Bílé víno a rosacea: spouštěče vs. PŘÍČINA– Přirozeně pečujte o své tělo Přečtěte si Andreina doporučení

Mnozí z nás po vypití sklenky či dvou vína (včetně mě) zažili mírné zarudnutí nebo červenou „záři“. Naštěstí je toto zarudnutí jen dočasné a má tendenci zmizet během několika hodin. Pro některé konzumenty vína však může být zarudnutí znakem něčeho trochu jiného.

Nová studie o riziku rosacey a alkoholu

Nedávná studie spojovala konzumaci alkoholu se zvýšeným rizikem rosacey – zánětlivého onemocnění kůže s příznaky od mírného zarudnutí až po vyrážky a otoky podobné akné. Studie publikovaná v časopise Journal of American Academy of Dermatology může znamenat špatnou zprávu pro konzumenty bílého vína (i alkoholu, ale k tomu se ještě dostaneme).

Světlejší odstín vína má tendenci brát hodně tepla od pijáků vína, kteří vítají chuťové profily a zdravotní benefity červené před bílou. Zatímco chuť je zcela subjektivní, tato studie ukazuje, že bílé víno může být pro vaše srdce stejně dobré jako jeho tmavší protějšek.

Ponořili jsme se do objevů a vypadá to, že bílé víno opět exploduje. Dosud jedna studie naznačila, že červené víno bylo největším potravinovým spouštěčem rosacey, ale nové důkazy naznačují, že Sauv Blanc vám spíše ublíží než Cab.

Přehled studie a její zjištění

Podle studie, která sledovala 82 737 žen v letech 1991 až 2005, „konzumace alkoholu byla významně spojena se zvýšeným rizikem rosacey u žen.“ Konkrétně zvýšená spotřeba bílé víno (těsně následuje likér) se pojí se zvýšeným rizikem rosacey. Studie také poznamenala, že výsledky byly závislé na dávce, což znamená, že čím více alkoholu konzumujete, tím větší je korelace. Naopak u účastníků, kteří během studie pili červené víno, pivo nebo žádný alkohol, byla menší pravděpodobnost, že budou vykazovat trend.

Bílé víno a rosacea: spouštěče vs. PŘÍČINA

Rosacea ještě není plně pochopen stav. Existují způsoby, jak zvládnout symptomy a předcházet záchvatům, ale příčiny a potenciální možnosti léčby jsou stále relativně neznámé. Mnoho lidí s rosaceou je schopno identifikovat a vyhnout se určitým spouštěčům, aby zabránili vyrážkám. A alkohol je skutečně jedním z nejběžnějších spouštěčů – podle ředitele Medical Dr. Ashley Magovern. Avšak to, co víme o spouštěčích, se týká pouze erupcí – ne nutně nových případů rosacey.

Studie, která byla součástí větší zdravotnické studie s názvem The Nurses‘ Health Study II, dospěla k závěru, že existuje významný rozdíl v korelaci mezi alkoholem, který vyvolává záchvat a potenciálně způsobuje rozvoj rosacey jako celku. Ve svých zjištěních autoři studie Suyun Li, BA; Euyoung Cho, ScD; Aaron M. Drucker, MD; Abrar A. Qureshi, MD, MPH; a Wen-Qing Li, PhD vysvětlili rozdíl:

„[A]Z jednotlivých druhů alkoholických nápojů byly s rizikem rosacey výrazně spojeny jen bílé víno a likér. Proto je vývoj rosacey a fenomén zarudnutí červeného vína vedoucí k exacerbaci rosacey pravděpodobně odlišný.“ Jinými slovy, červené víno vám může dodat lesk, o kterém jsme mluvili dříve, ale pravděpodobně nezvýší riziko rosacey, než bílé víno.

Toto rozlišení může do značné míry souviset s bílým vínem a alkoholickými nápoji, které obsahují vysoké koncentrace alkoholu – avšak bez protizánětlivých složek – takže tyto druhy s větší pravděpodobností způsobují zánět. A protože rosacea je zánětlivé onemocnění kůže, dává smysl, že by to byla pravda.

Takže i když vám bílé víno nemusí nutně způsobit rosaceu (a to vám neříkám, abyste se jí vzdali), je to rozhodně zajímavý nález. Co si myslíte o zjištěních? Máte podobnou zkušenost s alkoholem a růžovkou? Podělte se o své myšlenky v komentářích níže.

Napsat komentář