Ceramidy: vše, co potřebujete vědět – co dělají ceramidy? Jak fungují ceramidy? A jsou ceramidy bezpečné?– Každodenní péče o vaše tělo

V tomto článku budeme hovořit o Ceramidy: vše, co potřebujete vědět – co dělají ceramidy? Jak fungují ceramidy? A jsou ceramidy bezpečné?

.

Proč se vyplatí starat se o ceramidy?

Jedním z nejdůležitějších faktorů při nákupu produktů péče o pleť je věnovat čas průzkumu složek, které obsahují; a pokud máte suchou, šupinatou nebo svědivou pokožku, možná jste již slyšeli, že produkty péče o pleť s ceramidy mohou být nezbytnou součástí vaší sady péče o pleť.

Pokud hledáte ceramidy, možná hledáte čistou, ale účinnou péči o pleť. Jednou ze značek, které doporučujeme, je Carrot & Stick. Více o této značce si můžete přečíst ve spodní části článku.

Ceramidy možná nejsou tak známé jako jiné účinné složky péče o pleť, jako je retinol a kolagen, ale hrají důležitou roli při udržování zdravé pokožky. Například produkty péče o pleť s ceramidy mohou pomoci při léčbě několika různých kožních problémů, zvláště pokud máte obavy o hydrataci.

Chcete-li přidat položky obsahující tuto složku do vaší současné sady péče o pleť, je důležité pochopit, jak funguje a jakou roli hraje při hojení poškozené pokožky. Produkty péče o pleť Ceramides může používat kdokoli a jsou široce dostupné bez lékařského předpisu.

Co jsou ceramidy?

Než použijete ceramidové produkty péče o pleť, pravděpodobně budete chtít vědět, co jsou ceramidy a jak fungují.

Ceramidy se přirozeně vyskytují v těle a jsou jedním z devíti lipidů přítomných v epidermis pokožky, nejvyšších vrstvách kůže. Lipidy jsou skupinou složek, které zahrnují tuky, vosky, oleje, některé vitamíny a hormony.

Ceramidy jsou ve skutečnosti součástí podskupiny lipidů zvaných sfingolipidy. Ceramidy působí podobně jako malta mezi cihlami a pomáhají udržovat vlhkost ve spojení s kožními buňkami přítomnými v nejsvrchnějších vrstvách pokožky.

To je mimořádně důležité pro zdraví pokožky, neboť jsou součástí přirozené bariéry pokožky.

Přirozená bariéra pokožky zahrnuje řadu olejů, aminokyselin, mastných kyselin a cholesterolu. Tato bariéra pomáhá chránit pokožku před poškozením, bakteriemi a alergeny a snižuje ztrátu epidermální vody nebo transepidermální ztrátu vody. Transepidermální ztráta vody nebo TEWL se týká procesu ztráty vody z pokožky do vzduchu. Nejčastěji se to týká suché pokožky, stárnoucí pokožky nebo pokožky, která byla poškozena nebo narušena.

Ceramidy jako součást přirozené bariéry pokožky pomáhají předcházet ztrátě vlhkosti přes epidermis nebo svrchní vrstvu pokožky. Když lidé pociťují suchou pokožku, je to často způsobeno ztrátou ceramidů v kůži, což může také způsobit svědění, škálování, odlupování a šupinatění.

Používání ceramidových produktů péče o pleť může pomoci doplnit lipidy ztracené v důsledku chronické suchosti, environmentálních faktorů, stárnutí a poškození pokožky způsobeného určitými stavy kůže.

Kdo by měl používat ceramidy?

Většina typů pleti může mít prospěch z ceramidů, ale suché, poškozené nebo stárnoucí pleti může prospět nejvíc.

Stárnutí

Výzkum ukázal, že do věku 30 let pravděpodobně ztratíte 40 % přirozeně se vyskytujících ceramidů v pokožce, přičemž ve věku 40 let se to zvýší na 60 % as přibývajícím věkem se zvýší. To je jeden z důvodů, proč mnoho lidí v tomto věku pociťuje změnu suchosti pokožky. Snížení počtu přirozeně produkovaných ceramidů může snížit schopnost pokožky zadržovat vodu a udržovat zdravou funkci.

Poškozené nebo s nimi manipulované

Jedním z dalších hlavních důvodů, proč byste mohli potřebovat další pomoc ceramidů, je, že vaše pokožka může být poškozena nebo ohrožena. Poškozená nebo narušená pokožka často označuje poškození přirozené bariéry pokožky. Může k tomu dojít v důsledku nadměrné exfoliace, nadměrného používání účinných látek, citlivosti nebo některých kožních onemocnění, jako je ekzém. Poškození přirozené bariéry pokožky může způsobit, že pokožka bude citlivější a sušší.

Suchá kůže

Suchá pokožka může mít mnoho podob a má mnoho různých příčin. Můžete mít suchou pleť se sklonem k akné nebo suchou pleť, která se zhoršuje stárnutím. Ceramidy mohou podpořit suchou pokožku a zabránit další ztrátě vody a poškození.

Co dělají ceramidy pro pokožku?

Pokud uvažujete o použití ceramidového produktu péče o pleť, měli byste nejprve pochopit, jaké typy problémů péče o pleť léčí, abyste si mohli vybrat ten, který je nejúčinnější. Mnohé studie například ukázaly, že lidé trpící ekzémem, který způsobuje zarudnutí, šupinatění a šupinatění kůže, a lidé trpící psoriázou, která se projevuje suchými, svědivými, hrubými šupinami na kůži, mají výrazné snížení obsahu ceramidů. v jejich kůži.

Obnovuje přirozenou kožní bariéru

Snížení množství přirozeně produkovaných ceramidů může ovlivnit fungování přirozené bariéry pokožky a její schopnost chránit pokožku a udržovat ji hydratovanou. Používání ceramidových produktů může podpořit zdraví přirozené bariéry pokožky zlepšením hydratace, elasticity a prevencí šupinatění.

Vlhkost

Ceramidy podporují zdraví kožní bariéry. Když má pokožka zdravou kožní bariéru, pomáhá udržovat pokožku hydratovanou a zabraňuje ztrátě vody. Ztráta vody nebo transepidermální ztráta vody je hlavní příčinou suché nebo dehydratované pokožky. Může zanechat pokožku matnou a dehydrovanou.

Aktivní složky

Zatímco drsné aktivní složky, jako jsou kyseliny nebo retinoidy, mohou při nadměrném používání způsobit poškození přirozené bariéry pokožky, ceramidy mohou pomoci pokožce lépe snášet aktivní složky. Podporou přirozené bariéry pokožky mohou ceramidy pomoci snížit citlivost nebo podráždění, které může být způsobeno používáním účinných látek.

Stárnutí

Ceramidy mohou pomoci snížit viditelné známky stárnutí pokožky. Mohou pomoci snížit ztrátu vody, snížit suchost a chránit kůži před poškozením.

Zánět

Zánět je často doprovázen stavem kůže spojeným s transepidermální ztrátou vody. Stavy jako ekzém, akné, psoriáza a rosacea mohou zvýšit zánětlivou reakci pokožky. Výzkum naznačuje, že snížení suchosti pokožky a podpora přirozené bariéry pokožky může pomoci uklidnit podrážděnou nebo podrážděnou pokožku.

Jak zvýšit množství ceramidů v pokožce?

Nejlepším způsobem, jak zvýšit hladinu ceramidů v pokožce, je aplikovat je lokálně pomocí krému nebo hydratačního krému na bázi ceramidů. Prospěšné však může být také zvýšení příjmu zdravých tuků ve stravě. Výzkum naznačuje, že kvalita olejů produkovaných pokožkou často závisí na stravě.

Pokud hledáte přírodní zdroj ceramidů, sladké brambory obsahují malé množství ceramidů. Dokud však nenaplníte chladničku pomerančovými hlízami, není zcela jasné, zda sladké brambory mohou zvýšit hladinu ceramidů prostřednictvím stravy nebo dokonce i při aplikaci na pokožku. Topická léčba je stále nejlepším způsobem, jak zvýšit množství ceramidů.

Jsou ceramidy komedogenní?

Ceramidy jsou nekomedogenní složky, takže neucpávají póry. Často jsou ovšem formulovány s těžkými, zvlhčujícími složkami, které pomáhají vysušovat pokožku. Tyto těžší formulace často obsahují komedogenní složky, takže je nejlepší se ujistit, že produkt, o kterém uvažujete, je nekomedogenní.

Ne všechny těžké produkty mohou ucpat póry, ve skutečnosti některé z nejtěžších složek, jako například vazelína, nejsou ve skutečnosti komedogenní. Svůj průzkum si musíte udělat jen tehdy, máte-li suchou pokožku, která se navíc snadno zanáší.

Jsou ceramidy dobré pro citlivou kůži?

Ceramidy se považují za vynikající pro citlivé typy pleti, neboť pomáhají podporovat přirozenou bariéru pokožky. Zdravá přirozená bariéra může pomoci snížit příznaky citlivosti, jako je podráždění, pálení nebo suchost.

Jsou ceramidy dobré na akné?

Ceramidy mohou být dobrým řešením pro pleť se sklonem k akné. Ceramidy mohou pomoci uklidnit podrážděnou pokožku a pomoci snížit suchost, pálení a podporu přirozená kožní bariéra. Vždy je však nejlepší promluvit si s dermatologem nebo lékařem, abyste zjistili, jak mohou ceramidy pomoci při léčbě akné.

Jsou ceramidy přírodní?

Ceramidy se přirozeně vyskytují v kůži a jsou normální součástí zdravé funkce kůže. Pro použití v péči o pleť se však vyrábějí synteticky. To umožňuje pokožce doplnit nebo doplnit ceramidy, které přirozeně produkuje.

Vlasové ceramidy

Ceramidy mohou být prospěšné pro vlasy i kůži. Ceramidy mohou pomoci udržet vlasovou kutikulu rovnou, což pomáhá zlepšit lesk a předcházet statické elektřině a krepovatění.

Ceramidy najdeme v přípravcích, které jsou určeny pro chemicky ošetřované, barvené či odbarvované vlasy. Je to proto, že mohou pomoci zlepšit vzhled vašich vlasů a zvýšit zadržování vody.

Jsou ceramidy veganské?

Ceramidy jsou veganské složky. Jsou vyráběny synteticky bez použití živočišných složek nebo živočišných vedlejších produktů. Vždy se ujistěte, že ostatní složky vašeho produktu jsou veganské a že značka netestuje na zvířatech.

Jsou ceramidy bezpečné během těhotenství?

Ceramidy se během těhotenství obecně považují za bezpečné. Vždy je však nejlepší poradit se se svým lékařem nebo specialistou, abyste zjistili, zda jsou pro vaši situaci nejlepší.

Jsou ceramidy bezpečné?

Použití ceramidů se považuje za bezpečné. Panel expertů na hodnocení kosmetických přísad, skupina zodpovědná za nezávislé hodnocení složek péče o pleť a kosmetických složek, přehodnotila jejich bezpečnost. Panel expertů rozhodl, že jsou bezpečné pro jejich současné použití a v aktuálně používaných koncentracích.

Co je třeba zvážit při výběru produktu na bázi ceramidů?

Při výběru ceramidového produktu, který může být pro vás nejlepší, je třeba zvážit několik věcí.

Jedním ze způsobů, jak si vybrat takový produkt, je úzká spolupráce s vaším dermatologem. Budou schopni poskytnout posouzení vašich kožních problémů a implementovat ošetřující produkt nebo produkty, které nejlépe vyhovují vašim potřebám.

Při nákupu ceramidových produktů péče o pleť si jistě přečtěte složení, protože ne všechny hydratační krémy mají stejný vzorec. Přípravek s obsahem ceramidů, mastných kyselin a hydratačních složek, jako je kyselina hyaluronová, poskytuje pokožce největší podporu.

Při koupi přípravku pro péči o pleť s ceramidy se snažte vyhnout přípravkům, které obsahují vysušující nebo dráždivé složky, jako jsou alkoholy nebo kyseliny, případně silné účinné látky.

Výrobky péče o pleť s ceramidy mohou být pro vaši pokožku dobré, ale výběr správného produktu s nedráždivými účinnými složkami je rozhodující pro dosažení nejlepších výsledků.

Jaké jsou různé ceramidy?

Existuje mnoho různých ceramidů a všechny mají různé názvy. To může být poněkud matoucí, když zkontrolujete seznam složek na produktu, abyste zjistili, zda je pro vás to pravé. Zde je rozpis různých typů ceramidů:

Druhy ceramidů

Kůže produkuje devět různých typů ceramidů. Typ a struktura různých ceramidů určuje jejich funkci. V seznamu složek produktů péče o pleť naleznete ceramidy uvedené jako ceramid AP, ceramid EOP, ceramid NG, ceramid NP, ceramid NS, fytosfinosin a sfingozin.

ceramid 1

Ceramid 1 byl první ceramid objeven v roce 1982. Má jedinečnou strukturu, neboť se skládá ze sfingozinové báze a kyseliny linolové, esenciální mastné kyseliny s významnými úkoly v lipidové bariéře epidermis.

Ceramid 1 představuje asi 6,5 % z celkového množství ceramidů ve stratum corneum. Ceramid 1 může být na etiketě složky produktu označován také jako Ceramide EOS. „E“ znamená, že struktura tohoto ceramidu je mastná kyselina spojená s esterem. „O“ označuje typ mastné kyseliny s amidovými vazbami, což je v tomto případě omega hydroxy mastná kyselina. „S“ znamená, že tento ceramid má sfingozinovou bázi.

Věří se, že ceramid 1 hraje vazebnou roli v lipidových vrstvách stratum corneum. Jeho jedinečná struktura mu umožňuje působit jako molekulární nýt, který spojuje mnoho dvojvrstev svrchních vrstev pokožky.

Kromě toho ceramidy 1, 4 a 7 hrají důležitou roli v integritě epidermis a slouží jako hlavní skladovací prostory pro kyselinu linolovou.

Ceramid 1 a Ceramid 3 synergicky působí na zlepšení bariérové ​​funkce pokožky, což pomáhá předcházet škodlivým vlivům prostředí a také zabraňuje dehydrataci pokožky. Ceramid 1 lze nalézt v produktech péče o pleť, jejichž cílem je hydratovat a doplnit pleť.

ceramid 3

Ceramid 3 se skládá z fytosfingosinové báze a kyseliny stearové, nasycené mastné kyseliny. Tvoří přibližně 22,1 % z celkového množství ceramidů ve stratum corneum (nejsvrchnější vrstva kůže).

Ceramid 3 může být také označován jako Ceramide NP nebo N-stearoyl fytosfingosin.

Ceramid 3 a Ceramid 1 synergicky působí na zlepšení bariérové ​​funkce pokožky, která pomáhá chránit před škodlivými environmentálními dráždidly a také zabraňuje dehydrataci pokožky.

Ceramid AP

Ceramid AP, také známý jako a-hydroxy-N-stearoyl fytosfingosin, představuje přibližně 8,8 % z celkového množství ceramidů ve stratum corneum.

Ceramide AP může být také označován jako ceramid 6 na etiketě složky produktu, která je založena na původní nomenklatuře INCI.

EOP ceramid

Ceramid EOP je typ ceramidu, který se přirozeně vyskytuje v kůži a představuje přibližně 1,1 % z celkového množství ceramidů ve stratum corneum.

„EOP“ v názvu složky je založen na struktuře tohoto ceramidu. „E“ znamená, že existuje esterově vázaná mastná kyselina. „O“ označuje typ mastné kyseliny s amidovými vazbami, což je v tomto případě omega hydroxy mastná kyselina. „P“ označuje fytosfingozinovou bázi.

EOP Ceramide může být také označován jako Ceramide 9 na etiketě složky produktu, která je založena na původní nomenklatuře INCI.

Ceramid 6-II

Ceramid 6-II je typ ceramidu, který se přirozeně nachází ve stratum corneum (nejsvrchnější vrstva kůže). Tvoří asi 8,8% z celkového množství ceramidů ve stratum corneum.

Ceramid 6-II může být na etiketě produktu označován také jako Ceramide AP, což odpovídá nové nomenklatuře INCI pro tuto složku.

„A“ znamená alfa hydroxy mastnou kyselinu a „P“ znamená fytosfingosinovou bázi.

Naše oblíbená čistá péče o pleť

Není třeba dělat kompromisy, pokud jde o nalezení účinné a bezpečné péče o pleť. Pokud hledáte účinné produkty péče o pleť, které neobsahují škodlivé toxiny, doporučujeme Carrot & Stick.

Carrot & Stick se zavázala vytvářet receptury rostlinného původu, které přinášejí pozoruhodné výsledky bez spoléhání na toxické chemikálie nebo standardní konzervační látky. Carrot & Stick má tvrdý přístup k péči o pleť a dokonale vyvažuje šetrnou péči o rostliny s inovativní vědou.

Bibliografie:
Spada F, Barnes, Greive KA. Hydratace pokožky je výrazně posílena krémem vytvořeným tak, aby napodoboval přirozené hydratační systémy pokožky. Clin Cosmetic Investig Dermatol. ;11:491-497. Zveřejněno 15. října
Del Rosso JQ, Levin J. Klinický význam udržování funkční integrity stratum corneum ve zdravé i postižené kůži. J Clin Aesthet Dermatol. ;4(9):22-42.

Napsat komentář