Co způsobuje akné u dospělých a jak jej léčit– Pečujte o svůj obličej přirozeně Andrea S. doporučuje:

Možná jste si mysleli, že 20letá slečna vás konečně osvobodí od hrůz teenagerského akné – jen abyste z první ruky zjistili, že vyrážky nezmizí jen tak kouzelně, když dosáhnete dospělosti. Na rozdíl od módních výběrů a chlapeckých skupin, akné prostě nepatří k věcem, které můžete snadno překonat, a vypořádat se s ním, když už máte za sebou pubertu, může být frustrující a děsivé.

V dospělosti už se možná o svou pleť staráte více než v pubertě, tak proč stále vybuchujete? Zdá se, že je stále mnoho informací o tom, co skutečně způsobuje akné u dospělých, a zvládat je nyní, když dosáhnete dospělosti, může být obtížnější, zejména proto, že máte také suchou pokožku a vrásky. Abychom se dozvěděli více o akné u dospělých, setkali jsme se se specialistkou na péči o pleť celebrit a zakladatelkou její linie péče o pleť, Kate Somerville.

1. Akné u dospívajících a dospělých je v některých směrech podobné.

Akné u dospívajících je způsobeno zvýšením androgenního hormonu během puberty, což následně způsobuje, že mazové žlázy produkují přebytečný maz, což vede k ucpávání pórů. Toto zvýšení hormonů by mělo „U mnoha dospělých se s přibývajícím věkem hladiny hormonů začínají vyrovnávat, což způsobuje úbytek akné. Ale pro ostatní se pořád mění, což znamená nadměrnou produkci mazu, což může způsobit vyrážky,“ vysvětluje Somerville.

U dospělých je hormonální akné nejčastějším typem akné a obvykle se vyskytuje jako větší, zánětlivější cystické vyrážky na bradě, čelisti a kolem úst, zatímco dospívající mají obvykle vyrážky v T-zóně.

2. Důvodů, proč vás trápí hormony, je několik.

Mezi kariérními cíli a osobními povinnostmi může být život dospělých někdy den co den stresující. Stres způsobuje, že nadledvinka se stává nadměrnou a produkuje více mazu, čímž připravuje vaši pokožku na vyrážku. Kromě stresu může být akné u dospělých způsobeno řadou dalších faktorů, říká Somerville. „Nejčastěji jsou menopauza, antikoncepce, rodinná anamnéza a dokonce i specifické potravinové intolerance.“ Jinými slovy, cokoli, co způsobuje hormonální nerovnováhu, může vést k vyrážkám. Somerville dodává, že akné u dospělých je „častěji u žen než u mužů, protože naše tělo je s přibývajícím věkem náchylnější k nepřetržitým hormonálním změnám“.

3. V dospělosti se u vás mohou vyskytnout vyrážky, i když jste v teenagerském věku nikdy neměli akné.

Většina lidí předpokládá, že akné v dospívání způsobuje, že jste náchylnější k akné v dospělosti, ale Somerville říká, že ne nutně. „Mnoho lidí vyroste z pupínků, které měly v teenagerském věku, zatímco jiní se dokonce začnou objevovat akné až po dvacítce nebo dokonce po třicítce!“

Hormony, které se zblázní a vedou k nadměrnému přísunu kožního mazu, jsou hlavním viníkem akné u dospívajících, ale s přibývajícím věkem může pomalejší výměna buněk a tendence pokožky vysychat s přibývajícím věkem způsobit spálení pokožky. Nemluvě o tom, že zvýšené vystavování se znečištění a některým složkám péče o pleť často vedou k podráždění.

4. Produkty, které jste používali v teenagerském věku, nemusí stačit k léčbě akné u dospělých.

Běžnou chybou většiny žen při léčbě akné v dospělosti je opakování stejné léčby, kterou přísahali v dospívání. Pro některé to může fungovat, ale častěji je zralá nebo zralá pleť citlivější na silné složky a náchylnější k vysušení. Nejlepší volbou je přírodní léčba mírnějšího akné, která nebude způsobovat další podráždění a poškození pokožky.

Benzoylperoxid, který funguje dobře pro mladší uživatele, může být pro některé dospělé příliš drsný a příliš suchý. Síra je vynikající, jemná alternativa, ale stále velmi účinná při léčbě akné,“ vysvětluje Somerville.

Somerville také nedoporučuje pěnit si obličej několika způsoby léčby akné a aktivními složkami najednou, protože to může být pro pokožku příliš drsné. „Používejte léčbu akné pouze v oblastech, kde jste náchylní k vyrážkám a jinde bohatší přípravky pro boj proti jakékoli suchosti, kterou můžete mít,“ dodává. „Používejte zvlhčovače bez oleje,“ poznamenává.

5. Správný režim péče o pleť vám pomůže vypořádat se s akné u dospělých a stárnutím pleti.

Dospělá pleť čelí řadě dalších problémů – nejen akné – proto je důležité vybrat si produkty, které se navzájem doplňují, a začít s režimem péče o pleť, který řeší specifické problémy pleti, aniž by zhoršoval jiné obavy.

Čistou a zdravou pleť podle Somervilla nejlépe dosáhnete pomocí těchto tří klíčových kroků: exfoliace, zvlhčení a zvlhčení. „Pelingujte přípravkem, který obsahuje ovocné enzymy a jemné fyzikální exfolianty. Skvělé jsou také peelingy s kyselinou mléčnou. Potom hydratujte sérem s obsahem kyseliny hyaluronové, která blokuje vodu v buňkách a končí hydratačním krémem plným peptidů,“ dodává.

Napsat komentář