Co jsou bradavice? 5 mýtů o těch hrbolcích– Jak se starat o vlasy a mít zdravou pokožku Napsala Andrea

Bradavice jsou jedním z nejběžnějších kožních onemocnění a mohou způsobit zmatek na rukou, nohou a podobně. Bradavice jsou otoky, které se tvoří na kůži a vypadají jako tělové, růžové, světlé nebo hnědavé otoky. Některé jsou sotva vyvýšeny s hladkým povrchem, zatímco jiné mohou být větší s texturou podobnou květáku. Nemusíte být čarodějnice, abyste měli bradavice, takže tady je pět dalších mýtů, které byste měli znát, abyste si zachránili kůži.

Mýtus č. 1: „Bradavice jsou způsobeny dotykem žáby nebo ropuchy.“

„Bradavice jsou způsobeny lidským papilomavirem nebo HPV,“ říká doktorka Sue Ann Weeová ze Schweiger Dermatology Group. „Existuje více než 100 různých typů HPV. Některé podtypy HPV způsobují běžné bradavice, zatímco jiné podtypy mohou způsobit vážné stavy, jako je rakovina děložního čípku. Bradavice se šíří kontaktem kůže na kůži, sliznicí nebo sliznicí. Bradavice se mohou šířit nejen z jedné osoby na druhou, ale také z jedné oblasti těla do druhé.

Mýtus č. 2: „Bradavice nejsou nakažlivé.“

„Ano, bradavice mohou být nakažlivé,“ říká doktor Wee. „Nepřímý kontakt pokožky s kontaminovanými předměty, jako je kůže s obsahem HPV viru na žíněnkách a jiném nářadí tělocvičny, společných podlahách a pod. Virus bradavic se nejčastěji dostává přes drobné řezy nebo odřeniny na kůži. Mohou se šířit i nesprávně vyčištěným zařízením nehtového salonu, takže se předtím, než si sednete, zeptejte salonu na jejich zásady.

Mýtus č. 3: „Bradavice nelze odstranit.“

Ano, bradavice lze odstranit. Protože bradavice mohou vyžadovat více léčby, někteří lidé věří, že se nedají odstranit a vzdávají se léčby. Ale dermatologové mají mnoho možností léčby bradavic, jako je kryoterapie (zmrazování bradavic) nebo Cantharidin („zvedání“ bradavic).

Mýtus č. 4: „Bradavice po odstranění znovu nenarostou.“

Ano, bradavice mohou opět růst. „HPV virus může zůstat nečinný v buňkách hostitelské kůže a poté se reaktivuje měsíce, dokonce i roky později,“ říká Dr. Wee. „Nejlepší způsob, jak se bradavice zbavit, je poradit se svým dermatologem. Nejdůležitější je ujistit se, že vaše zranění je nejprve přesně diagnostikováno. Existuje mnoho kožních lézí, benigních i maligních, které mohou napodobovat bradavice. Váš dermatolog s vámi může diskutovat o mnoha léčebných postupech, od lokální léčby kyselinou salicylovou přes kryoterapii tekutým dusíkem až po imunoterapii (posílněte svůj imunitní systém, aby napadl virus bradavic).

Mýtus č. 5: „Nelze zabránit bradavicím.“

Nejlepším způsobem, jak zabránit růstu nových bradavic, je dobrá péče o pokožku a hygiena pokožky pod vedením vašeho dermatologa. Časté mytí rukou může pomoci zabránit šíření bradavic. Bradavice nejčastěji infikují kůži drobnými kožními oděrkami. Takže hojení a zakrytí těchto odřenin je důležitým způsobem, jak pomoci snížit pravděpodobnost infekce HPV.

„Bradavice se mohou rozšířit do blízkých tkání, jsou-li vyjmuty nebo poškrábány, takže pomáhá i to, že si nevyberete bradavice,“ říká doktor Wee. „Užitečné může být i utírání klávesnic, nářadí v tělocvičně a podložek na cvičení a vyhýbání se bosým chůzím na veřejnosti. Někdy bradavice rostou ve vlasatých oblastech, jako je brada, a je zapotřebí dobrá hygiena, aby se zabránilo opětovnému odhalení a šíření bradavic. I když lze snížit riziko vzniku bradavic, není vždy možné bradavicím předcházet, protože virus bradavic je dost všudypřítomný a většina lidí přijde do kontaktu s virem HPV.

Napsat komentář