aplikujte jej znovu večer, aby aktivní složky jako ceramidy, kakaové máslo a retinol působily během spánku. Opět se poté pokožka sama regeneruje. Bonus: Nejlepší volně prodejné pleťové mléko od Crepey nemusí ničit peníze.

 • Crepe Erase Intenzivní regenerační tělové ošetření
  Někteří říkají, že nejlepším mlékem pro krémovou pokožku na rukou a nohou je toto ikonické tělové ošetření, speciálně vytvořené pro boj proti krepovatění. To, co odlišuje Crepe Erase od ostatních, je TruFirm™, patentovaná kombinace rostlinných výtažků pro obnovu pokožky a sedmi superhydratačních látek, které podporují syntézu kolagenu a elastinu a zároveň okamžitě napínají vzhled suché, krepové pokožky. Vzhledem k tomu, vzorec je koncentrován, poněkud jde dlouhou cestu.
 • Eucerin Zklidňující tělové mléko proti drsnosti
  Další jednoduché, levné krepové ošetření pleti, které upřednostňují dermatologové, má další výhodu v tom, že obsahuje močovinu, která jemně chemicky odlupuje pokožku. Přídavek bambuckého másla, ceramidů a glycerinu poskytuje 48hodinovou hloubkovou hydrataci, která obnovuje život unavené pleti.
 • Obnovující tělové mléko Alpha Skin Care
  Díky tomuto krepovému pleťovému mléku budou vaše hrudník, krk, ruce, ruce a nohy vypadat lesklejší a mladší s 12% glykolovými AHA, které jemně exfoliují a hydratují. Rovněž vyrovnává tón pleti a podporuje tvorbu kolagenu, který redukuje známky vrásek pokožku celého těla. Ujistěte se, že kombinujte toto mléko s SPF, protože glykolové AHA kyseliny způsobují, že pokožka je citlivější na sluneční paprsky, což může vést k popáleninám a dalšímu poškození pokožky.
 • Retinolový krém Medix 5,5 s kyselinou ferulovou proti vráskám
  Medix 5.5 Retinol Cream představuje další pleťovou vodu, která se pojí s opalovacím krémem, a je nejprodávanějším krémem značky, pravděpodobně proto, že se zaměřuje na vrásčitou, sluncem poškozenou a krepovou pokožku a zároveň vyrovnává její pH. Jelikož podporuje zdravou kožní bariéru, zadržuje vlhkost a zároveň chrání pokožku před nečistotami. Hlavními složkami jsou retinol a kyselina ferulová, ale celkové zdraví pokožky podporuje i aloe vera, heřmánek a černý čaj.
 • StriVectin-TL zpevňující krém na krk PLUS
  Nebudeme si lhát. Tento krém na krepovou pleť není úplně hitem jako ostatní, ale je-li váš krk jednou z nejunikátnějších oblastí vašeho zájmu, stojí za těch pár dolarů navíc – a stále se nepřibližuje k ceně dermatologického ošetření. Tento oblíbený krém je vytvořen s patentovanou technologií StriVectin NIA-114, což znamená, že je navržen tak, aby dodával vitamín niacin hluboko do pokožky. Obsahuje také průlomový zvedací komplex Gravitite-CF. Zaznamenáte zlepšení elasticity pokožky a vzhled vodorovných linií krku a ochabnutí.

Přírodní přípravky proti krepové pleti

Realisticky, domácí opravné prostředky nebudou mít stejný účinek jako lokální, volně prodejné nebo dermatologické léčby. Přesto není nic špatného na tom, pokud do své rutiny začleníte několik přírodních protijedů.

 • Med
  Med, zlatý nektar, který obsahuje antioxidanty proti stárnutí a biochemikálie, které dokážou hloubkově hydratovat krepovou pokožku. Dopřejte si šlehání půl lžičky medu, kurkumy a zakysané smetany. Naneste na problémové oblasti, po zaschnutí opláchněte a poté naneste vhodný lokální krém na obličej nebo tělo.
 • Mléko v prášku
  Kleopatra se z nějakého důvodu namočila do vany naplněné mlékem. Krémovo-bílá látka obsahuje kyselinu mléčnou, díky které jemně odlupuje odumřelou epidermu. Zvyšte to smícháním lžíce sušeného mléka s půl lžičkou růžové vody pro extra hydrataci – upravte podle toho, jak velkou plochu ošetřujete. Naneste na pokožku a nechte působit 20 minut, poté opláchněte vlažnou vodou a naneste vhodný krém nebo pleťové mléko.
 • Esenciální olej z jablečných semen
  Tento EO nemusí být na vašem radaru, ale měl by být, pokud se snažíte ošetřit krepovou pokožku. Zvyšuje buněčnou výměnu, zastavuje škodlivé nečistoty a bojuje proti suchosti, což vše vytváří zdravý lesk a zároveň podporuje krepování na tváři i těle. Použijte 1-2 kapky na oblast, kterou chcete léčit; zřeďte nosným olejem, pokud máte citlivou pokožku.
 • Kokosový olej
  Kokosový olej je zcela přírodní lék, kterému se v posledních letech věnovala velká pozornost, neboť může poskytnout vlhkost při kontaktu. Přestože se říká, že zvyšuje produkci kolagenu, v současnosti existuje jen málo výzkumů, které by dokázaly jeho účinnost. Mějte také na paměti, že se jedná o komedogenní složku, takže ji vynechejte, pokud jste náchylní k vyrážce.
 • Šalvěj
  Tato bylina Scarborough Fair obsahuje kyselinu ursolovou, fytoaktivní sloučeninu, o které je známo, že zlepšuje elasticitu pokožky a zlepšuje vzhled krepové pokožky. Smíchejte několik kapek esenciálního oleje ze šalvěje s nosným olejem, jako je olej ze sladkých mandlí, hroznový olej, jojobový olej, arganový olej atp. a pravidelně aplikujte.

Jak zabránit krepové pokožce

Chcete vědět, jak předcházet tvorbě krepovatění na pokožce? Potom se podívejme zpět na jeden z hlavních důvodů, proč je získáváme: vystavení slunci. Podle Americké dermatologické asociace je ochrana před UV zářením hlavní příčinou brzkého poškození kůže, které lze předcházet. Pokud se opalovací krém stane běžnou součástí vaší rutiny, může to znamenat velký rozdíl ve vývoji krepové pokožky. Nezapomínejte, že iv zamračených dnech je třeba pokožku chránit. Mezi další preventivní opatření patří:

 • Věnujte pozornost své pokožce: Přizpůsobte svoji péči aktuálnímu věku kvůli ztrátě kolagenu a přírodních olejů. Zvažte ošetření uvedená výše, abyste udrželi svou krepovou pokožku pod kontrolou.
 • Přijetí plánu zdravého hubnutí: Rychlé změny hmotnosti mohou způsobit ochabnutí pokožky, čímž se krep zviditelní. Chcete-li zhubnout ze zdravotních důvodů, pracujte se svým lékařem, aby byl proces postupný a dlouhodobě dosažitelný.
 • Pamatujte na svou stravu: Studie ukázaly, že antioxidanty, jako jsou karotenoidy, tokoferoly a flavonoidy, jakož i vitamíny (A, C, D a E), omega-3 esenciální mastné kyseliny, některé bílkoviny a laktobacily byly identifikovány jako látky schopné podporovat zdraví a krásu pokožky. .
 • Pijte, když jste žízniví: Americká Národní akademie věd, inženýrství a medicíny uvádí, že muži by měli vypít asi 3,7 litru vody denně a ženy 2,7 ​​litru, aby si udrželi pokožku hydratovanou. Několik studií však ukázalo, že množství vody, kterou získáváme z nápojů a jídla (včetně H2O produkované buněčným metabolismem), nemusí stačit na pokrytí denní potřeby vody v těle. Přesto je důležité regulovat žízeň a upřednostnit vodu před dehydratačními nápoji obsahujícími kofein nebo alkohol, které mají řadu dalších nepříznivých účinků na vaši pokožku.
 • Zkuste přestat kouřit: Přestat kouřit se snáze řekne, než udělá, ale pokud potřebujete nějakou motivaci, je dokázáno, že kuřáci mají více vrásek než nekuřáci.
 • Dobrá rutina péče o pleť: použijte toto silné sérum s vitamínem C, abyste viditelně zabránili poškození a stárnutí. Potom naneste minerální opalovací krém.

Nejlepší produkty pro Crepey pleť

Carrot & Stick The Concentrate je lehké, regenerační sérum, které bylo speciálně vyvinuto pro ztrátu pevnosti a pružnosti. Je koncentrován s rostlinným kolagenem a peptidy, které podporují pevnější a hladší pokožku.

Regenerační sérum Carrot & Stick pomáhá vyhladit, nadzvednout, napnout a zpevnit vzhled pokožky pomocí sedmi botanických neuropeptidů, zatímco syntetizované růstové faktory pomáhají udržovat zářivý vzhled pokožky.

Bibliografie:
„Genetika stárnutí a stárnutí,“ Národní instituty zdraví v Národní lékařské knihovně USA, duben .
„Je pravda, že kouření způsobuje vrásky?“, Mayo Clinic.
„Zpráva o analýze velikosti trhu péče o pleť proti znečištění, podílu a trendů podle koncového uživatele (muž, žena), podle produktu (krém, hydratační krém, maska ​​na obličej), podle povahy (organické, konvenční) a segmentů, -2025“ Studie Grand View, červenec .
„Studie odhaluje tvář nedostatku spánku,“ srpen .
„Zkoumání souvislosti mezi výživou a stárnutím pokožky“, červenec .
„Retinoidy v léčbě stárnutí kůže: Přehled klinické účinnosti a bezpečnosti“, prosinec 2006.
„Stav pokožky podle čísel,“ Asociace americké akademie dermatologie.
„Voda: Kolik byste měli vypít každý den?“ Mayo Clinic.
„Dietní voda ovlivňuje hydrataci lidské pokožky a biomechaniku,“ říká Národní lékařská knihovna USA, Národní institut zdraví, srpen .
„Vrásky obličeje u mužů a žen podle stavu kouření,“ Národní institut zdraví v Národní lékařské knihovně USA, leden 1995.

Napsat komentář