co to je a proč je to dobré pro zdraví| Zdravápleť

22. únor Přerušovaný půst: co to je a proč všichni mluví o tomto kroku

Možná jste už o něm slyšeli. chápeš to Elsa Patakyová praxe a zajišťuje, že je to velmi dobrá stravovací praxe pro zdraví. The přerušovaný příspěvek Je to velmi prospěšné cvičení, ale má i rizika. tedy je důležité být dobře informován o tom, co je to přerušovaná práce. Povíme vám vše, co potřebujete vědět!

Co je přerušovaný půst?

Začněme se základy: konceptem. The rychleTo znamená, že půst – což znamená nic nejíst – je něco, co děláme přirozeně. Například večeříme a až do snídaně druhý den nic nejíme. Avšak v případě přerušovaný příspěvekse navrhuje rozšířit rozsah hodin bez požití a zvýšit ho například na 16:8. To znamená, že strávíte 16 hodin bez jídla (máte dovoleno pít vodu, kávu nebo čaj) a poté osm hodin, během kterých jídlo skutečně sníte.

Vím, co vás zajímá: je zdravý? Ano. Kromě toho vám přerušovaný půst umožňuje jíst téměř vše, co chcete během stanovených hodin. Má však smysl vybírat zdravá strava. Navíc se nedoporučuje používat tuto praxi jako záminku pro pozdější a menší konzumaci zpracovaných potravin.

Co se děje s naším tělem, když se postíme?

Před rozhodnutím, zda se k této praxi připojit nebo ne, měli byste vědět, co se děje ve vašem těle, když se postíte. Pokaždé, když skončíme s jídlem, energie z jídla se rozdělí do celého těla a když přijmete více živin, než vaše tělo potřebuje, hromadí se tuk.

Proto při půstu a šest hodin po posledním jídle tělo spotřebuje energii uloženou v játrech. Po dvanácti hodinách hladovění se hladina inzulínu sníží a tělo začne přeměňovat kalorie na glykogen vést k ukládání jater a svalů. Po vyčerpání glykogenu se tělo vrátí k tomu, co je známo jako tukové zásoby pro pokračování v „krmení“ tělo při nedostatku nových živin.

Typy přerušovaných příspěvků

To znamená, že existuje několik typů a rozvrh je určujícím faktorem. Podle čeho? Od hodin se cvičí. Nejběžnější jsou:

 • 8/16. Tedy šestnáct hodin půstu a osm hodin krmení. Nejvíce se doporučuje lidem, kteří začínají ve světě půstu. Důvod? Je to nejjednodušší (iz organizačních důvodů). Stačilo by se navečeřet dříve a prodloužit první jídlo dne.
 • 4/20, Tedy dvacet hodin půstu a 4 hodiny krmení. V závislosti na tom, jak se zorganizujete, budete moci udělat jedno nebo dvě jídla.
 • 12/12 Je to další z nejběžnějších. Spočívá v tom, že mezi jídly necháme přejít dvanáct hodin.
 • Půst každý druhý den nebo 5:2. Může to znít jako vojenská dieta, potravinový trend, který je v poslední době velice populární. Sestává z normálního jídla 5 dní v týdnu a ostatní dva dny z půstu.

Je tedy jeden typ práce efektivnější než jiný? Podle studie z Harvard Medical College je nejlepší přizpůsobit držení těla našim cirkadiánním rytmům. Co to znamená? Naše tělo je věrně přizpůsobeno na několik hodin světla a spánku. Ze stejného důvodu je nejefektivnější čas a typ půstu ten, který nám umožňuje jíst ráno. Například ten, který nám umožňuje jíst maximálně od 7 do 18; protože to nám umožňuje jít spát pět hodin poté, co jsme nic nejedli.

Klíčem k efektivnímu přerušovanému půstu je proto organizovat jej podle hodin spánku.

VÝHODY

 • Studie ukazují, že přerušovaný půst je spojen s nižší výskyt ischemické choroby srdeční a diabetu 2. typu.
 • Pohánějte autofagiipřirozený mechanismus regenerace buněk, který zabraňuje hromadění odpadu.
 • regulace cholesterolu. Tato dieta by mohla snížit LDL cholesterol snížením hladiny triglyceridů v krvi. Kromě toho zlepšuje krevní tlak.
 • Podporuje lepší kontrolu nad hladem. Pokud se přerušovaný půst prodlouží, může to znamenat větší kontrolu nad zbytečným příjmem potravy. Myslím tím sbohem chamtivosti.
 • Také Pomáhá zlepšit citlivost na inzulín.
 • Pomáhá redukovat tuk, zejména u obézních lidí. A také lidem, kteří trénují sílu. I když by to nemělo být hlavním cílem.
 • Může přispět ke zdravější střevní mikroflóře.
 • Pomáhá to bojuje proti oxidačnímu stresu.

rizika

jsou. Jakákoli alternativa k tradičním stravovacím vzorcům představuje riziko, navzdory výhodám. Proto je třeba je brát v úvahu.

 • Může způsobit závratě Y bolesti hlavy v prvních dnech. Je to něco, co je považováno za normální, protože naše tělo na to není zvyklé.
 • mohl ovlivnit hladiny vitamínů jako B1.
 • snižuje aerobní kapacitu v důsledku sníženého energetického příjmu. Cvičení na vysoký krevní tlak se proto nedoporučuje. Kromě toho povzbuzuje ztráta svalů.
 • Podporuje zvýšenou úzkost a podráždění. Kromě toho musíte být opatrní, protože by to mohlo způsobit určitý typ poruchy příjmu potravy, například průjem.
 • Nedoporučeno u dětí, dospívajících, těhotných žen, starších lidí, nemocných nebo lidí s poruchami příjmu potravy.

Napsat komentář