Co můžete očekávat od laserové léčby melasmou

Tento článek je založen na některých informacích týkajících se Co můžete očekávat od laserové léčby melasmou

.

Melasma je onemocnění kůže, při kterém se na kůži objevují šedé nebo hnědé skvrny. Může se to stát každému a není to nebezpečné pro vaše zdraví, ale může to být nepříjemný kosmetický problém. Melasma nejčastěji postihuje oblasti kůže vystavené slunci, včetně:

 • tváře
 • horní ret
 • Brada
 • čelo
 • jiná pokožka vystavena slunci (někdy)

Je to proto, že melanocyty v kůži vytvářejí extra pigmentaci a melasma často postihuje ženy s tmavší pletí, protože mají více melanocytů. Nejdůležitějším faktorem při vzniku melasmy je sluneční záření.

Melasma také souvisí s ženskými hormony a je častější u těhotných žen nebo u těch, kteří užívají hormonální antikoncepci. Melasma může být způsobena také genetikou a některými léky.

Melasma je běžnější u žen než u mužů. To zažívají lidé se světle hnědou pokožkou z oblastí světa s intenzivním sluněním.

Ve Spojených státech se odhaduje, že se pohybuje od 8,8 % mezi Hispánci po 13,4 – 15,5 % mezi Američany z Michiganu a 40 % žen z jihovýchodní Asie. Je důležité poznamenat, že stres z přetrvávajícího rasismu, diskriminace a rasistických systémů může hrát roli ve vývoji stavu, který přesahuje genetiku. Tento stav není spojen s rakovinou kůže a nenese s sebou riziko vzniku melanomu.

Existují určité domácí léky na melasmu, jako například:

 • aplikace aloe vera na pokožku
 • požití glutathionu
 • používat opalovací krém s vysokým SPF

Existují také volně prodejné (OTC) zesvětlující krémy. Chemický peeling je další možností léčby.

Dokonce ani mezi dermatology neexistuje konsensus, že laserové ošetření je dobrou volbou. Toto lze zvážit, pokud stav nereaguje na lokální léčbu jako první linii léčby a chemický peeling jako druhou linii léčby. Vysoké riziko zánětu a hyperpigmentace. Pokusy související s laserovým ošetřením jsou omezeny malou velikostí vzorků.

Revize výzkumu z roku zjistila, že existuje několik typů laserů, které lze použít k léčbě melazmy.

PicoSur

PicoSure je laser, který přeměňuje energii na tlak a ne na teplo. Funguje rychle k léčbě melazmy pod kůží u jejího zdroje. Samotný postup je rychlý a jen mírně nepříjemný. Můžete pocítit brnění, podobné jako když se gumička dotýká vaší pokožky. Jedna studie ukázala, že PicoSure snižuje melasmu bez dalších hlášených vedlejších účinků, jako je hyperpigmentace.

Zlomkový

Frakční laserový resurfacing, někdy známý pod značkou Fraxel, vytváří ve vaší kůži mikroskopické otvory, které stimulují růst nových a zdravých kožních buněk. To vytváří pocit brnění a před zákrokem se obvykle aplikuje lokální anestezie.

Vaše pokožka vypadá červená nebo zbarvená a hned poté se stává syrovou. Ale po 3-5 dnech zotavení bude vaše pleť vypadat jasněji a rovnoměrněji.

IPL

Laser s intenzivním pulzním světlem (IPL) využívá multispektrální paprsky různých vlnových délek k zacílení na specifické barvy vaší pokožky. Tato léčba může zhoršit melasmu v určitých odstínech pleti, proto je důležité poradit se před léčbou s dermatologem.

Q spínač

Laser Q-Switch, někdy označovaný jako Spectra®, dodává vaší pokožce energii, která rozbije melanin na menší kousky, které pak vaše tělo odstraní. Q-Switch může také odbarvit vaše vlasy a tento proces může způsobit pocit pálení.

Lasery se obvykle předepisují lidem, kteří potřebují dlouhodobé a rychlé výsledky, když se jiné možnosti, jako například rozjasňující krémy, ukázaly jako neúčinné.

Laserová léčba může být účinnou léčbou melasmy: jeden přehled studií z roku zjistil, že laser Q-Switch je nejúčinnější, zejména u lidí s tmavším odstínem pleti.

Další přehled studií z roku zjistil, že lidé, kteří mají melasmu během těhotenství a neplánují znovu otěhotnět, jsou dobrými kandidáty na laserovou léčbu. Lidé, jejichž melasma je odolná vůči jiné léčbě a lidé, kteří potřebují rychlejší výsledky, jsou také dobrými kandidáty na laserové ošetření.

Po prvním sezení byste měli vidět určité zlepšení, ale nejlepší výsledky přinesou tři až čtyři sezení s odstupem přibližně 30 dní. Úplné výsledky byste měli vidět za 3-6 měsíců. Možná budete potřebovat následnou léčbu, protože někdy melasma zmizí několik dní po laserové léčbě, ale vrátí se asi po 3 měsících.

Jako u mnoha kosmetických procedur, i toto jsou potenciální vedlejší účinky melasmové laserové terapie. Tyto vedlejší účinky zahrnují:

 • zarudnutí resp bělení
 • pálení
 • pálení
 • možnost infekce
 • alergický na lokální anestezii

Zdá se, že některé lasery, včetně cévních laserů, melasmu neléčí. Jiné mohou zhoršit melasmu tím, že způsobí hyperpigmentaci, zejména na černé a hnědé pokožce, proto se před rozhodnutím, který laser je pro vás vhodný, poraďte se svým lékařem.

Po laserových zákrocích mohou být v této oblasti několik dní pociťovány následující pocity:

Vaše pokožka může být také:

 • červené nebo zbarvené
 • mírně oteklé
 • puchýře (v některých případech)

Chraňte svoji pokožku před sluncem během procesu obnovy. Je velmi důležité vyhýbat se slunečnímu záření. V opačném případě bude jakákoli léčba neúspěšná.

Zdravotnický pracovník by měl projít všemi postupy pooperační péče a poradit, jaké produkty po léčbě nejlépe použít.

Abyste předešli vzplanutí nebo recidivě melasmy po léčbě, vždy používejte opalovací krém s vysokým SPF, a to i během zamračených dnů. Váš lékař vám také může doporučit, abyste po laserovém ošetření pokračovali v používání produktů pro zesvětlení pokožky.

Kromě laserů jsou při melasmu dostupné i jiné možnosti léčby. Toto zahrnuje:

Produkty na zesvětlení pleti

Produkty na zesvětlení pokožky obvykle obsahují hydratační krém nebo pleťovou vodu. Účinnou složkou je obvykle hydrochinon, který bělí pokožku snížením počtu přítomných melanocytů. Hydrochinon je dostupný pouze na lékařský předpis. Kdysi byl dostupný bez lékařského předpisu, ale jeho status v roce změnil FDA.

Chemický peeling

Revize výzkumu z roku zjistila, že chemický peeling má různou sílu a pro jemné odstranění vnější vrstvy pokožky používá kyseliny a další složky, jako je tretinoin. Vedlejší účinky vypadají a cítí se podobně jako spálení sluncem, ale melasma může být méně nápadná, když se pokožka hojí.

mikrodermabraze

Mikrodermabraze je minimálně invazivní zákrok prováděný licencovaným estetikem, který k odstranění vnější vrstvy pokožky používá nástroj s brusným hrotem nebo vakuové odsávání.

Promluvte si se svým lékařem o melasmu, pokud je stále přítomna několik měsíců po těhotenství nebo hormonálních změnách, nebo pokud pociťujete bolest nebo svědění. Pokud se vaše pokožka po týdnu působení laseru nezahojí, poraďte se se zdravotnickým pracovníkem. Je také důležité nechat si poradit, jak dlouho používat přípravky na zesvětlení pleti a jak dlouho je přestat používat, abyste předešli hyperpigmentaci.

Laserové ošetření může být dobrou volbou pro léčbu melazmy, která je odolná vůči jiným ošetřením, jako jsou produkty pro zesvětlení pokožky nebo chemický peeling. Lasery pronikají do vnější vrstvy pokožky, což vede k obnově buněk, díky čemuž je pokožka rozjasněná a rovnoměrnější.

V některých případech může laserová léčba melazmy způsobit hyperpigmentaci, čímž se stav zhorší, proto se vždy poraďte s dermatologem, což je pro vás to pravé.

.

Napsat komentář