Co dělají a jak fungují– Tipy na líčení a péči o pleť Andrea S. doporučuje:

Pokud si myslíte, že světelná terapie je technologicky vyspělý způsob, jak vyléčit vaši pokožku, počkejte, až se dozvíte o této trendové složce péče o pleť, která bude znít neuvěřitelně zářivě: kmenových buňkách.

Dermatologové použili kmenové buňky pro boj proti vráskám a zlepšení obratu pleti a celkového vzhledu. Ano, slyšeli jste dobře. Kmenové buňky, tytéž, které se používají v inovativním lékařském výzkumu k léčbě Alzheimerovy choroby a určitých typů rakoviny, se v současné době prodávají ve volném prodeji ve formě krémů, sér a jiných produktů péče o pleť. Až na to, že je zde velký rozdíl: tyto kmenové buňky jsou obvykle odvozeny z rostlin (nebo příležitostně ze zvířat). Fungují však podobně jako lidské kmenové buňky a mohou vaší pokožce poskytnout výhody proti stárnutí.

Co jsou kmenové buňky a jak fungují?

Lidské kmenové buňky jsou jedinečné díky své schopnosti dělit se. V některých orgánech se mohou dokonce specializovat na opravu a náhradu poškozené tkáně. „Kmenové buňky jsou buňky, které se v těle rychle dělí a které mají schopnost dát vznik většímu počtu kmenových buněk nebo se stát jinými typy buněk se specializovanější funkcí,“ vysvětluje Dr. Sejal Shah, certifikovaný dermatolog a spolupracovník. RealSelf z Město New York. . Rostlinné kmenové buňky vykonávají podobné funkce, říká.

Rostlinné i lidské kmenové buňky obsahují bílkoviny a aminokyseliny, dodává Dr. Michele Green, dermatolog a spolupracovník RealSelf v New Yorku. „Tohle signalizuje buňkám těla, aby se omladily a mohou vést k mladšímu vzhledu pokožky,“ říká.

Proč vidíte kmenové buňky ve vašich produktech péče o pleť

Jak již bylo zmíněno výše, kmenové buňky obsahují aminokyseliny a peptidy, které jsou účinnými složkami péče o pleť k omlazení pleti. „Toto jsou základy omlazování buněk, takže v posledních letech se v produktech péče o pleť objevily různé kmenové buňky živočišného a rostlinného původu,“ vysvětluje Green. „Kmenové buňky mají přirozeně antioxidační vlastnosti a vyživují kožní buňky, což podporuje obnovu buněk a zvyšuje produkci kolagenu.“

To by mohlo vést k menšímu počtu linek a vrásek, zlepšené textuře a tónu pokožky a mladší, lépe vypadající pokožce, říká.

Ale mějte na paměti, že živé kmenové buňky nejsou ty, které vidíte v krému na obličej, poznamenává Shah. „Většina produktů péče o pleť obsahuje rostlinné kmenové buňky a konkrétnější výtažky z kmenových buněk.“ Není to však nutně špatná věc. Říká, že tyto extrakty jsou často bohaté na antioxidanty a mohou poskytnout růstové faktory, které pomohou obnovit a opravit kůži. „Samotné extrakty mohou pleti prospět, ale není fér věřit, že z některých produktů tohoto typu se pak stane nová kožní buňka. Pamatujte, že rostlinné buňky se po zpracování a přidání do péče o pleť nemohou stát lidskými buňkami a už nežijí.

Doktorka Eve Lupenko, certifikovaná dermatologka z Greenberg Cosmetic Surgery v New Yorku, začíná ve své praxi používat léčbu bylinnými kmenovými buňkami. „Důvod, proč upřednostňujeme používání rostlinných kmenových buněk, je ten, že se nemusíte obávat přenosu nemocí lidí a zvířat,“ říká. „V těchto dnech vidíme bylinné kmenové buňky v produktech péče o pleť, protože opravují pokožku na buněčné úrovni (mnohem hlubší úrovni). Většina běžných produktů péče o pleť neproniká do těchto oblastí skutečných kožních buněk.

Co si myslí dermatologové

Účinnost kmenových buněk v péči o pleť závisí na tom, koho se ptáte. Někteří dermatologové jako Lupenko na ně nadávají. „Kmenové buňky mají potenciál opravit kožní buňky a také chránit pokožku před vnějšími faktory a vytvořit mladší vzhled,“ říká. „Vstupují na buněčnou úroveň pokožky a jsou schopny poskytnout vlhkost a opravné prostředky tam, kde potřebují.“

Jiní nejsou přesvědčeni, proč právě kmenové buňky najednou bzučí ve světě péče o pleť. „Mohou být bohaté na antioxidanty a často obsahují hydratační a zvlhčující látky, takže mohou být dobré pro pokožku,“ říká Shah. „Ale myslím si, že jsou účinnější než produkty z kmenových buněk?“ Ne nutně.“

Green vidí potenciál pro použití kmenových buněk s jinými způsoby léčby. „Produkty fungují, ale jejich výhody můžete výrazně zlepšit jinými postupy, jako je Fraxel laser, thermage, injekční výplně, botox a PRP, směs mikrovpichování plazmy bohaté na krevní destičky.“

Výběr produktu péče o pleť s infuzí kmenových buněk

Máte-li zájem vyzkoušet kmenové buňky, ve spolupráci se svým dermatologem určíte, které produkty by pro vaši pokožku fungovaly nejlépe, doporučuje Lupenko. „Je důležité, abyste je používali pravidelně, chcete-li vidět výsledky,“ říká.

A i když najdete nějaké produkty z kmenových buněk živočišného původu, Green doporučuje zůstat u rostlinných kmenových buněk. „Existuje více výzkumů o jejich účinnosti,“ říká.

Napsat komentář