Co použít a čemu se vyhnout

Pokud čtete tento článek, jste na správném místě, abyste se dozvěděli o Co použít a čemu se vyhnout

.

Jakmile zjistíte, že čekáte miminko, celý váš svět se změní. A to by mohlo zahrnovat vaši linii péče o pleť.

I když je více známo, že byste své oblíbené víno měli odložit na polici (promiňte!), vzdát se důvěryhodných produktů péče o pleť může být pro vás šokem. Ale veškerá pozornost je věnována vašim pleťovým produktům z dobrého důvodu: některé složky mohou být absorbovány do vašeho těla, a tedy i do těla vašeho dítěte.

Buďte si jisti, že většina volně prodejných (OTC) produktů péče o tělo je naprosto bezpečná, ale existuje několik složek, které mohou vašemu prckovi ublížit. Takže tady je dobrá zpráva: Můžete najít rovnováhu mezi tím, aby vaše příští máma zářila, a ochranou vašeho dítěte.

Ať už hledáte bezpečný produkt k řešení nežádoucích kožních změn způsobených těhotenstvím (ano, stávají se, bohužel), nebo si prohlížíte bezpečnost svého současného režimu, tato analýza toho, co je zdravá těhotenská péče o pleť, vypadá totéž, jakým konkrétním ingrediencím se vyhnout – pro vás.

Za prvé, přiznejme si to: kožní změny související s těhotenstvím se vyskytují u mnoha lidí. Vinu mohou nést hormony – nebo to můžete připsat jinému z těch „normálních“ vrtochů, které se pojí s koncertem příští mámy.

Zatímco některé šťastné ženy zažijí 9 měsíců bezvadné pleti, jiné zažijí v určitém okamžiku alespoň jeden méně příznivý nový nebo zhoršující se kožní problém. Nejběžnější jsou:

 • suchá kůže
 • ztmavnutí kůže (stav nazývaný melasma nebo cholasma)
 • akné

Lidé s již existujícími kožními onemocněními, jako je ekzém, psoriáza nebo rosacea, mohou také zaznamenat změny v symptomech (k lepšímu nebo horšímu).

A jelikož vaše tělo je v těhotenství all-inclusive, otravné kožní změny mohou ovlivnit i jiná místa – vzpomeňte si na strie, pavoučí žilky, růst vlasů a dokonce i vypadávání vlasů.

Než se dostaneme k našemu seznamu, měli bychom upozornit, že údaje o bezpečnosti konkrétních potravin během těhotenství jsou omezené. Téměř ve všech případech jsou eticky zakázány klinické zkoušky na těhotných ženách, které mohou dokonce začít dokazovat, že některé složky jsou škodlivé.

Některé studie na zvířatech, jednotlivé studie nebo samostatné studie však ukázaly vážné účinky na plod spojené s několika běžnými složkami péče o pokožku. To je základ našich doporučení.

Food and Drug Administration (FDA) vyžaduje, aby kosmetické výrobky byly „bezpečné“ na základě jejich specifického použití a označování, ale k prodeji na trhu nevyžadují schválení FDA.

To vše vyvolává velké otázky o tom, jaká kosmetika je během těhotenství opravdu bezpečná. Na tomto základě se většina odborníků (a tedy i nás) mýlí na straně opatrnosti.

Retinoidy

Vitamin A je základní živinou pro optimální zdraví pokožky, imunitu, reprodukční funkci a zdraví očí. Po konzumaci nebo absorpci přes pokožku jej vaše tělo přemění na retinol.

Některé produkty péče o pleť proti stárnutí používají typ retinolu zvaného retinoidy, které se staly svatým grálem, protože mohou pomoci zbavit se akné a snížit jemné vrásky. Retinoidy to dělají tak, že napomáhají rychlejšímu odlupování povrchových kožních buněk a podporují produkci kolagenu pro omlazení pokožky.

Volně prodejné produkty mají nižší hladiny retinoidů, zatímco léky na předpis jako Retin-A (tretinoin) a Accutane (isotretinoin) obsahují mnohem vyšší dávky. Množství retinoidů absorbovaných lokálními produkty je pravděpodobně nízké, ale vrozené vady jsou spojeny s vyššími dávkami. Všechny retinoidy jsou tedy během těhotenství kontraindikovány.

Retinoidy na předpis, jako je Accutane, jsou široce zdokumentovány jako 20 až 35procentní riziko závažných vrozených vad, přičemž až 60 procent dětí vykazuje neurokognitivní problémy, když jsou vystaveny in utero.

V této souvislosti se ženám v plodném věku, které užívají Accutane, doporučuje:

 • používat dvě formy antikoncepce
 • často sledovány lékařem z hlediska těhotenství a dodržování předpisů
 • přestaňte užívat léky 1-2 měsíce před pokusem o otěhotnění

Kyselina salicylová ve vysokých dávkách

Kyselina salicylová je běžnou složkou při léčbě akné díky svým protizánětlivým vlastnostem podobným aspirinu. Studie z roku však dospěla k závěru, že potravinám, které obsahují vysoké dávky, by se mělo během těhotenství vyhýbat. kyselina salicylová, jako jsou peelingy a perorální přípravky.

Americká akademie porodníků a gynekologů (ACOG) však uvedla, že volně prodejné lokální přípravky s nižšími dávkami obsahující kyselinu salicylovou jsou bezpečné.

hydrochinon

Hydrochinon je lék na předpis pro zesvětlení pokožky nebo snížení pigmentace kůže, která se vyskytuje při melasmu a chloazmu, které mohou být způsobeny těhotenstvím.

Neexistuje žádná prokázaná souvislost mezi závažnými vrozenými vadami nebo vedlejšími účinky a hydrochinonem. Ale protože tělo může absorbovat značné množství hydrochinonu ve srovnání s jinými složkami (25 až 35 procent podle tohoto článku), je nejlepší omezit expozici (pokud existuje) během těhotenství.

ftaláty

Ftaláty jsou chemikálie narušující endokrinní systém, které se nacházejí v mnoha kosmetických a osobních výrobcích. Ve studiích na zvířatech byla těžká reprodukční a hormonální dysfunkce spojena s expozicí ftalátům.

Existuje jen málo studií na lidech, které to podporují, ale endokrinní disruptory stále častěji zkoumá FDA a lékařské profesionální organizace, jako je Americká akademie pediatrů, pro jejich potenciální roli při nepříznivém ovlivňování vrozeného reprodukčního zdraví.

Kosmetika je hlavním zdrojem vystavení ftalátům a nejběžnějším ftalátem, který naleznete v kosmetických výrobcích, je dietylftalát (DEP).

formaldehyd

Formaldehyd se jako konzervační a dezinfekční prostředek v kosmetických výrobcích používá zřídka, protože je známým karcinogenem a podle Centra pro kontrolu a prevenci nemocí může zvýšit riziko neplodnosti a potratu.

Existují však chemikálie uvolňující formaldehyd, které se běžně vyskytují v kosmetice s podobným potenciálně škodlivým účinkem. Mezi ně patří, jak poznamenala pracovní skupina pro životní prostředí:

 • bronopol
 • DMDM hydantoin
 • diazolidinylmočovina
 • hydroxymetylglycinát
 • imidazolidinylmočovina
 • kvarterium-15
 • 5-brom-5-nitro-1,3-dioxan

Chemické opalovací krémy

Oxybenzon a jeho deriváty jsou nejběžněji používané ultrafialové (UV) filtry v opalovacích přípravcích. Ukázalo se, že je účinný při ochraně pokožky, ale potenciálně nepříznivé účinky oxybenzonu na zdraví a životní prostředí ji staví do nepříznivějšího světla.

Protože oxybenzon je známá chemikálie narušující endokrinní systém, obavy z používání během těhotenství spočívají v tom, že může narušit hormony a způsobit nevratné poškození matky a dítěte.

Studie na zvířatech z roku dospěla k závěru, že expozice oxybenzonu během těhotenství v hladinách běžně používaných lidmi způsobuje nezvratné změny v mléčných žlázách a laktaci. Jiné studie na zvířatech spojují tuto chemikálii s trvalým poškozením plodu, které může souviset s rozvojem neurologických stavů v dospělosti, jako je Alzheimerova choroba.

Zde je několik alternativ, jak se bezpečně vypořádat s nejběžnějšími (a frustrujícími) kožními problémy během těhotenství.

Akné a hyperpigmentace

Pokud máte sklony k vyrážkám – nebo se náhle ocitnete v cestě zpět v čase se vzpomínkami na pleť teenagerů – existují bezpečnější alternativy používání produktů na bázi retinoidů na počkání. Jednou z nejúčinnějších je kyselina glykolová.

Kyselina glykolová se nedoporučuje ve velkých množstvích během těhotenství, ale je pravděpodobně bezpečná v malých množstvích, která se běžně vyskytují v kosmetických výrobcích bez předpisu. Kyselina glykolová a podobné, jako je kyselina azelaová, mohou také pomoci redukovat vrásky, rozjasnit pokožku a snížit závažnou pigmentaci pokožky.

ACOG kromě lokálního benzoylperoxidu a kyseliny salicylové schvaluje jako bezpečnou léčbu akné během těhotenství kyseliny glykolové a azelaové.

proti stárnutí/vráskám

Stejně jako působí magicky na posílení vašeho imunitního systému a ochranu vašeho těla před poškozením volnými radikály, aktuální antioxidanty jako vitamín C mohou bezpečně zvýšit vitalitu pokožky tím, že ji chrání před poškozením a podporují kolagen.

Mezi další antioxidanty bezpečné pro těhotenství, které můžete vyzkoušet v produktech péče o pleť, patří:

 • vitamín E
 • vitamín K
 • vitamín B3
 • zelený čaj

Suchá pokožka a strie

Není pochyb o tom, že těhotenství od vašeho těla vyžaduje hodně, takže jestli vaše nenarozené dítě potřebuje v určitém okamžiku více vody, vytáhne ji z vašeho těla. To – kromě hormonálních změn – může vést k suché pokožce.

Kromě pití velkého množství vody mohou hydrataci zlepšit také hydratační produkty s obsahem kokosového oleje, kakaového másla, peptidů a kyseliny hyaluronové (HA). A pokud jde o strie, jednou ze strategií prevence strií je časté zvlhčování náchylných oblastí, aby se pokožka přirozeně natáhla, když vaše břicho (a dítě) roste.

Ochrana před sluncem

Ochrana před sluncem je jednou z nejdůležitějších věcí, které můžete udělat pro dlouhodobou ochranu před vráskami a rakovinou kůže. Jak však bezpečně chránit kůži během těhotenství je velká otázka.

Verdikt o bezpečnosti širokospektrálních chemických opalovacích krémů ještě nebylo dosaženo, proto vyzkoušejte opalovací krémy na minerální bázi, které chrání vaši pokožku tím, že způsobují, že UV paprsky se od pokožky naplno odrazí. Složky opalovacích krémů na minerální bázi zahrnují oxid zinečnatý a oxid titaničitý. A nezapomeňte na tento klobouk se širokým okrajem, který dodá poněkud módního nádechu.

SOUVISEJÍCÍ: Nejlepší těhotenské opalovací krémy

V obrovském moři kosmetických produktů na trhu existuje několik značek, které se specializují na produkty péče o pleť a tělo, které jsou bezpečné pro těhotné ženy.

Tady je pět na vyzkoušení:

Nejprve prodiskutujte bezpečnost vašich produktů péče o pleť se svým dermatologem a porodníkem, zvláště pokud užíváte léky na předpis nebo máte obavy z již existujícího onemocnění kůže.

Potom můžete naskenovat seznam složek vašich produktů a najít položky, které jsme zkontrolovali, nebo jiné, které mohou být pro vás relevantní. Velmi důvěryhodným zdrojem pro více informací o péči o pleť a bezpečnosti složek v osobních výrobcích je Environmental Working Group (EWG).

Jelikož produkty osobní péče nejsou přísně regulovány, EWG vytvořila databázi více než 87 000 produktů osobní péče, přičemž každému z nich přidělila hodnocení bezpečnosti. Hodnocení bezpečnosti se generuje porovnáváním složek každého produktu s více než 60 databázemi toxicity a regulačních databází.

K databázi Skin Deep® EWG můžete přistupovat online nebo získat aplikaci (dostupnou pro iPhone nebo Android). V aplikaci můžete rychle naskenovat čárový kód produktu a zjistit jeho hodnocení bezpečnosti.

Víme, že jsme právě nahráli spoustu informací – a stahování seznamů produktů a složek může být zdrcující – takže zde je obecná ranní a večerní rutina péče o pleť se spoustou produktů péče o pleť bezpečných během těhotenství, které vám pomohou začít hledat ty nejlepší zářit.

Nejprve použijte teplou vodu k umytí obličeje jemným čistícím prostředkem.

Nakupujte čistící prostředky online:

Potom naneste toner.

Věnujte pozornost těmto tonikám v závislosti na typu pleti:

Potom přidejte širokospektrální opalovací krém na minerální bázi.

Pořiďte si tyto bezpečné pro těhotné ženy:

Potom naneste hydratační krém, který vyhovuje vašemu typu pleti.

Naleznete je online:

Potom naneste oční krém (je-li to nutné).

Pořiďte si tyto oční krémy, chcete-li dobrou volbu, která je bezpečná pro těhotné ženy:

Abyste předešli striím, naneste na břicho, boky a stehna hydratační krém.

Tyto potraviny jsou zdravé možnosti:

Jako noční rituál naneste ochranné sérum před sluncem.

Pořiďte si tato séra:

Není snadné vzdát se své oblíbené péče o pleť, ale víme, že uděláte cokoliv, abyste ochránili své dítě.

To zahrnuje vyhýbání se potravinám, které mohou být škodlivé pro vás nebo vaše dítě během těhotenství – přičemž důkazy naznačují, že léky na předpis obsahující retinoidy jsou nejpravděpodobnějšími kandidáty na vážné vrozené vady.

Na druhé straně (doslova) můžete použít náš seznam produktů péče o pleť, které jsou bezpečné pro těhotné ženy, abyste zazářili sebevědomím s vědomím, že děláte zdravější rozhodnutí pro své nenarozené dítě. A promluvte si se svým gynekologem nebo dermatologem, abyste zjistili, jaké jsou vaše konkrétní obavy a cíle v oblasti péče o pleť během těhotenství.

.

Napsat komentář