Červené hrboly na rukou: co jsou to?– Tipy pro zářivé vlasy a pleť přečtěte si moje doporučení

Všimli jste si někdy červených hrbolků na rukou, které jako by vyšly odnikud? Ať už svědí nebo ne, tyto skvrny jsou často snadno viditelné a obtížně se ignorují. Jednoduše se nemůžete přestat dívat – nebo ještě hůře, škrábat se. Dermatoložka Erin Gilbert, MD, PhD, certifikovaná výborem, pomáhá vysvětlit různé důvody těchto červených otoků, markery, které vám pomohou identifikovat konkrétní příčinu a možnosti léčby každého z nich.

1. Pilířová keratóza

Mnozí z nás znají červené otoky, které se podobají husímu masu. Měli jsme to, když jsme byli děti, někteří to máme dodnes. Příčinou je pravděpodobně keratóza pilaris (KP). Dr. Gilbert poznamenává, že tento běžný stav kůže může být variantou ekzému. Říká: „Přichází v různých formách v různém věku. Někdy ji mají mladí lidé na tváři, zatímco starší ji mohou mít na stehnech nebo rukou.

Symptomy: KP se jeví jako červené otoky, které nebolí ani nesvědí, ale jsou drsné na dotek. Přestože je neškodný, doktor Gilbert radí, že stav se může zhoršit vlivem počasí. „Protože vaše pokožka je v zimě poněkud sušší,“ říká Gilbert, „keratóza pilíře může být drsnější a nerovnoměrnější.“ Kvůli červeným oblastem kolem vlasových folikulů se „v letních měsících mohou stát červené fleky viditelnějšími, protože jste teplejší a více se červenáte.“

Jak zvládnout: Při léčbě KP je klíčová hydratace. Dr. Gilbert doporučuje produkty, které obsahují složku, která rozkládá keratin. Hledejte: alfa-hydroxykyselinu, kyselinu mléčnou, kyselinu salicylovouc kyselina nebo močovina. Používejte jednou nebo dvakrát denně k vyhlazení pokožky.

2. Folikulitida

Folikulitida je zánět vlasového folikulu, který může vést k červenému otoku, citlivým vřídkám a bílým skvrnám. Existují dva typy: to, co doktor Gilbert nazývá „infekční a neinfekční“. Existuje několik příčin tohoto stavu, včetně bakteriálních infekcí způsobených kvasinkami a kandidou (aka infekční folikulitida), jakož i fyzického podráždění, jako jsou popáleniny, zarostlé chloupky nebo ucpání vlasových folikulů silnými zvlhčovači (folikulitida). neinfekční).

Symptomy: Při bližším zkoumání mohou být bolestivé červené otoky spojeny s folikulitidou bílé tečky. Tyto skvrny se nacházejí kolem vlasových folikulů a mohou způsobit svědění. Mírné případy mohou zmizet samy, ale závažné infekce se mohou rozšířit a vyžadují okamžitou léčbu.

Jak zvládnout: Dr. Gilbert vám doporučuje, abyste navštívili dermatologa, aby určil, jaký typ folikulitidy máte. Mohou odebrat vzorek oblasti, aby rozlišili různé typy a předepsali správnou léčbu.

Pokud je stav fyzický (a ve spektru akné), použijte benzoylperoxid nebo lokální lék na akné. Při bakteriální folikulitidě vás lékař pravděpodobně bude léčit antibiotickým čisticím prostředkem a může vám předepsat lokální nebo perorální antibiotika. U kvasinkových nebo kandidových infekcí lokální antimykotické krémy; někdy jsou předepsány perorální antifungální léky.

3. Akné

Akné je nejčastějším kožním onemocněním ve Spojených státech. Tyto skvrny způsobené ucpanými póry a bakteriemi se často nacházejí v oblastech těla, které produkují hodně mazu a potu, což může zahrnovat ramena a paže.

Symptomy: Existují různé typy akné, bílé tečky a černé tečky, jakož i zanícené akné, které se může jevit jako vyražené červené hrbolky citlivé na dotek.

Jak zvládnout: V závislosti na vašem typu akné jsou k dispozici různé způsoby léčby, od lokálních léků až po perorální léky. Mnohé čistící a exfoliační produkty jsou navrženy tak, aby minimalizovaly a ošetřily vyrážky.

4. Uštípnutí hmyzem

Kousnutí hmyzem je běžným kožním problémem, který může také způsobit velkou úzkost (protože léčba může vyžadovat důkladné vyčištění domu). Od svrabu přes kontakt kůže na kůži až po štěnice žijící ve vašem nábytku, tyto červené hrbolky nejsou tak přátelskými dárky od vašich hmyzích sousedů.

Symptomy: Kousnutí se může objevit v lineárním vzoru a je extrémně svědivé. U štěnic doktor Gilbert ukazuje větším soustem na „znamení k snídani, obědu a večeři“ a pak se každé následující sousto zmenšuje a zmenšuje, když se hmyz během masové hostiny unaví. (Teď mě to celé svědí, že?)

Jak zvládnout: Steroidní krém pomůže svědění. Zbavit se štěnice domácí zahrnuje výměnu matrace a profesionální ošetření bytu či domu. Zamoření svrabem vyžaduje celotělové ošetření se specifickým předpisem pro kůži s použitím permethrinového krému, který tělo zabíjí. Namažte si celé tělo krémem a spěte s ním. Potom vyčistěte listy a postupujte podle konkrétních kroků, abyste se zbavili prostoru pro škůdce.

Napsat komentář