Co způsobuje červené tečky na kůži, které nesvědí?

Pokud jste zde, protože se chcete dozvědět více o Co způsobuje červené tečky na kůži, které nesvědí?

.

Zdraví a vzhled vaší pokožky se kromě jiných faktorů neustále mění na základě vašeho životního prostředí, životního stylu a zdravotních podmínek.

Někdy mají kožní problémy zjevnou příčinu, jako je spálení sluncem nebo štípnutí komárem. Ale v jiných případech se na kůži objeví vyrážky nebo tečky, které je obtížnější identifikovat.

Petechie jsou červené, fialové nebo hnědé tečky na kůži, které jsou obvykle nebolestivé a nesvědí. Tyto tečky se tvoří, když se drobné krevní cívky zvané kapiláry zlomí a prosakují krev pod kůži. Tato krev se hromadí pod povrchem a vytváří skvrny.

Petechie samy o sobě nejsou považovány za nemoc. Často jsou příznakem jiného základního zdravotního problému, jako je infekce, alergická reakce nebo autoimunitní onemocnění.

V tomto článku se podíváme na některé běžné potenciální příčiny petechií, příznaky, na které je třeba si dávat pozor a kdy je třeba navštívit lékaře.

Petechie se mohou vyvinout z mnoha různých důvodů, včetně traumatu a infekcí. V mnoha z těchto případů jsou petechie příznakem základního zdravotního problému.

Zde je přehled běžných příčin petechií:

Léky

Alergická reakce na určité léky může způsobit, že se na kůži objeví shluky červených teček. Mohou to být petechie nebo kopřivka. Kopřivka se často projevuje jako svědivé, vyvýšené spáry, které jsou obvykle větší než petechie. Léky, o nichž je známo, že ve vzácných případech způsobují petechie, zahrnují:

infekcí

Virové i bakteriální infekce mohou způsobit, že se na kůži objeví červené tečky nebo jiné vyrážky. Běžné infekce spojené s petechiemi zahrnují:

Nemoci spojené s krví

Patří sem rakovina krve, chronické choroby a vrozené choroby související s krví.

Jiné chronické stavy

Petechie mohou přicházet a odcházet v důsledku chronického onemocnění nebo nemoci. To zahrnuje autoimunitní stavy a některá vrozená onemocnění a onemocnění pojivové tkáně. Například:

S petechiemi jsou spojena i akutní poranění, alergické reakce a nedostatek vitamínu K.

Petechie se nemusí vždy objevit spolu s jinými viditelnými příznaky. Tyto drobné tečky jsou obvykle ploché, červené, hnědé nebo fialové a mají velikost menší než 2 milimetry (mm).

Charakteristickým znakem petechií je, že neblednou. To znamená, že nezmizí ani nezmizí, když na pokožku působíte tlakem.

Velikost je to, co odlišuje petechie od purpury. Purpura je také způsobena zlomenými kapilárami, které shromažďují krev pod kůží, ale jsou větší než petechie (více než 2 mm).

I když můžete mít svědění, bolest nebo horečku spolu s petechiemi, tyto příznaky obvykle souvisejí spíše s problémem, který způsobil vaše petechie, než se samotnými skvrnami.

Léčba petechií závisí na základní příčině, protože tečky jsou obvykle příznakem jiného stavu.

Petechie vyplývající z poranění nebo infekce obvykle zmizí samy od sebe do 2 až 3 dnů. Pravděpodobně budete muset odpočívat a užívat antibiotika k léčbě bakteriální infekce. Léčba většiny virových infekcí zahrnuje odpočinek a volně prodejné léky proti bolesti (OTC NSAID).

Máte-li poruchu krvácení, váš lékař vypracuje individuální plán léčby. To může zahrnovat užívání reverzních činidel k působení proti antikoagulanciím.

Steroidy, chemoterapie a imunosupresiva mohou být také použity ke kontrole různých autoimunitních nebo zánětlivých stavů, které mohou způsobit rozvoj petechií.

Imunosupresiva účinkují tak, že potlačují nebo upravují váš imunitní systém, takže nezpůsobuje zánět ve vašich kloubech, tkáních a orgánech.

Přečtěte si o způsobech prevence petechií.

Pokud se u vás (nebo u vašeho dítěte) objeví petechie spolu s dalšími příznaky, jako je horečka, poraďte se se svým lékařem.

Febrilní (horečné) stavy spojené s petechiemi jsou obzvláště běžné u dětí a představují přibližně 2,5 % návštěv pediatrické pohotovosti každý rok.

U těchto dětí lékaři obvykle nejprve vyhodnotí meningokokovou infekci.

Ve studii z roku bylo mezi 7 % a 11 % případů petechií a horečky u dětí způsobených meningokokovou infekcí a přibližně 10 % bylo způsobeno stafylokokovou infekcí skupiny A. Celkem bylo asi 60 % těchto případů spojeno s virovými onemocněními. .

Zjistěte více o tom, kdy navštívit lékaře o petechii.

Existuje mnoho stavů, které mohou způsobit, že se na kůži objeví červené tečky. Možná budete potřebovat svého lékaře, aby vám pomohl rozlišit tyto stavy od petechií.

Mezi další stavy, které mohou způsobit pupínky nebo podráždění pokožky podobné petechiím, patří:

Petechie jsou obvykle příznakem jiného zdravotního problému. Tyto skvrny vzniká po úniku krve z vašich kapilár. Nesvědí a při stisku nezmizí.

Běžnými příčinami petechií jsou infekce, určitá chronická onemocnění a dokonce i zranění.

Váš lékař může potřebovat provést několik testů, aby zjistil, co způsobuje tečky na kůži. Léčba zcela závisí na základní příčině.

Ve většině případů tyto červené, fialové nebo hnědé tečky zmizí po několika dnech, zvláště pokud se léčí a odstraní základní příčina.

.

Napsat komentář