Chemický peeling vs. Laserový resurfacing– Každodenní péče o vaši pokožku a vlasy Napsala Andrea

Díky chemickému peelingu a laserovému resurfacingu byla nalezena různá kožní onemocnění. Obě ošetření mají společný cíl snížit projevy stárnutí nebo zlepšit vzhled pleti. Ale jaká léčba je pro vás vhodná? Odpověď na tuto otázku bude do značné míry záviset na vaší preferované úrovni intenzity, toho, co se snažíte napravit, a času a nákladů, které jste ochotni tomuto postupu vyhradit. Pochopte, co každý proces zahrnuje, abyste si mohli vybrat tu správnou možnost pro vás.

Soudní proces

Laserový resurfacing je technika, která nasměruje krátké, zaostřené paprsky a pulzy světla na pokožku, aby se ošetřila. Na druhé straně peelingy používají ovocné kyseliny nebo chemikálie s různou intenzitou k odstranění svrchních vrstev pokožky.

Na co se zaměřujete

Počet kožních stavů, na které se lze zaměřit pomocí peelingu, je působivý, od jizev po akné a stařeckých skvrn až po problémy s pigmentací a poškození sluncem. Zatímco chemický peeling dokáže zredukovat jemné linky a drsnou pokožku, s hlubokými vráskami či ochablou pokožkou si ošetření tak dobře neporadí. Lasery řeší kožní onemocnění, od poškození sluncem až po hnědé skvrny nebo jizvy. Některé typy vrásek jsou lepšími kandidáty na laserové ošetření než jiné, například linie kolem očí a vertikální vrásky kolem úst. Textuře prospívá i použití laseru, který dokáže napnout a vyhladit pokožku.

Úroveň intenzity

Peelingy a lasery mají také různé úrovně intenzity. Můžete si vybrat lehký peeling, který si můžete udělat o přestávce na oběd, jako je například alfa hydroxykyselina, nebo se můžete rozhodnout pro hlubší ošetření s vyšší koncentrací kyseliny trichloroctové pro boj proti jemným vráskám, změně barvy nebo drsné struktuře pokožky. Pokud s peelingem začínáte, začněte jemnou kúrou, která obsahuje jemnější složky, jako je kyselina mléčná, kyselina mandlová a kyselina vrbová kůra, a vyberte si koncentrovanější přípravky. Laserová obnova se dodává ve dvou různých typech. Ablativní lasery odstraňují vnější vrstvy pokožky, odstraňují vrásky a problémová místa. Neablativní lasery jsou méně invazivní možností; stimulují pokožku, aby produkovala více kolagenu.

Jednoduché použití

Oba zákroky lze provést v ambulanci vašeho dermatologa nebo doma. Domácí peelingy i volně prodejné laserové přístroje však nemají takovou intenzitu jako ošetření dodávaná v ambulanci lékaře. Oba mohou mít také vedlejší účinky – zarudnutí, hyperpigmentaci nebo jizvení – pokud se nepoužívají podle pokynů.

Možné vedlejší účinky

Chemický peeling dělá přesně to, co naznačuje jeho název: odstraňuje vnější vrstvy pokožky. Pro ty, kteří mají citlivou kůži, to může způsobit problémy. Někteří lidé mohou zaznamenat změnu tónu pokožky na ošetřovaných místech, která může být dočasná nebo trvalá. Riziko vzniku peelingu však můžete minimalizovat výběrem vhodného ošetření pro váš typ pleti – například nižší koncentrací účinných látek – a správným ošetřením vašeho kožního problému, jako je například kyselina salicylová k léčbě akné. Laserová reakce se bude lišit v závislosti na osobě a typu léčby. Ošetření na obnovu povrchu v ordinaci může zanechat pokožku červenou a křupavou na několik týdnů, kdy se pokožka hojí. Všechny léčby představují riziko zjizvení nebo infekce.

Náklady, údržba a čas obnovy

V průměru jsou laserová ošetření dražší možností než chemický peeling. Přesná cena se liší v závislosti na typu ošetření, použité anestézii, zkušenostech osoby, která ošetření provádí a podobně. Podle statistik ASPS (American Society of Plastic Surgeons) z roku 2014 jsou průměrné náklady na laserovou opravu kůže 2 146 USD za ablativní a 1 062 USD za neablativní.

Přestože výhody laserového resurfacingu mohou trvat dlouho, méně invazivní ošetření se mohou opakovat častěji. Jednodušší ošetření pomocí laseru i peelingu bude levnější než hloubkové ošetření, ale výsledky hlubšího ošetření budou trvat déle. Úplného účinku laserového ošetření si nemusíte všimnout celé měsíce, v závislosti na hloubce zákroku. I když hlubší peelingy, které používají fenol nebo kyselinu trichloroctovou k dosažení střední vrstvy pokožky, mají dobu zotavení několik týdnů nebo více, výsledky mohou trvat až 10 let.

Podle Americké společnosti plastických chirurgů jsou průměrné náklady na chemický peeling 706 dolarů v závislosti na postupu a místě, kde žijete. Například lehký peeling na tvář stojí asi 100 dolarů za aplikaci, ale peeling na celý obličej s fenolem může stát od 3 000 do 4 000 dolarů. Pro hlubší peeling, jako je fenol, je doba zotavení obvykle asi dva týdny, zatímco lehké chemické peelingy, které používají alfa nebo beta hydroxykyseliny, nemají vůbec žádnou dobu zotavení.

Tento článek byl zhodnocen dermatologkou Dr. Emmy Graberovou.

Napsat komentář