ANTIOXIDANTY CO TO JE A JAK FUNGUJÍ?

Pokud jste se snažili najít rady jak nejlépe pečovat o svou pleť, s největší pravděpodobností jste se setkali s pojmy jako jsou „volné radikály“ nebo „antioxidanty“. Zjistili jste, že na jedné straně jsou jakési volné radikály, které se každý den snaží napadnout vaši pleť (a nejen tu, ale i tělo celkově) a na straně druhé jsou antioxidanty, které vás proti nim chrání. Věděli jste ale, odkud se tyto volné radikály berou a jak takový boj antioxidantů proti nim vypadá? Pojďme si to vysvětlit níže.

CO JSOU TO VOLNÉ RADIKÁLY?

Molekuly jsou tvořeny atomy, atom je potom tvořen protony, neutrony a elektrony. Tyto elektrony potřebují být v páru, aby dobře fungovaly.

 Volné radikály jsou známé tím, že poškozují zdravé buňky v našem těle. Jsou to nestabilní molekuly, kterým chybí jeden elektron. Tyto nestabilní molekuly se neustále snaží ukradnout ten chybějící elektron ostatním stabilním molekulám. To znamená, že ty molekuly, kterým byl „ukraden“ elektron, se potom stanou nestabilní, což způsobuje řetězovou reakci. Na tuto řetězovou reakci se běžně odkazuje jako na poškození volnými radikály. Tento proces způsobuje poškození našeho DNA, což následně vede k procesu stárnutí.

Poškození volnými radikály se děje ve všech buňkách v našem těle a dlouhou dobu ho nemůžeme vidět ani cítit. A co způsobuje, že molekula ztratí jeden ze svých elektronů?

Mezi nejčastější spouštěče volných radikálů patří UV záření, znečištěné ovzduší, cigaretový kouř, alkohol, nezdravá strava, dlouhodobý stres, nedostatek spánku i používání kosmetických výrobků, které způsobují zánětlivost pleti.

Možná se teď sami sebe ptáte jak takové poškození volnými radikály vypadá a jak se dá zastavit. Proto čtěte dál.

PROJEVY STÁRNUTÍ KŮŽE VLIVEM VOLNÝCH RADIKÁLŮ

Stárnutí kůže způsobené volnými radikály se projevuje několika způsoby. Tolik nechtěné vrásky jsou první projev. Volné radikály totiž snižují množství dvou důležitých proteinů – kolagenu a elastinu. Tyto proteiny mají na starosti elasticitu pleti a její strukturu.

Hyperpigmentace se objeví, když se pravidelně vystavujeme UV záření (jeden ze spouštěčů volných radikálů). Melanocyty jsou pigmentové buňky, které produkují pigment melanin (pigment, díky kterému se opálíme). Tyto melanocyty jsou uloženy v epidermisu, což je svrchní vrstva pokožky. UV záření je schopné projít epidermisem. V momentě, kdy se vystavíme slunečnímu záření, častečky melaninu se v této svrchní vrstvě kůže shluknou a absorbují UV záření. Tyto shluky melaninu tvoří ochranný štít nad keratinocyty, což jsou hlavní kožní buňky. Tyto shluky melaninu jsou potom viditelné jako hyperpigmentace.

Dalšími projevy může být nesjednocený tón pleti, pleť bez života nebo povislá kůže způsobená oslabenými elastickými vlákny a pleť, která už není schopná se sama hojit tak rychle.

JAK FUNGUJÍ ANTIOXIDANTY

Tady přichází ta dobrá zpráva! Antioxidanty jsou řešením jak zpomalit stárnutí pleti. Fungují jako náš obranný systém a pomáhají neutralizovat volné radikály. Tato schopnost koření z toho, že se samy vzdají vlastních elektronů bez toho, aniž by se staly nestabilní. Tímto zastaví poškozování volnými radikály. Nejznámější antioxidanty jsou vitamín A a vitamín C, vitamín E, extrakt z hroznů nebo ze zeleného čaje. V těchto článcích si můžete přečíst jak si vybrat ten správný, jak ovlivňují zdraví pleti a jak je zařadit do svojí kosmetické rutiny.

ANTIOXIDANTY A VOLNÉ RADIKÁLY

Bohužel se nejde úplně vyhnout volným radikálům, ale naštěstí existují způsoby, jak proti nim bojovat. Proto je důležité vědět, co na pleť používat a jak se o ni starat, tak abyste hlavně vy se sebou mohli být spokojení. Napište mi do komentářů, jak se vy staráte o svou pleť a jaké jsou vaše oblíbené anti-aging produkty. See you later alligator!

Napsat komentář