Co je ájurvédská péče o pleť?– Každodenní péče o vaše tělo přečtěte si moje doporučení

Popularita ájurvédské péče o pleť je dalším důkazem toho, že kosmetický průmysl neustále hledá inspiraci z celého světa. Zatímco indická kosmetika byla kdysi spojována s pačuli a jinými omamnými vůněmi, nejnovější generace péče o pleť inspirovaná ajurvédou je založena na 5000-letém hinduistickém medicínském systému, který se zaměřuje na používání bylin a jiných přísad.

Ajurvédská péče o pleť

Ajurvédské principy péče o pleť se točí kolem osmi bylinných složek, z nichž každá je zaměřena na jeden pilíř péče o pleť. Jak je popsáno v ajurvédě, těchto osm základních skupin rostlin je:

  • Vayasthapana, pro výživu pokožky, která odolává stárnutí
  • Varnya, bylinky jako santalové dřevo pro jasnější pleť
  • Sandaniya, rostliny, které podporují regeneraci buněk; Vranaropana, k hojení ran
  • Tvacha, který obsahuje gotu kůlu, která vyživuje pokožku a okvětní lístky růží
  • Shothahara, protizánětlivé byliny
  • Tvachagnivardhani, bylinky, které ovlivňují enzymatickou nerovnováhu a metabolismus pokožky
  • Tvagrasayana, bylinky bohaté na antioxidanty ke zpomalení stárnutí

Klíčová složka

Ovoce amla a rostlina gotu kola jsou základními kameny ájurvédské péče o pleť. Amla, neboli emblica officinalis, podle studie z roku 2010 v Journal of Ethnopharmacology podporuje produkci kolagenu a pomáhá předcházet fotostárnutí tím, že brání vystavení ultrafialovému světlu. Centella asiatica, běžně zvaná gotu kola, se také používá již stovky let. Tato protizánětlivá rostlina podobně podporuje syntézu kolagenu a posiluje pokožku, uvádí studie z roku 2013 v časopise Pokroky v dermatologii a alergologii.

Ajurvédská filozofie

Ajurvédská péče o pleť je nedílná od širšího světa ajurvédy, zejména jejích filozofických základů. Ajurvéda klade důraz na univerzální propojení všeho živého a neživého. K udržení této harmonie ájurvéda radí praktikujícím v oblasti stravování, cvičení a vztahů, včetně preventivních a léčebných postupů, včetně masáží, meditací a bylinné terapie.

Tři dóše

Ajurvédský systém rozděluje tři klíčové kvality fyziologických funkcí na dóše známé jako váta, pitta a kapha. Prvek pitta oheň, který spočívá v tenkém střevě, je spojen s trávicí a metabolickou funkcí. „Pitta“ dodává lesk očím, vlasům a pokožce. „Vata“, složená z prostoru a vzduchu, je umístěna v tlustém střevě. Předpokládá se, že bavlna řídí myšlenky a emoce. V žaludku „kapha“ reguluje imunitu, vnitřní mazání a oběh, jakož i přísun živin do těla. Kapha založená na zemi a vodě je klíčem k uzdravení. Ajurvédští praktici věří, že každý jednotlivec má jedinečnou rovnováhu tří dóš a že tyto dóše neustále kolísají v závislosti na stravě, cvičení a osobní interakci; Předpokládá se, že nerovnováha dosha vede k čemukoli, od změn fyzického vzhledu až po vážné nemoci.

Ajurvédský režim

Protože ajurvéda zahrnuje mysl, tělo a ducha, mnohé produkty jsou součástí „nutrikosmetické“ rodiny, která kombinuje stravu, doplňky a kosmetiku. Pokud se raději držíte produktů péče o pleť, můžete se držet dlouholetých ájurvédských tradic a hledat produkty s osvědčenými přírodními složkami, jako jsou vitamíny A a E, kyselina alfa-lipoová a zelený čaj bohatý na antioxidanty. Tradiční ájurvédské složky naleznete v produktech péče o pleť, včetně olejů, extraktů, pudrů a krémů. Ajurvédské režimy péče o pleť podporují jejich aplikaci potíráním olejem a pleťovými maskami na podporu zdravého průtoku krve a zvýšení zářivosti pleti.

Tento článek byl zhodnocen dermatologkou Dr. Emmy Graberovou.

Napsat komentář