Co jsou aminokyseliny ak čemu slouží?– Tipy pro zářivé vlasy a pleť přečtěte si moje doporučení

Za vodou jsou další největší složkou v našem těle bílkoviny. Protein se tvoří jen tehdy, když je přítomen dostatek aminokyselin. Aminokyseliny jsou tím, co mnozí odborníci považují za „základní složky“ těla. Být základem všeho je silný základní koncert a aminokyseliny jsou právě takové – silné a zásadní.

Hrají klíčovou roli v metabolických procesech našeho těla, neboť souvisejí s růstem, opravou, transportem, skladováním a funkčností. Aminokyseliny přímo ovlivňují řadu prvků, včetně svalů, orgánů, trávení, krve a mozkové činnosti – abychom jmenovali alespoň některé!

Protože tyto kyseliny jsou tak vitální a komplexní, kontaktovali jsme odbornici Christie Marino, certifikovanou zdravotní trenérku Institutu integrativní výživy a trenérku CrossFit úrovně 2, aby nám aminokyseliny rozložila.

3 druhy aminokyselin

Existuje 20 aminokyselin, které tvoří proteiny v našem těle a jsou rozděleny do tří kategorií: esenciální, neesenciální a podmíněné. Podle Marino jsou aminokyseliny zodpovědné za téměř každou chemickou reakci v našem těle.

1. Esenciální aminokyseliny

Kyseliny, které musí pocházet z naší stravy. Existuje devět esenciálních aminokyselin a jsou to histidin, isoleucin, leucin, lysin, methionin, fenylalanin, treonin, tryptofan a valin.

2. Neesenciální aminokyseliny

Kyseliny, které produkuje naše tělo, včetně alaninu, asparaginu, aspartátu a glutaminu.

3. Podmíněné aminokyseliny

Ty, které si tělo obvykle dokáže vyprodukovat, s výjimkou specifických okolností souvisejících se zdravím (jako jsou autoimunitní nedostatečnosti, stres, časný/pokročilý věk) a zahrnují arginin, cystin, tyrosin, glycin, ornitin, prolin a serin.

Co dělají aminokyseliny?

Marino říká, že naše tělo potřebuje bílkoviny k výrobě nové svalové tkáně a pojivové tkáně. „Naše těla fungují na bílkovinách,“ říká, „takže aminokyseliny jsou zodpovědné za růst svalů, ale je důležité si uvědomit, že bez zdravé stravy se nemůžete dostat do světa fitness a nemůžete očekávat výsledky.“

Z nutričního hlediska má vysoký obsah bílkovin zejména maso, mléčné výrobky, vejce, luštěniny, ořechy a obiloviny, ale Marino říká, že pokud budeme jíst plnohodnotné potraviny, zásoby bílkovin si alespoň částečně doplníme.

„Protože všechny naše proteiny se skládají z pouhých 20 aminokyselin, rozdíly mezi tisíci jedinečnými proteiny jsou jednoduše v pořadí těchto aminokyselin,“ dodává. „Máme specializované molekuly, které vědí, které aminokyseliny mají dát dohromady v jakém pořadí, aby vytvořily konkrétní protein.“

Marino chvíli popsal každou z našich buněk jako domýšlivého Wolfganga Pucka – musí mít v sobě každou aminokyselinu, kterou potřebuje, každou ingredienci, než pomyslí na to, že začne produkovat protein.

„Řekněme, že naše buňky jsou inteligentní a dokážou improvizovat a přeměnit některé aminokyseliny na jiné, pokud jim chybí „složka“,“ říká nám. „Devět esenciálních aminokyselin se však musí konzumovat a když zkombinujete potraviny jako fazole a rýže nebo těstoviny a sýr, získáte všechny esenciální aminokyseliny. A je mimořádně důležité, abyste to udělali!”

Výhody aminokyselin: vlasy, pokožka a nehty

Aminokyseliny jsou životně důležité nejen pro udržení naší postavy a zdravého stravování, ale přispívají také k prospěšným vlastnostem vlasů, pokožky a nehtů.

Vlasy

Marino vysvětluje, že protože aminokyselina, methionin, dokáže budovat spojovací sítě – podporuje sílu a strukturu našich vlasů. Methionin je esenciální aminokyselina a lze ji nalézt v mase, ořechách, fazolích a mléčných výrobcích.

Navíc arginin a glutamin mají obrovské výhody pro růst vlasů. Arginin může stimulovat růst vlasů vytvořením silnějšího průchodu k odvádění krve ke kořínkům. Glutamin se vyrábí přirozeně, ale jak stárneme, produkujeme ho stále méně. „Glutamin a methionin obsahují síru, která podporuje optimální růst vlasů,“ říká Marino.

Kůže

Arginin a glutamin také podporují růst a obnovu buněk, pokud jde o pokožku, ale Marino říká, že glycin, leucin a prolin se přímo podílejí na produkci kolagenu, hydrataci a mnoha problémech proti stárnutí pokožky. „Kolagen je protein a pro stavbu proteinu potřebujeme aminokyseliny,“ říká Marino. „Mohou poskytnout jen neměřitelné výhody.“

nehty

„Stejně jako naše vlasy, arginin otevírá tento průchod pro naši krev, čímž vytváří zdravější krevní oběh a podporuje kořínky,“ říká Marino. „Je to neuvěřitelné. Existují kosmetické produkty a doplňky, které využívají aminokyseliny a já povzbuzuji každého, aby této příležitosti využil.

Napsat komentář