Co je kožní prick test?

Při čtení tohoto příspěvku se dozvíte několik informací o Co je kožní prick test?

.

Jak funguje kožní prick test?

Zlatý standard pro testování alergií je tak jednoduchý jako píchnutí do kůže, vstříknutí malého množství látky a čekání, co se stane. Pokud jste alergičtí na tuto látku, objeví se načervenalý vyvýšený hrbolek s červeným kroužkem kolem. Tento hrbolek může velmi svědit.

Alergen je jakákoli látka, která způsobuje alergickou reakci. Když se alergen vstříkne pod vrstvu vaší kůže během kožního vpichového testu, váš imunitní systém přejde na plné obrátky. Vysílá protilátky na ochranu před tím, co považuje za škodlivou látku.

Když se alergen naváže na specifický typ protilátky, způsobí to uvolnění chemikálií, jako je histamin. Histamin přispívá k alergické reakci. Během této reakce se ve vašem těle dějí určité věci:

 • Vaše krevní cévy se rozšíří a stanou se pórovitějšími.
 • Tekutina uniká z krevních cév, což způsobuje zarudnutí a otok.
 • Vaše tělo produkuje více hlenu, což vede k ucpanému nosu, výtoku z nosu a slzení očí.
 • Vaše nervová zakončení jsou stimulována, což způsobuje svědění, vyrážku nebo kopřivku.
 • Váš žaludek produkuje více kyseliny.

V závažnějších případech se mohou stát dvě další věci:

 • Váš krevní tlak klesá v důsledku rozšířených krevních cév.
 • Vaše dýchací cesty opuchnou a průdušky se zúží, což ztěžuje dýchání.

Váš lékař si s vámi promluví před provedením kožního prick testu. Promluvíte si o své anamnéze, příznacích a typech spouštěčů, které zřejmě způsobují vaši alergii. Váš lékař použije tyto informace k určení, které alergeny použít při testování. Váš lékař vás může otestovat na tři nebo čtyři látky nebo až 40.

Test se obvykle provádí na vnitřní straně ramene nebo na zádech. Test obvykle provádí zdravotní sestra a lékař pak vyhodnotí vaši odpověď. Testování a interpretace výsledků obvykle trvá méně než hodinu, tato doba však závisí na množství testovaných alergenů.

Vaším hlavním úkolem před testováním je poskytnout podrobné informace o vaší alergii, například kdy a kde se alergie vyskytuje a jak vaše tělo reaguje.

Před studiem byste neměla užívat antihistaminika. Informujte svého alergologa, které antihistaminikum obvykle užíváte. V závislosti na tom, jak to funguje, možná se ho budete muset vzdát na více než týden. Patří sem léky na nachlazení nebo alergii, které obsahují antihistaminika v kombinaci s jinými látkami.

Jiné léky mohou také změnit výsledek kožního prick testu, takže to budete muset prodiskutovat se svým alergologem v případě, že potřebujete odložit jejich užívání až na nějaký čas před testem. V den testu neaplikujte pleťové mléko ani parfém na místo, kde se bude test provádět.

Můžete mít pozitivní test na alergen, ale nikdy neprojevíte příznaky této alergie. Můžete také získat falešně pozitivní nebo falešně negativní výsledek. Falešně negativní výsledek může být nebezpečný, protože nenaznačuje látku, na kterou jste alergičtí, a nebudete vědět, jak se jí vyhnout. Stále se doporučuje nechat se otestovat, protože identifikace látek, které způsobují alergie, vám a vašemu lékaři umožní vypracovat plán léčby ke zmírnění příznaků.

Chcete-li spustit test:

 1. Oblast vaší pokožky, která se má testovat, se očistí alkoholem.
 2. Sestra udělá sérii značek na vaší kůži. Tyto značky budou sloužit ke sledování různých alergenů a reakcí pokožky na ně.
 3. Malá kapka každého alergenu se aplikuje na vaši kůži.
 4. Sestra pod každou kapkou lehce vpíchne povrch vaší pokožky, aby se do pokožky dostalo malé množství alergenu. Zákrok je obvykle bezbolestný, ale někteří lidé ho mírně dráždí.
 5. Po dokončení této části testu budete čekat na reakci, která obvykle vrcholí do 15-20 minut. Pokud jste alergičtí na nějakou látku, vytvoří se vám červený svědivý hrbolek. Místo, kde byl alergen umístěn, bude vypadat jako štípnutí komárem obklopené červeným kroužkem.
 6. Vaše reakce budou vyhodnocovány a měřeny. Boule z kožní reakce obvykle vymizí během několika hodin.

Kožní prick testy mohou být prováděny u lidí všech věkových skupin, dokonce iu kojenců, pokud jsou starší 6 měsíců. Je široce používán a ve většině případů bezpečný. Ve vzácných případech může prick test způsobit závažnější alergickou reakci. Vyskytuje se častěji u lidí s anamnézou závažných reakcí. Častěji se vyskytuje také při potravinových alergiích. Váš lékař bude připraven rozpoznat a léčit tyto reakce.

.

Napsat komentář