Chronická onemocnění a vaše pokožka– Na zdravém těle zdravá kůže

Vítám vás na našich webových stránkách, jsem ráda, že se se mnou chcete dozvědět o Chronická onemocnění a vaše pokožka

.

Kůže je citlivý orgán, který pokrývá vnějšek vašeho těla. Spousta lidí ano Ochrana pokožky Ošetření pro udržení zářivých a čistých tváří, pro udržení zdravé pokožky rukou nebo nohou, jakož i pro redukci vrásek nebo strií po celém těle.

Mnohé kožní změny jsou normální, zejména s věkem. Pokud máte skrytý chronický zdravotní stav, vaše pokožka může zaznamenat změny v hormonech, průtoku krve, výživě, nervových vjemech a jiných tělesných funkcích. Naopak chronická kožní onemocnění mohou ovlivnit i jiné tělesné systémy a celkové zdraví.

Udržování zdravé pokožky není jen o používání správného hydratačního krému a ochraně před spálením. Pokud si všimnete závažné změny na kůži, může to být příznak základního chronického onemocnění. Tyto změny mohou pomoci vašemu lékaři diagnostikovat poruchu, abyste mohli dostat vhodnou léčbu.

Načrtli jsme některé z nejběžnějších chronických stavů a ​​jak ovlivňují pokožku.

Artritida

Existuje několik typů artritidy, včetně osteoartritidy, revmatoidní artritidy a dětské artritidy. Mezi nejčastější příznaky všech typů tohoto chronického onemocnění patří bolestivé, zanícené klouby, které se obtížně pohybují. Základní příčina každého typu artritidy může být odlišná a některé z těchto stavů zahrnují symptomy na kůži.

Dva typy artritidy zahrnují kožní symptomy.

Reuma

Nejčastějšími příznaky revmatoidní artritidy (RA) jsou bolest, citlivost, otok nebo ztuhlost více než jednoho kloubu, často nejprve prsty nebo rukama. Lidé s RA mohou také vyvinout horečku, slabost, únavu nebo únavu a ztrátu hmotnosti.

Revmatoidní artritida a kůže

Příležitostně může RA způsobit změny kůže, včetně:

 • Boule nebo tvrdé bulky těsně pod kůží
 • Červené skvrny, které mohou být malé nebo velké
 • Otok nebo bolest na povrchu kůže
 • Svědění

Toto jsou příznaky vyrážky RA. Tato vyrážka se nejčastěji vyskytuje na konečcích prstů, ale může se objevit kdekoli na těle, zejména v oblastech, které jsou postiženy bolestí kloubů. Například u lidí s RA na chodidlech je pravděpodobnější, že se vyrážky objeví ve větších pásech na nohou.

Tyto vyrážky jsou způsobeny zánětem tepen tzv. revmatická vaskulitida. Když krev není dodávána do kůže, změny, jako jsou skvrny nebo skvrny na kůži, se stávají běžnými.

U lidí, u kterých se vyvine vyrážka RA, může tento příznak naznačovat změnu nebo zhoršení jejich artritidy, což vyžaduje další léčbu. Bez léčby mohou vyrážky způsobit bolestivé vředy.

Další kožní stavy, které mohou vzniknout z RA, zahrnují:

 • Boule nebo tvrdé bulky přímo pod kůží, od menších než hrášek až po velikost golfového míčku. Obvykle nejsou bolestivé, ale mohou být rušivé nebo stresující, takže někdy je k jejich odstranění zapotřebí chirurgický zákrok.
 • Kožní vyrážky způsobené léky na RA, které mohou naznačovat nežádoucí nebo alergickou reakci. Okamžitě sdělte tyto příznaky svému lékaři.
 • Urtikaria, která může souviset s imunosupresivy, ale nejedná se o alergickou reakci vyvolanou léky.
 • Livedo reticularis, což je mírná fialová vyrážka, která se stává zřetelnější v chladném počasí v důsledku křečí krevních cév. V extrémních případech může stav vést k bolestivým bulkám, změně barvy kůže a vředům.

Psoriatická artritida

Psoriáza je autoimunitní onemocnění, které postihuje kůži, ale v ojedinělých případech může onemocnění postihnout i klouby. Asi u jedné třetiny lidí se psoriázou se vyvine psoriatická artritida. Stejně jako psoriáza je to léčitelný stav, který nezmizí.

Není jasné, proč se některá psoriáza stává artritickou, ale léčba tohoto typu artritidy je podobná léčbě jiných typů. Obvykle zahrnuje nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID), kortikosteroidy a jiné léky na předpis.

Autoimunitní poruchy

Existuje více než 100 typů autoimunitních onemocnění, která postihují různé systémy v těle, způsobují, že imunitní systém směřuje proti jiným buňkám a vede mimo jiné k bolesti, zánětu a únavě. Mnohé z těchto stavů mohou způsobit kožní problémy.

Tato chronická onemocnění mohou mít širokou škálu léčby. Získání pomoci svého lékaře může snížit nebo upravit některé z vašich kožních onemocnění.

Zde jsou některá běžná kožní onemocnění spojená s autoimunitou:

 • Nesegmentovaný albinismus: Vitiligo je často příznakem jiného autoimunitního stavu, než je lupus, ale nesegmentované vitiligo je samo o sobě autoimunitním stavem. Primární příznaky všech typů vitiliga jsou bílé nebo světlejší skvrny na kůži, které se objevují na rukou, nohou, obličeji a pažích; bílé nebo šedé vlasy, které nesouvisejí s věkem, objevující se na pokožce hlavy, řasách nebo obočí; a změna barvy v ústech a nose. Předpokládá se, že tyto skvrny vznikají, když imunitní systém napadne melanocyty, které produkují melanin. Vitiligo se může projevit zejména u lidí s tmavší pokožkou. I když to není škodlivé autoimunitní onemocnění, může to být znepokojující. Léčba UV světlem a určité léky na předpis mohou tento proces zpomalit.
 • Pemphigus: Jedná se o vzácné onemocnění, které způsobuje puchýře na kůži a uvnitř nosu, úst, hrdla, očí a pohlavních orgánů. Medicínský pokrok radikálně zlepšil výsledky léčby tohoto autoimunitního onemocnění. Ještě v 60. letech 20. století byl pemfigus považován za smrtelný, ale v 21. století léčba zabraňuje většině úmrtí, až na vzácné výjimky v důsledku chronických kožních infekcí.

  Imunitní systém začne napadat kožní buňky, zvláště při této poruše, a to zejména útokem na desmoglein, protein „lepidla“, který drží pokožku pohromadě. To způsobí, že se buňky oddělí, což umožní nahromadění tekutiny mezi vrstvami. Začnou se vytvářet puchýře, které se nehojí, což někdy vede ke vzniku velkých puchýřů na povrchu kůže. Jsou bolestivé, může z nich vytékat hnis a mohou se infikovat.

 • Psoriáza: Jedná se o kožní onemocnění, při kterém kožní buňky rostou příliš rychle a způsobují skvrny šupinaté, zanícené kůže, které mohou vypadat jako velké mozole. I když to není vážná kožní onemocnění, může to být bolestivé a stresovat váš fyzický vzhled.

  Psoriázové skvrny se často objevují na hlavě, loktech a kolenou. Mohou být svědící, šupinaté, bolestivé nebo nevzhledné.

  U 10 až 20 procent lidí se psoriázou se vyvine psoriatická artritida, která způsobuje bolestivý zánět v kloubech. Existuje několik možností léčby, včetně lokálních mastí, léků na předpis a ultrafialového (UV) světla.

 • Sklerodermie: Jedná se o autoimunitní stav, který způsobuje abnormální růst pojivové tkáně kolem krevních cév a kůže, díky čemuž je kůže hrubá a tvrdá. U mnoha lidí se vyvine mírná sklerodermie, která může být znepokojující, ale ne škodlivá. Některé typy sklerodermie jsou však závažné a mohou být život ohrožující, protože změny ve tkáních ovlivňují vnitřní orgány.

  Symptomy sklerodermie zahrnují napětí a ztluštění kůže kolem prstů na rukou a nohou, červené skvrny nebo prasklé krevní cévy na obličeji, změny barvy kůže na prstech, když jsou studené (Raynaudův fenomén) a vředy na konečcích prstů, které mohou vést k infekci nebo gangréně. Vnitřní změny zahrnují usazování vápníku ve pojivové tkáni, progresivní problémy s polykáním a zvyšující se dušnost.

  Stejně jako jiná autoimunitní onemocnění, neexistuje žádný lék na sklerodermii, ale existují určité způsoby léčby, včetně léků na pálení žáhy nebo podrážděného žaludku a imunosupresiv.

Diabetes

Diabetes 1. i 2. typu souvisí s neschopností těla zpracovat a uložit glukózu nebo cukr. Když vaše tělo ukládá cukr v krvi a neposílá jej buňkám na energii, vaše zdraví může trpět mnoha způsoby.

Oba typy cukrovky postihují všechny tělesné systémy včetně kůže. Typicky se diabetes 1. typu vyskytuje u dětí a souvisí spíše s dědičností. Diabetes mellitus typu 2 začíná v dospělosti a může souviset se stravou nebo životním stylem, jakož is genetikou.

Zde jsou některá kožní onemocnění, která mohou naznačovat jakýkoli typ cukrovky. Pokud se u vás vyskytnou, můžete mít prediabetes, nediagnostikovanou cukrovku, neléčenou cukrovku nebo zhoršující se příznaky cukrovky. Na diagnostiku byste se měla poradit se svým lékařem.

 • Acanthosis nigricans (AN): Je to náplast tmavší pokožky, která může působit sametově nebo jemněji než jiné oblasti pokožky. I když to může vypadat jako modřina, obvykle to nebolí. Tyto skvrny se mohou objevit podél podpaží, třísel nebo krku, přičemž nejčastější oblastí je krk. Změna barvy a struktury pokožky naznačuje, že v krvi je příliš mnoho inzulínu a může být znakem prediabetes.
 • Blistry: Je to vzácné kožní onemocnění u lidí s cukrovkou, ale je možné, že se na kůži mohou objevit puchýře. Mohou se z nich stát velké puchýře, shluk puchýřů nebo obojí.

  Puchýře mají tendenci se tvořit nejprve na rukou nebo nohou a poté na nohou nebo předloktích. Vypadají jako puchýře, které vznikají po spálení nebo spálení sluncem, ale na rozdíl od těchto puchýřů nebolí.

 • Diabetická dermatopatie: Běžně nazývané skvrny na holeních, jsou to malé, obtížně viditelné prohlubně v kůži, které mohou zhnědnout nebo změnit barvu. Tyto vrásky se objevují bez bolesti nebo jiných příznaků a obvykle zmizí po roce nebo dvou, zvláště při léčbě cukrovky.

  Nejčastěji se vyskytují na holeních, ale mohou se objevit i na stehnech, rukou, trupu nebo jiných částech těla. Jsou běžné u lidí s cukrovkou.

 • Digitální skleróza: Tvrdá, zrohovatělá kůže na rukou a nohou může ztížit pohyb těmito částmi těla. Vaše prsty mohou ztuhnout, jako byste měli artritidu, ale kůže na zádech ruky bude vosková a hrubá.

  Správná diagnóza a plán léčby mohou zabránit šíření kožních lézí na ramena, ramena, horní část zad, hrudník a dokonce i krk a obličej. V některých případech se může objevit tento typ kůže na chodidlech nebo kotnících namísto rukou, což může změnit kůži kolem kolen, což ztěžuje chůzi, natahování nebo ohýbání nohou.

  Digitální skleróza je častější u lidí s nediagnostikovanou nebo neléčenou cukrovkou nebo obtížně léčitelnou cukrovkou.

 • Suchá kůže: Lidé s cukrovkou mají větší pravděpodobnost svědění a suchosti kůže v důsledku špatného oběhu. Krátkodobě může hydratační pleťový krém bez parfemace a vůně pomoci zmírnit problém a zabránit popraskání nebo bolesti. Nejlepším způsobem, jak dlouhodobě léčit tento stav kůže, je dobrá léčba diabetu.
 • Eruptivní xantomatóza: Vypuknutí malých, červeno-žlutých hrbolků může zpočátku vypadat jako vyrážka nebo pupínky, ale může to být příznak cukrovky. Na rozdíl od pupínků nezmizí po několika dnech. Místo toho začnou žloutnout. Budou také svědit nebo cítit citlivost.

  Nejčastěji je najdeme na zadní straně kolen, stehen, hýždí či ohybu loktů. Mohou se však objevit kdekoli na kůži. Není to běžné kožní onemocnění u lidí s cukrovkou a naznačuje, že cukrovka není kontrolována.

 • Prstencový granulom: Vyvýšené bulky, které vypadají jako vyrážka, která se může shodovat s barvou vaší pokožky nebo zčervenat, nesouvisí přímo s cukrovkou. Ve skutečnosti lidé, u kterých se vyvine tento stav, často nemají cukrovku. Avšak vývoj prstencového granulomu na velkých plochách kůže s často se objevujícími a mizejícími bulkami je spojen s diabetes mellitus.
 • Lipoidní nekrobióza: Fleky nažloutlé, nahnědlé nebo načervenalé kůže (které mohou začínat jako pupínky nebo vyvýšené bulky) mohou naznačovat problémy s hladinou cukru v krvi. Pokud se neléčí, tato oblast může narůst a rozšířit se na většinu kůže, přičemž zanechá spíše skvrnu než sérii hrudek. Kůže bude tvrdá a oteklá.

  Přestože tento stav obvykle změní barvu, může se objevit i kůže, která vypadá jako porcelán, místa, která svědí nebo bolí nebo oblasti, kde je vidět více krevních cév než normální kůže. Tento stav může přijít a odejít brzy, ale máte-li obavy z možnosti vzniku cukrovky, je důležité, aby váš dermatolog zkontroloval náplast.

 • Otevřené rány: Pokud je hladina cukru v krvi příliš vysoká příliš dlouho, vaše krev bude mít problémy s cirkulací. To může poškodit několik tělesných systémů, často počínaje nervy. Když vaše pokožka nedostává dostatečný průtok krve, rány se budou hojit obtížněji.

  Nejčastějším typem otevřených ran je tzv. diabetické vředy. Obvykle se objevují nejprve na nohou.

 • Kožní infekce: Kvůli jemné pokožce nebo prasklinám na povrchu kůže, jakož i problémům s imunitním systémem je u lidí s cukrovkou větší pravděpodobnost vzniku kožních infekcí. Kůže je bolestivá a oteklá, je horká a může svědit nebo vyrážka. Můžete si vytvořit suchou, šupinatou kůži, která může způsobit další praskliny a rozšířit infekci. V některých případech se na kůži může objevit výtok jako hnis nebo bílý výtok.

  Je důležité získat pomoc od lékaře. Mohou potenciálně diagnostikovat váš diabetes a poskytnout adekvátní léčbu kožních infekcí.

 • Kožní štítky: Každý si čas od času vytvoří kožní štítky. Kožní štítek je malý výrůstek na kůži, který visí ze stonku. Kožní štítky mohou být mírně podrážděné nebo bolestivé, ale obvykle nenaznačují vážný zdravotní stav.

  Mohou být odstraněny nebo zmizí sami. Pokud se vám na kůži vytvoří více markerů, může to znamenat neléčený diabetes 2. typu.

 • Xanthelasma: Příležitostně může cukrovka zvýšit hladinu tuků v krvi, což může vést k nerovnoměrným, šupinatým nebo nažloutlým oblastem kolem očí. Když je váš diabetes pod kontrolou, tyto náplasti zmizí.

Lupus

Tento stav je autoimunitní porucha se specifickými závažnými symptomy, které nesouvisí s jinými autoimunitními onemocněními. Když imunitní systém nerozpozná tělu vlastní buňky, mnohé orgánové systémy se mohou poškodit nebo projevit symptomy, včetně kůže.

Běžné příznaky lupusu zahrnují:

 • Bolest kloubů a svalů
 • Vyrážka
 • Vředy v ústech
 • Únava
 • Anémie
 • Krevní sraženiny
 • Horečka
 • Ztráta vlasů
 • Onemocnění oka
 • Bolest v hrudi
 • Problémy s ledvinami
 • Citlivost na světlo
 • Citlivost na sluneční světlo
 • Problémy s pamětí

Jedním z běžných příznaků lupusu na kůži je červená vyrážka ve tvaru motýla na nose a tvářích. Vyrážky se však mohou objevit i na jakékoli části těla, která je vystavena slunečnímu záření nebo UV záření. Když se objeví tyto vyrážky, můžete také zaznamenat zhoršení příznaků, jako je bolest kloubů, únava a horečka.

Jiná kožní onemocnění mohou souviset s lupusem. Podle Lupus Foundation of America se u přibližně 66 procent lidí s lupusem vyvine nějaká forma kožního onemocnění. 40 až 70 procent těchto lidí tvrdí, že jejich stav kůže se zhoršuje, když jsou vystaveni slunečnímu záření.

Podtyp lupus přímo ovlivňuje vaši pokožku. Kožní lupus erythematodes je spojena s lézemi, vředy a vyrážkami, které se s větší pravděpodobností objeví na částech kůže vystavených slunečnímu záření. Specifické typy kožního lupusu zahrnují:

 • Chronický kožní lupus/lupus disku. Jedná se o kruhové diskovité léze nebo vředy, které se objevují na obličeji nebo pokožce hlavy, ačkoli se mohou objevit iv jiných oblastech kůže. Jsou husté a šupinaté.

  Asi u 10 procent lidí, u kterých se vyvine diskoidní lupus, se později vyvine lupus v jiných tělesných systémech. Pokud diskoidní léze zůstanou na kůži dlouhou dobu, mohou se stát rakovinovými.

 • Subakutní kožní lupus. Na místech, kde byl orgán vystaven slunečnímu záření, se objevují léze nebo oblasti červené, šupinaté kůže. Mají jasné okraje a často vypadají jako červené kroužky.

  Přestože tyto změny mohou změnit barvu, často zmizí, když se kůže zahojí a nezanechají žádné jizvy. Tento typ lupusu se vyskytuje nejen v důsledku UV záření, ale také v důsledku vystavení fluorescenčnímu světlu.

 • Akutní kožní lupus. Je to stav spojený s jinými typy systémového lupusu a obvykle se vyskytuje během recidivy symptomů nebo exacerbací. Nejběžnější formou této vyrážky je vyrážka ve tvaru motýla na obličeji, ale může se objevit i na rukou, nohou nebo trupu, je-li vystavena slunečnímu záření.

  Stejně jako u subakutního kožního lupusu, vyrážka nezanechává jizvu, ale během hojení může změnit barvu kůže.

Hlavním přístupem ke zvládání kožních onemocnění souvisejících s lupusem je zvládání lupusu. Léčba může zahrnovat použití lokálního gelu nebo krému obsahujícího steroidy nebo použití kortikosteroidů na předpis. Preventivní opatření zahrnují vyhýbání se přímému slunečnímu záření, používání opalovacího krému, nošení klobouku a slunečních brýlí a hledání stínu vždy, když je to možné.

Štítná žláza

Některé z nejčastějších příznaků spojených s onemocněním štítné žlázy se objevují na vlasech, nehtech a kůži. Samotná štítná žláza je malá žláza na krku ve tvaru motýla, ale její hormony jsou mimo jiné nezbytné pro regulaci srdeční frekvence, dýchání a hmotnosti. Dalším častým příznakem onemocnění štítné žlázy je nevysvětlitelné tloustnutí nebo hubnutí.

Zde jsou některé příznaky problémů se štítnou žlázou:

 • Suchá kůže
 • Bledá nebo studená pokožka
 • Hydratovaná pokožka
 • Sametová, teplá pokožka
 • Hluboké vrásky na rukou a chodidlech
 • Nažloutlý nebo oranžový nádech na rukou nebo chodidlech
 • Rány, které se hojí pomalu
 • Zarudnutí nebo zarudnutí obličeje nebo rukou
 • Potíte se více nebo méně než dříve
 • Bezbolestné bulky na kůži
 • Fleky šupinaté, zbarvené kůže
 • Kožní náplasti, které jsou tvrdé a voskové
 • Zarudlé fleky bez svědění a bolesti, které přicházejí a odcházejí
 • Tmavší pokožka kolem úst nebo dásní
 • Tmavší pokožka v záhybech rukou

Na onemocnění štítné žlázy mohou poukazovat také vlasy a nehty, které rostou rychleji nebo pomaleji, suché a lámavé vlasy a nehty a další oblasti, které začnou otékat.

Jiná chronická kožní onemocnění

Zde jsou další běžná chronická kožní onemocnění:

 • Akné: Přestože se nejedná o život ohrožující onemocnění, akné se u některých lidí považuje za chronické onemocnění. V závislosti na závažnosti může akné zanechat jizvy na povrchu kůže a ohniska mohou vést k infekcím kůže.

  Akné je také příznakem jiných systémových nebo chronických onemocnění, jako je syndrom polycystických ovarií, vrozená adrenální hyperplazie a inzulínová rezistence.

 • Ekzém: Také nazýván atopická dermatitida, je kožní onemocnění, které obvykle začíná v dětství, ačkoli může začít i později v životě. Zánět, zarudnutí a podráždění kůže jsou běžné příznaky, které mohou přijít a odejít.

  Typicky je tento typ dermatitidy velmi svědivý a nepříjemný, ale poškrábání těchto oblastí může vést k dalšímu otoku a zarudnutí. Může také poškodit pokožku, což vede k prasklinám, olupování, „pláčení“ čiré tekutiny a strupům.

  V současnosti lékaři nevědí, co způsobuje ekzém, ale zdá se, že to souvisí s genetikou, životním prostředím a imunitním systémem.

 • Puchýřovité odloučení epidermis: Jedná se o skupinu vzácných kožních onemocnění, která způsobují křehkou pokožku, která často praská, praská a vytváří puchýře. Tyto příznaky obvykle začínají krátce po narození a v dětství a mohou se pohybovat od mírných až po závažné bez známé příčiny. Léčba zahrnuje léčbu ran, bolesti a zdraví pokožky.

  Předpokládá se, že epidermální puchýře jsou genetického původu. Toto je mutace v genu zděděném od jednoho z vašich rodičů, která mění způsob, jakým proteiny spojují kůži. V závažných případech se uvnitř těla objevují také puchýře a slzy.

 • Hnisavý zánět apokrinních potních žláz: Někdy tzv. obrácené aknéje to chronické zánětlivé onemocnění kůže, které způsobuje pupínky, bulky nebo vřídky na kůži a tunely nebo kanály pod kůží. Tvrdé bulky těsně pod povrchem kůže nebo bulky naplněné hnisem, které se objevují na kůži, se mohou stát bolestivými lézemi s drenáží nebo prosakováním.

  Hnisavý zánět apokrinních potních žláz začíná ve vlasových folikulech, ale může se rozšířit i do jiných částí kůže. Přesná příčina onemocnění není známa, ale vědci se domnívají, že je to způsobeno kombinací hormonů, prostředí a genetiky.

 • Rybí šupiny: Tato kožní porucha souvisí s genetickou mutací, ačkoli některé typy ichtyózy jsou idiopatické nebo způsobené určitými léky na předpis. Hlavním příznakem tohoto stavu je suchá, svědící, šupinatá, drsná a červená kůže.

  Závažnější formy této poruchy mohou postihnout vnitřní orgány. Lidé s touto genetickou poruchou obvykle vyžadují celoživotní léčbu.

 • Krtečky a melanom: Krtečky jsou běžné skvrny na kůži, které má většina lidí, ale změny na mateřská znaménka nebo objevení se nových mateřských znamének mohou naznačovat melanom nebo rakovinu kůže. Krtečky, které mění tvar, zvětšují se, vytvářejí zubaté okraje, tmavnou, mají nerovnoměrnou barvu, vysychají, praskají nebo dokonce krvácejí, by měl být vyšetřen dermatologem.
 • Rosacea: Někdy i tzv. rosacea, toto chronické onemocnění způsobuje pupínky a zarudnutí kůže, nejčastěji na tváři. Někdy tento stav způsobuje poškození očí. V pokročilých stádiích kůže začíná tloustnout.

  Léčba rosacey se zaměřuje na snížení propuknutí a zklidnění pokožky, ale neexistuje žádná léčba.

 • Seboroická dermatitida: I když se tento stav nejčastěji vyskytuje u kojenců, jedná se o tzv. čepice do kolébky, může se objevit také u dospělých. Na pokožce hlavy nebo jiných částech pokožky se objevují šupinaté, mastné skvrny. U kojenců spontánně ustoupí, ale u dospělých mohou být tato zarudlá, oteklá a ztvrdlá místa chronická.

Změny na kůži mohou naznačovat změny ve vašem celkovém zdraví

Pokud zpozorujete jakékoli bolestivé, znepokojující nebo nevzhledné kožní změny, domluvte si schůzku s dermatologem. I když můžete shromáždit užitečné informace, které vám pomohou pochopit základní chronická nebo chronická kožní onemocnění a jak ovlivňují vaše zdraví, je důležité, abyste od svých lékařů obdrželi vhodnou diagnózu a plán léčby.

Včasný zásah a správná léčba mohou pomoci snížit nebo odstranit mnohé kožní problémy. Neignorujte varovné signály. Požádejte o pomoc dermatologa.

Bibliografie:
O chronických onemocněních. (leden ). Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC).
Typy artritidy. (únor ). Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC).
Revmatoidní artritida (RA). (červenec ). Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC).
Jak revmatoidní artritida ovlivňuje pokožku? (říjen ). Dnešní lékařské zprávy.
Psoriatická artritida. (prosinec ). Národní zdravotní služba (NHS).
Autoimunitní onemocnění, která postihují kůži a pojivovou tkáň: seznam autoimunitních onemocnění a jejich symptomy. (červen ). Dnešní lékařské zprávy.
Přehled pemfigu. (červen ). Národní institut artritidy, muskuloskeletálních a kožních chorob (NIAMSD).
Diabetes mellitus: rozdíly mezi typy jedna a dva. (prosinec ). Dnešní lékařské zprávy.
Diabetes mellitus: 12 varovných signálů, které se objevují na vaší kůži. Asociace Americké akademie dermatologie (AAD).
Symptomy lupus. (říjen ). Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC).
Jak lupus ovlivňuje pokožku. (). Lupus Foundation of America.
Nemoc štítné žlázy: Kontrolní seznam změn kůže, vlasů a nehtů. Asociace Americké akademie dermatologie (AAD).
Konstantní stavy: běžná kožní onemocnění a stavy. (březen ). Dnešní lékařské zprávy.
Akné recenze. (srpen ). Národní institut artritidy, muskuloskeletálních a kožních chorob (NIAMSD).
Akné jako chronické systémové onemocnění. (listopad ). Klinická dermatologie.
Atopická dermatitida. (září ). Národní institut artritidy, muskuloskeletálních a kožních chorob (NIAMSD).
Epidermolýza močového měchýře. (březen ). Národní institut artritidy, muskuloskeletálních a kožních chorob (NIAMSD).
Hnisavý zánět apokrinních potních žláz. (únor ). Národní institut artritidy, muskuloskeletálních a kožních chorob (NIAMSD).
Rybí šupiny. (březen ). Národní institut artritidy, muskuloskeletálních a kožních chorob (NIAMSD).
Přehled rosacey. (duben ). Národní institut artritidy, muskuloskeletálních a kožních chorob (NIAMSD).

Napsat komentář