Co jsou to strie a co je způsobuje?– Přírodní kosmetika na dosah ruky Andrea S. doporučuje:

Pro každou online kampaň „miluj své linie“ je realita taková, že většina lidí se svými striemi stále vychází. Tyto povrchové jizvy, které se mohou vytvořit vždy, když je dermální vrstva kůže roztržená, jsou způsobeny různými příčinami, včetně genetických příčin, těhotenství a rychlého přibývání na váze nebo svalů. Zatímco někteří lidé jsou náchylnější ke strie než jiní, existují způsoby, jak zabránit jejich zhoršení.

Změny těla

Zejména během těhotenství je bude mít 90% žen někdy ve třetím trimestru. Strie způsobené natahováním kůže a hormonálními faktory se častěji vyskytují u mladších žen se staršími dětmi a žen s vyšším indexem tělesné hmotnosti. Změkčovadla, oleje a krémy se často používají ve snaze předcházet striím, ale neexistují žádné vědecké důkazy o tom, že jakýkoli krém nebo hydratační olej může striím předcházet nebo je léčit. Dalším faktorem je obezita, jelikož přibývání nutí tělo se doslova natahovat a strie jsou velmi časté u obézních dětí a dospělých.

Genetika a nemoci

Genetika je dalším faktorem, který je třeba zvážit, neboť u vaší matky se strie vytvořily během těhotenství, máte vyšší riziko vzniku závažnějších strií během těhotenství. Geny však nemusí být nutně spojeny s izolovanými striemi, které postihují většinu populace. Některé nemoci mohou také přispět ke vzniku strií. Cushingova choroba je často spojena s fialovými striemi na oblastech, jako je břicho, stehna a prsa, a lidé s Ehlers-Danlosovým syndromem mají často velmi elastickou a pružnou pokožku.

Drogy

Věřte tomu nebo ne, léky, jako jsou lokální steroidy, mohou také přispět ke vzniku strií. Jedním z nejčastějších vedlejších účinků steroidů je ztenčení kůže, které nakonec způsobuje strie. Navíc dlouhodobé používání lokálních kortikosteroidů může přispět ke vzniku strií.

Dostupné možnosti léčby

Přestože žádná léčba se nepovažuje za plně účinnou, mohou být užitečné některé lokální terapie, jako jsou retinoidy a laserové léčby. Promluvte si se svým dermatologem o jakékoli možnosti, která vám vyhovuje. A pamatujte, že strie často časem vyblednou, naštěstí.

Tento článek byl zhodnocen dermatologkou Dr. Emmy Graberovou.

Napsat komentář