Co je tepelná vyrážka? + 5 domácích léků– Tipy, jak pečovat o pleť přečtěte si moje doporučení

Horké a vlhké dny mohou být dost nepříjemné, ale přidejte ke směsi potu a únavy vyrážku a pravděpodobně budete zmateni a znepokojeni. Přestože jsou nepříjemné, vyrážky z horka naštěstí nejsou obvykle důvodem k poplachu. Není neobvyklé, že lidé mají vyrážku z horka alespoň jednou za život, ale pokud budete opatrní, můžete jim pomoci předcházet. Tady je vše, co potřebujete vědět o vyrážkách a jak se jich zbavit.

Co je tepelná vyrážka?

Hlavním úkolem vaší pokožky je chránit vaše vnitřní tělo před vnějším světem a jedním z jejích největších úkolů je kontrola teploty. Jedním ze způsobů, jak vaše pokožka kontroluje svoji vnitřní teplotu, je pocení. „Tepelná vyrážka se objeví, když se potní kanály – tam, kde se uvolňuje pot – ucpou a pot se nemůže dostat na povrch pokožky,“ říká dermatoložka Dr. Jill Waibel. „Namísto toho, aby se uvolnil, uvízne pod povrchem kůže a způsobí mírnou zánětlivou vyrážku.“

Co způsobuje tepelnou vyrážku?

Termální vyrážka se zvykne objevit po opakovaných epizodách pocení v horkém a vlhkém prostředí. Bohužel, někteří lidé jsou náchylnější k návalům horka než jiní, ale přesný důvod toho není podle Waibela znám. Existuje ovšem několik teorií, proč se může objevit tepelná vyrážka. Ty obsahují:

  1. Kožní záhyby v oblastech, jako je krk, podpaží nebo oblast třísel, které mohou zabránit odpařování pocení.
  2. Těsné oblečení.
  3. Shromažďování v těžkém oblečení nebo plachtách.
  4. Těžké krémy, pleťové vody, deodoranty atp. které mohou ucpat potní kanály.

Jaké jsou příznaky?

„Příznaky vyrážky zahrnují červenou, svědivou kůži a svědivé, bodavé vyrážky,“ říká Waibel. Příležitostně mohou být tyto otoky naplněny hnisem. Vyrážky z tepla se obvykle vyskytují na krku, ramenech nebo hrudníku.

Jak tomu můžete zabránit?

Nejdůležitější je, aby se vaše tělo ochlazovalo a nedocházelo k zadržování potu. Některé způsoby, jak zabránit vyrážce, zahrnují:

  1. Udržujte pohodlnou teplotu v místnosti pomocí ventilátorů a/nebo klimatizace.
  2. K tlumení vlhkosti použijte odvlhčovač.
  3. Po cvičení si dejte studenou koupel nebo sprchu a jemně si osušte tělo.
  4. Noste světlé oblečení volného střihu. „Tmavé barvy pohltí více slunečního světla a zahřejí vaši pokožku více než světlé oblečení,“ říká dermatolog David Lortscher.
  5. Pitná voda pro celkovou hydrataci a regulaci tělesné teploty.

Jak můžete léčit své příznaky doma?

1. Čarodějnice

„Hazelína je adstringentní látka, která pomáhá ucpávat suchý pot,“ říká dermatolog doktor Neal Schultz. „Odpařování způsobuje chlazení a snižuje zarudnutí.“

2. Studený obklad

Cokoli, co pomáhá udržet pokožku v chladu, pomůže. „Chladící polštářky nebo soda bikarbonu ve studené lázni pomohou při bolestivých vyrážkách a svědění,“ říká dermatoložka Rhonda Klein, MD/MPH.

3. Kostky ledu

Opět platí, že udržet pokožku v chladu je klíčové. Schultz navrhuje převalovat kostky ledu po postižené oblasti. „To zastaví svědění a sníží zánět,“ říká.

4. OTC kortizonový krém

Můžete použít volně prodejný kortizonový krém ke zmírnění vyrážky, ale vyhněte se používání masti. Schultz doporučuje používat krém čtyřikrát denně po obkladu.

5. Ovesná koupel

Uklidňující koupel může pomoci snížit výskyt pupínků. „Koupání pokožky v koloidních ovesných vločkách pomáhá zmírnit tepelné vyrážky,“ říká Klein. „Jako hydratační krém ovesné vločky hydratují pokožku a působí protizánětlivě. Použijte vlažnou vodu, protože horká voda zhorší svědění.“

Kdy byste měli navštívit lékaře?

Obvykle tepelná vyrážka nevyžaduje lékaře a zmizí sama. „Vyrážka z tepla zmizí po ucpání potních kanálů,“ říká Waibel. „Lékařské ošetření je zapotřebí jen tehdy, když dojde k infekci, která byla způsobena vyrážkou.“ Můžete také zvážit konzultaci s dermatologem, pokud vyrážka trvá déle než několik dní nebo pokud se zdá, že se zhoršuje.

Napsat komentář